Ιδεοληψίες η κάτι χειρότερο ; Νιώθω τρελη - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 124
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,671
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Απλά είπα γιατι να υπάρχει αυτό το πράγμα.. δεν το ειπα με κακιά γιατί σε εμένα γιατί σε εσάς το ίδιο κάνει.. δεν θα ήθελα απλά να υπάρχει
    δεν ειπα οτι ειπες με κακία, ουτε το εξέλαβα ετσι.
    ειπα οτι ειναι ενας εντελως αγονος προβληματισμος, με αποτελεσμα να οδηγουμαστε στην μεμψιμοιρια και την αυτολυπηση, αντι να δουμε το πραγματικο προβλημα και να κανουμε κατι γι αυτο!
    ενας ακομα αντιπερισπασμος, δηλαδη....

  2. #62
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Αυτό ακριβώς δεν έχω με τι να ασχοληθώ και ασχολούμαι με τις σκέψεις του μυαλού μου.. έχω πήξει μέσα αυτό είναι το πρόβλημα δυστυχώς..
    Τι σκεφτεσαι να κανεις απο εδω και περα ;

    Για κατσε και σκεψου τι θελεις απο την ζωη σου ,μια μητερα πραγματικα ετσι και πει να προσηλωθεί στην καθημερινοτητα της δεν θα προλαβαινει τιποτε αλλο ..
    Απλα εσυ εχεις παρασυρθει απο ολο αυτο .

    Μηπως ειναι καιρος να θεσεις ενα νεο στοχο;

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,671
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Δεν καταλαβαίνω την ειρωνία.. απλώς το ανέφερα δεν είπα να πάρω παρέα
    δεν στο λεω ειρωνικα.
    στο λεω κυριολεκτικα, για να σου πω οτι πρεπει να προσανατολιζεσαι προς τις ΛΥΣΕΙΣ.
    θεωρεις λυση την παρεα ας πουμε; φροντισε να δημιουργησεις τις συνθηκες.
    μηπως τελικα, ειναι λυση τα ενδιαφεροντα και το να βγαινεις εξω απ το σπιτι ή και να δουλεψεις;;; φροντισε να δημιουργησεις τις συνθηκες, να βρεις τι βοηθειες κλπ.
    ΑΥΤΟ προσπαθω να σου πω, αλλα εσυ συνεχως πετας την μπαλα στην εξεδρα, ξαναγυρνωντας στην αυτολυπηση καισ τους αγονους προβληματισμους...

  4. #64
    Δυστυχώς το να δουλέψω δύσκολο με τα παιδιά δεν έχω που να τα αφήσω αφού η μάνα μου και αυτή δουλεύει μετά σκέφτηκα να πάρω μια γυναίκα αλλά σε αυτήν την εποχή που ζούμε δεν έχω και εμπιστοσύνη.. μόνο εάν ασχοληθώ με κάτι στο σπίτι

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,671
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Δυστυχώς το να δουλέψω δύσκολο με τα παιδιά δεν έχω που να τα αφήσω αφού η μάνα μου και αυτή δουλεύει μετά σκέφτηκα να πάρω μια γυναίκα αλλά σε αυτήν την εποχή που ζούμε δεν έχω και εμπιστοσύνη.. μόνο εάν ασχοληθώ με κάτι στο σπίτι
    "δυσκολο". παλισ το προβλημα προσανατολιστηκες.
    ειναι δυσκολο, αλλα ΛΥΝΕΤΑΙ. αρκει να προσανατολιστεις. να κρινεις οτι αυτο ειναι η λυση. ΕΙΝΑΙ; αν ειναι, μοιρασου ακομα και τον μισθο σου με καποια κοπελα που θα κραταει τα παιδια, προκειμενου να μπορεις να ξεφευγεις και να γινεσαι δημιουργικη.
    και η εμπιστοσυνη λυνεται, αν παρεις συστασεις, βαλεις μια καμερα κλπ. για ολα υπαρχουν λυσεις, αλλα εσυ εχεις παντρευτει προβληματα αντι για λυσεις...

    τι δουλεια εκανες, πριν κανεις τα παιδια;

    υ.γ. ασε την μανα σουσ την ησυχια της. δεν κανατε συνεταιρικα τα παιδια..
    υ.γ.2 το να ασχοληθεις με κατι στο σπιτι, κατα την γνωμη μου ειναιχ ειροτερο. εχεις ηδη απειρη δουλεια στο σπιτι. το θεμα δεν ειναι να μην σηκωνεις κεφαλι. το θεμα ειναι ΝΑ ΞΕΦΕΥΓΕΙΣ ΑΠ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.

  6. #66
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Δυστυχώς το να δουλέψω δύσκολο με τα παιδιά δεν έχω που να τα αφήσω αφού η μάνα μου και αυτή δουλεύει μετά σκέφτηκα να πάρω μια γυναίκα αλλά σε αυτήν την εποχή που ζούμε δεν έχω και εμπιστοσύνη.. μόνο εάν ασχοληθώ με κάτι στο σπίτι
    Παρα πολυ καλη η σκεψη σου ,μπορεις να το κανεις και πλεον βλεπουμε πως πολλες μανουλες σαν και εσενα εχουν ενα καλο εισοδημα δουλευοντας απο το σπιτι και με φυσικα μεσω social ..
    Εχεις απολυτο δικιο οσο αφορα την βοηθεια της μητερας σου ,δυσκολο να βασιστεις σε αλλον !

    Εχεις σκεφτει τι σου αρεσει να κανεις ,πως μπορεις να το πλαισωσεις ;

    Βαζοντας ενα στοχο και βημα βημα μπορεις να τον υλοποιησεις και μονο αυτο σαν γεγονος θα σε βοηθησει παρα πολυ σε ολο αυτο που βιωνεις αυτη τη στιγμη ..

    Ξερεις ποσοι με αφορμη μια δυσκολια που τους εμφανίστηκε το ελαβαν σαν αφορμη να ξεκινησουν κατι διαφορετικο και πετυχε ;

    Ικανοτατη εισαι ,αντιληψη εχεις οποτε εχεις τα βασικοτερα για να προσπαθησεις !

  7. #67
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Η αλήθεια είναι πως πάντα μου άρεσε το μακιγιάζ και ήθελα να βγάλω την σχολή και να δουλεύω από το σπίτι.. πριν μείνω έγκυος δούλευα σε λογιστικό γραφείο, έχω τελειώσει λογιστική ήθελα τπτε να βγάλω και την σχολή μακιγιάζ και να δουλεύω σπίτι, μετά το σκεφτόμουν που γεννησα να το κάνω αλλά έφυγε κ ο άντρας Μ και δεν είχα βοήθεια καθόλου με το παιδί

  8. #68
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Η αλήθεια είναι πως πάντα μου άρεσε το μακιγιάζ και ήθελα να βγάλω την σχολή και να δουλεύω από το σπίτι.. πριν μείνω έγκυος δούλευα σε λογιστικό γραφείο, έχω τελειώσει λογιστική ήθελα τπτε να βγάλω και την σχολή μακιγιάζ και να δουλεύω σπίτι, μετά το σκεφτόμουν που γεννησα να το κάνω αλλά έφυγε κ ο άντρας Μ και δεν είχα βοήθεια καθόλου με το παιδί
    Η αληθεια ειναι οτι ειναι μια εργασια την οποια μπορεις να την οριοθετησεις εσυ οσο αφορα τα ωραρια σου !
    Τωρα πλεον βλεπουμε πολλες μανουλες να βγαζουν μια σχολη ειτε για νυχια ειτε αισθητικη και δουλευουν στο σπιτι και εχουν και τα παιδακια τους μαζι !

    Τι θα ελεγες να ξεκινησεις να το σκεφτεις λιγο πιο ζεστα που λενε ..

    Τα λογιστικα θελουν απιστευτες ωρες οταν δουλευα και εγω σε λογιστικο γραφειο πριν κανουμε την εταιρεια μας ημουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ ..πολυ δυσκολο και με 2 παιδια και εγω ζοριζομουν ,ευτυχως ειχα την μαμα μου κοντα και με βοηθησε σε ολο αυτο

  9. #69
    Ναι το ξέρω τα λογιστικά είναι και ζόρικη δουλειά εγώ ξεκινούσαμε στις 9 στο γραφείο και τελειώναμε 7 το απόγευμα πάντα δηλαδή καθόμουν παραπάνω, απανωτά τηλέφωνα, πολύ πίεση και από τους πελάτες και δεν προλαβαίναμε, έχεις τελειώσει λογιστικά σε σχολή έτσι; Εμένα μου αρέσει πολύ η δουλειά μου απλώς από όταν γεννησα ασχολήθηκα με το παιδί, έχω πάρει ζεστά το θέμα με το μακιγιάζ και ο άντρας μου μου είπε να το κάνω και μια φίλη μου με 3 παιδιά πλέον αυτό κάνει στο σπίτι για να φτιάχνει και η διάθεση της και να έχει και με κάτι να ασχολείται..

  10. #70
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Ναι το ξέρω τα λογιστικά είναι και ζόρικη δουλειά εγώ ξεκινούσαμε στις 9 στο γραφείο και τελειώναμε 7 το απόγευμα πάντα δηλαδή καθόμουν παραπάνω, απανωτά τηλέφωνα, πολύ πίεση και από τους πελάτες και δεν προλαβαίναμε, έχεις τελειώσει λογιστικά σε σχολή έτσι; Εμένα μου αρέσει πολύ η δουλειά μου απλώς από όταν γεννησα ασχολήθηκα με το παιδί, έχω πάρει ζεστά το θέμα με το μακιγιάζ και ο άντρας μου μου είπε να το κάνω και μια φίλη μου με 3 παιδιά πλέον αυτό κάνει στο σπίτι για να φτιάχνει και η διάθεση της και να έχει και με κάτι να ασχολείται..
    Ναι ειναι η δευτερη σχολη που τελειωσα μετα τα παιδαγωγικα αλλα η δουλεια σε λογιστικο γραφειο δεν παλευεται ...Ειδικα την περιοδο των φορολογικών δηλώσεων με ξεχνούσε το σπιτι μου ..
    Δεν το συζητω βεβαια για το αγχος και την πιεση που εχεις εφοσον καθημερινα επρεπε να παρακολουθεις και να διαβαζεις τα παντα εφοσον οι νομοι συνεχως αλλαζουν ...

    Πολλες μανουλες οπως ειπα, ειτε με μακιγιαζ ειτε με νυχια ειτε κομμωτικη βγαζουν ενα πολυ καλο εξτρα εισοδημα...σπουδαιος παραγοντας που ενεργοποιει ορμονες στον εγκεφαλο μας που ουτε το καλυτερο χαπι που λενε δεν μπορει να σου τις παρεχει !

    Να κοιτας να εισαι παραγωγικη και σε αλλους τομεις ..Το οτι γιναμε μανουλες δεν σημαινει οτι ολα σταματουν εκει .
    Θα αναζητησεις και βοηθεια και συμπαρασταση και απο μητερα οταν μπορει και απο συζηγο για να κανεις πραγματα και εσυ !
    Εφοσον λες οτι και ο συζηγος ειναι υποστηρικτικος σε ολο αυτο ειναι πολυ σπουδαιο !
    Και εμενα σε ολα αυτα τα χρονια και με τις συνεχεις αναζητησεις μου σ σπουδες ειναι εκει και ολο αυτο ειναι τεραστιο πουσαρισμα οσο αφορα την προσωπικη εξελιξη μας εξελιξη αλλα και την σχεση μας με τον συντροφο μας ..

    Αλλωστε τι σωστος συντροφος θα ηταν αν δεν θελει να βλεπει την γυναικα του να εξελίσσετε και να νιωθει ομορφα και παραγωγικη ακομα και οταν αναλαβει και το ρολο της μητερας .

    Ολα μπορουμε να τα κανουμε αρκει να πιστεψουμε σε εμας ,αυτο να θυμασαι !

    Καποια βοηθεια απο πεθερικα δεν εχεις ;

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,671
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Η αλήθεια είναι πως πάντα μου άρεσε το μακιγιάζ και ήθελα να βγάλω την σχολή και να δουλεύω από το σπίτι.. πριν μείνω έγκυος δούλευα σε λογιστικό γραφείο, έχω τελειώσει λογιστική ήθελα τπτε να βγάλω και την σχολή μακιγιάζ και να δουλεύω σπίτι, μετά το σκεφτόμουν που γεννησα να το κάνω αλλά έφυγε κ ο άντρας Μ και δεν είχα βοήθεια καθόλου με το παιδί
    παρακαλω.
    Σε ενδιαφερει μια δημιουργικη δουλεια, λοιπον. σχεδον καλλιτεχνικη.
    αυτο θα σου διευρυνει τους οριζοντες και θα σε βγαλει απο την βαρετη καθημερινοτητα οικιακα- μωρα. να το προσπαθησεις με ολες σου τις δυναμεις και να βγαλεις την σχολη και να δουλεψεις πανω σ αυτο.

  12. #72
    Τα πεθερικά μου είναι σε χωριο και από εκεί δεν έχω κάποια βοήθεια.. αλλά θα προσπαθήσω να κάνω στο σπιτι.. μπας και καλυτερεύσει η κατάσταση..μακαρι να μπορέσουμε κάποια στιγμή να ξεπεράσουμε όλα τα προβλήματα αυτά να είμαστε και εμείς σαν όλους τους άλλους

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,671
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Τα πεθερικά μου είναι σε χωριο και από εκεί δεν έχω κάποια βοήθεια.. αλλά θα προσπαθήσω να κάνω στο σπιτι.. μπας και καλυτερεύσει η κατάσταση..μακαρι να μπορέσουμε κάποια στιγμή να ξεπεράσουμε όλα τα προβλήματα αυτά να είμαστε και εμείς σαν όλους τους άλλους
    αυτο ειναι μυθος...
    "ολοι οι αλλοι", δεν ειναι κατι ενιαιο, δεν ειναι στην ιδια κατασταση, και σιγουρα καποιοι εχουν πολυ μεγαλυτερα προβληματα (και καποιοι αλλοι, μικροτερα). εσυ να επικεντρωνεσαι σε εσενα και παντα στις ΛΥΣΕΙΣ. οχι στα προβληματα...

  14. #74
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Τα πεθερικά μου είναι σε χωριο και από εκεί δεν έχω κάποια βοήθεια.. αλλά θα προσπαθήσω να κάνω στο σπιτι.. μπας και καλυτερεύσει η κατάσταση..μακαρι να μπορέσουμε κάποια στιγμή να ξεπεράσουμε όλα τα προβλήματα αυτά να είμαστε και εμείς σαν όλους τους άλλους
    Μπραβο κοριτσι μου χαιρομαι πολυ μεσα απο την συζητηση μας που ανακαλυψες κατι ωστε να βγεις λιγακι απο αυτες τις αυτοματες σκεψεις !

    Οτι θελεις να συζητησουμε μεχρι να ανοιξουν τα μηνυματα σου υπαρχει και το μειλ μου γιατι εφοσον τελειωσε η βασικη μου εργασια δεν θα μπαινω πλεον τοσο συχνα .

    Θα χαρω πολυ να μου λες πως πας με τους νεους σου στοχους και να ξερεις θα γινεις σαν και αυτους που λες ,απλα περνας μια μπορα τωρα .
    Μετα την μπορα θα βγει το ουρανιο τοξο και θα γινεις και εσυ σαν αυτους που μπορει να εχουν προβληματα αλλα δεν ειναι τοσο μεγαλο οσο το θεμα υγειας και τα διαχειριζονται πιο καλα ..

    Δυστηχως ολοι εμεις που εχουμε περασει απο τις ψυχολογικες διακυμανσεις ξερουμε πως θελουμε τοσο πολυ να βγουμε απο αυτο αλλα δεν ειναι κατι ευκολο ωστε να κρινομαστε απο αλλους !

    Να προσεχεις τον πολυτιμο ευατο σου μανουλα !

  15. #75
    Ξέρεις τι με πειράζει πιο πολύ αν λες σε κάποιον ότι περνάς κάτι ψυχολογικό όλοι μετά κοιτάνε φοβισμένοι.. και απομακρύνονται και είναι ότι χειρότερο αυτό το πράγμα να μην σε θελουν και να σε κοιτάνε περίεργα, όχι για εμένα απλά βλέπω τους ανθρώπους όταν ακούνε για κάποιον ότι έχει θέματα την αντίδραση τους.. και πέφτω ακόμα περισσότερο και στεναχωριέμαι..

Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή κάτι χειρότερο ;
    By Ellie24 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-04-2024, 00:47
  2. Ιδεοληψίες η κάτι χειρότερο ..βοήθεια παιδιά.
    By Stauroula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 16-04-2024, 16:29
  3. Νιώθω κάτι σαν απειλή...
    By broken heart 1985 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 21-07-2022, 21:26
  4. Mπορεί να οδηγήση σε κάτι πιο χειρότερο ???
    By garyfalia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 16-07-2012, 02:44
  5. ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘΛΙΨΗ Ή ΚΑΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ
    By oberon in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 07-10-2006, 21:12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •