Η παγίδα της ¨θυματοποιησης ¨και το αίσθημα τις αβοηθησιας . - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 119
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    714
    Marilou, με ποιο δικαίωμα θα χρησιμοποιήσεις τα λεγόμενα μελών σε ένα φόρουμ αυτοβοήθειας για οποιονδήποτε σκοπό που εξυπηρετεί εσένα;
    Ρωτάω τη διαχείριση για ποιο λόγο επιτρέπεται κάτι τέτοιο; Και μάλιστα δεν το έγραψε καν στο αρχικό της μήνυμα αλλά ΑΦΟΥ δύο μέλη (εγώ και ένα άλλο) γράψαμε για πελατειακές σχέσεις- και διαγραφήκαν και τα δύο ποστς.

    Θα έλεγα να βάλετε στους όρους του φόρουμ πως ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η χρήση των μηνυμάτων μελών από οποιονδήποτε ειδικό, εκτός αν υπάρχει η προηγούμενη άδεια από το κάθε μέλος ξεχωριστά! Και το γνωστοποιώ στη διαχείριση, καθώς αποτελεί μία γκρίζα περιοχή παραβίασης αυτό. Τι σημαίνει "για να ξέρετε εγώ θα χρησιμοποιήσω τις απόψεις σας εδώ"? Ρε είστε καλά λέμε;
    Last edited by WildHoney; 05-04-2024 at 18:08.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    714
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Να σημειωσω οτι οι αποψεις σας θα συμπεριλεφθουν στην δικη μου εργασια κατι που απ οτι ειδα τωρα δεν ξεκαθαρισα πουθενα ...Ολες οι αποψεις λαμβανονται υπόψιν εφοσον βασιζεται σε αντιδρασεις ανθρωπων που ενεργουν κατω απ την ψυχολογικη κατασταση που βιωνουν οι ιδιοι και φυσικα τον τροπο που λαμβανουν οι ιδιοι τον σκοπο αυτου !


    Το φορουμ ειναι ανωνυμο δεν κανω χρηση προσωπικων δεδομενων και το κυριοτερο ΔΕΝ σας κοστιζει τιποτα !

    Σε ευχαριστω bischo... για την απαντηση θα εχεις πολλες ευκαριες αν θες απο εδω και περα να καταγραφεις τα δικα σου συνασιθηματα που λαμβανουν χωρα απο τον τροπο που ερμηνευεις τα γεγονοτα ή καλυτερα τα ποστ μου εδω μεσα !
    Το ότι δε δίνουμε τα πραγματικά μας ονόματα στο φόρουμ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ συγκατάθεση στο να χρησιμοποιείται το περιεχόμενο των μηνυμάτων μας από ΚΑΝΕΝΑΝ.
    Δηλαδή, τα αυτονόητα!!!!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,194
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Marilou, με ποιο δικαίωμα θα χρησιμοποιήσεις τα λεγόμενα μελών σε ένα φόρουμ αυτοβοήθειας για οποιονδήποτε σκοπό που εξυπηρετεί εσένα;
    Ρωτάω τη διαχείριση για ποιο λόγο επιτρέπεται κάτι τέτοιο; Και μάλιστα δεν το έγραψε καν στο αρχικό της μήνυμα αλλά ΑΦΟΥ δύο μέλη (εγώ και ένα άλλο) γράψαμε για πελατειακές σχέσεις- και διαγραφήκαν και τα δύο ποστς.

    Θα έλεγα να βάλετε στους όρους του φόρουμ πως ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΤΑΙ η χρήση των μηνυμάτων μελών από οποιονδήποτε ειδικό, εκτός αν υπάρχει η προηγούμενη άδεια από το κάθε μέλος ξεχωριστά! Και το γνωστοποιώ στη διαχείριση, καθώς αποτελεί μία γκρίζα περιοχή παραβίασης αυτό. Τι σημαίνει "για να ξέρετε εγώ θα χρησιμοποιήσω τις απόψεις σας εδώ"? Ρε είστε καλά λέμε;
    Ελα μωρε μαγαζι τους ειναι, οπως θελουν το δουλευουν.

  4. #34
    biscochicco
    Guest
    μετα απο ολα αυτα μας λεει η ΜΑΝΔΑΜ οτι θα χρησιμοποιησει λεγομενα μου-μας???
    Καλω την διαχειριση να διαγραψει τον λογαριασμο μου και οτι εχω γραψει εδω μεσα

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    714
    Εγώ απαγορεύω τη χρήση περιεχομένου οποιουδήποτε μηνύματός μου από τον οιοδήποτε για εξυπηρέτηση της εργασίας του ή ό,τι άλλο κάνει. Ξηγημένα πράγματα! Και το ανέφερα στη διαχείριση γιατί το θεωρώ αρκετά σοβαρό το εν λόγω ζήτημα.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    το ατομο αυτο πρεπει να ειναι στο επαγγελμα κατι σχετικο με ψυχολογια κι κραταει σημειωσεις απο λεγόμενα για να κανει εργασια κι συμπερασματα απο αποψεις κοσμου πανω σε θεματα για να ειν κατι σε αρχείο εμπειριες κι αυτα . καλο ειν αυτο που κανει απλα ο καθενας ας πει εγω θελω η δε θελω να μπω στο αρχειο οπου θελει να κρατησει λεγομενα μου ο ανθρωπος οπου επιθυμει κατι τετοιο . εγω προσωπικα δε εχω κανενα θεμα να βοηθησω στο να μαζεψει γνωμες κι τετοια απο βιωματα που εχω γραψει . δε πιστευω οτι θα τα χρησιμοποιήσει για κακο η να αλλοιώσει κουβεντες που εχω πει η θα μου βγαλει πορισμα που θα ειν κακο για μενα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,194
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Εγώ απαγορεύω τη χρήση περιεχομένου οποιουδήποτε μηνύματός μου από τον οιοδήποτε για εξυπηρέτηση της εργασίας του ή ό,τι άλλο κάνει. Ξηγημένα πράγματα! Και το ανέφερα στη διαχείριση γιατί το θεωρώ αρκετά σοβαρό το εν λόγω ζήτημα.
    Το φορουμ ειναι ανοιχτο, δεν χρειαζεται καν να εχεις λογαριασμο για να το διαβασεις. Και οι μηχανες του χρονου του Web τα εχουν ολα καταγραμμενα. Ο,τι γραφεις στο ιντερνετ ειναι για παντα..

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    714
    Δε με νοιάζει τι έχεις εσύ διάθεση να κάνεις άσπεργκερ, ούτε το τι νομίζεις ότι είναι η Μαριλού. Εμένα μια χαρά μου μύρισε βρώμικα το θέμα και είχα δίκιο. Αυτοβοήθειας ονομάζεται το φόρουμ, δε σημαίνει ότι συναινούμε στη χρήση των περιεχομένων των βιωματικών μας ή υποστηρικτικών ποστς για καμία χρήση από κανέναν άλλον!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    714
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Το φορουμ ειναι ανοιχτο, δεν χρειαζεται καν να εχεις λογαριασμο για να το διαβασεις. Και οι μηχανες του χρονου του Web τα εχουν ολα καταγραμμενα. Ο,τι γραφεις στο ιντερνετ ειναι για παντα..
    Να με συγχωρείς ότι αλλά το να "ψαρεύεις" την άποψη μελών για χρήση στην εργασία σου δε θα το έλεγα και αθώα απλή ανάγνωση του φόρουμ. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Έγραφε ένα θέμα για να χρησιμοποιήσει τις απόψεις μελών; Δίχως την πρότερή τους γνώση; Καθόλου φυσικό δε θα το έλεγα.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,194
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Να με συγχωρείς ότι αλλά το να "ψαρεύεις" την άποψη μελών για χρήση στην εργασία σου δε θα το έλεγα και αθώα απλή ανάγνωση του φόρουμ. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Έγραφε ένα θέμα για να χρησιμοποιήσει τις απόψεις μελών; Δίχως την πρότερή τους γνώση; Καθόλου φυσικό δε θα το έλεγα.
    Εννοω πως δεν μπορεις να κανεις τπτ, δεν ειπα πως την δικαιολογω. Και αυτη μπορει να μαζευει αποψεις απ'ολο το φορουμ.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    WildHoney δε σε νοιαζει κανενας ξένος τι νιώθει φυσικα δε εισαι οικογένεια μου να σε νοιαζει η γνωμη μου σεβαστον .δε επεβαλα τιποτε εχε τη δικη σου παντα φυσικά γνώμη για οτι πιστεύεις ........
    Last edited by asperger39; 05-04-2024 at 19:08.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    714
    Ποτέ δεν το βουλώνω επειδή έτσι συμφέρει τον οποιοδήποτε. Αυτό το έχω ως αρχή στη ζωή μου και δεν πρόκειται να σταματήσω τώρα. Η συζήτηση αυτή θα συνεχιστεί. Εδώ μέσα γράφουν μέλη για πολύ ευαίσθητα προσωπικά θέματα και δεν είναι για να παραγράφουμε κάτι τέτοιο. Το whitewashing να το ξεχάσουνε.

  13. #43
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Λυπαμαι γι αυτο που αισθανεσαι αλλα δεν ειμαι εγω υπευθυνη για τα δικα σου συναισθηματα ...

    Το οτι μιλαμε γενικα ειναι γεγονος εδω μεσα ..

    Αν εσυ λαμβανεις προσωπικα καθε θεμα παλι ειναι δικο σου θεμα ..

    Και τελος οι οροι που χρησιμοποιω ειναι οροι της γνωσιακης ,της θεραπειας δηλαδη που ακολουθω ΣΑΝ θεραπευομενη και τις χρησιμοποιει και η δικη μου θεραπευτρια-της

    Πεταξτε τις ταμπελες που βαζετε στα ατομα που μιλουν μαζι σας ..

    Εχω χαρακτηριστει θεουσα επαγγελματιας ,ξαφνικα τωρα αλλο ενα αυθαιρετο συμπερασμα δικο σου οτι ειμαι διπολικος ,δηλαδη λογια που δυστηχως τα ακουω απο ατομα που δεν αντιλαμβανονται πως αυτες ειναι σκεψεις δικες τους ,βαση της προσωπικοτητα τους και ΟΧΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ..

    Αν αρχιζω και εγω να βαζω τις ταμπελες που αναγνωριζω εδω μεσα στον καθενα θα το κανω μονο και μονογιατι δεν εχω επιχειρηματα να μιλησω μαζι του παρα θελω να τον υποβιβασω για να φανω ..

    Αν θελετε μιλαω με ενα σχιζοφρενη ,με ενα σχιζοτυπο ,αντικοινωνικο ,καταθλιπτο,ναρκισσο και πολλα αλλα αυτη την στιγμη ..
    Αυτο τι σημαινει ;


    αΥΤΑ

    Το θεμα ειναι ξεκαθαρο ,θα συνεχισω να γραφω με απολυτα φυσιολογικους ορους και το τι ειμαι στην πραγματικη μου ζωη το ξερω και το υποστηριζω εφοσον οι δικοι μου θεραπευτες δεν μου εχουν δωσει καμια τετοια ταμπελα οποτε συνιστω να εμπιστευεστε τους θεραπευτες σας και οχι ανθρωπους που δεν σας γνωριζουν ..

    Θα μου επιτρεψεις να μην ξανααπαντησω σε τετοια θεματα ,αν θελεις να μοιραστουμε εμπειριες ποιηματα ,θεραπευτικες προσεγγισεις ή ακομα και τεχνικες που μας βοηθησαν στην διαδρομη μας εδω ειμαστε ..

    Ημουν προετοιμασμενη οτι ανοιγοντας ενα θεμα μεσα σε ενα ακρως δυσλειτουργικο περιβαλλον θα λαβω και χαρακτηρισμους αλλα δεν με απασχολει ,τα διαβαζω με κανουν να σκεφτομαι παντα αν ισχυουν απο εκει και περα δεν θα με μειωσουν ουτε θα με προσβαλουν εφοσον ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ !

    Και για να επανελθω στο θεμα θα ηθελα την γνωμη σας πανω στο ποιημα ..

    Τι σκεψεις κανατε διαβαζοντας το ,ποια συναισθηματα κ.α ;



    Οποιοι δεν θελετε εφοσον μου λετε οτι δημοσια αποφευγεται να γραφετε για τον λογο που δεχομαι εγω αυτη την στιγμη υπαρχουν και τα προσωπικα μηνύματα και τα μεταφερω εγω εδω δημοσια με το δικο μου νικ !

    Το θεμα ειναι για αυτους που ειναι συνοδοιποροι μας ,οι αλλοι που ειστε αυτο που ειστε δεν υπαρχει λογος να σπαταλατε τον χρονο σας γιατι πλεον και εγω κουραζομαι με αυτη την συμπεριφορα οποτε αδιαφορω ..
    Αυτο ειναι το θεμα και οχι ΑΝ ειμαι καλη ή κακη σε κατι που δεν σας ζητηθηκε ουτε να με πληρωσετε ουτε να με κρινετε εφοσον ειμαστε σε ψυχολογικο φορουμ ΣΑΝ θεραπευομενοι ...

    Τις κριτηκες σε αυτους που πληρωνετε και τους επιλεγετε !

    Υπαρχι και κατι που λεγεται εθελοντισμος ....εργασια ΧΩΡΙΣ αμοιβη ξερετε ..

    Ολοι δεν προσφερουμε με βαση τον δικο σας θεο που λεγε χρημα δεν εχουμε ολοι τις ιδιες αξιες ...

    Μαθαιτε στην ζωη σας να προσφερεται ...
    ****κριτικες*μαθετε*προσφερε τε** ή μηπως ακομα και την εργασια θα την γραψει αλλος οπώς και τα βιωματα?

  14. #44
    Super Moderator
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    399
    Μιλώντας από την πλευρά της διαχείρισης, το θέμα για εμένα είναι ότι η ενημέρωση για τη χρήση των περιεχομένων, έγινε εκ των υστέρων. (βεβαίως, για να είμαι δίκαιος... κάλλιο αργά παρά ποτέ!)
    Από την άλλη μεριά ωστόσο, η διαχείριση ακόμη κι αν απαγορεύσει κάτι τέτοιο, δεν έχει τον τρόπο να το διασφαλίσει, διότι είναι ένα ανοικτό φόρουμ αυτοβοήθειας και τα γραπτά μένουν εδώ, από το 2003 που δημιουργήθηκε το φόρουμ. Ως εκ τούτου, το τι μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος και τι όχι, είναι πέρα από τις δυνάμεις μας.

    ΥΓ. Οφείλω ωστόσο να αναφέρω πως όποτε ζητήθηκε η άδεια μας για χρήση περιεχομένων του φόρουμ (έχει συμβεί πάνω από 10-20 φορές αυτό, σε βάθος χρόνων) η απάντηση μας ήταν πάντοτε ένα ευγενικό όχι.

    Επειδή το συμβάν αυτό δεν είναι και το πιο συνηθισμένο και δεν έχω ξεκάθαρη άποψη για το ποια είναι η ιδανική λύση, θα πρότεινα απλώς, όποιος δεν επιθυμεί τη χρήση των μηνυμάτων του, να διαγράψει τα μηνύματα που έστειλε στο παρόν θέμα και να αναρτήσει εδώ την μη συναίνεση του.

  15. #45
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by Aeon View Post
    Μιλώντας από την πλευρά της διαχείρισης, το θέμα για εμένα είναι ότι η ενημέρωση για τη χρήση των περιεχομένων, έγινε εκ των υστέρων. (βεβαίως, για να είμαι δίκαιος... κάλλιο αργά παρά ποτέ!)
    Από την άλλη μεριά ωστόσο, η διαχείριση ακόμη κι αν απαγορεύσει κάτι τέτοιο, δεν έχει τον τρόπο να το διασφαλίσει, διότι είναι ένα ανοικτό φόρουμ αυτοβοήθειας και τα γραπτά μένουν εδώ, από το 2003 που δημιουργήθηκε το φόρουμ. Ως εκ τούτου, το τι μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος και τι όχι, είναι πέρα από τις δυνάμεις μας.

    ΥΓ. Οφείλω ωστόσο να αναφέρω πως όποτε ζητήθηκε η άδεια μας για χρήση περιεχομένων του φόρουμ (έχει συμβεί πάνω από 10-20 φορές αυτό, σε βάθος χρόνων) η απάντηση μας ήταν πάντοτε ένα ευγενικό όχι.

    Επειδή το συμβάν αυτό δεν είναι και το πιο συνηθισμένο και δεν έχω ξεκάθαρη άποψη για το ποια είναι η ιδανική λύση, θα πρότεινα απλώς, όποιος δεν επιθυμεί τη χρήση των μηνυμάτων του, να διαγράψει τα μηνύματα που έστειλε στο παρόν θέμα και να αναρτήσει εδώ την μη συναίνεση του.
    AEON, οπως καλα γνωριζεις δεν υπαρχει πλεον η δυνατοτητα να επεξεργαστουμε καποιο ποστ μας μετα απο καποιο χρονικο διαστημα, οποτε ξανα ζητω αφου σε βρισκω εδω, να διαγραψεις οτι εχω γραψει εδω μεσα ΣΕ ΟΛΟ το φορουμ και επειτα να διαγραψεις το προφιλ μου
    ειδικοτερα θα ηθελα να δω οπωσδηποτε να διαγραφεται το θεμα που εχωω ανοιξει με τιτλo :ο αλλος εαυτος, που ποτε δεν γιναμε ενα!

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. μπροστα στα ματια μου μιλουσαν για παγιδα
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 6
    Last Post: 01-05-2021, 21:37
  2. Αρνητικο αισθημα
    By Fokaldor in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-09-2020, 10:19
  3. Αισθημα πνιγμου
    By Afroula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 10-03-2020, 12:44
  4. Αισθημα παλμων
    By Sosss in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 28-08-2017, 04:01
  5. αισθημα κοπωσης
    By Αρης31 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 17-06-2014, 17:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •