Σοβαρός φόβος υγείας..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    6

    Σοβαρός φόβος υγείας..

    Γεια σε όλους σάς.Απο το 2016 μετά από μια ξαφνική ζαλάδα και πρόβλημα στον αυχένα άρχισα να έχω άγχος υγείας που με έστελνε συχνά στα επείγοντα του νοσοκομείου και σε διάφορους γιατρός που με καθησύχαζαν ότι είμαι καλά και μου περνούσαν όλα.Ομως τον Οκτώβριο που πέρασε όταν πήγε η μητέρα μου στο νοσοκομείο λόγου καρκίνου στο πάγκρεας που είχε και μέχρι τον θάνατο της τον Δεκέμβριο με έκανε να νιώθω πολύ χειρότερα γεμίζοντας μου παρά πολλά σύμπτωμα από μούδιασμα στην γλώσσα μέχρι πόνος στης γαμπες και άρχισε ξανά αυτός ο κύκλος μέχρι και πρόσφατα που έπαθα μια γρίπη και η αντιβίωση με έκανε καντινιαση στα γεννητικά όργανα και στα νύχια του χεριού πήγα πάλι σε γιατρούς μου λένε δεν έχω κάτι σοβαρό άλλα συνεχίζω να ανησυχώ νιώθω συχνά πόνο αριστερά στα πλευρά πάνω μου είπαν οι παθολόγοι δεν είναι τίποτα τι να κάνω έχω πέσει πολύ... εσείς τι κάνατε σε τέτοιες περιπτώσει; Έχω βαρεθεί να κάνω γενικές και βιοχημικές αίματος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    125
    Γεια σου. Καλημέρα. Λυπάμαι πολύ για όσα διαβάζω. Συλλυπητήρια για τη μητέρα σου. Αυτό το άγχος υγείας το έχω κι εγώ σε πολύ μεγάλο βαθμό... Κ μένα πυροδοτήθηκε από ίδια κατάσταση με τη δική σου...μόνο που ο μπαμπάς μου ζει αλλά αντιμετωπίζω μέσα μου συνεχώς το φόβο της απώλειας. Η αλήθεια είναι πως χρειαζόμαστε έναν άνθρωπο να μιλήσουμε και να ανοίξουμε την ψυχή μας. Εγώ ήδη τον ψάχνω. Προσπάθησε να ηρεμήσεις λίγο με όποιον τρόπο λειτουργεί σε σένα.. εμένα δυστυχώς πλέον δε λειτουργεί μέσα μου τίποτα κ σκέφτομαι αν θέλω ψυχολόγο ή ψυχίατρο...ο,τι κι αν είναι ναι, θα τα αντιμετωπίσουμε. Να έχεις δύναμη μέσα σου και πίστη στον εαυτό σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,910
    ορε φιλε αχ ποσα μου θυμιζεις κι εγω που εχασα τον πατερα μου απο καρκινο στο αιμα ποσα περασε κι αργο λιωνει ο ανθρωπος δε μπορουσα να κανω τιποτα μονη παλευα να ειμ κοντα του οσο μπορουσα . σε νιωθω ρε φιλαράκι ολοψυχα η σκεψη μου με οσους πονουν ειναι παντα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    6
    Ευχαριστώ για την απάντηση.Ο πατέρας ζει αλλά φοβάστε μην το χάσετε; αυτό κατάλαβα εγώ.Δεν είναι κακό να απευθυνόμαστε σε ειδικό βέβαιος έχει και ένα σημαντικό χρηματικό κόστος καλός η κακός..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    ορε φιλε αχ ποσα μου θυμιζεις κι εγω που εχασα τον πατερα μου απο καρκινο στο αιμα ποσα περασε κι αργο λιωνει ο ανθρωπος δε μπορουσα να κανω τιποτα μονη παλευα να ειμ κοντα του οσο μπορουσα . σε νιωθω ρε φιλαράκι ολοψυχα η σκεψη μου με οσους πονουν ειναι παντα .
    asperger39 Συλλυπητήρια και για την δικιά σου απώλεια του πατέρα σου είναι πάρα πολύ δύσκολο το γνώριζαν από πρώτο χέρι να βλέπουμε τους ανθρώπους που αγαπάμε να πεθαίνουνε να είσαι καλά και να έχεις πάντα υγεία.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Sophie_ View Post
    Γεια σου. Καλημέρα. Λυπάμαι πολύ για όσα διαβάζω. Συλλυπητήρια για τη μητέρα σου. Αυτό το άγχος υγείας το έχω κι εγώ σε πολύ μεγάλο βαθμό... Κ μένα πυροδοτήθηκε από ίδια κατάσταση με τη δική σου...μόνο που ο μπαμπάς μου ζει αλλά αντιμετωπίζω μέσα μου συνεχώς το φόβο της απώλειας. Η αλήθεια είναι πως χρειαζόμαστε έναν άνθρωπο να μιλήσουμε και να ανοίξουμε την ψυχή μας. Εγώ ήδη τον ψάχνω. Προσπάθησε να ηρεμήσεις λίγο με όποιον τρόπο λειτουργεί σε σένα.. εμένα δυστυχώς πλέον δε λειτουργεί μέσα μου τίποτα κ σκέφτομαι αν θέλω ψυχολόγο ή ψυχίατρο...ο,τι κι αν είναι ναι, θα τα αντιμετωπίσουμε. Να έχεις δύναμη μέσα σου και πίστη στον εαυτό σου.
    Ευχαριστώ για την απάντηση.Ο πατέρας ζει αλλά φοβάστε μην το χάσετε; αυτό κατάλαβα εγώ.Δεν είναι κακό να απευθυνόμαστε σε ειδικό βέβαιος έχει και ένα σημαντικό χρηματικό κόστος καλός η κακός..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,910
    Don accino φιλαρακι μου καλη δυναμη κι εσυ ναχεις κρατα γερα μανουλα μου .

    Sophie_ κι εσυ πονεμενη ψυχη εισαι φιλαρακι μου κρατα γερα οσο μπορεις παλευε οτι σε πληγωνει .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,208
    Να μην κάνεις συνέχεια εξετάσεις...μόνο όταν υπάρχει πραγματικός λόγος!!!
    Συλληπητήρια για την μανούλα σου....δε ξέρω αλλά νομίζω ότι και να σου μιλήσουμε,το προβλημά σου είναι συσσωρευμένο και ίσως να χρειάζεσαι συστηματική δουλειά!
    Με κάποιον ειδικό εννοώ...δε μας γράφεις πολλά,αλλά η αρρωστοφοβία είναι σύμπτωμα άγχους
    Σκέψου το καλά και κάνε τις ενέργειες σου!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Να μην κάνεις συνέχεια εξετάσεις...μόνο όταν υπάρχει πραγματικός λόγος!!!
    Συλληπητήρια για την μανούλα σου....δε ξέρω αλλά νομίζω ότι και να σου μιλήσουμε,το προβλημά σου είναι συσσωρευμένο και ίσως να χρειάζεσαι συστηματική δουλειά!
    Με κάποιον ειδικό εννοώ...δε μας γράφεις πολλά,αλλά η αρρωστοφοβία είναι σύμπτωμα άγχους
    Σκέψου το καλά και κάνε τις ενέργειες σου!
    Το γνωρίζω ότι έχω άγχος υγείας έτσι ήμουνα γενικά αλλά σε μικρότερο βαθμό μετά από όλο αυτό το θέμα έγινε ακόμα χειρότερο δεν ήταν μόνο η απώλεια ήταν το νοσοκομείο αυτά που έβλεπα άρχισα να έχω πολλά ψυχοσωματικά συμπτώματα είχα πάει σε 3 Ώρλ μαγνητική εγκεφάλου έκανα μετά από υπόδειξη του Ώρλ ενώ ο νευρολόγος είπε καντιν να σου φύγει από το μυαλό και μετά πρόσφατα η γρίπη που πέρασα και η αντιβίωση που πήρα προληπτικά με έκανε καντινιαση και πρόβλημα στα νύχια ο δερματολόγος είπε ότι είναι αντίδραση από την αντιβίωση τι να πω παίρνω αγωγή μακάρι να περάσει..

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ
    By nikos91 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 3
    Last Post: 01-04-2024, 16:43
  2. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  3. Άγχος Υγείας και Φόβος για Λύσσα
    By Jane Shepard in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 51
    Last Post: 12-05-2019, 01:58
  4. φοβος μην περασω παλι το προβλημα υγειας που ειχα παλια
    By kizi21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 11-08-2012, 11:28
  5. ΦΟΒΟΣ/ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ/ΥΠΟΧΟΝΔΡΙΟΣ
    By mixalakis in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 13-02-2010, 00:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •