Χειριστικός φίλος/gaslighting
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    10

    Χειριστικός φίλος/gaslighting

    Χαίρετε

    Θα ήθελα τη γνώμη σας για το θέμα του χειριστικού φίλου και του gaslighting.

    Εδώ και πολλά πολλά χρόνια (πάνω από 15) γνωρίστηκα μέσω κοινού φίλου με έναν άνθρωπο. Το άτομο αυτό επιδίωξε συστηματικά να γίνουμε φίλοι. Γενικά είμαι ένα κλειστό άτομο, παρόλο που φαίνομαι χαμογελαστός και θεωρητικά ανοιχτός σε επικοινωνία, αλλά τότε τουλάχιστον δεν έκανα εύκολα βήματα για να προχωρήσει μια γνωριμία σε φιλική. Επομένως, δεν μου φάνηκε περίεργο να αφήσω περιθώρια σε έναν νέο φίλο να μπει στη ζωή μου.

    Παρόλο που βγαίναμε και με τον κοινό φίλο, το άτομο αυτό επιδίωκε προσωπική φιλία. Και αυτό εκδηλώθηκε ανοιχτά όταν μετακόμισα σε άλλη πόλη. Υπήρχε συνεχής επικοινωνία εκ μέρους του και διάθεση να έρθει να με δει. Οπότε όλο αυτό προχώρησε, είχαμε συχνή και αργότερα καθημερινή επικοινωνία, κανονίζαμε εκδρομές μαζί (πάντα με δική του πρωτοβουλία), τον φιλοξενούσα στον χώρο μου όταν ήταν εφικτό και γενικά είχαμε κοινές δραστηριότητες όταν ήμασταν στην ίδια πόλη. Τώρα θα μου πείτε πού είναι το κακό;

    Το πρόβλημα είναι ότι από την αρχή της γνωριμίας μας καταλάβαινα ότι έχει δύσκολο χαρακτήρα και εκφράζει εύκολα κακίες με την μορφή αστείου. Επίσης, διαπίστωσα ότι κάποιες φορές παραποιούσε την πραγματικότητα για γεγονότα που συνέβησαν και με έκανε να αναρωτιέμαι αν είμαι εγώ τόσο άδικος απέναντί του ή αν όντως είναι τόσο γαϊδούρι όσο φαίνεται. Μάλιστα, δεν είχα μάρτυρες σε αυτά τα γεγονότα, επομένως ήταν ο λόγος μου έναντι στον δικό του και αμφισβητούσα τη λογική μου και την ηθική μου.

    Με τα χρόνια το άτομο αυτό κατανόησε ότι δεν βάζω όρια και έγινε περισσότερο περιπαικτικός με το στυλ του αστεϊσμού, μου χρέωνε ότι και εγώ του απαντάω στα "αθώα" αστεία του (άρα είμαστε ίδιοι) και γενικά θέλησε να με εξομοιώσει μαζί του σε συμπεριφορά. Όποτε είχα κάποια σχέση έκανε ένα βήμα πίσω, αλλά έδειχνε (όχι άδικα πολλές φορές) ότι δεν εγκρίνει. Παράλληλα, μου ανακοίνωνε ημερομηνίες που ήθελε να κάνουμε πράγματα ή που θα ερχόταν σπίτι μου να τον φιλοξενήσω και μόνο αν δεν μπορούσα επέλεγε να πάει σε κάποιο κατάλυμα. Αλλά ποτέ δεν ρωτούσε αν θέλω να έρθει, απλά έλεγε ότι θα έρθει την τάδε περίοδο. Μέσα στο σπίτι έδειχνε με τον τρόπο του ότι κατέχει τον χώρο, άφηνε πχ λερωμένα πιάτα και δεν νοιαζόταν να τα πλύνει, παρά μόνο αν το σκεφτόταν μετά από κάνα δυο μέρες (αν επίτηδες δεν τα μάζευα εγώ), έβαζε να ακούει πράγματα δυνατά στο laptop ενώ εγώ έβλεπα κάτι στην τηλεόραση κλπ. Και στις εκδρομές συχνά είχαμε συγκρούσεις, πάλι λόγω της καθημερινής τριβής με δύσκολες συμπεριφορές. Όταν ερχόταν σπίτι μου, πολλές φορές προτιμούσα να κάθομαι αρκετά στο δικό μου δωμάτιο για να μην έχουμε πολλή επαφή. Επίσης, όταν βγαίναμε συνήθως ασχολούταν με το κινητό του και οι συζητήσεις μας συνήθως ήταν για ανούσια θέματα ή για σοβαρά στα οποία συνήθως είχαμε αντίθετη άποψη και εύκολα με κατηγορούσε για αυτό (με τα χρόνια είχε γίνει αρκετά ακραίος στα δεξιά του πολιτικού φάσματος και άρχισε να εκφράζεται με μίσος και κακία για πολλές πληθυσμιακές ομάδες). Και κάτι τελευταίο: εννοείται ότι εδώ και πολλά χρόνια έχουμε κάνει επανειλημμένα συζητήσεις περί ορίων και ότι δεν θέλω να με προσβάλλει κλπ, και πάντα έλεγε οκ, τώρα κάνουμε συμφωνία και δεν θα ξαναπροσβάλουμε ο ένας τον άλλον και κάθε μα κάθε φορά έβρισκε αφορμή από κάτι άλλο που έλεγα (που δεν τον αφορούσε) και έλεγε οτι εγώ τον προκαλώ και ότι εγώ σπάω την συμφωνία. Λες και είμαστε 15χρονα και πρέπει να κανούμε τέτοιες συμφωνίες για να υπάρχει σεβασμός. Σε κάποιες κρίσεις ειλικρίνειας έχει δηλώσει ότι δεν νοιώθει συναισθήματα για ανθρώπους, αλλά μόνο για ζώα και δεν λυπάται κανέναν.

    Και τώρα θα ρωτήσετε όλοι...ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΤΟΜΟ...;;;;;;; Αυτήν την απορία έχω. Χαμηλή αυτοεκτίμηση; Φόβος μοναξιάς (αν και έχω παρέες και φίλους, δεν κάνω εύκολα πολύ κοντινούς φίλους). Σημασία έχει ότι τώρα, μετά την τελευταία μας παρεξήγηση, νομίζω ότι τελείωσε η σχέση μας και από τη μεριά του. Κατάλαβε ότι με έκανε να ξεπεράσω τα όριά μου ή (πιο πιθανό) ότι εγώ είμαι ο περίεργος που δεν τον ανέχομαι, ότι είμαι υπερευαίσθητος και δεν του κάνω...Να σημειώσω ότι τον έχουν απομακρύνει και άλλοι άνθρωποι στο παρελθόν και με έναν είχε ξεκόψει ξαφνικά, αφού πρώτα βέβαια λίγο καιρό πριν ο άλλος του είχε πει ότι δεν θέλει να ξαναπάει να μείνει σπίτι του.

    Τί πιστεύετε για αυτήν την περίπτωση, αλλά και για την περίπτωσή μου; Θέλω γνώμες, σχόλια, πράγματα που να με βοηθήσουν να δω καθαρά τί διαταραχές έχει αυτός ο άνθρωπος, τί διαταραχές έχω εγώ, τους λόγους που δεν έφυγα τόσα χρόνια...οτιδήποτε είναι ευπρόσδεκτο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,883

    Thumbs up

    τους γονείς τους κακους δυσκολο να τους απομακρύνουμε μα τους δηθεν φιλους ρε κι ουστ καμια δε τους εχεις υποχρεωση να τους τρως στη μαπα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    τους γονείς τους κακους δυσκολο να τους απομακρύνουμε μα τους δηθεν φιλους ρε κι ουστ καμια δε τους εχεις υποχρεωση να τους τρως στη μαπα .
    Λιτός και περιεκτικός!!! Τί να κουβαλάω άραγε μέσα μου για να ανέχομαι τόσα χρόνια...Πολλά δεν είναι και εύκολο να τα μοιραστώ, έστω και ανώνυμα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,883

    Lightbulb

    φιλαρακι μου μην σκας διορθωνεται κι αυτο ο καθενας κουβαλαει τον δικο του πονο δε χρειαζεται να ερχονται κι αλοι να δινουν κι αλλο φορτιο σε ολο αυτο . τζαστον τυπο αυτον που σε κανει κακο ψυχικα μακρια κι αγαπημενα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    φιλαρακι μου μην σκας διορθωνεται κι αυτο ο καθενας κουβαλαει τον δικο του πονο δε χρειαζεται να ερχονται κι αλοι να δινουν κι αλλο φορτιο σε ολο αυτο . τζαστον τυπο αυτον που σε κανει κακο ψυχικα μακρια κι αγαπημενα .
    Εχεις απόλυτο δίκιο. Ήδη είναι βαρύ το φορτίο του καθενός, αν κουβαλάμε και των άλλων...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,883

    Exclamation

    η ουσια ειναι στη φιλια ο ενας να ειναι στον αλλον κοντα κι να υπαρχει αλληλοβοηθεια οχι ο ενας να πετα τη τοξικοτητα του στον αλλον . η φιλια ειναι ιερο πραμα κι τη καταντησαν καποιοι ενα κουρελοχαρτο .


    αυτο ειναι φιλια ας μαθουμε οι ανθρωποι απ αυτα τι ειναι αγαπη

    https://www.youtube.com/watch?v=5J2n36uv_N4
    Last edited by asperger39; 17-04-2024 at 17:52.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    270
    Είναι πολύ απλό . Είσαι αδύναμος χαρακτήρας κ ανασφαλης . Όλα από εκεί ξεκινάνε . Αυτά τα gas κ χειριστικοτητα είναι για τους υποτελείς. Ένας άτομο με κυρίαρχη πρόσωπικοτητα που πατάει γερά στα πόδια του δεν φοβάται ούτε εχθρούς ,ούτε τους ίδιους του δαίμονες του . Όλοι μας έχουμε στον ευρύ κύκλο , γνωστούς ,φίλους κλπ με διαφορετικές προσωπικότητες κ χαρακτήρες. Προφανώς δεν ταιριάζουμε με όλους . Σαφέστατα κυκλοφορούν κ χειριστικοι που με συνοπτικές διαδικασίες γίνονται παρελθόν πριν ακόμα γίνουν παρόν . Σε κόβει ο άλλος από την αρχή , βλέπει ότι δεν τον παίρνει κ γίνεται καπνός η' βλέπει ότι βρίσκει χώρο κ κάνει τα δικά του . Οπότε δεν φταίει αυτός αντικείμενα,αλλά φταις εσύ που του άφησες χώρο .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,207
    Μπορεί ο φίλος σου να έχει τα δικά του θέματα και να συμπεριφέρεται έτσι.
    Εσύ αν θέλεις να συνεχιστεί η φιλία σας,μπορείς να του κάνεις μία σοβαρή συζήτηση για αυτά που σε ενοχλούν,αν όπως είπες την έκανες και δεν εισακούστηκες,ίσως είναι ώρα να διακόψεις με αυτό το άτομο...πάντα υπάρχουν προβλήματα στις σχέσεις,αλλά όταν ξεπερνιούνται κάποια όρια....καλό είναι η απομάκρυνση!

    Αν τον αγαπάς και περνάς καλά μαζί του....κάνε άλλη μία προσπάθεια...αλλά μάλλον δεν θα καρποφορήσει!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by tziovani View Post
    Είναι πολύ απλό . Είσαι αδύναμος χαρακτήρας κ ανασφαλης . Όλα από εκεί ξεκινάνε . Αυτά τα gas κ χειριστικοτητα είναι για τους υποτελείς. Ένας άτομο με κυρίαρχη πρόσωπικοτητα που πατάει γερά στα πόδια του δεν φοβάται ούτε εχθρούς ,ούτε τους ίδιους του δαίμονες του . Όλοι μας έχουμε στον ευρύ κύκλο , γνωστούς ,φίλους κλπ με διαφορετικές προσωπικότητες κ χαρακτήρες. Προφανώς δεν ταιριάζουμε με όλους . Σαφέστατα κυκλοφορούν κ χειριστικοι που με συνοπτικές διαδικασίες γίνονται παρελθόν πριν ακόμα γίνουν παρόν . Σε κόβει ο άλλος από την αρχή , βλέπει ότι δεν τον παίρνει κ γίνεται καπνός η' βλέπει ότι βρίσκει χώρο κ κάνει τα δικά του . Οπότε δεν φταίει αυτός αντικείμενα,αλλά φταις εσύ που του άφησες χώρο .
    Ο άλλος είναι αυτό που είναι, εγώ φταίω που αφήνω το περιθώριο της εκμετάλλευσης, έχεις δίκιο. Τουλάχιστον το πήρα απόφαση να ξεκόψω, έστω και αργά...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Μπορεί ο φίλος σου να έχει τα δικά του θέματα και να συμπεριφέρεται έτσι.
    Εσύ αν θέλεις να συνεχιστεί η φιλία σας,μπορείς να του κάνεις μία σοβαρή συζήτηση για αυτά που σε ενοχλούν,αν όπως είπες την έκανες και δεν εισακούστηκες,ίσως είναι ώρα να διακόψεις με αυτό το άτομο...πάντα υπάρχουν προβλήματα στις σχέσεις,αλλά όταν ξεπερνιούνται κάποια όρια....καλό είναι η απομάκρυνση!

    Αν τον αγαπάς και περνάς καλά μαζί του....κάνε άλλη μία προσπάθεια...αλλά μάλλον δεν θα καρποφορήσει!
    Σίγουρα έχει θέματα, παίρνει και φαρμακευτική αγωγή, αλλά δεν θέλω να κάνω τον ψυχίατρο και να εκτιμήσω την ακριβή του κατάσταση. Με συζήτηση δεν γίνεται κάτι, δυστυχώς. Επίσης, όχι, δεν υπάρχει αγάπη, μόνο η δύναμη της συνήθειας...

  11. #11
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by traveler View Post
    Ο άλλος είναι αυτό που είναι, εγώ φταίω που αφήνω το περιθώριο της εκμετάλλευσης, έχεις δίκιο. Τουλάχιστον το πήρα απόφαση να ξεκόψω, έστω και αργά...
    Καλημερα !

    Ωραια θα ξεκοψεις θα αποφύγεις δηλαδη μια κατασταση !

    Πιστευεις οτι η αποφυγη βοηθαει;
    Πιστευεις οτι καθε φορα που θα βρίσκετε μια τετοια κατάσταση θα ειναι καλο για εσενα να την αποφευγεις απο το να δουλεψεις με τον εαυτο σου ωστε να τις διαχειριζεσαι πλεον ;

    Πολλες φορες η συμπεριφορα της αποφυγης δεν μας λυνει ενα προβλημα ,ισα ισα το μεταφερει παρακατω και θα το ξανασυναντησουμε με αλλη μορφη ..

    Για σκεψου το καλυτερα ,οχι σε σχεση μονο με την συγκεκριμενη περιπτωση αλλα γενικα στην ζωη σου τι ειναι καλο να κανεις !

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα !

    Ωραια θα ξεκοψεις θα αποφύγεις δηλαδη μια κατασταση !

    Πιστευεις οτι η αποφυγη βοηθαει;
    Πιστευεις οτι καθε φορα που θα βρίσκετε μια τετοια κατάσταση θα ειναι καλο για εσενα να την αποφευγεις απο το να δουλεψεις με τον εαυτο σου ωστε να τις διαχειριζεσαι πλεον ;

    Πολλες φορες η συμπεριφορα της αποφυγης δεν μας λυνει ενα προβλημα ,ισα ισα το μεταφερει παρακατω και θα το ξανασυναντησουμε με αλλη μορφη ..

    Για σκεψου το καλυτερα ,οχι σε σχεση μονο με την συγκεκριμενη περιπτωση αλλα γενικα στην ζωη σου τι ειναι καλο να κανεις !
    Πιστευω αναφέρεσαι σε μια προσπάθεια που πρέπει να κάνω να γίνω πιο δυνατός, να βάζω όρια κλπ Και πιθανότατα να κάνω ψυχοθεραπεία. Εδώ όμως γιατί είναι αποφυγή; 15 χρόνια ανέχτηκα, συζήτησα αναλυτικά και επανειλημμένα, είπα τα θέλω μου και δεν έγινα σεβαστός. Μάλωσα πολλές φορές για αυτά που με ενοχλούν. Γιατί πρέπει να μένει στη ζωή μου για πάντα ένα τέτοιο άτομο, να παλεύω για τί;

  13. #13
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by traveler View Post
    Πιστευω αναφέρεσαι σε μια προσπάθεια που πρέπει να κάνω να γίνω πιο δυνατός, να βάζω όρια κλπ Και πιθανότατα να κάνω ψυχοθεραπεία. Εδώ όμως γιατί είναι αποφυγή; 15 χρόνια ανέχτηκα, συζήτησα αναλυτικά και επανειλημμένα, είπα τα θέλω μου και δεν έγινα σεβαστός. Μάλωσα πολλές φορές για αυτά που με ενοχλούν. Γιατί πρέπει να μένει στη ζωή μου για πάντα ένα τέτοιο άτομο, να παλεύω για τί;
    Ασε αυτη την κατασταση εγινε ,περασε ,δοκιμαστηκε ....

    απαντησα κυριως στο γεγονος οτι" ο αλλος ειναι αυτος που ειναι και οτι εγω φταιω "

    Δυστηχως εμεις φταιμε γιατι ο αλλος ειναι χειριστικος οταν του δινουμε εμεις το εδαφος να ειναι ,αρα εμεις πρεπει να δουμε τι πρεπει να κανουμε !

    Παρε σαν ενα καλο μαθημα αυτη την¨φιλια ¨ωστε να σε βοηθησει παρακατω ..

    Το να αναμασας αν εκανες σωστα ή οχι αντιλαμβανεσαι οτι δεν θα σου προσφερει ενα καλο συναισθημα παρα μονο απογοητευση ισως και θυμο ...

    Γι αυτο λεμε ασε το παρελθον δεν αλλαζει ,δες το ΤΩΡΑ και δες το ολο αυτο διαφορετικα ωστε να αρχιζεις να νιωθεις και πιο ομρφα !
    Αυτος να ειναι ο σκοπος σου !

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ασε αυτη την κατασταση εγινε ,περασε ,δοκιμαστηκε ....

    απαντησα κυριως στο γεγονος οτι" ο αλλος ειναι αυτος που ειναι και οτι εγω φταιω "

    Δυστηχως εμεις φταιμε γιατι ο αλλος ειναι χειριστικος οταν του δινουμε εμεις το εδαφος να ειναι ,αρα εμεις πρεπει να δουμε τι πρεπει να κανουμε !

    Παρε σαν ενα καλο μαθημα αυτη την¨φιλια ¨ωστε να σε βοηθησει παρακατω ..

    Το να αναμασας αν εκανες σωστα ή οχι αντιλαμβανεσαι οτι δεν θα σου προσφερει ενα καλο συναισθημα παρα μονο απογοητευση ισως και θυμο ...

    Γι αυτο λεμε ασε το παρελθον δεν αλλαζει ,δες το ΤΩΡΑ και δες το ολο αυτο διαφορετικα ωστε να αρχιζεις να νιωθεις και πιο ομρφα !
    Αυτος να ειναι ο σκοπος σου !
    Βέβαια, συμφωνώ απόλυτα. Πρέπει να το δω σαν ευκαιρία. Το καλό είναι ότι σε επίπεδο φιλικό ήταν το μόνο άτομο στη ζωή μου με τέτοια χαρακτηριστικά. Στη δουλειά τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, αλλά μεγαλώνοντας διεκδικώ περισσότερα και προσπαθώ να βάζω και εκεί τα όριά μου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,883
    πολυ σωστος φιλαρακι ετσι βανουμε τα ορια μας σε ατομα που κανουν ψευτομαγκιες κι εγωκεντρικά πράματα μακριιά απο αυτους .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 6
    Last Post: 20-02-2024, 09:58
  2. Gaslighting
    By ladybird12 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 26-08-2022, 20:42
  3. Είμαι χειριστικός. Θέλω να αλλάξω
    By pet99 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 30-04-2020, 14:31
  4. χειριστικος συντροφος
    By ΒΟΥΛΙΤΣΑ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 29-03-2015, 02:07
  5. ΣΟΣ!!!!O φίλος μου..
    By ΜαίρηΠ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 26-03-2014, 01:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •