Ταχυκαρδια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Ταχυκαρδια

    Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να σας ρωτήσω σε απλό περπάτημα πόσους περίπου παλμους έχετε; εγώ κάποιες φορές όπως τώρα μετά το φαγητό βγήκα να πάω σούπερ μάρκετ και ένιωθα ταχυκαρδια τουλάχιστον 140 παλμους και τρελάθηκα στο άγχος. Κάποιες φορές θα έχω δυσπνοια άλλες ταχυκαρδια . Εξετάσεις έχω κάνει 2 χρόνια πριν , εννοείται ενδιάμεσα έχω κάνει και άλλες πολλές εξετάσεις και έχω διαγνωστεί με αγχωδη διαταραχη και ιψδ. Αλλά τα σωματικά σημπτωματα είναι πάντα εκεί δεν φεύγουν πότε. Τι γίνεται. Σταματάνε;; δεν την αντέχω άλλο την ταχυκαρδια αυτή....

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    33
    Το θέμα είναι πόσους παλμούς έχεις σε κατάσταση ηρεμίας και όχι όταν περπατάς η τρέχεις.εγω ας πούμε που έχω 100 σε κατάσταση ηρεμίας παίρνω χάπι και όλα είναι καλά

  3. #3
    Καλησπέρα ευχαριστώ για την απάντηση, σε κατάσταση ηρεμίας δεν έχω παλμους εκτός αν φάω βαριά η με πιάσει κρίση πανικού τότε θα έχω αλλά γενικά στο 65-80 είμαι εκεί κυμαίνεται αναλόγως τις σκέψεις μ . Αλλά δεν ξέρω στο περπατημα δεν παίζει ρόλο που ανεβαίνουν οι παλμοι ; με ταλαιπωρεί πολύ. Δεν το συζητάω για ανηφορα . Εσύ παίρνεις χάπι για την καρδιά;;

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    33
    Άμα δεν έχεις παλμούς σε κατάσταση ηρεμίας τότε τι φοβάσαι? Όταν κινούμαστε ανεβαίνουν οι παλμοί αυτό είναι το φυσιολογικό.παιρνω ναι γιατί έχω παλμούς ακόμα κ αν δε κάνω τίποτα.βεβαια συζήτησε το κ με κάποιον καρδιολόγο γτ εγώ δεν είμαι ειδικός απλά λέω την εμπειρία μου

  5. #5
    Έχω αλλά όχι τόσο συχνά όσο έχω όταν θα βγω να περπατήσω. Γίνεται πολύ κουραστικό να ανεβάζω 140 παλμοθς χωρίς να υπάρχει λόγος. Και ανησυχώ πολύ. Δηλαδή μερικές φορές όταν θα βγω έξω το σκέφτομαι και κατευθείαν με πιάνει , τόσο κουραστικό. Κάποιες μέρες θα έχω δυσπνοια , άλλες ταχυκαρδξες , άλλες πονοκέφαλο. Έχω κάνει τριπλεξ , καρδιογραφημα , εξετάσεις για καρδιά πριν δύο χρόνια όταν ξεκίνησαν τα πρώτα συμπτωματα . Από εκεί και έπειτα μια σειρά εξετάσεων και ειδικοτήτων, όπου μπορείς να φανταστείς σε γιατρο έχω πάει από 2 φορές. Ο τελευταίος ένας παθολογος για την δυσπνοια . Τα ίδια μ είπε, άγχος σωμαφοποιηση . Μα συνέχεια;; πως γίνεται;; συνέχεια σωματοποιηω ; πως το κάνω;; γιατί το κάνω;; πως το σταματάω. Γιατί Ν συμβαίνει σε μένα;; δεν μπορώ να ζήσω. Συγνώμη για το ξέσπασμα αλλα έχω σκάσει 2 χρόνια τώρα
    ..

  6. #6
    Ακόμα χάλια σημερα . Ταχυκαρδια και νευροπονους κάτω από το στηθος αριστερά... έχω ανησυχήσει πολύ. Αυτή η πονοι είναι πολύ περίεργοι έρχονται μαι φεύγουν και με έχουν ανησυχήσει πολύ σαν νευροπονος . Αλλά μαι η ταχυκΡδα δεν φεύγει. Μονίμως εκεί 90-100 τι κάθομαι τι δεν κάθομαι. Δεν ξέρω τι να κάνω, θα μαρτύρησω πάλι..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    9
    Πώς μετράς τους παλμούς, με το χέρι ή με smartwatch; Αν είναι με smart watch τύπου band, να ξέρεις ότι πολλές φορές δίνουν τελείως λάθος μετρήσεις. Δλδ σε περπάτημα χαλαρό που δεν είχα πάνω από 100 μου έδειξε alarm ότι είμαι πάνω από 160 παλμούς. Αναγκάστηκα να σταματήσω και να μετράω με το χέρι. Ενώ δεν ένιωθα τίποτα. Και αυτό μου έχει τύχει σε ακαθόριστες φορές που πάω για περπάτημα.

  8. #8
    Μονη σου τα λες ...σωματοποιεις το αγχος ....μια θ ερχετε μια θ φευγει ....δεν θ γλιτωσουμε απο τα συπτωματα ποτε ....η ευαισθησια φταει....παρε βαθιες ανασες κ συνεχισε ν ζεις με αυτα ...μια πανω μια κατω ...δεν θ πεθανεις απο αυτο βαζω στοιχημα !!99 χρονων θ πας κ θα λες δεν ιμε καλα εχω αγχος κ συπτωματαα

Similar Threads

  1. Ταχυκαρδία
    By Krisi in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 2
    Last Post: 27-12-2023, 22:16
  2. Εκτακτη η ταχυκαρδία?
    By Elli19899 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 11-02-2023, 21:52
  3. Ταχυκαρδία;;;
    By Orion16 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 25-05-2022, 20:23
  4. Ταχυκαρδία
    By Krisi in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 02-11-2018, 11:14
  5. ταχυκαρδια
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 16-06-2009, 22:06

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •