Υπάρχει σχιζοφρένεια που να μην θεραπεύεται ποτέ ??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 88
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    206

    Υπάρχει σχιζοφρένεια που να μην θεραπεύεται ποτέ ??

    Είχα ανοίξει συζήτηση αλλού αλλά την κλείδωσαν χωρίς να απαντήσει κάποιος στην ερώτηση μου,
    ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια σοβαρή ψυχική διαταραχή όπως η σχιζοφρένεια με συμπτώματα αμνησίας που να μην μπορεί να θεραπευτεί με καμία αγωγή και να παραμένουν τα συμπτώματα αυτά δηλαδή παρά την οποία αγωγή παίρνει ο ασθενής ?? Γίνεται κάτι τέτοιο ??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    θα πας στον γιατρο της επιλογης σου που εμπιστεύεσε να σε βοηθήσει κι ρωτα τα παντα οτι σε ενδιαφέρει να γνωριζεις για το θεμα σου . μονον ετσι θα βρεις τις απαντήσεις που ζητας .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    206
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    θα πας στον γιατρο της επιλογης σου που εμπιστεύεσε να σε βοηθήσει κι ρωτα τα παντα οτι σε ενδιαφέρει να γνωριζεις για το θεμα σου . μονον ετσι θα βρεις τις απαντήσεις που ζητας .
    Μα το θέμα είναι ότι μπορεί να μου τα δίνουν στα κρυφά και μετά να παθαίνω αμνησία γιαυτό ρωτάω αν με την κατάλληλη αγωγή που θα παίρνω μόνη μου θα φτιάξουν τα συμπτώματα που λέτε οτι συνδέονται με την σχιζοφρένεια αν θα σταματήσει αυτή η αμνησία ή αν θα μείνουν έτσι και παρά την αγωγή

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΜΟΝΟΝ Ο ΓΙΑΤΡΟς ΘΑ ΠΕΙ ΤΙ ΑΓΩΓΗ ΘΑ ΠΑΡΕΙς ΕΚΕΙ ΜΟΝΟΝ ΘΑΧΕΙς ΕΜΠΙΣΤΟΣΎΝΗ .ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΡΩΤΑς ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΝΤΑ ΟΛΛΟΙ ΘΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΑΓΩΓΗ ΜΟΝΟΝ Ο ΓΙΑΤΡΟς ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,105
    Νέρι,πριν βγουν τα αντιψυχωσικά φάρμακα,οι ασθενείς με ψύχωση και σχιζοφρένεια ζούσαν έγκλειστοι σε ιδρύματα και κλινικές εντελώς αβοήθητοι.
    Σήμερα, χάρη στα φάρμακα, οι ίδιοι ασθενείς ζουν στο σπίτι τους με τους δικούς τους και κάνουν μια σχετικά φυσιολογική ζωή χωρίς παράνοιες και παραισθήσεις.
    Βρες έναν γιατρό της εμπιστοσύνης σου και ακολούθησε αυτά που θα σου πεί.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    206
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Νέρι,πριν βγουν τα αντιψυχωσικά φάρμακα,οι ασθενείς με ψύχωση και σχιζοφρένεια ζούσαν έγκλειστοι σε ιδρύματα και κλινικές εντελώς αβοήθητοι.
    Σήμερα, χάρη στα φάρμακα, οι ίδιοι ασθενείς ζουν στο σπίτι τους με τους δικούς τους και κάνουν μια σχετικά φυσιολογική ζωή χωρίς παράνοιες και παραισθήσεις.
    Βρες έναν γιατρό της εμπιστοσύνης σου και ακολούθησε αυτά που θα σου πεί.
    Εννοείς ότι δεν πιάνουν όλους τους ασθενείς τα φάρμακα αυτά ? Αυτήν την αμνησία συγκεκριμένα την θεραπεύουν αν ξέρεις ?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    206
    Μήπως προκαλούν αμνησία τελικά αυτά τα φάρμακα ως παρενέργεια ??

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    206
    Προκαλούν θολούρα γενικά τα αντοψυχωσικά ή μόνο στην αρχή ??

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,105
    Μην αμφιβάλλεις για την αποτελεσματικότητα της αγωγής...Θα βοηθηθείς.
    Εγω υπέφερα χρόνια απο αυπνίες και είχα δοκιμάσει τα πάντα,από βαλεριάνες, μελατονίνες, βιταμίνες, μαγνήσια και άλλες σαχλαμάρες που δεν έκαναν τίποτα...
    Μεχρι που πρόσθεσα μισό ζάναξ πριν τον ύπνο και από τότε έστρωσα.
    Τι με πειράζει που πρέπει να παίρνω χάπι αφού με κάνει και κοιμάμαι καλά?
    Ποιος ο λόγος να μην παίρνω χάπι και να υποφέρω από αυπνίες?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    181
    Neri εγώ έχω σχιζοσυναισθηματική διαταραχή υπάρχουν στιγμές παρόλο που παίρνω την αγωγή μου που τα χάπια
    δεν με πιάνουν και λέω βλακείες. Είναι πιο ήπια με τα χάπια πάντως η ψύχωση.
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 29-04-2024 at 22:49.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    206
    Quote Originally Posted by tony View Post
    Neri εγώ έχω σχιζοσυναισθηματική διαταραχή υπάρχουν στιγμές παρόλο που παίρνω την αγωγή μου που τα χάπια
    δεν με πιάνουν και λέω βλακείες. Είναι πιο ήπια με τα χάπια πάντως η ψύχωση. .
    Τι βλακείες λες περίπου, μετά το θυμάσαι? Ή στο λένε οι άλλοι ότι το πάθαινες?
    Last edited by Aeon; 29-04-2024 at 22:50.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    181
    Όλα τα θυμάμαι. Απλά την ώρα που το παθαίνω μπερδεύεται η σκέψη μου και λέω άλλα ντ άλλον . Πέρσι πχ είχα πιάσει για και έλεγα για το χριστό και το σωκράτη όχι ότι είχα άδικο αλλά δεν ενδιαφέρουν κανέναν ούτε και εμένα. Η αρχή όταν έπαθα ψύχωση που δεν γνωρίζα τι συνέβαινε και δεν έπαιρνα αγωγή τότε είχα έρθει στο σημείο που μου μιλούσε ο τηλεόραση και το ράδιο. Μέχρι που έκανα απόπειρα και με πηγαν στηνψυχιατρική τέζα. Εκεί κατάλαβα ότι είχα εγώ το πρόβλημα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968

    Lightbulb

    φιλε ολοσωστα τα ειπες για τον χριστο κι τον Σωκράτη ειμαι μαζι σου σε αυτο . αν κι ασχετο απ το θεμα πολυ σωστα μιλισες για αυτο .

    https://www.diadrastika.com/2017/12/...-christou.html

    https://www.impantokratoros.gr/neopa...osofoi.el.aspx
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    370
    Εξαρτάται πως εννοείς το ποτέ !
    Ο γιατρός σου θα γίνει φίλος και τυπικά για όλη σου τη ζωή θα τον χρειάζεσαι έστω τυπικά για 2 φορές τον χρόνο.
    Θέλουν μήνες να φανούν τα αποτελέσματα.
    Δεν θα δεις βελτίωση από την αρχή.
    Για παρενέργειες έχεις επικοινωνία με τον γιατρό.
    Η αμνησία και η θολούρα μπορεί να δικαιολογεί την ώρα που έχεις τα λογικά σου και για όση ώρα χάνεις το μυαλό σου μέχρι να ξανά επανέλθεις στην πραγματικότητα. Είναι ένα κενό διάστημα που είσαι στα χαμένα.
    Για να έχουμε μια συζήτηση δεν πρέπει να γράφουμε πολλά ιατρικά.
    Neri κάνε μια προσπάθεια αν θες επικοινωνία να συμμετέχεις ενεργά σε άλλα θέματα. Οι διαχειριστές δεν θέλουν να επαναλαμβάνουμε τα ίδια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    206
    Quote Originally Posted by tony View Post
    Όλα τα θυμάμαι. Απλά την ώρα που το παθαίνω μπερδεύεται η σκέψη μου και λέω άλλα ντ άλλον . Πέρσι πχ είχα πιάσει για και έλεγα για το χριστό και το σωκράτη όχι ότι είχα άδικο αλλά δεν ενδιαφέρουν κανέναν ούτε και εμένα. Η αρχή όταν έπαθα ψύχωση που δεν γνωρίζα τι συνέβαινε και δεν έπαιρνα αγωγή τότε είχα έρθει στο σημείο που μου μιλούσε ο τηλεόραση και το ράδιο. Μέχρι που έκανα απόπειρα και με πηγαν στηνψυχιατρική τέζα. Εκεί κατάλαβα ότι είχα εγώ το πρόβλημα
    Πως σου μιλούσε η τηλεόραση και το ράδιο δηλ εννοείς ήταν κλειστή και άκουγες φωνές ή νόμιζες ότι σου μιλάει ?

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Θεραπεύεται πότε ;
    By pika in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 07-11-2021, 07:47
  2. Υπάρχει άλλος που δεν έκανε ποτέ ψυχοθεραπεία;
    By philosopher in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 17-02-2020, 02:03
  3. θεραπευεται ποτε εντελως?
    By πίστη in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 1
    Last Post: 07-12-2012, 21:05
  4. σχιζοφρενεια αραγε υπαρχει τελος;
    By aenaon in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 16-12-2009, 15:25
  5. θεραπεύεται η ιψδ?
    By spirosk in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 20-04-2009, 11:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •