Φόβος μοναξιάς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375

    Φόβος μοναξιάς

    Θα μπώ κατευθείαν στο θέμα:Φοβάμαι την μοναξιά...
    Με τρομάζει το γεγονός ότι ενδέχεται ερωτικά να μείνω μόνη μου για το υπόλοιπο της ζωής μου.Έχει περάσει ένας χρόνος που χώρισα από την τελευταία μου σχέση,γεγονός που με πλήγωσε πολύ,αλλά και που με έκανε να αντιμετωπίσω πιο σοβαρά το ενδεχόμενο να ζητήσω βοήθεια από ειδικό,κάτι το οποίο έκανα.
    Και να΄μαι τώρα,ένα χρόνο μετά, με μεγαλύτερη αυτοπεποίθεση να με "τρώει" το ίδιο σαράκι..Γιατί δεν παρουσιάζεται κάτι καινούριο?Τώρα πια το θέλω και είμαι διαθέσιμη..τι φταίει και δεν με φλερτάρει κανείς? δεν είμαι καμιά θέα,είμαι μια συνηθισμένη κοπέλα όπως όλες οι άλλες,που πιστεύω ότι αξίζει να έχει κάποιος δίπλα του.Δεν είμαι λυσσάρα,και δεν μιλάω για σεξ.Μιλάω για συντροφικότητα.Το να έχεις τον δικό σου άνθρωπο.Σχεδόν όλοι οι φίλοι μου κι οι συγγενείς μου τον έχουν βρει,εγώ όχι.Τι δεν πάει καλά?
    Το γεγονός ότι μπορεί αυτό να συνεχιστεί για πολύ καιρό ακόμα με τρομάζει.Φίλοι μου λένε να χαλαρώσω,και να μην μου γίνεται βίωμα.Να το προσπαθώ χωρίς να τρελλαίνομαι και θα έρθει..Εγώ γιατί δεν είμαι τόσο σίγουρη γι'αυτό?
    Πώς μου προτείνετε να το αντιμετωπίσω?

  2. #2
    Originally posted by La_ViTa
    Θα μπώ κατευθείαν στο θέμα:Φοβάμαι την μοναξιά...
    Με τρομάζει το γεγονός ότι ενδέχεται ερωτικά να μείνω μόνη μου για το υπόλοιπο της ζωής μου.Έχει περάσει ένας χρόνος που χώρισα από την τελευταία μου σχέση,γεγονός που με πλήγωσε πολύ,αλλά και που με έκανε να αντιμετωπίσω πιο σοβαρά το ενδεχόμενο να ζητήσω βοήθεια από ειδικό,κάτι το οποίο έκανα.
    Και να΄μαι τώρα,ένα χρόνο μετά, με μεγαλύτερη αυτοπεποίθεση να με \"τρώει\" το ίδιο σαράκι..Γιατί δεν παρουσιάζεται κάτι καινούριο?Τώρα πια το θέλω και είμαι διαθέσιμη..τι φταίει και δεν με φλερτάρει κανείς? δεν είμαι καμιά θέα,είμαι μια συνηθισμένη κοπέλα όπως όλες οι άλλες,που πιστεύω ότι αξίζει να έχει κάποιος δίπλα του.Δεν είμαι λυσσάρα,και δεν μιλάω για σεξ.Μιλάω για συντροφικότητα.Το να έχεις τον δικό σου άνθρωπο.Σχεδόν όλοι οι φίλοι μου κι οι συγγενείς μου τον έχουν βρει,εγώ όχι.Τι δεν πάει καλά?
    Το γεγονός ότι μπορεί αυτό να συνεχιστεί για πολύ καιρό ακόμα με τρομάζει.Φίλοι μου λένε να χαλαρώσω,και να μην μου γίνεται βίωμα.Να το προσπαθώ χωρίς να τρελλαίνομαι και θα έρθει..Εγώ γιατί δεν είμαι τόσο σίγουρη γι\'αυτό?
    Πώς μου προτείνετε να το αντιμετωπίσω?
    με τον πιο συγχρονο τροπο σε ολο τον πλανητη γιαυτους που εχουν ποσβαση στο διαδικτυο
    Γραψου σε οσα σοβαρα σαιτ γνωριμιων βρεις στην αναζητηση σου και αρχισε σε λιγα δευτερολεπτα να δημιουργεις ενα κυκλο γνωριμιων με ανδρες και γυναικες που θα δεις οτι ταιριαζουν τα χνωτα σας ! βαλε πλωρη σαν να γεννηθηκες σημερα!
    Συμπληρωσε το προφιλ σου σηκωσε και καμμια φωτογραφια αν αισθανεσαι καλα με την εικονα σου γιατι θα διευκολυνει
    αφανταστα οσους εχουν λιγοτερο ανεπτυγμενη φαντασια η δεν μπορουν ακομα να δουν μια σχεση γνωριμιας χωρις εικονα του αλλου και εμπαξανα στην περιπετεια της ζωης !
    θα μαθεις τι βρισκουν καλο σε σενα , τι φαινεται να εμποδιζει το σπασιμο του παγου μεσω της επικοινωνιας κλπ
    Η μοναξια ειναι οτι χειροτερο ..
    ειναι η μαστιγα του αιωνα μας γιατι αλλαξαμε τροπο ζωης και συνηθειες αλλα γιατι κοστιζει πολυ η βραδυνη εξοδος και τα εισοδηματα των περισσοτερων δεν επιτρεπουν πολλα ξενυχτια
    Αν καποιοι γινονται ενολητικοι τους βαζεις σε μαυρη λιστα και κοβεις καθε επικοινωνια μαζι τους ...Γιατι δεν υπαρει παραδεισος και κολαση..Ολα εδω μαζι παιζουν...
    Σιγουρα η ζωη σου θα αποκτησει νοημα και η μοναξια θα δωσει την θεση της σε μια νεα κοπελα που θα ξερει τι πρεπει να κανει για να την πολεμησει αποτελεσματικα ....
    θα ελεγα οτι το γεγονος οτι δεν εισαι σιγουρη οφειλεται στο οτι ισως καπου να σκεφτεσαι ακομα λαθος για τους αλλους ...
    προπονησου λοιπον στις ανθρωπινες σχεσεις και ο ερωτας θαρθει μονος του οταν ακουσεις τα καμπανακια να τον αναγγελουν!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    athina
    Posts
    107
    Ωραια αν περιμενουμε να βρουμε αντρα απο το ιντερνετ...!Η ευκολη λυση!γι\'αυτο ολοι ια αντρες κοιμουνται ορθιοι!σου λεει μπορω να εχω αυτο που θελω ευκολα και ανωδυνα γιατι να ψαξω αλλου!Καταντια ειναι αυτο!Θα προτιμουσα να μεινω μονη μου τοτε!!!!!!!

  4. #4
    Προς La_Vita
    όσο πιο πολύ ασχολείσαι και \"ψάχνεσαι¨ για σχέση τόσο δεν θα γίνεται τπτ.
    αστο ελεύθερο και θα έρθει από μόνο του (από εκεί που δεν το περιμένεις)
    έχε κατά νου ότι υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός ανθρώπων που μέσα στη σχέση τους βιώνουν μία πολύ μεγάλη μοναξιά... δυστυχώς

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Αν χαλαρωσεις La_ViTa και δεν το επιδιωκεις τοσο πολυ , τοτε ειναι που θα ερθει η σχεση.

    Οταν θελουμε κατι παρα πολυ, αγχωνομαστε, νευριαζουμε και δεν το καταφερνουμε. Ενω οταν ειμαστε πιο χαλαροι, ερχεται εκει που δεν το περιμενουμε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Εσυ φλερταρες καποιον ανδρα ? ,,,,,,,,η περιμενεις να το κανουν μονο οι ανδρες ? περνα στην αντεπιθεση , διεκδικησε το ενδιαφερον καποιου που σου αρεσει ,,,,,,,,κλπ κλπ κλπ,,,,,,, Και δεν μου λες , γιατι δεν βαζεις την ηλικια σου (εστω) στο προφιλ σου , ε ? ,,,,,,,,, που ξερεις μπορει καποιος κι απο εδω να ηθελε να σε φλερταρει ! ,,,,,,,,

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    εγω να κανω την εξης απλη ερωτηση.εσυ ενδιαφερεσε για καποιον;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by La_ViTa
    Θα μπώ κατευθείαν στο θέμα:Φοβάμαι την μοναξιά...
    Με τρομάζει το γεγονός ότι ενδέχεται ερωτικά να μείνω μόνη μου για το υπόλοιπο της ζωής μου.Έχει περάσει ένας χρόνος που χώρισα από την τελευταία μου σχέση,γεγονός που με πλήγωσε πολύ,αλλά και που με έκανε να αντιμετωπίσω πιο σοβαρά το ενδεχόμενο να ζητήσω βοήθεια από ειδικό,κάτι το οποίο έκανα.
    Και να΄μαι τώρα,ένα χρόνο μετά, με μεγαλύτερη αυτοπεποίθεση να με \"τρώει\" το ίδιο σαράκι..Γιατί δεν παρουσιάζεται κάτι καινούριο?Τώρα πια το θέλω και είμαι διαθέσιμη..τι φταίει και δεν με φλερτάρει κανείς? δεν είμαι καμιά θέα,είμαι μια συνηθισμένη κοπέλα όπως όλες οι άλλες,που πιστεύω ότι αξίζει να έχει κάποιος δίπλα του.Δεν είμαι λυσσάρα,και δεν μιλάω για σεξ.Μιλάω για συντροφικότητα.Το να έχεις τον δικό σου άνθρωπο.Σχεδόν όλοι οι φίλοι μου κι οι συγγενείς μου τον έχουν βρει,εγώ όχι.Τι δεν πάει καλά?
    Το γεγονός ότι μπορεί αυτό να συνεχιστεί για πολύ καιρό ακόμα με τρομάζει.Φίλοι μου λένε να χαλαρώσω,και να μην μου γίνεται βίωμα.Να το προσπαθώ χωρίς να τρελλαίνομαι και θα έρθει..Εγώ γιατί δεν είμαι τόσο σίγουρη γι\'αυτό?
    Πώς μου προτείνετε να το αντιμετωπίσω?
    Αναφέρεσαι στην ερωτική μοναξιά.
    Στην συντροφικότητα.
    Στον άνθρωπό σου που θέλεις να βρεις.
    Σαν το άλλο μισό που θα σε συμπληρώνει...

    Φαντάζομαι οτι με τον ειδικό θα δουλεύετε πάνω στο θέμα του χωρισμού που σε πλήγωσε, αλλά και της μοναξιάς.

    Εγώ νιώθω, διαβάζοντάς σε, σαν να ακούω ένα φοβισμένο πλάσμα μέσα σου να αναρωτιέται, αν αξίζει την απόρριψη.

    Το να μην είσαι με κάποιον όμως, δεν σημαίνει οτι σε έχουν απορρίψει.
    Ισως να έχεις μείνει με τη γεύση της απόρριψης απο τον χωρισμό σου.


    Θεωρείς οτι κάνεις ότι περνά απο το χέρι σου για να έρχεσαι σε επαφή με άντρες με κοινά με τα δικά σου ενδιαφέροντα?
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Αυτό επίσης που μου κάνει εντύπωση, είναι αυτό που λες \" είμαι μια κοπέλα που πιστεύω οτι αξίζει να έχει κάποιος δίπλα του\".

    Και γιατί να μην γράφεις \" μου αξίζει το να βρω κάποιον σύντροφο\"?

    Απο τον τρόπο που θέτεις την ερώτηση, υποψιάζομαι, οτι έχεις ακόμα αρκετή δουλειά να κάνεις, με το θέμα του φόβου της απόρριψης, του να είσαι εσύ το κέντρο του εαυτού σου, της αυτοεκτίμησης και με το να σταματήσεις να σε συγκρίνεις με τους άλλους, φοβούμενη μήπως υστερείς σε κάτι( σχεδόν όλοι, εγώ όχι, τί δεν πάει καλά?).

    Να δεις που στο τέλος,όταν δώσεις κι άλλο χρόνο στην δουλειά που κάνεις με τον ευατό σου, όλα θα πάνε καλά!
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,598
    Originally posted by La_ViTa
    ......Το γεγονός ότι μπορεί αυτό να συνεχιστεί για πολύ καιρό ακόμα με τρομάζει.Φίλοι μου λένε να χαλαρώσω,και να μην μου γίνεται βίωμα.Να το προσπαθώ χωρίς να τρελλαίνομαι και θα έρθει..Εγώ γιατί δεν είμαι τόσο σίγουρη γι\'αυτό?
    Πώς μου προτείνετε να το αντιμετωπίσω?
    αγαπητη λα βιτα
    απο τα πιο απωθητικα πραγματα για τους ανδρες ειναι οι γυναικες που δειχνουν απελπισμενες...
    αν μυριστουν γυναικα που ψαχνει καποιον να \"σωθει\", να αγκιστρωθει\" επανω του, η να δευσμευθει μαζι του, φευγουν τρεχοντας.....
    αυτο, οσο πιο αγχωμενος ειναι κανεις, τοσο δυσκολοτερα το κρυβει, οταν του συμβαινει,ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ...
    πιθανολογω λοιπον οτι αυτη την αγωνια σου την δειχνεις στις γνωριμιες σου και τις απωθεις.....
    οταν ηρεμησεις και παψεις να θελεις εναν συντροφο ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ, αλλα εναν συντροφο αν και εφοσον ερθει στον δρομο σου καποιος καταλληλος, θα ειναι πολυ πιο πιθανο να σε πλησιασει καποιος ενδιαφερων ανδρας..
    τα παραπανω μου ενισχυονται απο αυτα που σου λενε οι φιλοι σου....για να απαντουν ετσι, οντως δειχνεις να \"τρελαινεσαι\"...κι οταν εσυ η ο καθενας μας, τρελαινεται, οι εξω βλεπουν αν οχι την τρελα του, τουλαχιστον μια αγωνιωδη κατασταση που δειχνει λιγο...καπως...
    οχι απλα δεν πρεπει να τρελαινεσαι, αλλα ουτε καν να \"προσπαθεις\" οπως σε συμβουλευουν...να προσπαθεις να κανεις τι? να γινεις αρεστη? η προσπαθεια σου πρεπει να ειναι να εισαι ηρεμη και γεματη συναρπαστικα ενδιαφεροντα....αν οχι τοσο υπερβολικα οπως το περιγραφω, παντως καπου κατα κει, κι οχι προς την αναζητηση συντροφου...

    (πανο, φανταζομαι σου ετρεχαν τα σαλια οταν ειδες θεμα που μπορουσες να χωσεις το εγχειρημα \"σαιτ γνωριμιων\"...)

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Μιλάς για συντροφικότητα, για τον \'δικό σου άνθρωπο\'...όμως αυτό είναι κάτι που έπεται της έλξης, της γνωριμίας, και του σεξ ακόμα. Μήπως όμως βιάζεσαι να φτάσεις στο επόμενο στάδιο της δέσμευσης και της συντροφικότητας και έτσι αυτό που εκπέμπεις είναι κάτι σαν μην πλησιάζετε, μην αγγίζετε, παρά μόνο αν είστε βέβαιοι ότι θέλετε να γίνετε ο \'δικός μου άνθρωπος\'? Κάτι που λογικά απωθεί, καθώς ναι μεν πολλοί άνθρωποι μπορεί να θέλουν μια τέτοια σχέση, αλλά δεν μπορούν να είναι βέβαιοι ότι θα τη θελήσουν μαζί σου, χωρίς καν να έχεις αφήσει το περιθώριο μια γνωριμία να εξελιχθεί σε πιο χαλαρή ατμόσφαιρα.

    Επίσης, ένα άλλο ενδεχόμενο είναι να ζητάς τόσο έντονα \'κάποιον δίπλα\' σου, που δεν δείχνεις αρκετό ενδιαφέρον για τα συγκεκριμένα άτομα που συναντάς. Προσπάθησε να εστιάσεις στα πρόσωπα που γνωρίζεις και όχι τόσο στο ρόλο που θα ήθελες να εκπληρώσουν. Είναι πιο γοητευτικό το μήνυμα \'θέλω εσένα\' (εσύ μου αρέσεις), από το μήνυμα \'θέλω σύντροφο\' (γενικώς).

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας!
    Με ρωτήσατε εάν ενδιαφέρομαι εγώ για κάποιον.Η αλήθεια είναι πως δεν έχει παρουσιαστεί κάτι τώρα τελευταία,και γενικότερα αυτό που παρατηρώ είναι ότι ο κόσμος δεν φλερτάρει πια.Ίσως γιατί βαριέται να ασχοληθεί,είναι μια διαδικασία που απαιτεί από μερικούς \"καθαρό\" μυαλό και σίγουρα καλή διάθεση και αυτά είναι \"συστατικά\" που δύσκολα τα βρίσκεις μέσα στην καθημερινότητα.Κι έτσι, όπως γράφει ο πάνος,καταλήγουν να προτιμούν τα site γνωριμιών.Δεν τα κατηγορώ.Έχω ασχοληθεί κι εγώ κατα διαστήματα αλλά τα περισσότερα είναι μάλλον θλιβερά.Ελάχιστοι απο τους συμμετέχοντες δεν ψάχνουν για σχέση ή εστω γνωριμία.Μόνο χαβαλέ θέλουν να κάνουν κι αν υπάρξει ένα ραντεβού και δεν γίνει τίποτα,δεν ξαναδίνουν σημεία ζωής.Έτσι προτιμώ να μην το \"ψαχνω\" από εκεί ιδιαίτερα.
    Χρησιμοποιώ πολύ την γλώσσα του σώματος για να φλερτάρω και μπορώ να πω ότι δεν είμαι από τις ντροπαλές κόπελες.Και κοιτάζω και πιάνω την κουβέντα.Αυτό που δεν κάνω με την πρώτη,είναι να ανοιχτό στον άλλον.Όταν βρίσκομαι σε μεγάλες παρέες,σε ομάδες (ασχολούμαι με θέατρο π.χ) δίνω την εντύπωση της σοβαρής κι αυτό γιατί δεν αισθάνομαι άνετα με κοσμο που δεν τον ξέρω καλά.Στην πορεία αφήνω τον εαυτό μου πιο ελεύθερο.
    Καλή μου weird ,έχεις μεγάλο δίκιο σε όσα μου γράφεις.Με πλήγωσε πολύ αυτός ο χωρισμός και μείωσε σε μεγάλο βαθμό την αυτοπεποίθεση μου η οποία πάντοτε ήταν στα χαμηλά στρώματα...Το ξέρω ότι έχω πολύ δουλειά να κάνω ακόμα με το θέμα απόρριψη,αλλά πιστεύω ότι όσο και να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου και πιστεύεις ότι είσαι άτομο που αξίζει να έχει κάποιο σύντροφο (ή να έχει κάποιος δίπλα του,για \'μενα είναι το ίδιο),όταν βλέπεις ότι δεν το επιδιώκει κανείς,δεν σε φλερτάρει κανείς και αντίθετα ο περιγυρός σου ζει το αντίθετο,τοτε λογικό είναι να σκεφτείς ότι ίσως κάτι δεν πάει καλά,κάπου κάνω λάθος.
    Και το δικό μου το λάθος πιστεύω ότι με απασχολεί τόσο πολύ ώστε να χάνω την ουσία.Όλοι θελουμε μια σχέση,αλλά δεν διαμορφώνουμε την ζωή μας γύρω από αυτό το θέμα.Με λίγα λόγια δεν το κάνουμε αυτοσκοπό.Δόξα τω Θεό,έχω πολλά ενδιαφέροντα,τα οποία η αλήθεια είναι ότι δεν συμμερίζονται πολλοί άντρες-καλλιτεχνικά γαρ-και αν και δεν είμαι φανατική \"νυχτόβια\" κυκλοφορώ όσο μπορώ.Έχω τις κεραίες μου ανοιχτές λοιπόν και βλέπουμε!

    Υ.Γ Path, λες η ηλικία να είναι το πρόβλημα?Όποιος ενδιαφέρεται,μαθαίνει!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •