Χρήση του περιεχομένου του φόρουμ από ειδικούς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    537

    Χρήση του περιεχομένου του φόρουμ από ειδικούς

    Το μέλος Marilou έβαλε ένα θέμα με τίτλο Αυτοθυματοποίηση και σε ένα της ποστ έγραψε ότι θα χρησιμοποιήσει τις απόψεις των μελών από τα μηνύματά τους για την εργασία της. Ο τίτλος του φόρουμ είναι ΦΟΡΟΥΜ ΑΥΤΟΒΟΗΘΕΙΑΣ. Πώς συνάδει αυτό με την παραπάνω χρήση του από το μέλος εκείνο; Ποιος ακριβώς λέει ότι με το να γράφω τα βιώματά μου και να ζητώ βοήθεια και υποστήριξη, είναι το ίδιο με τη συγκατάθεση τα βιώματα αυτά να γίνουν κομμάτι της εργασίας κάποιου; Και για ποιον λόγο ανοίγονται από επαγγελματίες ψαρωτικά θέματα για "υλικό"; Γιατί έτσι το χαρακτηρίζω το θέμα της Marilou, και το έγραψε και η ίδια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,676
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Το μέλος Marilou έβαλε ένα θέμα με τίτλο Αυτοθυματοποίηση και σε ένα της ποστ έγραψε ότι θα χρησιμοποιήσει τις απόψεις των μελών από τα μηνύματά τους για την εργασία της. Ο τίτλος του φόρουμ είναι ΦΟΡΟΥΜ ΑΥΤΟΒΟΗΘΕΙΑΣ. Πώς συνάδει αυτό με την παραπάνω χρήση του από το μέλος εκείνο; Ποιος ακριβώς λέει ότι με το να γράφω τα βιώματά μου και να ζητώ βοήθεια και υποστήριξη, είναι το ίδιο με τη συγκατάθεση τα βιώματα αυτά να γίνουν κομμάτι της εργασίας κάποιου; Και για ποιον λόγο ανοίγονται από επαγγελματίες ψαρωτικά θέματα για "υλικό"; Γιατί έτσι το χαρακτηρίζω το θέμα της Marilou, και το έγραψε και η ίδια.
    εχεις δικιο. εχω την εντυπωση οτι το μελος μαριλου, καθε αλλο παρα ειδικος ειναι, ισως κατι μελεταει, αλλα σε καθε περιπτωση, δεν δινεται σε κανεναν αδεια να χρησιμοποιει υλικο απο ε δω μεσα για την μελετη του η για την εργασια του.. οποιος θελει να μελετησει , να αναρτησει συγκεκριμενο ερωτηματολογιο σε χωριστο αρχειο και να ενημερωσει οτι το υλικο θα χρησιμοποιηθει σε καποια εργασια, οπως εχουν κανει καποιοι μαθητες/ σπουδαστες, εδω. υλικοα υτουσιο και εξομολογησεις στο φορουμ αυτοβοηθειας, δεν μπορει κανεις να χρησιμοποιει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    823
    Συμφωνω και γω οτι ειναι απαραδεκτο να επιτρεπεται σε καποιον,να χρησιμοποιησει τις προσωπικες μας εξομολογησεις χωρις τη συγκαταθεση μας.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2024
    Location
    Αθήνα
    Posts
    71
    Θα 'πρεπε να 'ναι ξεκάθαρο με εμφανή τρόπο από την αρχή του thread ότι πρόκειται για κάποια εργασία και ότι οι απαντήσεις θα χρησιμοποιηθούν εκεί. Και πάλι δεν είμαι σίγουρος αν είναι ΟΚ ή αν έπρεπε να έχει επιπλέον αυτού και ειδική άδεια από τη διαχείριση.

  5. #5
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by _Vassilis View Post
    Θα 'πρεπε να 'ναι ξεκάθαρο με εμφανή τρόπο από την αρχή του thread ότι πρόκειται για κάποια εργασία και ότι οι απαντήσεις θα χρησιμοποιηθούν εκεί. Και πάλι δεν είμαι σίγουρος αν είναι ΟΚ ή αν έπρεπε να έχει επιπλέον αυτού και ειδική άδεια από τη διαχείριση.
    Oχι δεν χρειαζςεται απο την στιγμη που δεν αναφερονται ουτε τα νικ ουτε το ονομα του φορουμ παρα μονο η επισημανση οτι προερχονται απο τετοια ..
    Αυτο για να σας λυσω τις αποριες και να σας πω οτι τετοιες ερευνες και εργασιες παρα πολλες και τις γνωριζουμε εμεις που τις διαβαζουμε ..

    Νομικα ειμαστε καλυμμένη απλα απο εκει και περα ειναι θεμα προσωπικης εντιμοτητας αν ο καθενας ανεβάζοντας ενα θεμα το πει ή οχι ...
    Δυστηχως θα πω πολλοι δεν το κανουν εφοσον τετοιες εργασιες ειναι απειρες σε αντιστοιχες σχολες ...ειτε απο ελληνικα φορουμ ειτε και απο ξενα ...

    Αναγνωριζω οτι γραφω σε πολυ ιδιαιτερο φορουμ με ανθρωπους που λογο της ασθενειας τους εχουν φοβιες και παραλογγες ιδεες και οσο να πω εγω δεν εχετε να ντραπείτε και να φοβειθειτε για κατι ειναι σαν να μην το λεω ...εξου και ανεφερα οτι θα τα χρησημοποιησω για να μιλαει οποιος θελει και αν θελει ...αλλωστε η εργασια ειναι απαντησεις ερωτηματολογιου καμια σχεση με αντιγραφη κειμενων και οπως τα φανταζεστε ...

    Ειναι σαν να πηγαινετε σε γιατρους ,οι γιατροι κρατουν αρχεια και στατιστικα και τα οποια τα χρησημοποιουν σε ερευνες χωρις να αναφερουν ουτε ονοματα ουτε τιποτα απο τα προσωπικα σας δεδομενα ..

    Παντα αναφερουν το ποσοστο της δειγματοληψιας και τις συνθηκες αυτης ...

    Περισσοτερο κινδυνευεται οταν ασκειτε διαδικτυακο μπουλινγκ εδω μεσα απο μια μήνυση στη διωξη παρα απο μια τελειως απρόσωπη εργασία

    Αυτο το κειμενο το γραφω μηπως ηρεμησω τις παραλογες ιδεες και το αισθημα της καταδιωξης ή του φοβου-αγχους που μπορει να εχουν καποιοι λογο της διαταραχης τους .
    .
    Συγνωμη αν αναστατωσα καποιους απλα δεν μπορω βαση δικης μου ηθικης να μην το αναφερω ..
    Περισσοτερο κακο κανουμε οταν προσβαλουμε υποτιμουμε ενα συμφουριτη μας εδω μεσα και εκει επρεπε να υπαρχει καλη εποπτια παρα απο μια τυχαια ανωνυμη εργασια που δεν δημοσιευεται καν στο διαδικτυο ,εφοσον παρουσιαζεται σε μια διαδακτικη αιθουσα και μονο

    ειμαι εδω για να λυσω στον οποιοδηποτε την οποιασηποτε ιδεα φοβο ή αγχος του για ολο αυτο !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    537
    Ακόμη και νομικά να είσαι καλυμμένη, ηθικά δεν είσαι. Αλλά
    δε σε νοιάζει και το κάνεις. Θα χρησιμοποιούσες άνετα λοιπόν τις βιωματικές
    εμπειρίες μελών που ποστάρουν σε ένα φόρουμ ΑΥΤΟΒΟΗΘΕΙΑΣ. Και μετά μας κάνεις κήρυγμα για ηθική σε άλλα σου
    ποστς και μας κουνάς το δαχτυλάκι. Το λέω υποκρισία, εσύ πώς το λες;

  7. #7
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Ακόμη και νομικά να είσαι καλυμμένη, ηθικά δεν είσαι. Αλλά
    δε σε νοιάζει και το κάνεις. Θα χρησιμοποιούσες άνετα λοιπόν τις βιωματικές
    εμπειρίες μελών που ποστάρουν σε ένα φόρουμ ΑΥΤΟΒΟΗΘΕΙΑΣ. Και μετά μας κάνεις κήρυγμα για ηθική σε άλλα σου
    ποστς και μας κουνάς το δαχτυλάκι. Το λέω υποκρισία, εσύ πώς το λες;
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.

    τωρα ΑΝ εισαι ολα αυτα σκεψου το εγω δεν θα σου πω δημοσια τι άποψη εχω εφοσον δεν με αφορα ..ελπιζω να σε καλυψα και σε αυτο και σε ευχαριστω για την συμμετοχη σου στο θεμα μου οι αποωεις σου ακομα και αυτες να ξερις προσμερτουνται !
    το διευκρινιζω για ειπες περι ηθικης κατι ..

    τελος για σημερα παμε λιγο και στην εξω ζωη να παρει ο εγκεγαλος οξυγο στο συστηνω απο το να καθεσαι ολη μερα εδω μεσα και να εισπρατεισ τοξικοτητα ..μονο αυτοβοηθεια δεν ειναι ,καλα να περασεις οτι και να κανεις
    Last edited by Aeon; 08-04-2024 at 13:14.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.

    τωρα ΑΝ εισαι ολα αυτα σκεψου το εγω δεν θα σου πω δημοσια τι άποψη εχω εφοσον δεν με αφορα ..ελπιζω να σε καλυψα και σε αυτο και σε ευχαριστω για την συμμετοχη σου στο θεμα μου οι αποωεις σου ακομα και αυτες να ξερις προσμερτουνται !
    το διευκρινιζω για ειπες περι ηθικης κατι ..
    Σε ειχα για ισορροπημενη γυναικα...
    Last edited by Aeon; 08-04-2024 at 13:15.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,676
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Σε ειχα για ισορροπημενη γυναικα...
    τωρα, πηρες μια ιδεα για την αληθεια ομως...
    μπορεις να ανατρεξεις και σε παλια ποστ , αν σε ενδιαφερει τοσο πολυ η αληθεια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    537
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τωρα, πηρες μια ιδεα για την αληθεια ομως...
    μπορεις να ανατρεξεις και σε παλια ποστ , αν σε ενδιαφερει τοσο πολυ η αληθεια.
    Σκέψου τι θα μας έγραφε αν η ζωή της δεν ήταν Όλο Συναισθήματα, χα χαα
    Αυτά είναι! Μου αρέσει ιδιαίτερα όταν καταφέρνουν από
    μόνοι τους να τραβήξουν τη μάσκα από το πρόσωπό τους... Σε τρομάζει λιγάκι
    τι είναι από κάτω. Είναι σαν την χιονάτη με ένα ηλεκτρικό πριόνι, μουαχ

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τωρα, πηρες μια ιδεα για την αληθεια ομως...
    μπορεις να ανατρεξεις και σε παλια ποστ , αν σε ενδιαφερει τοσο πολυ η αληθεια.
    Για να ειμαι ειλικρινης μαζι σου, δεν με ενδιαφερει η αληθεια απο μονη της. Εχω ξεχασει τα Ελληνικα και μονο εντονη χρηση θα τα επαναφερει, οποτε πρεπει να ξεθαψω την αληθεια μονος μου.

  12. #12
    biscochicco
    Guest
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 08-04-2024 at 13:16.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    537
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    ΓΕΛΑΩ ΜΕ ΜΑΡΙΛΟΥ, ενα γραναζακι στην καπιταλιστικη μηχανη ειναι που νομιζει οτι εδω περα βρηκε ψωμι, επισης μαριλου μου, οσοι ειναι βαρια ψυχικα αρρωστοι ανθρωποι ουτε να μιλησουν ουτε καν να γραψουν δεν μπορουν οποτε, πρεπει να ψαξεις πολυ για το "χρυσο".
    αχαχαχαχα

    buteo marilus
    Να πω ότι χαίρομαι που δεν έφυγες Μπισκότο! Μου αρέσουν τα γραπτά σου.

  14. #14
    biscochicco
    Guest
    εμενα μου αρεσετε ολοι εδω μεσα γιατι απλα σας αποδεχομαι και με τα καλα και τα στραβα!

  15. #15
    biscochicco
    Guest
    οι οροι χρησης του φορουμ ανανεωθηκαν, διαβαστε καλα πριν γραφετε οτιδηποτε εδω μεσα στον δικτατορικο φορουμ μας

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γνώμη για ειδικούς
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 02-11-2020, 10:55
  2. ΙΨΔ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ
    By eleni.p in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 28-02-2017, 18:36
  3. Προσοχη στους ''Ειδικους''
    By marulenia in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 19
    Last Post: 02-12-2014, 11:17
  4. Freud και κατανόησή του από μη-ειδικούς.
    By kostbill in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 21
    Last Post: 26-05-2011, 20:42
  5. Section γενικού περιεχομένου
    By WeepingMoon_ed in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 6
    Last Post: 18-11-2009, 07:02

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •