Ιδεοληψίες η κάτι χειρότερο ; Νιώθω τρελη - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 124
  1. #46
    Πιστεύω πως οκ καλοί οι ψυχολόγοι και όλα αυτά αλλά πιστεύω πως μόνο εμείς οι ίδιοι μπορούμε να τα ξεπερνάμε εάν δεν θελουμε να βοηθήσουμε τον εαυτό μας να τα ξεπεράσουμε δεν θα τα ξεπεράσουμε.. όσο για τις αιματολογικές μου είπαν θα βγουνε μεθαύριο τα αποτελέσματα.. απλά λέω γιατί σε εμένα όλο αυτό γιατί να υπάρχει αυτό το πράγμα.. είναι ότι πιο απαίσιο υπάρχει

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    333
    Όλοι κάτι έχουμε... Σημασία έχει να το αντιμετωπίζουμε. Υπάρχει ατομική ευθύνη ο ασθενής μόνος του θα αγωνιστεί να το ξεπεράσει. Καλό είναι να υπάρχει εμψύχωση από οικογένεια και να ζητάμε βοήθεια χωρίς ντροπή. Εκατοντάδες άτομα έχουν ψυχολογικά και το κρύβουν υποφέρουν σιωπηλά . Μαθαίνουν να ζουν έτσι...
    Υπάρχουν υποκατηγορίες σε κάθε διάγνωση.
    Αν το είχες ψάξει από την πρώτη εγκυμοσύνη θα είχες βρει λύση νωρίτερα.
    Μακάρι να μην έχεις τίποτα και να χρειάζεσαι μόνο καλύτερη διατροφή για να φτιάξει η διάθεση και να σταματήσουν όλα.

  3. #48
    Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα τίποτα ήμουν πολύ χαρούμενη και ευτυχισμένη στα καλύτερα μου ήμουν τότε και πίστευα πως δεν έχω τίποτα να φοβηθώ, δεν φοβόμουν τίποτα ούτε με άγχωνε κάτι πέρα από το θέμα του παιδιού μην πάθει κάτι και τα σχετικά.. ξαφνικά ήρθαν αυτά δυστυχώς.. γιαυτο έχω νεύρα με τον εαυτό μου γιατί να το πάθω αυτό, να έχω τύψεις για τα παιδιά μου τον άντρα μου, δεν θέλω να ζω έτσι ούτε Βάνα είμαι έτσι..

  4. #49
    Σε αυτό που ειπεσ Πως πολλοί έχουν και τα περνάνε σιωπηλά έτσι ήμουν πάντα ότι και να συνέβαινε το περνούσα μόνη, πίστευα πως εάν δείξω ότι νιώθω θα με λυπούνται και είναι ότι χειρότερο για εμένα να με λυπούνται, πες το εγωισμό πες το πείσμα συνήθως όμως αυτά τα άτομα την πατάνε γιαυτο την πάτησα και εγώ, κακό πράγμα όλο αυτό αλλά έτσι είναι ο χαρακτήρας μου δυστυχώς

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    333
    Αυτό λέω έχεις μια ένδειξη πως κάτι δεν πάει καλά και το αφήνεις, μέχρι να χειροτερέψει. Η ανησυχία της μάνας είναι φυσιολογική αλλά αποδεδειγμένα αλλάζουν οι ορμόνες και διαταράσσεται ο οργανισμός, υπάρχει και έλλειψη ύπνου, αν στην πρώτη φάση ήσουν στο κάτω όριο τώρα με το δεύτερο παιδί οι μετρήσεις θα έπεσαν κάτω από το φυσιολογικό, τώρα κουράζεσαι περισσότερο, αν δεν εργάζεσαι και δεν έχεις κοινωνική ζωή έξω με νέες καθημερινές εικόνες , έχεις εγκλωβιστεί σε αυτές τις σκέψεις. Περιμένοντας και τα αποτελέσματα είναι ακόμα χειρότερα.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,671
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Σε αυτό που ειπεσ Πως πολλοί έχουν και τα περνάνε σιωπηλά έτσι ήμουν πάντα ότι και να συνέβαινε το περνούσα μόνη, πίστευα πως εάν δείξω ότι νιώθω θα με λυπούνται και είναι ότι χειρότερο για εμένα να με λυπούνται, πες το εγωισμό πες το πείσμα συνήθως όμως αυτά τα άτομα την πατάνε γιαυτο την πάτησα και εγώ, κακό πράγμα όλο αυτό αλλά έτσι είναι ο χαρακτήρας μου δυστυχώς
    δεν ειναι το οτι δεν θες να το δειξεις και το οτι δεν θελεις να σε λυπουνται, το προβλημα.
    το προβλημα ειναι, οτι δεν ασχολεισαι με το να ΛΥΣΕΙΣ/ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΙΣ το πραγματικο προβλημα και το μυαλο σου στηνει "αντιπερισπασμους" με αυτες τις ιδεες, ωστε να μην ασχοληθει με τα ουσιαστικα...
    γι αυτο σου λεω να πας σε ψυχολογο με εκπαιδευση στην ψυχοθεραπεια (αυτο, απαραιτητο), ωστε να μιλατε και να σε βοηθησει να διαχειριστεις τα προβληματα που σε ζοριζουν.

  7. #52
    Όταν είμαι με κόσμο η έχω παρέα είμαι μια χαρά.. όταν είμαι μόνη και συνήθως τα πρωινά με πιάνει όλο αυτό.. αλλά ποσό να χειροτέρεψει δλδ νιώθω έχω πιάσει πάτο

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,671
    να συμπληρωσω, οτι ο πιο αγονος και ματαιος προβληματισμος, ειναιτ ο "γιατι σε μενα;"... δηλαδη, πραγματικα... γιατι οχι, δηλαδη;;; για οους μας το λεω. δεν υπαρχει "γιατι σε μενα". ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ!!!
    η ζωη ειναι τυχαια.. ζουμε ο,τι μας ελαχε. το θεμα ειναι το τι κανουμε ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ και οχι το "γιατι σε μενα"...

  9. #54
    Ίσως ναι συμφωνώ αλλά προτιμώ να βρω κάποιον ψυχολόγο καλύτερα που να θέλει να ασχοληθεί μαζί μου, ο ψυχίατρος που πήγα δεν ασχολήθηκε καθόλου μίλησε μόνο για φάρμακα

  10. #55
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Όταν είμαι με κόσμο η έχω παρέα είμαι μια χαρά.. όταν είμαι μόνη και συνήθως τα πρωινά με πιάνει όλο αυτό.. αλλά ποσό να χειροτέρεψει δλδ νιώθω έχω πιάσει πάτο
    Δεν αναρωτισαι γιατι ;
    Αν ξεκινησεις να παρατηρεις τον εαυτο σου θα αντιληφθείς ποιος σε οδηγει σε ολο αυτο ...

    Η σκεψη σου ,οτανμενεις μονη με αυτες τις ανατροφοδοτεις ,τις γιγαντωνεις και αισθανεσαι ολα αυτα ..

    Οταν το μυαλο σου ειναι απασχολημενο με κατι αλλο δεν υπαρχει ,το λες και μονη σου ..

    Αυτο θα δουλεψεις καλη μου με τον θεραπευτη σου ,την δυναμη που εχει αυτη την στιγμη η σκεψη σου να οριζει την ζωη σου ..
    Μονος δεν μπορει κανενας να το κανει οταν φτασει σε αυτο το σημειο δυστηχως ..

    Ευχομαι καλα αποτελεσματα να εχεις

  11. #56
    Απλά είπα γιατι να υπάρχει αυτό το πράγμα.. δεν το ειπα με κακιά γιατί σε εμένα γιατί σε εσάς το ίδιο κάνει.. δεν θα ήθελα απλά να υπάρχει

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,671
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Όταν είμαι με κόσμο η έχω παρέα είμαι μια χαρά.. όταν είμαι μόνη και συνήθως τα πρωινά με πιάνει όλο αυτό.. αλλά ποσό να χειροτέρεψει δλδ νιώθω έχω πιάσει πάτο
    οποτε; τι σκεφτεσαι να κανεις; να προσλαβεις παρεα;

  13. #58
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Απλά είπα γιατι να υπάρχει αυτό το πράγμα.. δεν το ειπα με κακιά γιατί σε εμένα γιατί σε εσάς το ίδιο κάνει.. δεν θα ήθελα απλά να υπάρχει
    ολοι το λεμε στα δυσκολα μας ,ολοι να το ξερεις δεν εισαι η μονη για να μην το καταλαβαινουμε και το παρεξηγουμε ..

  14. #59
    Αυτό ακριβώς δεν έχω με τι να ασχοληθώ και ασχολούμαι με τις σκέψεις του μυαλού μου.. έχω πήξει μέσα αυτό είναι το πρόβλημα δυστυχώς..

  15. #60
    Δεν καταλαβαίνω την ειρωνία.. απλώς το ανέφερα δεν είπα να πάρω παρέα

Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή κάτι χειρότερο ;
    By Ellie24 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-04-2024, 00:47
  2. Ιδεοληψίες η κάτι χειρότερο ..βοήθεια παιδιά.
    By Stauroula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 16-04-2024, 16:29
  3. Νιώθω κάτι σαν απειλή...
    By broken heart 1985 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 21-07-2022, 21:26
  4. Mπορεί να οδηγήση σε κάτι πιο χειρότερο ???
    By garyfalia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 16-07-2012, 02:44
  5. ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘΛΙΨΗ Ή ΚΑΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ
    By oberon in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 07-10-2006, 21:12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •