Χειριστικός φίλος/gaslighting - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    πολυ σωστος φιλαρακι ετσι βανουμε τα ορια μας σε ατομα που κανουν ψευτομαγκιες κι εγωκεντρικά πράματα μακριιά απο αυτους .
    Μακριά και όχι αγαπημένοι, θα συμφωνήσω :) κάνεις μας δεν ειναι απόλυτα θετικός ή απόλυτα αρνητικός ανθρωπος, αλλά όσοι μας ρουφάνε ενέργεια πρέπει να μπουν στο περιθώριο.

  2. #17
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by traveler View Post
    Βέβαια, συμφωνώ απόλυτα. Πρέπει να το δω σαν ευκαιρία. Το καλό είναι ότι σε επίπεδο φιλικό ήταν το μόνο άτομο στη ζωή μου με τέτοια χαρακτηριστικά. Στη δουλειά τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, αλλά μεγαλώνοντας διεκδικώ περισσότερα και προσπαθώ να βάζω και εκεί τα όριά μου.
    Η διεκδικητικοτητα κατω απο την ομπρελα των προσωπικων οριων και οχι της επιθετικοτητας προς τους αλλους ειναι πολυ σημαντική και συνηθως οι ανθρωποι που εχουν αυτη την σταση ζωη τους ειναι και αυτοι που δεν μενουν σε τοξικες φιλιες ή γενικα επαφες με ανθρωπους οι οποιοι δεν σεβονται τα δικα τους ορια .

    Τωρα αν μιλησουμε για ορια ειναι αλλη συζητηση γιατι και η λεξη ορια πλεον εχει ξεφυγει και οπως μας ελεγε μια καθηγητρια μου το πιο δυσκολο ειναι να βαλεις ορια ΣΤΑ δικα ΣΟΥ ΟΡΙΑ πρωτα και μετα να τα γνωστοποιησεις στους αλλους .

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Η διεκδικητικοτητα κατω απο την ομπρελα των προσωπικων οριων και οχι της επιθετικοτητας προς τους αλλους ειναι πολυ σημαντική και συνηθως οι ανθρωποι που εχουν αυτη την σταση ζωη τους ειναι και αυτοι που δεν μενουν σε τοξικες φιλιες ή γενικα επαφες με ανθρωπους οι οποιοι δεν σεβονται τα δικα τους ορια .

    Τωρα αν μιλησουμε για ορια ειναι αλλη συζητηση γιατι και η λεξη ορια πλεον εχει ξεφυγει και οπως μας ελεγε μια καθηγητρια μου το πιο δυσκολο ειναι να βαλεις ορια ΣΤΑ δικα ΣΟΥ ΟΡΙΑ πρωτα και μετα να τα γνωστοποιησεις στους αλλους .
    Αν τα όρια που βάζουμε είναι τέτοια που επεμβαίνουν στις ζωές των άλλων, είναι επεκτατικά. Σαν το ζωτικό χώρο που διεκδικούν κάποιες χώρες εις βάρος των γειτόνων τους (zone of interest). Αν τα όρια που βάζουμε έχουν σχέση με μειωτικές συμπεριφορές των άλλων και χειραγώγηση, τότε νομίζω καλώς μπαίνουν. Στην τελική, αν τα όρια που βάζω εγώ ενοχλούν τον άλλον γιατί του μειώνουν την ελευθερία να επεμβαίνει στη ζωή μου, τότε καλώς να φύγει.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,892
    traveler εγω εχω παψει να πιστευω στους ανθρωπους πλεον αδερφε μου δε εχουν ψυχη να εχουν λιγη φιλοτιμια ανθρωπια στον αλλον . βγαζουν κακια κοροιδια εκμεταλευση και τετοια . τα βλεπω κι λεω αστο καλυτερα μακρια απο ολους εγω που ημουν παλια ανοικτο κι φιλικο ατομο σε ολους .τωρα κρατω αποστασεις χωρις θυμο κι εμπαθεια μα προσεχω πλεον . ναι μεν δε βριζω κανεναν δε προσβαλω βλεπω πολλα ασχημα κι λεω αντε γειααααααααα
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    traveler εγω εχω παψει να πιστευω στους ανθρωπους πλεον αδερφε μου δε εχουν ψυχη να εχουν λιγη φιλοτιμια ανθρωπια στον αλλον . βγαζουν κακια κοροιδια εκμεταλευση και τετοια . τα βλεπω κι λεω αστο καλυτερα μακρια απο ολους εγω που ημουν παλια ανοικτο κι φιλικο ατομο σε ολους .τωρα κρατω αποστασεις χωρις θυμο κι εμπαθεια μα προσεχω πλεον . ναι μεν δε βριζω κανεναν δε προσβαλω βλεπω πολλα ασχημα κι λεω αντε γειααααααααα
    Δεν χρειάζεται να "πιστεύουμε" σε ανθρώπους, με την έννοια της απόλυτης εμπιστοσύνης. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι για το καλύτερο και για το χειρότερο. Άλλωστε και εμείς οι ίδιοι είμαστε δυνητικά ικανοί και για το πιο ακραίο. Για να έχουμε ισορροπημένες σχέσεις θα πρέπει το ενδιαφέρον και ο σεβασμός να είναι αμφίδρομα. Και να είμαστε μαζί και στα εύκολα και στα δύσκολα. Αν δεν το βρίσκουμε αυτό, τότε ναι, καλύτερα μόνοι ή με άτομα που συνειδητά θα ξέρουμε ότι εμπίπτουν στην κατηγορία του "γνωστού" και δεν θα έχουμε προσδοκίες από αυτούς.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,892
    τα λες ολοσωστα ευγε μιαζουν οι απόψεις μας κι θαρρώ ειν αυτο το λογικο κι φυσικο για τους ανθρωπους να ειναι ετσι μεταξύ τους σε ενα σωστο κλίμα σχέσης .
    Last edited by asperger39; 19-04-2024 at 17:38.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 6
    Last Post: 20-02-2024, 09:58
  2. Gaslighting
    By ladybird12 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 26-08-2022, 20:42
  3. Είμαι χειριστικός. Θέλω να αλλάξω
    By pet99 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 30-04-2020, 14:31
  4. χειριστικος συντροφος
    By ΒΟΥΛΙΤΣΑ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 29-03-2015, 02:07
  5. ΣΟΣ!!!!O φίλος μου..
    By ΜαίρηΠ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 26-03-2014, 01:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •