Επίπονη και Επίμονη Κοινωνικη Φοβία: Η Ζωή μου σε Αδιέξοδο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    φιλαρακι μου ειμαι κοριτσι αγορι ηταν αυτο οπου μιλούσες ??? εδω μιλαγατε ?? το μαιλ το εχω κλειστο μην μου στελνει ενα ατομο που δε το θελω . δυστυχως δε μπορουν κι αλοι να στείλουν η εγω να στειλω . εδω δε εχει επιλογη στη σελιδα αυτη να μπλοκαρεις ατομα που δε θες να στελνουν κι ετσι αναγκαστικα κι άλλοι δε μπορουν να στειλουν .
    Ααααα πωπω με συγχωρείς ρε συ! Δε το πολυσκεφτηκα, δε ξέρω πώς μου κόλλησε ότι είσαι αγόρι:Ρ αααα κρίμα για το mail! ωραίο κομματάκι μου έστειλες και ακούω trance

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    δε πειράζει ρεσυ σιγα μπορει ατομα να μοιάζουν κι να γινοντε μπερδέματα χεχεχε παντως μοιάζουμε σε πολλα θαμε εδω να μιλαμε οποτε το εχεις ανάγκη να ξέρεις . εδω μπαινω κι εγω για κουβεντουλα αν τεριαξω με κοσμο κι για συμβουλές κι αυτα ο ενας να δίνει στον αλον αν μπορουμε.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    δε πειράζει ρεσυ σιγα μπορει ατομα να μοιάζουν κι να γινοντε μπερδέματα χεχεχε παντως μοιάζουμε σε πολλα θαμε εδω να μιλαμε οποτε το εχεις ανάγκη να ξέρεις . εδω μπαινω κι εγω για κουβεντουλα αν τεριαξω με κοσμο κι για συμβουλές κι αυτα ο ενας να δίνει στον αλον αν μπορουμε.
    Σε ευχαριστώ

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    τιποτε φιλαρακι μου τι πιο ομορφο να εχεις λιγη παρεα κι αν μπορείς να βοηθάς εστω λιγο κάποιον να νιώσει ηρεμα κι γαλήνη μεσα του οταν πονα κι περνα ασχημα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,690
    Quote Originally Posted by psy_spirit View Post
    Καλησπέρα Remedy.
    Έχω κάνει θεραπεία και μάλιστα αρκετές, με διαφορετικές ψυχολόγους. Μέσος όρος η κάθε μία 3 μήνες, ένιωθα ότι δεν έβλεπα διαφορά και έφευγα. Είχα μεγάλα συναισθήματα στη θεραπεία, κυρίως έκλαιγα πολύ και απλά αυτό συνεχιζόταν σε κάθε θεραπεία. Ήμουν ίσως και ανυπόμονη να έχω γρήγορα αποτελέσματα. Ίσως να είναι κάτι πιο βαθύ που να χρειάζεται περισσότερη υπομονή (και χρήματα) για να αντιμετωπιστεί. Θεωρώ ότι πρέπει να είσαι και εσύ έτοιμος να κάνεις το βήμα να αλλάξεις τη ζωή σου, δλδ η ψυχολόγος όσες συνεδρίες και να κάνεις δε πρόκειται να σε σώσει έτσι χωρίς εσύ να κάνεις κάτι.

    Ναι το ξέρω ότι εχει νόημα να μιλάω. Το θέμα είναι εκείνη την ωρα που διστάζω, να το κάνω. Αυτό θέλει θάρρος. Μπορεί για κάποιον να φαίνεται απλό, για εμένα όμως δεν είναι. Όσον αφορά το άλλο φύλο, δεν είχα θέμα ποτέ. Περισσότερο με τις φιλίες είχα/έχω θέμα. Με την σχέση μου Είμαι ειλικρινής και ανοίγομαι, μου φαίνεται περίεργο βασικά να έχεις στενή ερωτική σχέση με κάποιον και να μην τον εμπιστεύεσαι και να τον ντρέπεσαι κλπ.
    το οτι ΕΣΥ θα κανεις τις αλλαγες, ειναι το μονο σιγουρο. κανενας ψυχολογος δεν θα κανει την αλλαγη για σενα.
    ο ψυχολογος θα σε βοηθησει μονο να βρεις τους δρομους.
    οπωσδηποτε ειναι κατι βαθυ. το ποσο χρονο χρειαζεται, δεν το ξερω, αλλα αν δεν τα καταφερνεις μονη σου και πελαγοδρομεις, εμενα η βοηθεια μου φαινεται σαν μοναδικη λυση...

    μου φαινεται περιεγο αλλα και ευχαριστο που δεν εχεις αναλογο προβλημα με "το αλλο φυλο". και το αλλο φυλο μπορει να γινει φιλος , ξερεις.
    επισης και η σχεση σου μπορει να ειναι και φιλος.
    ανθρωποι ειναι κι αυτοι. αν ανοιγεσαι στους ανδρες, μπορεις και στις γυναικες...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το οτι ΕΣΥ θα κανεις τις αλλαγες, ειναι το μονο σιγουρο. κανενας ψυχολογος δεν θα κανει την αλλαγη για σενα.
    ο ψυχολογος θα σε βοηθησει μονο να βρεις τους δρομους.
    οπωσδηποτε ειναι κατι βαθυ. το ποσο χρονο χρειαζεται, δεν το ξερω, αλλα αν δεν τα καταφερνεις μονη σου και πελαγοδρομεις, εμενα η βοηθεια μου φαινεται σαν μοναδικη λυση...

    μου φαινεται περιεγο αλλα και ευχαριστο που δεν εχεις αναλογο προβλημα με "το αλλο φυλο". και το αλλο φυλο μπορει να γινει φιλος , ξερεις.
    επισης και η σχεση σου μπορει να ειναι και φιλος.
    ανθρωποι ειναι κι αυτοι. αν ανοιγεσαι στους ανδρες, μπορεις και στις γυναικες...
    Καλημέρα Remedy. Το γνωρίζω αυτό και σχεδόν οπότε έκανα σχέση το αγόρι μου το θεωρούσα κάτι σαν κολλητό μου φίλο κλπ. Δεν είναι τόσο περίεργο αν σκεφτείς ότι στη σχέση μπορείς να είσαι πολύ πιο απαιτητικός από ότι όταν είσαι με κάποιον φίλο. Αυτή ήταν η προσωπική μου εμπειρία δλδ. Δηλαδή αυτό που ένιωθα μερικές φορές παλιότερα με κάποιους κοντινούς μου φίλους είναι ότι ήμουν πολύ πιεστική, πολύ απαιτητική. Ζήλευα πολύ, ήθελα να μου δίνει περισσότερη σημασία από τα άλλα παιδάκια κλπ. Ήθελα μεγάλη προσοχή. Τώρα καταλαβαίνω ότι κάτι τέτοιο δεν γίνεται, τότε ήμουν μικρή. Καθώς μεγάλωνα και έκανα σχέσεις ανακάλυψα ότι οι άντρες (τουλάχιστον αυτοί με τους οποίους εγώ έκανα σχέση) δεν είχαν τόσο θέμα με όλα αυτά ή τέλος πάντων μπορούσα να τραβήξω το σκοινί περισσότερο ας πούμε. Το θέμα είναι ότι καταλήγω να απομονώνομαι από όλους τους άλλους, περνάω πολύ χρόνο με τη σχέση μου, ακριβώς επειδή για μένα είναι κάτι ερωτικό αλλά και πολύ φιλικό, πολύ κοντινό. Αυτό στο παρελθόν έχει λυγίσει μια σχέση (πολλές απαιτήσεις) και γενικά πλέον καταλαβαίνω είναι too much να απαιτείς ο άλλος να είναι τα πάντα σου και μόνο με αυτόν να κοινωνικοποιείσαι. Απλά μόλις ανακάλυψα τη σχέση με το άλλο φύλο γύρω στην εφηβεία έχω κλειστεί σε αυτό και αποφεύγω να κοινωνικοποιηθώ, γιατί νιώθω ότι μου προσφέρει "τα πάντα". Μέχρι ένα σημείο δλδ, γιατί ξυπνάω μια μέρα και συνειδητοποιώ ότι έχω απομακρυνθεί από όλους τους υπόλοιπους και βασικά άρχισα να βαριέμαι και εγώ να περνάω όλο μου το χρόνο με ένα και μόνο άτομο.

    Απλά στα εξηγώ όλα αυτά για να καταλάβεις γιατί τελικά δεν είναι τόσο περίεργο. Δηλαδή πλέον έχω καταλήξει να είμαι πολύ ντροπαλή σε υστερικά βαθμό, αλλά αυτό έχει προκληθεί από την ανάγκη μου να είμαι αυτοκόλλητη με τον άλλον, καταλαβαίνω ότι οι άλλοι δε μπορουν να είναι "όπως τους θέλω εγώ", το εκλαμβάνω ως απόρριψη ή εγκατάλειψη και αποφεύγω ύστερα να κάνω κινήσεις για κάτι παραπάνω.

    Έχω απογοητευτεί από κολλητές φιλίες που τελικά αποχωριστήκαμε, για αυτό και γράφω στο αρχικό ποστ πως με εγκατέλειψαν. Παλαιότερα μίλαγα, έκανα παράπονα στους φίλους μου, τώρα με αυτούς που έχω δε μιλάω πλέον και ας είμαι δυσαρεστημένη, είτε γιατί πιστεύω ότι δε πρόκειται να αλλάξει κάτι, αλλά και γιατί προσπαθώ να μειώσω τα expectations που έχω στις φιλικές μου σχέσεις. Απλά έχω απομονωθεί πολύ από τους άλλους. Νοητικά καταλαβαίνω ότι οι άνθρωποι αλλάζουν και δε γίνεται να είστε μια ζωη μαζί κλπ κλπ αλλά συναισθηματικά ακόμα νιώθω πόνο και καημό και το κουβαλάω ακόμα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    101
    Επίσης, Remedy, σε ευχαριστώ που μου λες πως μάλλον είναι κάτι βαθύ. Αυτό που παθαίνω είναι ότι πιστεύω ότι επειδή κανείς τριγύρω μου δεν "καταλαβαίνει κάτι", θεωρώ και εγώ ότι είναι κάτι μικρό και ίσως δε το παίρνω όσο σημαντικά θα έπρεπε. Απλά με στεναχωρεί λίγο που κανένας δε με ρωτάει πώς είμαι, κανείς δεν καταλαβαίνει. Πρέπει να το κρύβω πολύ καλά μάλλον, την λύπη μου, την δυσαρέσκειά μου. Θα ένιωθα βασικά καλύτερα αν μου έλεγε κάποιος "τι έχεις; φαίνεται ότι σε απασχολεί κάτι".

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    psy_spirit


    τα ιδια κι εγω ζω οτι λες ειν σα να το λεω κι εγω μοιάζουμε σε οσα βιώνουμε κανεις δε μας νοιάζετε ρεσυ .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,690
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    psy_spirit


    τα ιδια κι εγω ζω οτι λες ειν σα να το λεω κι εγω μοιάζουμε σε οσα βιώνουμε κανεις δε μας νοιάζετε ρεσυ .
    η ψυ, μας ειπε οτι εχει συντροφο.
    λες να μην την νιαζεται ο συντροφος της;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    δε το ξερω φιλαρακι μου αυτο δε μπορω να εκφερω γνωμη . πιθανον να μην ταιριάζουν συναισθηματικά ?? τα βαιψ τους κι δε νιώθει το ενδιαφέρον του ?? δε ξερω καθολου πραγματικά τι συμβαινει κι πως ο καθε ανθρωπος αναλογα κι τη φαση περνα μπορει να νιωθει απ τον αλον αγάπη η απόρριψη η εκτίμηση .
    Last edited by asperger39; 28-04-2024 at 21:33.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    101
    Remedy, καταλαβαίνω πώς το εννοεί η asperger39, δεν παρεξηγώ. Πάντως δεν εννοούσα για την σχέση μου και βασικά εννοούσα ότι οι άλλοι δεν "παρατηρούν" τόσο αν έχω κάτι, ακόμα και συγγενείς. Το αγόρι μου συνήθως αν με δει κάπως θα με ρωτήσει τι έχω. Τέλος πάντων, έχω ακόμα την πεποίθηση ότι ο άλλος θα πρέπει να με ψυχανεμιστεί, ίσως είναι υπερβολικό να το ζητάω από τους άλλους, δε γίνεται όλοι να είναι μέσα στο μυαλό μου και επίσης όπως προείπα μάλλον κρύβω πολύ καλά το ότι περνάω διαφορά συναισθηματικά.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,690
    Quote Originally Posted by psy_spirit View Post
    Remedy, καταλαβαίνω πώς το εννοεί η asperger39, δεν παρεξηγώ. Πάντως δεν εννοούσα για την σχέση μου και βασικά εννοούσα ότι οι άλλοι δεν "παρατηρούν" τόσο αν έχω κάτι, ακόμα και συγγενείς. Το αγόρι μου συνήθως αν με δει κάπως θα με ρωτήσει τι έχω. Τέλος πάντων, έχω ακόμα την πεποίθηση ότι ο άλλος θα πρέπει να με ψυχανεμιστεί, ίσως είναι υπερβολικό να το ζητάω από τους άλλους, δε γίνεται όλοι να είναι μέσα στο μυαλό μου και επίσης όπως προείπα μάλλον κρύβω πολύ καλά το ότι περνάω διαφορά συναισθηματικά.
    εσυ, το κανεις αυτο για τους αλλους;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    δε μιλισα εγω για το αμόρε της κοπελας ρε παιδια ανάφερα κατι ??γιαυτο η ερωτιση ε ?οπου κι απαντησα εκει οτι δε ξερω τι μπορει να συμβαινει . απλα ταυτίστηκα στο οτι κανεις κι μενα δε με νοιάζετε κυριολεκτικά ομως . ειμαι με ολους ατομο φιλικο κι θελω να πιστευω οτι κανω κι εγω κατι σωστο στο θεμα διαπροσωπικές σχεσεις μα γιοκ ανταπόκριση .
    Last edited by asperger39; 29-04-2024 at 14:37.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Κοινωνική φοβία
    By Maily in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 36
    Last Post: 31-07-2022, 23:14
  2. Κοινωνικη φοβια ?
    By stefamw in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 12
    Last Post: 23-11-2013, 13:10
  3. κοινωνική φοβία
    By manos95 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 22
    Last Post: 20-03-2013, 13:13
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  5. κοινωνικη φοβια 2
    By afrula in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2009, 08:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •