Κατάθλιψη λόγω ασθένειας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    11

    Κατάθλιψη λόγω ασθένειας

    Ο σύζυγος μου πάσχει από ανίατη νευρολογική ασθένεια εκφυλιστική φύσεως. Σύμφωνα με το γιατρό ανταποκρίνεται ικανοποιητικά στην αγωγή και σε σταθερή κατάσταση. Το μεγάλο πρόβλημα του είναι το ψυχολογικό. Δε μπορεί να αποδεχτεί την ασθένεια του και να παλέψει γι αυτή. Πηγαίνει σε ψυχίατρο, παίρνει αντικαταθλιπτική αγωγή αλλά δεν υπάρχει καμία βελτίωση. Σε ψυχολόγο έχει πάει 2,3 φορές αλλά λέει ότι δεν τον βοηθαει πουθενα κ δεν θέλει να ξοδευει χρήματα γιατί εχει σκοπό να σταματήσει τη δουλειά.Η δουλειά του είναι από το σπίτι και αυτί δεν μπορεί να αλλάξει και δεν το επιθυμεί κιόλας πια παρόλο που αυτό τον έχει φέρει στο σημείο που είναι τώρα. Δεν θέλει πια κοινωνικές επαφές κ δε θέλει να βγαίνει έξω γιατί λέει ότι είναι ανάπηρος. Γενικά δε θέλει να κάνει τίποτα ούτε στο σπίτι ούτε έξω. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω να τον βοηθήσω αλλά έχω την εντύπωση ότι ο,τι κ να του πω δεν ακούει, ούτε εμένα ούτε τα συγγενικά του πρόσωπα. Οπότε τι κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις; Αναρωτιέμαι αλλά λύση δε βρίσκω.

  2. #2
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Sunny212 View Post
    Ο σύζυγος μου πάσχει από ανίατη νευρολογική ασθένεια εκφυλιστική φύσεως. Σύμφωνα με το γιατρό ανταποκρίνεται ικανοποιητικά στην αγωγή και σε σταθερή κατάσταση. Το μεγάλο πρόβλημα του είναι το ψυχολογικό. Δε μπορεί να αποδεχτεί την ασθένεια του και να παλέψει γι αυτή. Πηγαίνει σε ψυχίατρο, παίρνει αντικαταθλιπτική αγωγή αλλά δεν υπάρχει καμία βελτίωση. Σε ψυχολόγο έχει πάει 2,3 φορές αλλά λέει ότι δεν τον βοηθαει πουθενα κ δεν θέλει να ξοδευει χρήματα γιατί εχει σκοπό να σταματήσει τη δουλειά.Η δουλειά του είναι από το σπίτι και αυτί δεν μπορεί να αλλάξει και δεν το επιθυμεί κιόλας πια παρόλο που αυτό τον έχει φέρει στο σημείο που είναι τώρα. Δεν θέλει πια κοινωνικές επαφές κ δε θέλει να βγαίνει έξω γιατί λέει ότι είναι ανάπηρος. Γενικά δε θέλει να κάνει τίποτα ούτε στο σπίτι ούτε έξω. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω να τον βοηθήσω αλλά έχω την εντύπωση ότι ο,τι κ να του πω δεν ακούει, ούτε εμένα ούτε τα συγγενικά του πρόσωπα. Οπότε τι κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις; Αναρωτιέμαι αλλά λύση δε βρίσκω.
    Καλημερα !

    Να τον πεισεις να ξαναπαει σε ψυχολογο ο οποιος θελει χρονο ,οι πρωτες 3 συνεδριες ειδικα ειναι συνεντευξιακες ,αναγνωριστικες δεν μπηκαν καν στο κομματι της θεραπειας οποτε ειναι ΣΑΝ να μην πηγε ποτε ..

    Δυστηχως η πλαισιώσει που μπορεις να κανεις ειναι μονο να τον παρακινήσεις να ξαναπαει ...Δεν εχεις ουτε τις γνωσεις ουτε τα οπλα για να τον κανεις να αλλάξει τον τροπο που σκεφτεται ..
    Αγαπη φροντιδα και παρακίνηση να ζητήσει βοηθεια και για εσενα πολυ πολυ πολυυυυυυ υπομονη

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    11
    Του κλείνω ραντεβού και το ματαιώνει τελευταία στιγμή. Σηκωτό δε μπορώ να τον πάω. Αναρωτιέμαι τα αντικαταθλιπτικά που παίρνει τόσο καιρό τίποτα δεν του κάνουν;

  4. #4
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Sunny212 View Post
    Του κλείνω ραντεβού και το ματαιώνει τελευταία στιγμή. Σηκωτό δε μπορώ να τον πάω
    Ναι δυστηχως και να παει αν δεν παρει την αποφαση ο ιδιος δεν θα κανει δουλεια αλλωστε θα του το επισημαινει και ο θεραπευτης ..

    Τον εχεις ρωτησει αν του αρεσει ο θεραπευτης ;
    Πολλες φορες δεν μας κουμπωνει ο θεραπευτης που εχουμε απεναντι μας και γι αυτο σταματαμε ..

    Και εγω αλλαξα δυο μεχρι να βρω τον ανθρωπο που λαχταρουσα να ερθει η μερα για ν κανουμε συνεδρια απο εκει που με τους προηγουμενους δεν ηθελα ουτε να ακουσω για ψυχοθεραπεια ..

    Και ο αντρας μου τοτε οπως εσυ ..ανησυχουσε

    ποσο καιρο ει ναι σε αγωγη ;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    11
    Τα αντικαταθλιπτικά τα παίρνει 2 χρόνια. Όσο για την ψυχολόγο νομίζω ότι τους βλέπει όλους ίδιους, ότι δεν μπορούν να του κάνουν τίποτα.
    Ισχυρίζεται δε ότι το πρόβλημα του δεν είναι ψυχολογικό, απλά έχει προχωρήσει η ασθένεια του κ δε μπορεί να περπατήσει, το οποίο κατά το γιατρό του αλλά και κατ εμέ δεν ισχύει

  6. #6
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Sunny212 View Post
    Τα αντικαταθλιπτικά τα παίρνει 2 χρόνια. Όσο για την ψυχολόγο νομίζω ότι τους βλέπει όλους ίδιους, ότι δεν μπορούν να του κάνουν τίποτα
    ειναι αρκετος καιρος θα σου ελεγα αν ηταν αρχη να εκανες λιγο υπομονη μηπως η αγωγη τον βοηθουσε λιγακι ..

    δυστηχως εχει κανει γενικευση ..

    Αν του προτινες να ψαξεις εσυ καποιον αλλον και να πατε μαζι και οχι μονος του ;
    Επειτα σε πολλες περιπτωσεις πηγαινει πρωτα ο συνοδος κανει μια συζητηση με τον θεραπευτη ,του λεει πως εχει η κατασταση και μαζι σχεδιαζεται τον τροπο ..

    Υπαρχουν θεραπευτες που ερχονται στο σπιτι ..Αν το θεμα του ειναι ,στο να παει τι λες να του προτινες να ερθει καποιος στο σπιτι στο πλαισιο της συζητησης ωστε να αλλαξει αρχικα η εικονα που εχει ..στην αναγκη αλλαξε λιγακι την αμοιβη του ,δηλαδη ανελαβε εσυ να την πληρωνεις για να φυγει απο την μεση και αυτος ο αποτρεπτικος παραγοντας

    Στην παρουσα φαση στοχος σου ,να το πω πιο καλα ,ειναι να αλλάξει η οπτικη που εχει για την θεραπεια ΩΣΤΕ να μπει σε θεραπεια και οχι η καθε αυτου

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    11
    Νομίζω ότι αν κάνω κάτι τέτοιο θα νευριάσει περισσότερο. Γιατί γνωρίζει ότι οι ψυχολόγοι πληρώνονται για να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους. Πόσο πιο πολύ το να τους καλέσω σπίτι. Νομίζω ότι τον ενδιαφέρει πολύ το χρηματικό γιατί όπως είπα σκέπτεται να μην ξαναδουλέψει οπότε ξέρει ότι τα δικά μου ούτε για τις υποχρεώσεις δεν φτάνουν όχι για ψυχολόγους

  8. #8
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Sunny212 View Post
    Νομίζω ότι αν κάνω κάτι τέτοιο θα νευριάσει περισσότερο. Γιατί γνωρίζει ότι οι ψυχολόγοι πληρώνονται για να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους. Πόσο πιο πολύ το να τους καλέσω σπίτι. Νομίζω ότι τον ενδιαφέρει πολύ το χρηματικό γιατί όπως είπα σκέπτεται να μην ξαναδουλέψει οπότε ξέρει ότι τα δικά μου ούτε για τις υποχρεώσεις δεν φτάνουν όχι για ψυχολόγους
    Οχι ολοι εφοσον υπαρχει και το πλαισιο το εθελοντικο με πολλους εκει εξω που το κανουν ειδικα αν ανηκουν και σε καποια ΜΚΟ .
    Περαν αυτου ομως δεν σου ειπα να του πεις οτι δεν θα πληρωθεί αλλα οτι ας πουμε απο τα 50 ευρω θα παιρνει 25 ...Μην το βλεπεις οτι του λες ψεματα με δολο και ουτε θα το παρουσιασεις ετσι ..
    Ειδικα οταν μιλαμε για τετοια ζητηματα αυτες οι σκεψεις ειναι ΜΗ παραγωγικες ...

    Δυσηχως αυτες ειναι οι πιο πιθανες εκδοχες που μπορεις ωστε να γινει ο στοχος σου πιο εφικτος ..
    Υπαρχουν ψυχολογοι στο πλαισιο του εθελοντισμου ,υπαρχουν και αυτοι που πηγαινουν σε σπιτια υπαρχουν και αυτοι που δεχονται σε συνεργασια με τον φροντιστη του θεραπευομενου να ¨μειωσουν " την αμοιβη του ΜΕ ΣΚΟΠΟ να μπει καποιος σε θεραπεια ..

    Πιστεψε με ακομα και μωρο να ηταν που λεει ο λογος και να τον πας σηκωτο ΔΕΝ θα γινει δουλιτσα ΑΝ δεν αλλαξει οπτικη για την ψυχοθεραπεια ,αρνητικος θα ειναι και παντα ενα ΔΕΝ και μια δικαιολογια θα βρισκει και εσυ απο την αλλη πλευρα σου να ματαιωνεσαι και να στεναχωριεσαι..

    πιο πιθανο ειναι να πας εσυ για να μαθεις να διαχειριζεσαι πλεον αλλιως αυτη την κατασταση παρα εκεινος

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    11
    Ο ψυχίατρος είπε ότι απλά θα του αυξήσει τις δόσεις. Μα είναι αυτό λύση;
    Έχω πάει σε ψυχολόγο. Σε οδηγούν να προσέχεις τον εαυτό σου κ να τον προφυλάξεις, κοινώς στο διαζύγιο. Ο σκοπός είναι να βρούμε λύση για τον ίδιο

  10. #10
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Sunny212 View Post
    Ο ψυχίατρος είπε ότι απλά θα του αυξήσει τις δόσεις. Μα είναι αυτό λύση;
    Αντιλαμβανομαι μια απογοητευση αλλα στην παρουσα φαση μπορει να γινει κατι αλλο ;
    Τι φοβασαι στην ιδεα αυτης της περιπτωσης;

    Ειναι προτιμοτερο να ζουμε σε μια δυσκολεμενη ζωη και οχι σε μια λιγακι καλυτερη εστω και ετσι ;
    Και ψυχοθεραπευτικα να το πας θελει παρα πολυ χρονο μεχρι να φτασεις στο αποτελεσμα που εσυ προσδοκεις ..οποτε παλι σε αυξηση της δοσεις θα προχωρησει αν ειναι δυσλειτουργικος στην παρουσα φαση με σκοπο να "ροκανισει "τον χρονο και οταν ειναι ετοιμος με την ψυχοθεραπεια να περασει και στην μειωση ..

    Ουσιαστικα τα χαπια καλυπτουν τα συπτωματα ,αν τα σταμτησει ΧΩΡΙΣ ψυχοθεραπεια παλι χαλια θα ειναι ..

    Πολλοι δεν θελουν να δουλεψουν θεραπευτικα και επιλεγουν να ειναι μια ζωη στην αγωγη ,δεν ειναι κατακριτεο εφοσον εχουν ενα καλο επιπεδο ζωης ..

    Πιο πολυ η ιδεα οτι λαμβανω ψυχοφαρμακα ποναει -φοβιζει παρα το όφελος αυτης

    ρωτησες τι μπορεις να κανεις εσυ σε αυτη την φαση ..

    Μπορεις οντως να κανεις κατι !
    Να αποδεχτεις αυτο τον μονοδρομο και να εστιαζεις στο όφελος και οχι στο κοστος

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Sunny212 View Post
    Ο σύζυγος μου πάσχει από ανίατη νευρολογική ασθένεια εκφυλιστική φύσεως. Σύμφωνα με το γιατρό ανταποκρίνεται ικανοποιητικά στην αγωγή και σε σταθερή κατάσταση. Το μεγάλο πρόβλημα του είναι το ψυχολογικό. Δε μπορεί να αποδεχτεί την ασθένεια του και να παλέψει γι αυτή. Πηγαίνει σε ψυχίατρο, παίρνει αντικαταθλιπτική αγωγή αλλά δεν υπάρχει καμία βελτίωση. Σε ψυχολόγο έχει πάει 2,3 φορές αλλά λέει ότι δεν τον βοηθαει πουθενα κ δεν θέλει να ξοδευει χρήματα γιατί εχει σκοπό να σταματήσει τη δουλειά.Η δουλειά του είναι από το σπίτι και αυτί δεν μπορεί να αλλάξει και δεν το επιθυμεί κιόλας πια παρόλο που αυτό τον έχει φέρει στο σημείο που είναι τώρα. Δεν θέλει πια κοινωνικές επαφές κ δε θέλει να βγαίνει έξω γιατί λέει ότι είναι ανάπηρος. Γενικά δε θέλει να κάνει τίποτα ούτε στο σπίτι ούτε έξω. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω να τον βοηθήσω αλλά έχω την εντύπωση ότι ο,τι κ να του πω δεν ακούει, ούτε εμένα ούτε τα συγγενικά του πρόσωπα. Οπότε τι κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις; Αναρωτιέμαι αλλά λύση δε βρίσκω.
    Εχει δικιο ο ανθρωπος, ο καθενας βιωνει διαφορετικα την καταθλιψη. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να του αποδειξεις πως ακομα τον αγαπας και τον θελεις. Η καταθλιψη ειναι διαφορετικη σε αντρες και γυναικες. Στις πιο πολλες περιπτωσεις οι "ειδικοι" δεν μπορουν να την διαγνωσουν καν, οχι να βοηθησουν.
    ΥΓ Εαν τον κανεις να αισθανεται σαν παιδακι θα γινει χειροτερα, μην τον πιεζεις να κανει τπτ, δεν εισαι η μαμα του.
    Last edited by axl100; 06-04-2024 at 10:19.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    11
    Είναι και αυτό μια άποψη. Είναι γεγονός ότι όλοι τον πιέζουν να πάει σε γιατρούς κ ψυχολόγους κ τα αδέρφια του. Αλλά να τον αφήσουμε έτσι να κατρακύλα κ ο,τι γίνει;

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Sunny212 View Post
    Είναι και αυτό μια άποψη. Είναι γεγονός ότι όλοι τον πιέζουν να πάει σε γιατρούς κ ψυχολόγους κ τα αδέρφια του. Αλλά να τον αφήσουμε έτσι να κατρακύλα κ ο,τι γίνει;
    Ο ανθρωπος βλεπει τον αντρισμο του να εξαφανιζεται, εσυ τι κανεις; Του λες "θελω αληθηνο αντρα" με τον τροπο σου;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    11
    Θες να πεις ότι πρέπει να τον δεχτώ όπως είναι με όλο τον αυτοκαταστροφικό χαρακτήρα του.

  15. #15
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Sunny212 View Post
    Είναι και αυτό μια άποψη. Είναι γεγονός ότι όλοι τον πιέζουν να πάει σε γιατρούς κ ψυχολόγους κ τα αδέρφια του. Αλλά να τον αφήσουμε έτσι να κατρακύλα κ ο,τι γίνει;
    Δυστηχως εκτος απο τις μελετες η ιδια η ζωη μας αποδικνυει οτι οσοι ΔΕΝ ακολουθουν το ψυχοθεραπευτικο πλαισιο ειναι μονιμως σε αγωγες ή καταληγουν να κατηγορούν τους ψυχολογους -ψυχιατρους εφοσον οι ιδιοι δεν ειναι ικανοι να μπουν σε μια θεραπεια ..

    Βλεπουν παντου εχθρους και οτι οι αλλοι ειναι ανικανοι και υπευθυνοι που οι διοι νιωθουν ετσι οποτε τι βοηθεια να ζητησουν ..

    Κανε μια βολτα εδω μεσα διαβασε θεματα και δες ποιο ανθρωποι κατηγορουν και μειωνουν την επιστημη της ψυχιατρικης και της ψυχολογιας ..

    Οι ανθρωποι οι οποιο ειναι δυσλειτουργικοι στην προσωπικη τους ζωη ,εχουν επιλεξει να κατηγορουν ολους τους αλλους ,να εχουν πλασει δηλαδη και να ζουν μια δικη τους κοσμοθεωρια γιατι μονο αυτο τους προσφερει ανακουφιση ..-παρηγορια στον δικο τους πονου γιατι οντως πονουν

    Οι ανθρωποι οι οποιοι εχουν εμμονες με την θρησκεια με την ιδεολογια του αλλου και επιτηθονται σε αυτους γιατι παλι ετσι νιωθουν ανακουφιση ....ολοι μια ανκουφισοι ψαχνουν ,διαφερει ο τροπος που την βρισκει ο καθενας και αυτο φυσικα καθοριζει και το επιπεδο της ζωης του .

    Η ψυχασθνεια ειναι κατι το οποιο μελετατε και βελτιωνεται συνεχως ..Τα αποτελεσμα των ψυχοθεραπειων συνεχως αυξανονται προς το καλυτερο απο ανθρωπους ομως που εχουν αντιληψη και θελουν να αλλαξουν ,εκει ειναι η διαφορα

    Το γεγονος οτι μονο οσοι ειναι τοξικοι κοινως ελλατωματικοι δεν τους ειναι αντιληπτό εφοσον αν το δουν πραγματικα θα καταρευσουν απο το ποσο ελαττωματικος ειναι ο ιδιος τους ο εαυτος παρα ο κοσμος της επιστημης ή γενικα ο αλλος κοσμος ,εγω εσυ τα ξαδελφια του που λες οτι του μιλουν και δεν ακουει ..
    Δεν αντεχουν να αλλαξουν και παραμενουν ...

    Τοσα ατομα δηλαδη των προτρεπουν λαθος τον συζηγο ;
    Γιατι ;
    Γιατι θελουν το κακο του ;
    Οχι φυσικα ,γιατι η αρρωστια του μυαλου θεραπευεται μονο με ψυχοθεραπεια περαν απο την αγωγη που σκεπζει τα συπτωματα ..

    Αποδειξη παλι και εδω μεσα ..Ανθρωποι οι οποιοι μπηκαν εδω συζητησαν και τελικα αναζητησαν βοηθεια εξω απο εδω δεν ξαναμπηκαν ποτε ...η βοηθεια ειναι εξω απο εδω ,ο δυσλειτουργικος δεν μπορει απο μονος του ...

    Σκληρες αληθειες αλλα τα λεω σε ενα. ανθρωπο ο οποιος δεν μπηκε εδω για να ζητησει ο ιδιος βοηθεια αλλα για καποιον αλλον ο οποιος δεν θα λαβει ποτέ εφοσον η προσωπικη του αβασιμη πεποιθηση για την επιστημη της ψυχολογιας δεν θα αλλαξει και επιλεγει να ειναι μονιμως σε μια αγωγη ...

    Αντιλαμβανομαι πως αυτος ο ανθρωπος ισως εχει και παραπανω νευρα ή θυμο οταν του μιλατε για ολο αυτο ;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Καταθλιψη και ψυχοσωματικα λογω ΙΨΔ
    By MrErdinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 27-01-2021, 01:33
  2. Δεν τον ελκυω λόγω ασθένειας...
    By Κατερινα82 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 42
    Last Post: 23-10-2019, 21:29
  3. Κατάθλιψη λόγω του πατέρα...;
    By Mar_ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 15-08-2018, 21:11
  4. Κατάθλιψη λόγω εξωτερικής εμφάνισης
    By Γιαννης89 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 07-02-2016, 05:16
  5. Στα πρόθυρα κατάθλιψης λόγω ασθένειας της μητέρας μου
    By alexp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 11-08-2014, 21:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •