Εθιστική Μοναχικοτητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Podence33
    Guest

    Εθιστική Μοναχικοτητα

    Πρόσφατα προσγειωμένος στο φόρουμ με θέματα άγχους είπα να πω και εδώ όσα σκέφτομαι μήπως κάποια κάποιος ταυτιστεί.
    Σχεδόν 34 λοιπόν άνδρας,είχα αφοσιωθεί τον τελευταίο καιρό για την εισαγωγή μου σε μια σχολή που με εξασφαλίζει επαγγελματικά.
    Κάπου εδώ τελειώνει το ενδιαφέρον κομμάτι τον τελευταίο καιρό.
    Πριν μερικά χρόνια ξέκοψα από μια παρέα μεγάλη που είχαμε χρόνια γιατί πολύ απλά δεν αισθανόμουν πως πλέον ανήκα εκεί.
    Έβγαινα μαζί τους,διακοπές ,βόλτες ,συζητήσεις απλά ήμασταν πλέον άλλοι κόσμοι.
    Είμαι ένας άνθρωπος ήρεμος που θέλει να διασκεδάσει απλά.Εαν μπορούσα να το παρομοιασω εκείνοι διακοπές Μύκονο ,εγώ Ανάφη(νομίζω καταλαβαίνετε).
    Γιατί έκανα παρέα τόσα χρόνια λοιπόν ;Φόβος για την μοναξιά.
    Πλέον όμως νιώθω πως δεν ταιριάζω με κανέναν .Νιωθω πως μου αρέσει όλο αυτό και δεν ξέρω τι το τόσο γοητευτικό έχει.
    Φέτος τα Χριστούγεννα πήγα ταξίδι στην Κοπεγχαγη μόνος μου.
    Προτιμώ την μοναχικότητα,την επαφή με τα ζώα που λατρεύω .Αισθανομαι γεμάτος.
    Νιώθω πως είμαι αρκετά περίεργος πλέον που μάλλον για αυτό δεν θέλει κάνει να κάνει παρέα μαζί μου????
    Για να προλάβω κάποιους είμαι ένας εμφανίσιμος άντρας,είχα αρκετές σχέσεις αλλά και εκεί τώρα επίσης δεν με ελκύει κάτι.
    Δεν ξέρω αν νιώθουν και άλλοι έτσι..
    Αν έλκονται και θεωρούν ελκυστική την μοναχικότητα…

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,208
    Ναι μπορεί να περνάς μία φάση αναπροσαρμογής στην ζωή σου....να κουράστηκες με τη συγκεκριμένη παρέα και να θέλεις κάτι πιο ήρεμο....συνήθως αυτό συμβαίνει σε άτομα που αρχίζουν να μπαίνουν στην πνευματικότητα

    Μπορεί να χρειάζεσαι να ανακαλύψεις καινούργια μονοπάτια πιο ήσυχα και με πιο υψηλές αξίες....δεν βλέπω κάτι περίεργο,πόσο μάλλον όταν εσύ ο ίδιος λες ότι την μοναχικότητα την θεωρείς ελκυστική....απόλαυσε την όσο μπορείς-μπορεί στο μέλλον να βρεις ανθρώπους που μπορείς να συγχρωτιστείς μαζί τους και να τελειώσει η μοναχικότητα...η ζωή κάνει κύκλους...

    Just enjoy your life!!!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Ναι, η μοναχικοτητα ειναι εθιστικη, εχεις ειρινη στο κεφαλι σου και δεν ξοδευεις λεφτα και χρονο για βλακειες η κατι που δεν ηταν επιλογη σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    497
    Η φασαρία του κόσμου, ο κυκεώνας της διαρκούς συναναστροφής αφαιρεί παρά
    προσθέτει στην ουσία στην καθημερινότητα. Απόλαυσέ την, εφόσον τη χρειάζεσαι, εξάλλου μπορεί να μην είναι κάτι μόνιμο, αλλά κάτι που αυτή τη στιγμή έχεις ανάγκη για να γαληνέψεις. Αν μπορεί να αποβεί εθιστική; Δεν κινδυνεύει κανείς απ' αυτήν ώστε να την αποκαλέσω εθιστική, ωστόσο υπάρχει και η πιθανότητα να μην θες έπειτα να επανέλθεις στο βουητό και το αλισβερίσι των κοινωνικών συναναστροφών όταν "σου φτάνεις και σου περισσεύεις."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    332
    Μια συνήθεια είναι, τώρα έχεις όρεξη για βόλτες αργότερα μπορεί να τις βαρεθείς. Η μοναξιά έχει ηρεμία όταν δεν νιώθεις εγκλωβισμένος σε 4 τοίχους και το διαχειρίζεσαι με το μυαλό σου είναι ωραία. Όλοι περίεργοι είναι , δύσκολα να ταιριάξεις με άλλο άνθρωπο ανεξάρτητα με το φύλο και την σχέση που θα αναπτυχθεί έχει να κάνει με την ανάγκη για παρέα οι περισσότεροι υπομένουν τις παραξενιές από φόβο να χάσουν την επικοινωνία με ανθρώπους που έχουν κάποιες επαφές για να μην αποκλειστούν κοινωνικά από τον έξω κόσμο. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να είσαι δυστυχισμένος και να κάνεις κάτι που δεν σου αρέσει.

  6. #6
    Podence33
    Guest
    Δεν το θεωρώ όλο αυτό πως είναι απλά μια φάση αλλά συνειδητή επιλογή.
    Νιώθω πως μετά αφού ξέκοψα απο αυτά τα άτομα πέτυχα περισσότερα πράγματα και κυρίως είμαι ήρεμος.
    Κάνω όσα θέλω ,δεν δίνω δεκάρα για το τι θα πει κάποιος άλλος.
    Τέτοια εποχή θα ξεκινούσε η συζήτηση για διακοπές καλοκαίρι.
    Παρα πολλά χρόνια εάν έλεγα πως δεν θέλω να πάω διακοπές Ιο πχ άρχιζαν τα δεν ακολουθείς την παρέα.
    Πλέον μόνος μου κοιτάζω που θα πάω.
    Στο εξοχικό μου πάω σε μια ερημική παραλία όλο το χρόνο για μπάνιο και έρχεται μια κυρία συχνά και μου λέει βρε αγόρι μου δεν σε έχω δει ποτε με παρέα δεν έχεις φίλους;
    Εάν είχα φίλους απλά δεν θα το έκανα ποτε αυτό..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    270
    Φυσικά, όλοι μας σε κάποιες περιόδους κάνουμε ένα reset και επανεκκίνηση.ειναι απόλυτα φυσιολογικό! Όμως επειδή κ εμένα μου αρέσει κ η Ανάφη κ η Μύκονος , η άποψη μου είναι ότι δεν έχει κ τόση σημασία η τοποθεσία , ούτε το θέμα διασκέδαση. Δλδ κ τα ήρεμα μια χαρά είναι και τα πολυβουα. Θεωρώ λοιπόν ότι πρέπει να ψάχτεις να κοινωνικοποιηθείς ,να γνωρίσεις κόσμο . Ίσως υπάρχει ένα ψυχολογικό ζήτημα που πρέπει να λύσεις ....

  8. #8
    Podence33
    Guest
    Λυπάμαι που τελικά εδώ είναι ένας χώρος που ανώνυμα πολλοί κρίνουν και βγάζουν συμπεράσματα.
    Το προφίλ μου θα κλείσει όπως και τα νήματα.

  9. #9
    KleinosBrekias
    Guest
    Οταν δεν εχεις απαντηση , ακου .
    Οταν δεν εχεις ερωτηση , σωπα .
    Και δεν αναφερομαι στον θεματοθετη .
    Καλο σας βραδυ .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    270
    Quote Originally Posted by Podence33 View Post
    Λυπάμαι που τελικά εδώ είναι ένας χώρος που ανώνυμα πολλοί κρίνουν και βγάζουν συμπεράσματα.
    Το προφίλ μου θα κλείσει όπως και τα νήματα.
    Άλλος ένας που δεν του αρέσουν οι απαντήσεις. Άκου να σου πω , λυπάσαι δεν λυπάσαι να σέβεσαι όταν κάποιος σου γράφει κάτι . Κοίταξε την βλάβη σου και πάρε οδηγίες χρήσης . Στα γεννητικά μου αν θα κλείσεις το προφιλακι σου κ το νήμα σου .
    Υγ. Ενώ εσύ μας γράφεις επωνυμα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    270
    Quote Originally Posted by KleinosBrekias View Post
    Οταν δεν εχεις απαντηση , ακου .
    Οταν δεν εχεις ερωτηση , σωπα .
    Και δεν αναφερομαι στον θεματοθετη .
    Καλο σας βραδυ .
    Όταν πετάγεσαι σαν την ψωλή άκου
    Όταν δεν πετάγεσαι σαν την ψωλή σώπα
    Πες μας τώρα γιατί μπήκες στον κόπο να απαντήσεις εδώ

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by tziovani View Post
    Όταν πετάγεσαι σαν την ψωλή άκου
    Όταν δεν πετάγεσαι σαν την ψωλή σώπα
    Πες μας τώρα γιατί μπήκες στον κόπο να απαντήσεις εδώ
    Να πει "καλο σας βραδυ"

  13. #13
    KleinosBrekias
    Guest
    Φιλε μου , ολα στη ζωη δεν καταληγουν πισω σε σενα . Ισως τα σκατα . Οποτε πες μου τι γευση εχουν .
    Σε ευχαριστω .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,208
    Quote Originally Posted by Podence33 View Post
    Λυπάμαι που τελικά εδώ είναι ένας χώρος που ανώνυμα πολλοί κρίνουν και βγάζουν συμπεράσματα.
    Το προφίλ μου θα κλείσει όπως και τα νήματα.
    Ρε φίλος εσύ δε μας ζήτησες την άποψή μας;Δε βγάλαμε συμπεράσματα,υποθέσεις κάναμε προκειμένου να σε βοηθήσουμε....αν δεν ήθελες κουβέντα τότε γιατί μπήκες στον κόπο να γράψεις το πρόβλημά σου;
    Αν θέλεις να διαγράψεις τον λογαριασμό σου δικαίωμα σου,δε θα σε χάσουμε!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    332
    Podence33 χαλάρωσε, λίγο δεν έγραψες κάτι που πρέπει να διαγραφεί, ένα ψευδώνυμο έχεις που μπορεί να το γράψει ο καθένας... Δεν υπάρχουν προσωπικά δεδομένα. Οι απαντήσεις είναι κόσμιες δεν ξεπέρασαν τα όρια.
    Συμπεριφέρεσαι σαν να έκανες την απιστία σου και τώρα θες να σβήσεις τα ίχνη. Αν φτάσεις σε οργασμό δεν μπορείς να τον πάρεις πίσω! Το φόρουμ είναι να γράφουμε ότι μας απασχολεί κάθε στιγμή , αν δεν μας αρέσουν οι απαντήσεις της αγνοούμε.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φιλία- Μοναχικότητα
    By Tania96 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 61
    Last Post: 23-01-2018, 17:19
  2. μοναξια και μοναχικοτητα στη ψυχωση
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 18-04-2017, 12:25
  3. σκεφτομουν την μοναχικοτητα..
    By Adzik in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 08-02-2008, 14:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •