Ιδεοληψίες η κάτι χειρότερο ; Νιώθω τρελη - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 9 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 124
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,671
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Ξέρεις τι με πειράζει πιο πολύ αν λες σε κάποιον ότι περνάς κάτι ψυχολογικό όλοι μετά κοιτάνε φοβισμένοι.. και απομακρύνονται και είναι ότι χειρότερο αυτό το πράγμα να μην σε θελουν και να σε κοιτάνε περίεργα, όχι για εμένα απλά βλέπω τους ανθρώπους όταν ακούνε για κάποιον ότι έχει θέματα την αντίδραση τους.. και πέφτω ακόμα περισσότερο και στεναχωριέμαι..
    στεναχωριεσαι για την στενομυαλια και τις προκαταληψεις του καθενα;
    παντα στεναχωρεμενη θα εισαι τοτε..
    δεν βγαινει ετσι η ζωη, μαρια.
    πρεπει να επιλεγεις με ποιους θα ασχολεισαι.
    οσο για το στιγμα των ψυχικων παθησεων, εννοειται οτι δεν μιλας στον καθενα που γνωριζεις η που συναναστρεφεσαι γι αυτο που σου συμβαινει.
    δεν το γραφει στο μετωπο σου. που θα το μαθουν αν δεν το συζητησεις εσυ;
    το συζητας με ανθρωπους που εχεις εμπιστοσυνη και κυριως που μπορεις να βρεις στηριξη.

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    335
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Ξέρεις τι με πειράζει πιο πολύ αν λες σε κάποιον ότι περνάς κάτι ψυχολογικό όλοι μετά κοιτάνε φοβισμένοι.. και απομακρύνονται και είναι ότι χειρότερο αυτό το πράγμα να μην σε θελουν και να σε κοιτάνε περίεργα, όχι για εμένα απλά βλέπω τους ανθρώπους όταν ακούνε για κάποιον ότι έχει θέματα την αντίδραση τους.. και πέφτω ακόμα περισσότερο και στεναχωριέμαι..
    Τα ψυχολογικά είναι ταμπού δεν τα συζητάμε, δεν το παραδεχόμαστε, δεν τα αναγνωρίζουμε και δεν ξέρουμε πως να συμπεριφερθούμε. Αν το δούμε τηλεοπτικά λένε για ομοφυλόφιλους, για κακοποίηση αλλά για ψυχολογικά μόνο ελάχιστα και πως προσποιούνται για να δικαιολογήσουν την βία... γενικά τα ψυχολογικά τα διακωμωδούν δεν δείχνουν την σοβαρότητα του προβλήματος. Απομακρυνθηκαμε από τον θεσμό της οικογένειας και την πίστη. Μεγαλώνουμε μόνοι μας και δεν προσευχόμαστε.
    Αν ακολουθούσαμε όλα τα εκκλησιαστικά δρώμενα και ζούσαμε μαζί με παππούδες, θείους, ξαδέρφια θα υπήρχαν λιγότερα ψυχολογικά προβλήματα.

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,671
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Τα ψυχολογικά είναι ταμπού δεν τα συζητάμε, δεν το παραδεχόμαστε, δεν τα αναγνωρίζουμε και δεν ξέρουμε πως να συμπεριφερθούμε. Αν το δούμε τηλεοπτικά λένε για ομοφυλόφιλους, για κακοποίηση αλλά για ψυχολογικά μόνο ελάχιστα και πως προσποιούνται για να δικαιολογήσουν την βία... γενικά τα ψυχολογικά τα διακωμωδούν δεν δείχνουν την σοβαρότητα του προβλήματος. Απομακρυνθηκαμε από τον θεσμό της οικογένειας και την πίστη. Μεγαλώνουμε μόνοι μας και δεν προσευχόμαστε.
    Αν ακολουθούσαμε όλα τα εκκλησιαστικά δρώμενα και ζούσαμε μαζί με παππούδες, θείους, ξαδέρφια θα υπήρχαν λιγότερα ψυχολογικά προβλήματα.
    α, καλα κρασια....
    το οτι παλιοτερα που ολη η "μορφωση" προερχοταν απο τον αγραμματο παπουλη του χωριου, και τα αδερφια μεναν μαζι με τα ξαδερφια (και γινονταν και μερικες αιμομιξιες στο τσακιρ κεφι , γκουχου),δεν υπηρχαν ψυχικες ασθενειες, ειναι αστικος μυθος..
    αυτο που ισχυει, ειναι οτι τους ψυχικα ασθενεις τους κλειδωναν στα υπογεια, η τους αντιμετωπιζαν σαν δαιμονισμενους γιατι δεν υπηρχε η ψυχιατρικη....
    τωρα εχουν την ευκαιρια με την καταλληλη αγωγη, να ζουν μεσα στην κοινωνια, ζωες ισορροπημενες και πολλες φορες να εργαζονται κιολας, να κανουν σχεσεις, να ζουν σαν ανθρωποι, οχι σαν αποβλητα...

  4. #79
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Ξέρεις τι με πειράζει πιο πολύ αν λες σε κάποιον ότι περνάς κάτι ψυχολογικό όλοι μετά κοιτάνε φοβισμένοι.. και απομακρύνονται και είναι ότι χειρότερο αυτό το πράγμα να μην σε θελουν και να σε κοιτάνε περίεργα, όχι για εμένα απλά βλέπω τους ανθρώπους όταν ακούνε για κάποιον ότι έχει θέματα την αντίδραση τους.. και πέφτω ακόμα περισσότερο και στεναχωριέμαι..
    Γιατι το λες αυτο ;

    Ισα ισα τωρα πλεον δεν ειναι ταμπου εφοσον δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην νβιωνει αγχος ή κρισεις πανικου ..
    Μην μιλησω τι εγινε μετα τον κοβιντ και ποσες δυσλειτουργιες εμφανιστηκαν


    Αγαπη μου γλυκια αυτος που θα ερθει και θα σε κρινει στην ολοτητα σου επειδη στην παρουσα φαση αντιμετωπιζεις καποια δυσλειτουργια αντιλαμβανεσαι οτι εκεινος ειναι ελαττωματικος ..
    Ανθρωπος με αντιληψη και ενσυναισθηση δεν υπαρχει περιπτωση να σε κρινει, ουτε να σε φοβηθει,ουτε να σε ειρωνευτει ουτε τιποτα ...

    Ξερεις τωρα που ειμαι μεσα σε ολο αυτο και θεραπευτικα με την πρακτικη μου ,ολοι αυτοι που αντιμετωπιζουν θεματα θελουν καποιον να τους αποδέχεται, να τους αγκαλιασει και να τους δειξει πως να μην φοβουνται ..

    Δυστηχως ζουνε σε οικογενειες που ειπες και εσυ οτι τους αντιμετωπιζουν καπως γιατι εκεεινοι εχουν θεμα και οχι αυτος ..

    Πραγματικα θα ηθελα να σου κανω μια τεραστια αγκαλια να σου πω ποσο υπεροχος ανθρωπος εισαι ,εξισου δυνατος εφοσον αναγνωριζεις και προσπαθεις να βρεις λυσεις ..

    Ειναι λιγακι ομως δυσκολο στην αρχη μεχρι να βρεις τους καταλληλους θεραπευτες ...

    Με αφορφη και ενα διαπληκτισμο στην τηλεοραση που εγινε (αν βρω θα σας βαλω το λινκ αναμεσα σε ψυχολογος και Συμβουλος ψυχικης υγειας ,ποιος εχει το καλυτερο πτυχιο ας πουμε ),εγω σαν θεατης στεναχωρεθηκα ..

    Αντι να βλεπουν τον κοινο στοχο οι θεραπευτες μαλωνουν ποιος εχει το καλυτερο πτυχιο ..φουλ ναρκισσιτικη συμπεριφορα που πετα στα σκουπιδια τις οποιεσδηποτε σπουδες τους ....

    αντε μετα ο θεραπευομενος να τους εμπιστευτει ..και μαλιστα ολο αυτο ξεκινησε απο ψυχολογο ΔΗΜΟΣΙΑΣ εκαπιαδευσης ..τραγικο..

    Οποτε μην απογοητευσαι βρες πολυ καλους επαγγελματιες και δουλεψε το .

    Εμεις παντως εδω σε αγαπαμε και ξερουμεα κριβως πως αισθανεσαι γιατι εκει που ήσουν ήμασταν και εμεις καποτε και ξερουμε πως εδω που φτασαμε θα φτασεις και εσυ γιατι εχεις τις ικανοτητες

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    335
    Αν αναζητήσουν βοήθεια. Αλλιώς η αντιμετώπιση είναι η ίδια όπως τα έγραψες. Τότε υπήρχε μια διέξοδος ας πούμε για μια γυναίκα νέα μαμά να μην είναι μόνη και αβοήθητη. Οι "αμόρφωτοι" στο κοινόβιο είχαν φόβο Θεού πίστευαν σε μια βοήθεια μέσα από προσευχή, έδιναν μεταφυσικές ερμηνείες σε δήθεν επικοινωνία, τιμωρίες από θεούς. Δεν πιστεύω σε εξορκισμούς αλλά την δουλειά του ψυχολόγου ως ένα βαθμό την έκανε ένας ιερέας... Και οι σκέψεις που ταλαιπωρούν τους "φυλακισμένους" στα διαμερίσματα ήταν κάπως περιορισμένες γιατί υπήρχε φασαρία γύρω τους η ησυχία μας τρελαίνει όλους με τις σκέψεις μας. Υπερβολή ήταν και όσα γινόταν παλιά αλλά και τώρα από τα 18 ανύπαντροι ζουν μόνοι κάνουν παιδιά και πρέπει να τραβάνε όλα τα ζόρια μόνοι τους!

  6. #81
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.. δυστυχώς ναι είναι ταμπού.. βέβαια συμφωνώ με τον axbax παλαιότερα δεν υπήρχαν τόσα εκτός και αν είχαν και τα έκρυβαν εκεί δεν μπορούμε να ξέρουμε..

  7. #82
    Μακαρι να φτάσω σε σημείο να έχω ξεπερασει οκά αυτά.. αλλά μετά μπορεί να έρθει κάτι χειρότερο όπως τώρα δνε ξέρω δλδ και καλά να γίνω τώρα μετά; Και είμαι ακόμα 25.. δεν θέλω να χειροτερέψει σε καμία περίπτωση

  8. #83
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Μακαρι να φτάσω σε σημείο να έχω ξεπερασει οκά αυτά.. αλλά μετά μπορεί να έρθει κάτι χειρότερο όπως τώρα δνε ξέρω δλδ και καλά να γίνω τώρα μετά; Και είμαι ακόμα 25.. δεν θέλω να χειροτερέψει σε καμία περίπτωση
    Ολες αυτες ειναι σκεψεις καλη μου ..απλες σκεψεις και οχι γεγονοτα ..

    Σου προσφερει να αγχωνεσαι -ανησυχεις για κατι που ειναι μονο ιδεες ;

    Ξερεις αν κατι γινει αυριο και στα ανατρεψει ολα αυτα ;

    Εδω δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει και εκει λεμε ποσο σπαταλη χρονου καναμε για να σκεφτομαστε πραγματα που δεν θα γινουν ..

    το ΑΝ και το ΜΗΠΩΣ ειναι οι μεγαλυτερες παγιδες ...βγες απο αυτο ,ζησε το τωρα γιατι το μονο σιγουρο ειναι αυτο ..

    Φροντισε τον εαυτο σου στο ΤΩΡΑ για να ειναι και καλύτερο το αυριο ...

  9. #84
    Αυτ ακριβώς λέω στον εαυτό μου και γιαυτο νευριάζω με εμένα.. είναι δυνατόν να με αγχώνουν πράγματα που είναι μόνο στο μυαλό μου και δεν υπάρχουν ; Ότι όμως και να διαβάσω με επηρεάζει η ότι δω π.χ είχα διαβάσει για σχιζοφρένεια η ψύχωση πως οποίος έχει ακούει κάποιον να του λέει τι να κάνει και το κάνει και αρχίζω να νομίζω πως έχω το ίδιο ενώ δεν υπάρχει καμία φωνή με το μυαλό μου το κάνω και φοβάμαι μην γίνω το ίδιο μην αρχίσω να πιστεύω πως στα αλήθεια υπάρχει κάποιος που μου λέει τι να κάνω και ενώ ξέρω πως όλα είναι άσο μυαλό μου με τρομάζει η ιδέα κ με αγχώνει.. θέλω να τελειώσει όλο αυτό γιατί δεν αντέχω άλλο θέλω να είμαι όπως πριν.. απλώς ο φόβος μου είναι μην τρελαθώ η μην έχω σχιζοφρένεια, ψύχωση

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    335
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Αυτ ακριβώς λέω στον εαυτό μου και γιαυτο νευριάζω με εμένα.. είναι δυνατόν να με αγχώνουν πράγματα που είναι μόνο στο μυαλό μου και δεν υπάρχουν ; Ότι όμως και να διαβάσω με επηρεάζει η ότι δω π.χ είχα διαβάσει για σχιζοφρένεια η ψύχωση πως οποίος έχει ακούει κάποιον να του λέει τι να κάνει και το κάνει και αρχίζω να νομίζω πως έχω το ίδιο
    Σκέψεις και συζητήσεις κάνεις με το νου σου. δεν έχεις τρόπο να το κάνεις φανερά με άνθρωπο όταν είσαι μόνη! Οι άνθρωποι προσπαθούν να δώσουν μια απάντηση σε τέτοια περιστατικά. Με τέτοιες θεωρίες φτιάχτηκαν ολόκληρες θρησκείες. Βασίστηκαν σε εντολές, οράματα , προφητείες και προσπάθεια να ξεπεράσουν τις φοβίες τους, δημιούργησαν οντότητες φανταστικές για να δικαιολογήσουν τα ανεξήγητα φαινόμενα.
    Ακόμα δεν πήρες τα αποτελέσματα? Τουλάχιστον αν δείξουν κάτι να ξέρεις τι συμβαίνει για να το αντιμετωπίσεις.

  11. #86
    Τα πήρα και είναι καλά τα αποτελέσματα , μου είπαν βέβαια πως έχω προδιάθεση για θυρεοειδή.. και την Δευτέρα έχω ραντεβού με τον ψυχίατρο.. τι να πω μακαρι να φύγουν όλα αυτά.. προσπαθώ να είμαι δυνατή όσο μπορω να ανταπεξέλθω σε αυτά που έχω να κάνω, βάζω πάνω από όλα την λογική μου.. θέλει γερό στομάχι όλο αυτό

  12. #87
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Τα πήρα και είναι καλά τα αποτελέσματα , μου είπαν βέβαια πως έχω προδιάθεση για θυρεοειδή.. και την Δευτέρα έχω ραντεβού με τον ψυχίατρο.. τι να πω μακαρι να φύγουν όλα αυτά.. προσπαθώ να είμαι δυνατή όσο μπορω να ανταπεξέλθω σε αυτά που έχω να κάνω, βάζω πάνω από όλα την λογική μου.. θέλει γερό στομάχι όλο αυτό
    Σε ενδοκρινολογος να πας να σου κανει και ενα υπερηχο ...Ειχα θυροειδη και ο ψυχιατρος τοτε μου εδωσε χαπια χωρις να νου πει κανε εξετασεις και ετρεχα στα νοσοκομια μετα απο τις παρενεργειες ..

    Το ξερεις καλη μου οτι ενας μη σωστα ρυθμισμενος θυροειδης μπορει να ευθυνεται και για ολα αυτα που εχεις εφοσον ειναι το ρολοι του οργανισμου μας ;

    Φαντασου εμενα ηταν και καλες οι αιματολογικες απλα απεικονισικα υπηρχε θεμα με οζους που αυτοι ηταν που εκαναν το θεμα ..Χωρια τα αντισωματα που αυτα τα βλεπει μονο ο ενδοκρινολογος ηταν στα ορια για χασιμοτο ...Οταν μπηκα σε αγωγη για να ρυθμιστή ο θυροειδης μου ηταν καθε πρωι σαν να παιρνω μια ώθηση με το χαπι ...Αφου ρυθμιστηκε εφτιαξε και ο αιματοκριτης και πολλα αλλα που ευθυνονταν ακομα και για τις κρισεις πανικου μου και για τα ψυχοπλακωματα μου τα αγχοι και πολλα αλλα ..

    Πηγαινε σε ενα ενδοκρινολογο να σου κανει και αλλες εξετασεις τα αυτοανοσα πλεον καλπαζουν και ευθυνονται για πολλα ψυχολογικα ,δεν ειναι ολα ψυχιατρικα.

    Περαστικα σου ευχομαι ,βλεπει σιγα σιγα θα βρεις την ακρη απο το κουβαρι που εχεις στο μυαλο σου τωρα !

  13. #88
    Μακαρι να βρω την άκρη.. θα πάω κ σε ενδοκρινολόγο

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    335
    Marilou πριν πόσα χρόνια ?
    Mariaammeri , για να έκαναν τόσες μέρες να βγουν λογικά θα σου έγραψε και για νευροδιαβιβαστές π.χ σεροτονίνη , και βιταμίνες Β.
    Μέχρι να πας στο ραντεβού σου με τον ψυχίατρο κάνε μια προετοιμασία με ερωτήσεις που θες να σου απαντήσει. Μην φύγεις από εκεί και νιώθεις σαν να σε ξεπεταξε στα γρήγορα. Ότι φοβάσαι και ότι σκέφτεσαι να κάνεις για να είσαι καλά ακόμα και για πιθανές παρενέργειες από φάρμακα η από άρνηση να ακολουθήσεις τις υποδείξεις του πρέπει να σου τα απαντήσει...
    Αν σκέφτεσαι να ζητήσεις μόνο ψυχολογική υποστήριξη για αρχη να ξέρεις τι θα σε συμβουλέψει και ο ψυχίατρος, να σου δώσει π.χ μια προθεσμία να δεις αν το ξεπεράσεις.
    Όπως και αν υπάρχουν περισσότερες εξετάσεις να κάνεις . Μην τρομάζεις με τις παρενέργειες που έγραψε η Μαριλου υπάρχουν ένα σορό φάρμακα και δεν ακολουθούν όλοι την ίδια αγωγή... Αν θες να γλιτώσεις χρόνο αφού έχεις τις εξετάσεις μπορείς να κλήσεις από τώρα ραντεβού και σε άλλο γιατρό με άλλη ειδικότητα να πάρεις νωρίτερα δεύτερη γνώμη! Πλησιάζει το Πάσχα και θα ταλαιπωρηθείς με την αναμονή θα σε φάει το άγχος περιμένοντας να βρείς λύση. Τουλάχιστον αν προλάβεις να κάνεις όλες τις επισκέψεις να έχεις μόνο να πάρεις την απόφαση για την κατάλληλη θεραπεία.

  15. #90
    Θα πάω σε ενδοκρινολόγο την άλλη εβδομάδα έκλεισα ραντεβού τώρα περίμενω να πάω ψυχίατρο την δευτεσα να δω τι θα πει.. σκέφτομαι να πάρω και άλλη γνώμη όμως να πάω και άλλου

Page 6 of 9 FirstFirst ... 45678 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή κάτι χειρότερο ;
    By Ellie24 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-04-2024, 00:47
  2. Ιδεοληψίες η κάτι χειρότερο ..βοήθεια παιδιά.
    By Stauroula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 16-04-2024, 16:29
  3. Νιώθω κάτι σαν απειλή...
    By broken heart 1985 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 21-07-2022, 21:26
  4. Mπορεί να οδηγήση σε κάτι πιο χειρότερο ???
    By garyfalia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 16-07-2012, 02:44
  5. ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘΛΙΨΗ Ή ΚΑΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ
    By oberon in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 07-10-2006, 21:12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •