Sos πρηξιμο κοιλια κοπωση λαχανιασμα κοπωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    253

    Sos πρηξιμο κοιλια κοπωση λαχανιασμα κοπωση

    Ρε παιδια...καθημερινα πρηζομαι σαν μπαλονι ...εχω κοπωση λαχανιασμα μονο με περπατημα π ετρεχα 6 χιλ κ δεν μασαγα...εκτακτες ειδικα στο πρηξιμο στην κοιλια....ακεφια ...νιωθω αρρωστος ...εκανα τριπλεξ οκ λεει...η κοιλια τουμπανο κ εκτακτες μολις φαω ....ξεκινησα 22 μερες σεροπραμ....δεν εχω δει μεγαλα αποτελεσματα....αυτη η κοπωση ειναι ανεξηγητη...σαν καταθλιψη σαν ολα μ φταινε....εσεις τι λετε ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    790
    Μπάμπη, έχεις ψάξει για σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου και γενικά, έχεις επισκεφθεί ποτέ γαστρεντερολόγο; Το στρες επηρεάζει το έντερο κι εσύ φαίνεσαι να βρίσκεσαι κάτω από αρκετό στρες σε αυτή τη φάση. Θα σου έλεγα να το ελέγξεις με γαστρεντερολόγο, που θα σου δώσει και ειδική δίαιτα αλλά και γενικές οδηγίες για να αποφεύγεις το στρες, κτλ. Αυτονόητα, αλλά κάποιες φορές όταν στα λέει ο κατάλληλος γιατρός αποκτούν άλλο βάρος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    253
    Εχω χρονια να παω αλλα εχω ευερεθιστο εντερο ...παιρνω κ προβιοτικα...μια πανω μια κατω ημουνα παντα...βεβαια το τελευταιο χρονο ιμε σε πρεσα κ αγχος οσο δεν παει...αλλα δεν περιμενα να γινω ετσι ...το σωμα μ εχει φρικαρει....μεσα σε 2 μηνες εχω ολα τα χειρπτερα συπτωματα π ειχα σε ολη μ την ζωη....λες το ευερ.εντερο να τα εχει κανεο ολα αυτα?το βλεπεις πιθανο?....αν μ πει καποιος οτι εχει το εντερο τετοια δυναμη να μ διαλυσει το σωμα θ ηρεμησω πνομιζω οτι εχω καρδια κλπ κλπ ....παντος σαν το σωμα μ ν μου λεει στοπ....θελω να απεχω απο την καθημερηνοτητα μεχρι να το βοηθησω....τα εχω χαμενα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    790
    Το βλέπω πιθανό. Με κοιλιά τούμπανο, το διάφραγμά σου πιέζεται και είναι φυσικό να έχεις τόσο μεγάλη ενόχληση. Να βοηθήσεις τον εαυτό σου με το να ηρεμείς, όχι να πιάνεις την πίεσή σου κάθε τρεις και μία και να μετράς παλμούς. Ηρεμία. Βόλτα σε δάσος, περπάτημα σε ήσυχα μέρη, βάλε ακουστικά και άκου ήρεμη απαλή μουσική, asmr επίσης, κοίτα πια φαγητά σου προκαλούν φάσεις όξυνσης και απόφυγέ τα. Άρχισε από αυτά που είναι εύκολο να κάνεις να δεις αν θα κάνουν διαφορά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    253
    Αυτους τους 2 μηνες εκτος απο το να δουλευω κανω οτι μπορω να συνελθω...ακουω πολυ κλασικη μουσικη ολη μερα ,νερα με μουσικη,κοιταω να περπαταω οταν μπορω .....στην αρχη π κατερευσα δεν μπορπυσα ουτε να περπατησω...λαχανιασμα καταθλοψη κ κλαμα απογοητευσεις οτιεχω καρδια με προβλημα απο τις εκτακτες κ τα βραδυνα ξυπνηματα απο πρηξιμο κ αρρυθμιες....δυστυχια κ απογοητευση...τωρα μετα απο 22 μερες σεροπραμ κ ζαναξ αρχιζω να γινομαι πιο λειτουργικος...αλλα νιωθω σαν να βγηκα απο το νοσοκομειο...ολο κοπωση πρηξιμο ...κ θελω να καθομαο στο κρεβατι να μαζευω δυναμεις....νιωθω κουρασμενος κ απογοητευμενος...αυτο το εντερο αν τα κανεο ολα αυτα θα τρελαθω....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,266
    Τα χουμε ξαναπεί Μπάμπη...το πρόβλημα είναι ψυχολογικό....κοίτα να συνέλθεις λίγο με τα φάρμακα και πήγαινε σε ψυχολόγο....η κοιλιά σου είναι πρησμένη από τη στενοχώρια...και γω έτσι είμαι,δεν έχω κάποιο πρόβλημα με την κοιλιά μου....παίρνε βαθιές αναπνοές και τράβα σε ψυχολόγο!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    253
    Diana ...πες ..τι ςννοεις κ εγω ετσι ειμαι ...εχεις τετοια συπτωματα?για βοηθα λιγο ...σ ευχομαι περαστικα κ Χριστος Ανεστη μερα π ινε ...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    790
    Ε, Μπάμπη, όπως καταλαβαίνεις (ίσως δλδ), δεν είναι ικανό ένα προβληματικό έντερο να σε κάνει να έχεις λιποθυμίες, στενοχώριες, αδυναμίες, να καταρρέεις και να κλαις. Η ψυχολογία σου είναι στα πατώματα, κάνε αυτό που πρέπει για να νιώσεις διαφορετικά και καλύτερα. Αν δε φτάνει η μουσική και η βόλτα, πιθανόν να πρέπει να κάνεις άλλα πράγματα. Πάντως το έντερο και η ψυχολογία είναι αδερφάκια, επικοινωνούν.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,266
    Quote Originally Posted by Babis1974 View Post
    Diana ...πες ..τι ςννοεις κ εγω ετσι ειμαι ...εχεις τετοια συπτωματα?για βοηθα λιγο ...σ ευχομαι περαστικα κ Χριστος Ανεστη μερα π ινε ...
    Ναι αυτό εννοώ η κοιλιά μου είναι τούμπανο,πολλά χρόνια και εγώ στην αρχή νόμιζα ότι έχω πρόβλημα και πήγα σε γαστρεντερολόγους και δε μου βρήκαν τίποτα....
    Ψάξε να βοηθήσεις την ψυχή σου,δεν είναι εύκολο.Θέλει υπομονή επιμονή και χρήματα....αλλά είναι ο μόνος δρόμος....και εγώ έχω ταλαιπωρηθεί με ψυχοσωματικά....έβγαλα ζάχαρο από τη στενοχώρια....και όσο πιο ευαίσθητος είναι κάποιος τόσα πιο πολλά ψυχοσωματικά βγάζει.....δε σου λέω να φύγεις από τη δουλειά σου γιατί προφανώς χρςιάζεσαι τα χρήματα,αλλά δώσε χώρο στον εαυτό σου να πάρει μία ανάσα!!!ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και σε σένα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    253
    Σε ενιωσα.......να σε εχει ο θεος καλα...ευαισθητη ψυχη!....εφτασα 50...απο τα 19 ευαισθησιες κ ρομαντισμοι.....σε τι κοσμο....σου στελνω την αγαπη μου κ τα χρονια πολλα να εχεις υγεια

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    253
    Σε ευχαριστω για την απαντηση....ξερεις καμμια φορα 2 λογια ακους απο καπου εναν ξενο κ νιωθεις συμπαρασταση ....να ισε καλα!χριστος Ανεστη

Similar Threads

  1. Κόπωση
    By Kat12 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 30-07-2022, 20:06
  2. Ψυχολογικη κοπωση...???
    By Annbae in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 28-04-2021, 20:30
  3. Κοπωση
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 21-07-2019, 14:26
  4. Χρονια κοπωση
    By iwannaaa in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 17
    Last Post: 15-07-2019, 14:20
  5. Κόπωση
    By ge0rge in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 17-04-2017, 06:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •