Άγχος για μετακομιση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    9

    Άγχος για μετακομιση

    Γεια σας θέλω θέλω την συμβουλή σας...
    Εγώ μενω στη Γλυφάδα και ο μπαμπάς μου θέλει να μετακομίσουμε στα Καλυβια στο Λαγονήσι
    Δεν είναι αυτό το θέμα
    Το θέμα είναι το άγχος μου.. Είμαι 17 χρονών χωρίς δουλειά και εισόδημα και εγώ δεν θέλω να μετακομίσω
    Νιώθω ότι θα χάσω την ελευθερία μου καθώς η στάση του λέωφορειου εκεί που θα μετακομίσουμε είναι πολυ μακριά με τα ποδια.. Θα χάσω τις συνήθειες μου το σχολείο μου τα παντα.. Νιώθω ότι χάνετε ο κόσμος ενώ στην ουσία δεν είναι τόσο τραγικο αλλά και παλι αγχώνομαι και νιώθω μίσος προς τον πατερα μου γιατί δεν με ρωτάει δεν μου αφήνει επιλογή λέει η θα γίνει αυτό η αν δεν μου αρέσει να μείνω στο δρόμο
    Θα χάσω και την προσβαση μου σε γιατρους που έχω στη Γλυφάδα όπως την ψυχίατρο μου
    Ποιος θα με παει μέχρι εκεί
    Ο μπαμπάς μου λέει θα με πηγαινει αλλά ξέρω ότι, ότι λέει δεν το κάνει στην ουσία
    Τι να κάνω?
    Δεν έχω επιλογή το ξέρω απλά θέλω λίγο κουράγιο γιατί για μένα είναι πολυ δυσκολο
    Δεν έχω ξανά μετακομίσει ποτε ουτε έχω βγει εκτός χώρας για αυτό για μένα είναι πολυ αγχωτικο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    495
    ο μπαμπάς θα έχει λόγο να φύγει. Μπορεί να υπάρχει οικονομικό πρόβλημα. Γιατί να σε φορτώσει με περισσότερο άγχος.
    Ίσως η αλλαγή περιβάλλοντος να σου κάνει κάλο αργότερα.
    Στα 18 θα έχανες τα πάντα...οι παρέες του λυκείου χάνονται σπουδές, δουλειά, γάμος. Δεν ξέρουμε και τι παιδί είσαι Σκέφτεσαι απο τα 17 την δουλειά και σε παρακολουθεί ψυχίατρος ? Αυτό είναι σοβαρό και είναι κάτι προσωπικό θέμα δικό σου. Αν είσαι καλά θα κάνεις υπομονή λίγους μήνες μετά μπορείς να σπουδάσεις η να βρεις δουλειά.
    Την επικοινωνία με την παρέα και τον ψυχίατρο σου μπορείς να την κρατήσεις απο απόσταση υπάρχει το ίντερνετ ,ο γιατρός σου μπορεί να σε συμβουλεύει με βίντεο κλήση. Να κάνεις νέες γνωριμίες είναι δύσκολο αλλά θα το προσπαθήσεις μπορεί κάτι να προκύψει.
    Να εχεις αισιοδοξία, καλή διάθεση, υπομονή και όλα θα πάνε καλά. Αν του χρόνου πας Γ λυκείου θα εχεις όλη μέρα διάβασμα χωρίς εμπόδια για να περάσεις εκεί που επιθυμείς. Σε περίπτωση που δεν τα πας καλά και χάνεις τον χρόνο σου μπορείς να μάθεις μια τέχνη ως βοηθός η σε κάποιο ιεκ
    .

  3. #3
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by elzi View Post
    Γεια σας θέλω θέλω την συμβουλή σας...
    Εγώ μενω στη Γλυφάδα και ο μπαμπάς μου θέλει να μετακομίσουμε στα Καλυβια στο Λαγονήσι
    Δεν είναι αυτό το θέμα
    Το θέμα είναι το άγχος μου.. Είμαι 17 χρονών χωρίς δουλειά και εισόδημα και εγώ δεν θέλω να μετακομίσω
    Νιώθω ότι θα χάσω την ελευθερία μου καθώς η στάση του λέωφορειου εκεί που θα μετακομίσουμε είναι πολυ μακριά με τα ποδια.. Θα χάσω τις συνήθειες μου το σχολείο μου τα παντα.. Νιώθω ότι χάνετε ο κόσμος ενώ στην ουσία δεν είναι τόσο τραγικο αλλά και παλι αγχώνομαι και νιώθω μίσος προς τον πατερα μου γιατί δεν με ρωτάει δεν μου αφήνει επιλογή λέει η θα γίνει αυτό η αν δεν μου αρέσει να μείνω στο δρόμο
    Θα χάσω και την προσβαση μου σε γιατρους που έχω στη Γλυφάδα όπως την ψυχίατρο μου
    Ποιος θα με παει μέχρι εκεί
    Ο μπαμπάς μου λέει θα με πηγαινει αλλά ξέρω ότι, ότι λέει δεν το κάνει στην ουσία
    Τι να κάνω?
    Δεν έχω επιλογή το ξέρω απλά θέλω λίγο κουράγιο γιατί για μένα είναι πολυ δυσκολο
    Δεν έχω ξανά μετακομίσει ποτε ουτε έχω βγει εκτός χώρας για αυτό για μένα είναι πολυ αγχωτικο
    Καλημερα σχολειο δεν πας ;
    δεν θα σπουδασεις εστω να πας σε καποια σχολη να μαθεις μια τεχνη ;

    τι δουλεια λες σε αυτη την ηλικια ;

Similar Threads

  1. Μετάνιωσα λίγο πριν την μετακόμιση
    By StarLighter in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 20-10-2023, 23:00
  2. Μετακόμιση ΣΟΚ
    By Dora1982 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 10-09-2023, 22:09
  3. μετακομιση η οχι
    By grf in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 19-01-2023, 15:39
  4. Μετακόμιση Θεσσαλονίκη
    By tapeino_xamomilaki in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 45
    Last Post: 04-09-2021, 12:21
  5. Μετακομιση στην πολη που ζει το αγορι μου
    By dilimma in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 08-03-2014, 16:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •