Διόγκωση αδένα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    4

    Διόγκωση αδένα

    Καλησπερα σας, πριν ένα μήνα είχα μια ενόχληση όταν καταπινα νερό η τροφή. Με πονούσε πολύ ο λάρυγγας μου πίσω λες και είχα μαχαίρια όταν καταπίνα! Το άφησα περίπου μια εβδομάδα να δω πως θα εξελιχθεί. Πράγματι πέρασε η ενόχληση αυτή όμως μετά από 5 μέρες περίπου πετάχτηκε ένας αδένας στο λαιμό δεξιά όπου εδώ και ένα μήνα είμαι διογκωμένος κ δεν ξεπριζεται! Έκανα εξετάσεις αίματος θώρακος καρδιάς όλα βγήκαν καθαρά! Πήγα σε παθολόγο πράγματι με ψηλαφισε μου λέει αδένας είναι μην δίνεις σημασία μην τον ενοχλείς θα περάσει! Έχει περάσει ένας μήνας αλλά ο αδένας παραμένει εκεί διογκωμένος! Έχω γενικευμένη διαταραχή άγχους τρέμω στην ιδέα του τι μπορεί να είναι και συνεχώς το ψηλαφίζω την ημέρα και 20 φορές! Όσο τον πειράζω με πονάει ελαφρώς, όταν προσπαθώ να μην τον ενοχλώ δεν με πονάει! Έχω κλείσει για υπέροχο μαλακών μορίων σε λίγες μέρες και έχω τρομερό άγχος! Ξαφνικά διογκώθηκε ο αδένας στο λαιμό δεξιά χωρίς να έχω κρυώσει η να ανεβάσω πυρετό! Έχω τρομοκρατηθεί. Έχω χάσει τον ύπνο μου. Συνεχώς κλαίω από φόβο! Ετών 26…! Θα μου γυρίσει το μυαλό..!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    124
    Εάν διογκωθεί ένας αδένας νομίζω πως αργεί αρκετά να επανέλθει. Μια φορά το είχα πάθει, μετά από H1N1, πριν καμιά δεκαριά χρόνια, και πρέπει να έκανε ένα 3μηνο να επανέλθει.
    Μπορεί να είχες κάποια σιωπηλή λοίμωξη, χωρίς να σου κάνει πυρετό.
    Αφού οι εξετάσεις σου είναι καθαρες, τι φοβάσαι? ☺️

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •