REPLY
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4

Thread: REPLY

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    4

    REPLY

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

    Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΗΤΑΝ ΓΙΑΤΙ ΕΝΙΩΘΑ ΠΟΛΥ ΠΙΕΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ. ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΥΤΟ. Ο ΤΡΟΠΟΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΛΟΥΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΦΙΧΤΟΣ. ΠΧ ΑΝ ΕΛΕΓΑ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ Η΄ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΑΜΕΣΩΣ ΚΟΚΚΙΝΙΖΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΤΟ ΕΙΔΑΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΧΑΖΟΣ ΦΑΝΗΚΑ, ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΗΜΑΣΙΑ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ. ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΤΙ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑΞΗΓΗΣΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΘΕΜΑΤΑ. ΔΕΝ ΓΕΛΑΩ ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΣΤΕΙΑ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΟΒΑΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΥ. ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΟΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΤΗ ΒΛΕΠΩ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΜΑΤΙΑ ΠΑΙΔΙΚΑ.
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΜΕ \"ΠΑΙΡΝΕΙ\" ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΧΑΝΩ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ ΜΟΥ. ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΟΥ ΕΞΕΛΙΞΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    27
    Φίλε confused, επέτρεψέ μου να σου πω μερικά πραγματάκια όχι υπό μορφής συμβουλών αλλά ως ανάλυση της σχεδόν ίδιας κατάστασης στον εαυτό μου.
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα στο «νιώθω έτσι πολύ καιρό τώρα». Οι άνθρωποι οι οποίοι νιώθουν κάτι παρόμοιο σε κάποια φάση της ζωής τους γνωρίζουν ότι είναι απλά μία φάση και ότι θα περάσει , αφού θυμούνται ότι κάποτε είχαν ενδιαφέροντα και πώς ήταν όταν ήταν πραγματικά ευτυχισμένοι. Τι γίνεται όμως με αυτούς που σχεδόν ποτέ δεν είχαν ευτυχισμένες ή τουλάχιστον πραγματικά ενδιαφέρουσες στιγμές στη ζωή τους? Είναι σαν να μην ξέρεις τι προσπαθείς να πολεμήσεις – ένας αόρατος εχθρός που πολλές φορές δεν ξέρεις καν ότι υπάρχει αλλά το φαντάζεσαι γιατί υπάρχει απλά κάτι που σε κάνει να μην νιώθεις καλά.
    Πάνω από όλα έχει σημασία να είμαστε ελεύθεροι-δεν εννοώ έξω από κάποιο σιδερένιο κλουβί αλλά- να βγάλουμε τον εαυτό μας έξω από το γυάλινο κλουβί που εμείς οι ίδιοι τον τοποθετήσαμε. Είναι ένα κλουβί που πολλές φορές δεν μπορούμε να το διακρίνουμε. Μας εμποδίζει να κάνουμε αυτό που σκεφτόμαστε με αποτέλεσμα να θυμώνουμε που δεν μπορούμε να φερθούμε φυσιολογικά και αληθινά όπως οι άλλοι. Ένα κλουβί που βγάζει την εικόνα του «πολύ καλού παιδιού» προς τα έξω αλλά εμένα με πονάει γιατί αυτό το παιδί δεν είμαι εγώ-είναι άλλος, αυτός που θέλω εγώ να φαίνομαι. Και είμαι καλό παιδί γιατί δεν φέρνω αντιρρήσεις, δεν διαφωνώ με κανέναν, λέω πάντα «ναι» και δεν λέω ποτέ την γνώμη μου από φόβο μην κριθώ από τους άλλους για αυτά που πιστεύω.
    Φυσικά είναι ένα κλουβί που μου προσφέρει τρομερή συναισθηματική ασφάλεια και καλύπτει και νικάει όλους τους φόβους ότι δεν θα με αποδεχτούν όπως ακριβώς είμαι, ότι πρέπει να δείξω άλλον εαυτό για να είμαι αγαπητός, ότι μπορεί να εκθέσω το ψυχικό-συναισθηματικό μου κόσμο και να πληγωθώ. Με αυτόν τον τρόπο να είσαι σίγουρος ότι ποτέ, μα ποτέ δεν θα πληγωθείς από κανέναν-μόνο θα πληγώσεις, αλλά ταυτόχρονα δεν θα μπορέσεις ποτέ να ερωτευτείς ή να αγαπήσεις πραγματικά, ή ακόμα και να χαρείς τις πραγματικά ευτυχισμένες στιγμές της ζωής,με τα ενδιαφέροντά σου και τις επιθυμίες σου να βρίσκονται σε πρώτο πλάνο και όχι η γνώμη των άλλων για εσένα, αυτά που για τους περισσότερους είναι δεδομένα.
    Η τρομερή-δυνατή-ανεπανάληπτη «σφαλιάρα» για μένα για να φτάσω σε όλα αυτά ήταν κάποια που πρόσφατα ερωτεύτηκα και δεν ανταπέδωσε…..
    Αν θέλεις μπορώ να σου προτείνω κάποιο βιβλίο που με βοήθησε να καταλάβω καλύτερα….(δεν είναι του τύπου «κάντε θετικές σκέψεις» κτλ)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    φιλε μου επειδη εγω δεν πιστευω στην ψυχολογια σαν επιστημη,δηλαδη την καταργω τελειως!!!επειδη πιστευω στην εγκεφαλικη χημεια...θα σου ελεγα να πας σε ψυχιατρο.ετσι πιστευω εγω...μπορει να κανω και λαθος.αυτο μαλλον καταθληψη μου φαινεται.πηγαινε...αμα χρειαζεσαι φαρμακα ο ψυχιατρος θα στα δωσει αμα δεν χρειζεσαι...τιποτα!!!δεν μιραζει φαρμακα οπως ολοι πιστευων...απλα συζηταει μαζι σου πχ και μετα κρινει.δοκιμασε το και δεν θα χασεις!!!μαλλον κερδισμενος θα βγεις.η ζωη ειναι πολυ μικρη για να καθυστερεις να τη χαρεις

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93
    Οι ντροπαλοί άνθρωποι νοιάζονται τόσο πολυ για τον εαυτό τους και για την εντύπωση που δίνουν, ώστε τελικά κρύβονται από τους άλλους.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •