Δυσπνοια δυσπνοια δυσπνοια πάλι και πάλι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1

    Δυσπνοια δυσπνοια δυσπνοια πάλι και πάλι

    Καλησπέρα παιδιά.. εφιάλτης σήμερα, ανέβηκα μια σχετικά νορμάλ ανηφορα και δεν μπορούσα να ανασανω από το στερνο μου , κόβεται η αναπνοή, δεν είναι απλό λαχανιασμα , είναι σαν να μην έχω να πάρω αέρα. Και μετά από 2 ώρες νιωθω ακόμα το ίδιο και τώρα που κάθομαι.. δεν αντέχεται. Πριν 4 μήνες είχα κάνει σπιρομετρηση και ακτινογραγια δεν έδειξε κάτι. Αλλά δεν γίνεται να είναι μόνο το άγχος μου , δεν είχα καν άγχος και αυτό έγινε μόνο στην ανηφορα όχι στο κατέβασμα ας πούμε.. δεν αντέχω, δεν την παλεύω. Αύριο πάλι θα πάω σε πνευμονολογο αν δεν πάω στα επειγοντα σήμερα και κρατηθώ.. δεν αντέχω άλλο.. υποφέρω αυτή τη στιγμή

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    47
    Οξύμετρο έβαλες;

  3. #3
    Όχι δεν έβαλα γιατί ήμουν εκτός από το σπίτι μου εκείνη την ώρα και στο σπίτι δεν έχω οξυμετρο οποτε δεν έβαλα.. τώρα δεν το νιωθω αλλά λογικό αφού δεν κάνω κάτι τόση ώρα.. δεν παλεύεται..

  4. #4
    Αγχος,αγχος κ παλι αγχος.....εγω π ημουν μαρμαρας για πολλα χρονια κ σηκωνα βαρη ατελιωτα απο το αγχος οταν ειναι σε εξαρση περπαταω κ ανεβαινω 5 σκαλια κ θεκω να σταματησω να παρω ανασα....αυτο το αγχος το καταθλιπτικο καθε μερα μας διαλυει....μην πας πουθενα δεξ εχεις κατι ...παρε κανενα ζαναξ....οχι γοατι ιμε γιατρος αλλα μας κανανε να ειμαστε κ με ζαναξ πια...αφου το αγχος μας διαλυει καθε μερα....

  5. #5
    Καλησπέρα, σε ευχαριστώ που απάντησες. Ακόμα το νιβθω μετά από τόσες ώρες σαν κάτι να υπάρχει στο στερνο . Δεν αντέχεται είναι σαν να μην έχω καλή ανάσα και μια ζαλουρα ταυτόχρονα . Δεν γίνεται πάντα να το νιωθω όταν κάνω κάτι.. πης εοναι δυνατόν να είναι αγχος δεν καταλαβαίνω αλήθεια, δεν καταλαβαίνω... έχω αγχωθεί πάρα πολύ ότι κάτι έχω και δεν πάω να το δω . Έχω τρελαθεί από το άγχος μου . Με διαλύει αυτή η δυσπνοια ψυχικά και μου εχει διαλύσει την ζωή

  6. #6
    Ειναι αγχος πιστεψε με ....στο ορκιζομαι αλλα ισως θελις κανενα αγχολυτικο ν σε βοηθησει αφου μονη σ δεν το ξεπερνας ....ΕΙΝΑΙ ΑΓΧΟΣ κ μας ταλαιπωρει στην κοινωμια π ζουμε ....απανθρωπη κ σκληρη για ευαισθητους ανθρωπους

  7. #7
    Έχω διαγνωστεί με αγχωδη διαταραχη με καταθλιψη και ιψδ μου έχουν πει για χάπια δέν τα πήρα δυστυχώς πότε... δεν αντέχεται η καθημερινότητα μου , δεν περπαταω πλέον δεν πάω για γυμναστική, φοβάμαι λεωφορεία καραβια αεροπλανα το αμάξι τη μηχανή, φοβάμαι τα πάντα. Φοβάμαι να είμαι με κόσμο πολύ αν δεν υπάρχει νοσοκομείο κοντά , φοβάμαι την σκιά μου γενικότερα. Είμαι μόνο 24 , ταλαιπωρούν δύο χρόνια με αυτό και πραγματικά έχω γυρίσει πολλούς γιατρούς, τίποτα δεν με έχει ταλαιπωρήσει πιο πολυ απο την δυσπνοια ... φοβάμαι ρε συ πολύ... δεν είναι λογικό να το νιωθω τόσο έντονα... γιατί το νιωθω , γιατί υπάρχει. Μακάρι να γνώριζα πιο πολλά άτομα με το ίδιο να το συζητούσαμε..

  8. #8
    Λοιπον ..ο αδερφος μ ινε γιατρος ...κ εγω εχω τετοια θεματα απο τα 19..
    Το εχω παλεψει κ εγω πολλα χρονια ...τωρα πια ομως στις εποχες π ζουμε πρεπει ν παρεις θερσπεια για 6 με 8 μηνες ...θ ηρεμησεις κ μετα θ την κοψεις κ για 3 με 5 χροβια θ ισε οκ ...μετα ισως ν ξανανιωσεις ασχημα ...δεν θ περασει ποτε αυτο ...βεβαια ισως περασει αν εχει καλυτερευσευ η ζωη σ ...ποτε μην λες ποτε ...

  9. #9
    Αυτό έχω καταλάβει όλοι λένε ότι περνάει και δεν περνάει τ άτιμο με τίποτα. Είναι πάντα εκεί σε κάθε μου κίνηση, κάθε μέρα.. είναι τρελό δεν πίστευα κτι θα είχα κάτι τέτοιο στην ζωή μοφ πότε. Το έκλεισα το ραντεβού με τον πνευμονολογο δεν άντεξα.. είχα και 2 μήνες να πάω σε γιατρο , ήρθε η ώρα πάλι. Δεν ξέρω δεν το βάζω στο κεφαμι μ . Μου είχε πει η ψυχιατρος για ζολοφτ και λεξοτανιλ αλλά δεν τα πήρα φοβήθηκα, ότι θα μαθευτεί (μένω σε μικρή κοινωνία) ότι θα κριηω ότι είμαι τρελή και άλλες τέτοιες μλκιες .. ότι δεν θα μπορώ μα τα σταματήσω, θα εθιστω και τέτοια. Έχεις πάρει ποτέ αγωγή;

  10. #10
    Πρωτα απο ολα ηδη σκεφτεσε με αγχος τι θα πουνε οι αλλοι...τα εν οικο μη εν δημο ...αλλα εκτος αυτου οι αλλοι δεν σε νοιαζει τι λενε....ζησε γοα εσενα ....αυτο λεγετε αγχος και κρισεις πανικου για αυτο δεν ανασαινεις...εχω παρει αγωγη 6 χροναι κ ηταν υπεροχα...εζησα ανασαινα ολα τα εκανα ...τα εκοψα 4 χρονια κ τωρα π περναω πολυ δυσκολα οπωε εσυ τα ξεκιμησα πριν 10 μερες....σε ενα μηνα θα ειμαο παλι σουπερ....κ θα τα παρω οσο χροεαστει....η μιαη ελλαδα παιρνει ....κ στο χωριο π μενεις ν ισε σιγπυρη παρα πολλοι περνουν αντικαταθλιπρικα....αληθια αν θες πες μ το χωριο...απο περιςεγια κ μονο....εγω μενω αθηνα αλλα δουλευψ μονιμα εξωτερικο ....χαλαρωσε κοριτσι μου κ ζησε λιγο πιπ ανετα ...μην παλευεις με το αγχος καθε μερα ...μπορει να σε τρελανει...βαλτο λιγο στην ακρη κ ας ινε με αγωγη....δεν θα σε κρινει κανενας π σε αγαπαει....μονο οι τιποτενοι κ κακοι....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    190
    Παθούσα! Δυσπνοια μέχρι αηδίας! Χθες το βραδυ ξυπνουσα συνεχεια με κομμενη ανάσα! Ακομα και στον υπνο. Το βάρος στο στηθος σημερα ειναι ασηκωτο. Αγχος! Υπάρχει και αυτη η σκονη που ισως να ερεθιζει την μυτη. Εγω εχω διαγνωστει και με χρονια παγκολπιτιδα λογω σκολιωσης στη μυτη και δεν αναπνεω καλά απο την μυτη. Σκεψου πως ειμαι. Παιρνω αντισταμινικα λογω της κατάστασης μου αλλα και λογω της ατμοσφαιρας. Μετρησα το οξυγονο μου πριν λιγο και ειναι 99! Αρα…ΑΓΧΟΣ!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    47
    Γεια και από εμένα. Όταν έχετε δύσπνοια έχετε και ταχυκαρδία; ή οι παλμοί σας είναι φυσιολογικοί; Εγώ για παράδειγμα ανεβαίνω μια σκάλα και οι παλμοί μπορεί να φτάσουν και 135. Όχι πάντα όμως. Όταν καθίσω πέφτουν μετά από ένα 2 λεπτά. Το οξυγόνο είτε με ταχυκαρδία είτε χωρίς είναι φυσιολογικό. Έχει κανείς παρόμοια κατάσταση. Ξέρει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να έχεις θέμα με τον θυρεοειδή και οι ορμόνες στις αιματολογικές να είναι φυσιολογικές;

  13. #13
    Quote Originally Posted by Ionas21 View Post
    Γεια και από εμένα. Όταν έχετε δύσπνοια έχετε και ταχυκαρδία; ή οι παλμοί σας είναι φυσιολογικοί; Εγώ για παράδειγμα ανεβαίνω μια σκάλα και οι παλμοί μπορεί να φτάσουν και 135. Όχι πάντα όμως. Όταν καθίσω πέφτουν μετά από ένα 2 λεπτά. Το οξυγόνο είτε με ταχυκαρδία είτε χωρίς είναι φυσιολογικό. Έχει κανείς παρόμοια κατάσταση. Ξέρει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να έχεις θέμα με τον θυρεοειδή και οι ορμόνες στις αιματολογικές να είναι φυσιολογικές;
    Λια μπορώ να σε ρωτήσω αν το παθαίνεις και όταν περπατάς η ανεβαίνεις κάποια ανηφορα ;;μαζί με ταχυκαρδιες ;; γιατί ανησυχώ πολύ. Εχ κάνει εξετάσεις 100 φορές. Έχω να κάνω βέβαια τριπλεξ 2 χρόνια αλλά είχε βγει απόλυτα καθαρό με είχε ξεψαχνισει αυτός ήμουν μια ώρα εκεί + 2 φορές πνευμονομογο .ευχαριστώ πολύ

  14. #14
    Ίωνα καλησπέρα. Και εγώ έχω θέμα με ταχυκαρδιες ειδικά στα σκαλιά υποφέρω. 120-130 σίγουρα με αγχώνει πολύ αλλά μετά πέφτουν απευθείας και νθωθω και οκ . Αλλά με αγχώνει τό πόσο πολύ λαχανιαζω και νιωηω σαν βάρος συν ταχυκαρδία . Σκέφτηκα να πάω πάλι σε καρδιολογο και μάλλον θα το κάνω αλλά ο προηγούμενος με είχε ψάξει πολύ καλά συν εξετάσεις. Αλλά δεν ξέρω. Με τρελαίνει αυτό, δεν θέλω καν α πηγαίνω βόλτες γιατί ξέρω τι θα πάθω.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    47
    Είναι απαίσιο αυτό που νιώθεις. Πραγματικά απαίσιο. Με τρομάζει και με φοβίζει. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πια.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δυσπνοια Δύσπνοια Δυσπνοια!!
    By Joker86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 111
    Last Post: 02-03-2024, 21:00
  2. Δυσπνοια δυσπνοια , εφιάλτης
    By Lunar in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 08-02-2024, 23:15
  3. Δύσπνοια
    By agapoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 16-03-2022, 08:15
  4. Δύσπνοια
    By anikiti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-03-2012, 11:26
  5. δυσπνοια.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-09-2011, 01:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •