Ιδεοληψίες η κάτι χειρότερο ; Νιώθω τρελη - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 124
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,208
    Κάνε ότι σου λέει η Ρεμεντυ μιλάει σωστά!

  2. #32
    Συμφωνώ μαζί της και εγώ.. απλά ήθελα να μην πάρω χάπια από τα 25 μου , αν όμως Δεν την παλεύω άλλο δεν υπάρχει άλλη λύση

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    328
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Πήγα στον ψυχίατρο αλλά δεν μου είπε τίποτα μόνο για αντικαταθλιπτικά.. να κάνω και εξετάσεις αίματος και θυρεοειδή.. σκέφτομαι να πάω σε άλλον για δεύτερη γνώμη
    Ηρέμησε και κανε υπομονή , περίμενε να βγουν τα αποτελέσματα.
    Είσαι μια νέα γυναίκα με μικρά παιδιά , ίσως να έχουν διαταραχθεί κάποιοι νευροδιαβιβαστες και βιταμίνες που ελέγχουν τα συναισθήματα.
    Τα φάρμακα έχουν ίδιες δραστικές ουσίες μην κολλάς στα αντικαταθλιπτικά μια λέξη είναι η αγωγή που θα κάνεις ως θεραπεία θα καθοριστεί απο το πόσο μεγάλο είναι το πρόβλημα.
    Οι σκέψεις και οι φοβίες δεν ταυτίζονται με ψυχοσηκα επεισόδια και αν σου είχε συμβεί κάτι ο άνδρας σου θα το ήξερε και θα είχες νοσηλευτεί έστω και για μια μέρα..
    Για δεύτερη γνώμη περίμενε πρώτα να πάρεις την πρώτη... και μίλησε στον άνδρα σου είναι απαραίτητο να εχεις κάποιων να σε στηρίζει
    να σε βοηθήσει και να μην κάνεις κακίες σκέψεις. Σε τέτοιες ασθένειες αν τελικά πάρεις φάρμακα την επίβλεψη και γενικά την επικοινωνιακή συμπεριφορά θα πρέπει να την έχει ο σύζυγος. Να αναγνωρίζει και να σε υποστηρίζει σε περίεργες συμπεριφορές. Θα χρειαστεί και αυτός να ακούσει τον γιατρό να ξέρει πως θα σου μιλάει, ο γιατρός θα του δώσει να καταλάβει τι βιώνεις.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,665
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Το μόνο που θέλω απλά είναι να είμαι όπως πριν που δεν είχα τουλάχιστον τις παράνοικες σκέψεις, θέλω να σταματήσω να είμαι έτσι να σκέφτομαι όπως πριν φυσιολογικά.. θεωρείται πως χωρια χάπια θα χειροτερέψει; Θα κλείσω σε ψυχολόγο ραντεβού
    θεωρω, πως αν δεν κανεις τπτ για θεραπεια, θα μεινει ιδιο, που ειναι ηδη βασανιστικο. ποσο να χειροτερευσει;

  5. #35
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Ο ψυχίατρος έχτες δεν μου είπε τίποτα μου μίλησε μόνο για κατάθλιψη και μου είπε να πάρω αντικαταθλιπτικά.. θεωρείται πως χωρίς φαρμακευτική αγωγή δεν γίνεται Ε;
    Kοιταξε μεσα σε ενα μισαωρο δυσκολο να σου βγαλει γνωματευση για ιδεοψυχαναγκασμο ,συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις πας πρωτα σε ψυχολογο ή συμβουλο ψυχικης υγειας και μετα απο καποιες αρχικες συνεδριες εκεινος θα κρινει αν πρεπει να παραπεμφθεις σε ψυχιατρο για αγωγη ..

    Αν μιλαμε για διαταραχη ναι θα πρεπει να μπεις και σε αγωγη η οποια θα ειναι βοηθητική μαζι ομως με την ψυχοθεραπεια σου .
    Οταν μιλαμε για διαταραχες προσωπικοτητας μιλαμε για οτι ενας ανθρωπος ετσι γεννηθηκε να το πω πολυ χοντρα δεν μπορεις να το πεταξεις αυτο απο πανω σου ,μπορεις ομως να το δουλεψεις σε τετοιο βαθμο ωστε να εισαι λειτουργικος .

    Προσωπικα ειμαστε λιγο επιφυλακτικοι σε γνωματευσεις ψυχιατρων που βγαινουν μεσα απο μια μονο συνεδρια και χωρις εξετασεις ...

    Επειτα ο ιδιεοψυχαναγασμος για να μπει σαν ταμπελα ο ψυχιατρος σου κανει καποιες πολυ συγκεριμενες ερωτησεις και καποια τεστ που λενε ..Εσυ εκανες κατι τετοιο ή απλα σου πηρε ενα ιστορικο ;

  6. #36
    Μου πήρε μόνο ιστορικό και κάποιες ερωτήσεις αλλά δν νου απάντησε κάτι μόνο για κατάθλιψη και να πάρω αντικαταθλιπτικά για έναν χρόνο.. δεν μου είπε κάτι άλλο και ότι απλά είμαι ζορισμένη και άγχος.. θα πω σε ψυχολόγο παιδιά γιατί δεν είδα κάποια βοήθεια από αυτόν, άλλιως σε άλλον ψυχίατρο

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    328
    Μόνο μια επίσκεψη έκανες, χωρίς τα αποτελέσματα απο τις αιματολογικές δεν μπορούσε να σου πει πολλά. Αφού έχεις φυσιολογική συμπεριφορά γιατί να σε τρομοκρατήσει? Θα έχει διαβάσει και δει δεκάδες περιστατικά σαν εσένα. Είναι σημαντικό να αισθάνεσαι καλά και άνετα με τον γιατρό που θα διαλέξεις. Να πάρεις πρώτα τελική διάγνωση απο ψυχίατρο και μετά μπορείς να βρεις ψυχολόγο αν χρειάζεσαι ψυχολογική στήριξη. Ο ένας είναι γιατρός και δίνει φάρμακα και ο άλλος φτιάχνει την ψυχολογία, μπορείς να τα συνδυάσεις !
    Μη φοβάσαι να πάρεις φάρμακα αν σου τα γράψει για καλό. Να ξέρεις όμως πως αν ξεκινήσεις μια θεραπεία θα πρέπει να την ακολουθείς πιστά , δεν γίνεται να πας σε άλλον μετά να κάνεις κάτι άλλο επειδή άλλαξες γνώμη. Θα πρέπει να είσαι συνεπείς με τις επισκέψεις στο γιατρό για να βλέπει την πρόοδο που έχεις και αν νιώθεις καλά δεν θα σταματήσεις μόνη σου την θεραπεία. Κάποιοι που έχουν κατάθλιψη μπορεί με τα φάρμακα να τους φτιάξει γρήγορα η διάθεση και να τους ανοίξει η όρεξη για φαγητό μετά δεν είναι σωστό να τα κόψουν με τη σκέψη οτι τα παίρνουν και πάχυναν...

  8. #38
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Μου πήρε μόνο ιστορικό και κάποιες ερωτήσεις αλλά δν νου απάντησε κάτι μόνο για κατάθλιψη και να πάρω αντικαταθλιπτικά για έναν χρόνο.. δεν μου είπε κάτι άλλο και ότι απλά είμαι ζορισμένη και άγχος.. θα πω σε ψυχολόγο παιδιά γιατί δεν είδα κάποια βοήθεια από αυτόν, άλλιως σε άλλον ψυχίατρο
    Να μην παρεις καμια αγωγη χωρις να πας σε ενα αλλο γιατρο ο οποιος θα σου δωσει πρωτα εξετασεις και μετα αγωγη ..αιματολογικες ,ελεγχος θυροειση ,εγκεφαλογραφημα ακομα και μαγνητικη μπορεις να κανεις ωστε να δεις αν οντως εχεις καταθλιψη ή κατι αλλο ....
    Το λεω με καθε υπευθυνοτητα πλεον αυτο εφοσον αυτη η τακτικη οδηγει πολλους σε πολυ δυσάρεστα αποτελεσματα και χανουν την πιστη τους στην ψυχολογια και στην ψυχοθεραπεια ..

    Πηγαινε αμεσα κιολας σε ενα θεραπευτη και εκεινος θα σου πει αν χρειαζεσαι κοριτσι μου ...

    Οσο θυμαμαι και εμενα και αλλους θεραπευομενους που ξερω πλεον που μας εβαλαν σε αγωγες χωρις εξετασεις και χωρις παραπομπή σε θεραπεια τοσο περισσοτερο εκνευριζομαι με την ανευθυνοτητα τους στα πλαισια του οτι ειμαι γιατρος ..δυστηχως πελατες θελουν να τους εχουν μια ζωη ενω ο στοχος τους θα πρεπει να ειναι αλλος ...

    Οι παρενεργεις που εχουμε απο λανθασμενες αγωγες ειναι πολυ πιο τρομακτικες απο τις ιδιες κρισεις πανικου μας ή το αγχος μας ..Συμμετειχα σε ομαδα αυτογνωσιας και πραγματικα οι εμπειριες ανθρωπων απο ορισμενους ψυχιατρους ειναι τραγικες και δυστηχως δεν υπαρχουν επισημες καταγγελιες ...

    Θα χαρω να μοιραστεις την θεραπευτικη σου διαδρομη μαζι μου και σιγουρα εχουμε να λεμε πολλα !ευχομαι να βρεις τον ψυχολογο που θα σε καταλαβει και να δεις τι δυνατη που εισαι !

    Δεν εχεις να φοβασαι τιποτα ,ανθρωπος που εχει αντιληψη και αναζητα σωστη βοηθεια κρυβει τερασια αυτογνωσια και δυναμη μεσα του απλα χρειαζεται εναν ανθρωπο με ενσυναισθηση και γνωση να τον βοηθησει

  9. #39
    Αυτογνωσία έχω αφού σκέφτομαι τόσα αφύσικα πράγματα ποτε δεν είχε γίνει αυτό τρομάζω με όλα αυτά αλήθεια σας λέω φοβάμαι μην τρελαθώ τελείως, έχω τύψεις στεναχωριέμαι.. λέω γιατί σε εμένα γιατί να υπάρχει όλο αυτό και να βασανιζόμαστε; Θέλω να ζω όπως πριν να χαρώ τα παιδιά μου να ξυπνάω χαρούμενη.. δεν θέλω να έχω ψυχολογικά, δεν θέλω να σκέφτομαι έτσι, δεν θέλω να είμαι έτσι, είναι σαν να έχω νεύρα με τον εαυτό μου δεν μπορω να διανοηθώ πως γιβεται εγώ να σκέφτομαι έτσι; Από εκεί που ήμουν καλά ξαφνικά όλα σκατα.. λέω θα κατάντησω τρελη σε κανένα τρελοκομείο, να φοβάμαι μην κάνω κακό προτιμάω να πεθάνω καλύτερα παρά να κάνω κακό.. δεν θέλω να σκέφτομαι άλλο έτσι

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    328
    Μη στεναχωριέσαι.
    Υπάρχει λύση. Από Δευτέρα που θα βγουν τα αποτελέσματα θα πας στο γιατρό η και σε ψυχολόγο θα ακούσεις συμβουλές και θεραπεία, μπορείς να πάρεις και δεύτερη γνώμη.
    Ζούμε στο 2024 υπάρχουν τρόποι για διάγνωση και φάρμακα με ελάχιστες παρενέργειες. Οι γιατροί είναι περισσότερο μορφωμένοι.
    Δεν θα σε κλείσουν στο τρελοκομείο για μια φοβία και γενικά τώρα δεν υπάρχει εγκλεισμός στο ψυχιατρείο όπως γινόταν παλιά και σε ταινίες.
    Οι άνθρωποι με ψυχικές ασθενείς μπορούν να γίνουν φυσιολογικοί.
    Να μην σκέφτεσαι έτσι και μίλησε στον άνδρα σου σε κάποιον από την οικογένεια!
    Μην το περνάς μόνη σου.
    Αναγνωρίζεις το πρόβλημα και θα επιλέξεις την κατάλληλη λύση, με υπομονή θα γίνεις καλά , έχεις 2 παιδιά που σε χρειάζονται μην λες πως θα πεθάνεις. Έχεις κίνητρο να γίνεις καλά θα το ξεπεράσεις μια δοκιμασία είναι.

  11. #41
    Ναι αλλά δεν θέλω να είμαι έτσι παιδιά δεν θέλω έχω νεύρα με εμένα δεν μαρεσει να σκέφτομαι τέτοια πράγματα δεν είμαι εγώ αυτό δεν θέλω να τρελαθώ ούτε να πάθω τίποτα χειρότερο.. πως το παλεύεται τόσα χρόνια ρε παιδιά

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Ναι αλλά δεν θέλω να είμαι έτσι παιδιά δεν θέλω έχω νεύρα με εμένα δεν μαρεσει να σκέφτομαι τέτοια πράγματα δεν είμαι εγώ αυτό δεν θέλω να τρελαθώ ούτε να πάθω τίποτα χειρότερο.. πως το παλεύεται τόσα χρόνια ρε παιδιά
    Αυτά που σκέφτεσαι δεν θα μηδενιστούν ποτέ, αλλά θα υποχωρήσουν όταν δεν θα τους δίνεις σημασία. Μόνο έτσι ξεπερνιέται αυτή η πάθηση

  13. #43
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!! Αυτό που λες το έχω παρατηρήσει και τις φορές που ήμουν μια χαρά και δεν έχω καθόλου σκέψεις καμία φορά περνούσε μια κακή σκέψη από το μυαλό και όπως έμπαινε η σκέψη έφευγε, δεν έδινα καμία σημασία και από μόνη της έφευγε τώρα δεν ξέρω όμως γιατί δεν μπορω να το κάνω αυτό φταίει το πολύ άγχος ; Το στρες; Δεν ξέρω

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    328
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Αυτά που σκέφτεσαι δεν θα μηδενιστούν ποτέ, αλλά θα υποχωρήσουν όταν δεν θα τους δίνεις σημασία. Μόνο έτσι ξεπερνιέται αυτή η πάθηση
    Διαφωνώ...
    Ένας φυσιολογικός άνθρωπος μπορεί πχ να μην το σκέφτεται και να οδηγήσει το μυαλό του σε ευχάριστα σχέδια για το μέλλον, για παιδιά, δουλειά, διακοπές, αναμνήσεις, να σκέφτεται στοίχους τραγουδιών.
    Πολλοί άνθρωποι θέλουν βοήθεια δεν μπορούν μόνοι τους! Mariaammeri μην εγκαταλείψετε την προσπάθεια ζητήσετε βοήθεια από ειδικό. Όσο πιο νωρίς διαγνωστεί η πάθηση είναι ευκολότερα να αντιμετωπιστεί. Οι γυναίκες μετά την εγκυμοσύνη συχνά έχουν ψυχολογικά προβλήματα, είναι ως ένα βαθμό φυσιολογικό το άγχος έχει να κάνει και με τις ορμόνες.
    Τελικά έδειξαν κάτι οι αιματολογικές εξετάσεις για να δικαιολογηθεί το πρόβλημα? Κλείσατε νέο ραντεβού?

  15. #45
    Συμφωνώ ότι θέλει ειδικό.. απλώς και εμείς δεν πρέπει να προσπαθήσουμε από μόνοι μας ; Δηλαδή οκ καλοί οι ψυχολόγοι αλλά πιστεύω πως αν δεν θέλει κάποιος να βοηθήσει από μόνος του τον εαυτό του δεν νομίζω να γίνει καλά μόνο με τον ψυχολόγο η τον ψυχίατρο.. συμφωνώ με τον/την eagle guy στο ότι αν δεν δίνεις σημασία όντως οι σκέψεις έρχονται και φεύγουν.. οι «φυσιολογικοί» άνθρωποι σκέφτονται μια βλακεία ας πούμε και φεύγει αμέσως επειδή ξέρουν πως είναι βλακεία.. εμείς απλά εάν δώσουμε σημασία μας βασανίζει

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή κάτι χειρότερο ;
    By Ellie24 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-04-2024, 00:47
  2. Ιδεοληψίες η κάτι χειρότερο ..βοήθεια παιδιά.
    By Stauroula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 16-04-2024, 16:29
  3. Νιώθω κάτι σαν απειλή...
    By broken heart 1985 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 21-07-2022, 21:26
  4. Mπορεί να οδηγήση σε κάτι πιο χειρότερο ???
    By garyfalia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 16-07-2012, 02:44
  5. ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘΛΙΨΗ Ή ΚΑΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ
    By oberon in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 07-10-2006, 21:12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •