βοηθειααα!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    βοηθειααα!!!!!

    καλμερα σε ολους!
    εχω 20 μερες που παιρνω ladose για διαταρραχη αγχους...κ δεν νιωθω ακομα καλα..τα χω παιξει.καθε πρωι σηκωνομαι με αγχος..με φρικη.τρομο..φοβο..αλλες φορες κλαιω.ερχομαι με το ζορι στην δουλεια.την προηγουμενη εβδομαδα ειχα αποπραγματοποιηση.
    ολα ξεκινησαν επειδη ηθελα να κανω κατι γυναικολογικες εξετασεις κ αγχωθηκα πολυ! παρα πολυ κ αρχισα να σκεφτομαι μονο αρνητικα.πλεον..εχω εναν συνεχομενο πανικο που δεν ανακουφιζεται πουθενα.μονο λιγο το βραδυ νιωθω καλυτερα.
    νιωθω να μου μιλανε κ αδιαφορω..νιωθω παραξενα..νιωθω οτι δεν ειμαι πουθενα.στην αρχη ξεκινησα να μην τρωω, να μην κοιμαμαι να μην φροντιζω τον εαυτο μου..τωρα φροντιζω τον εαυτο μου αλλα δεν τον νιωθω..εχω σταματησει να κανω πραγματα που μου αρεσαν.
    πηγα στον ψυχιατρο μου εδωσε ladose τα οποια παιρνω εδω κ 19 μερες...τα βραδυα παιρνω zanax 0,25..για να κοιμηθω..παραλληλα κανω κ γνωσιακη συμπεριφοριστικη ψυχοθεραπεια..εχω παει 2 φορες κ αυριο ειναι η τριτη.μονο εκει νιωθω καλα.μετα παλι τα ιδια.
    φοβαμαι..μη τρελλαθω...φοβαμαι οτι τρελλαινομαι καθε λεπτο.αγωνια φρικη φοβος συνεχομενος.δεν μπορω να βρω πουθενα ψυχραιμια μεσα μου.το ειχα ξαναπαθει αυτο οταν πεθανε ο μπαμπας μου.καθε φορα ομως που το παιρναω νιωθω την ιδια φρικη λες κ ειναι η πρωτη φορα.
    ποτε θα με πιασουν τα ladose.??δεν αντεχω αλλο να ζω ετσι..εχω φρικαρει.πανε ολα...υπαρχει κανεις που νιωθει ετσι??
    σας ευχαριστω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Αγαπη μου γλυκεια υπομονη,θελουν λιγο χρονο να δρασουν τα φαρμακα...
    Προσπαθησε να κανεις θετικες σκεψεις,παρε ενα βιβλιο που να σε ταξιδευει...κατι που να σ φερνει ομορφες εικονες..
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΤΙ γλυκια που εισαι..σε ευχαριστω που απαντησες..ειναι οντως πολυ νωρις για την δραση των ladose?ολο αμφιβολιες εχω..για τα παντα..δεν νιωθω ασφαλης με τιποτα.μηπως δεν δρασουν τα ladose..μηπως..τρελλαθω..εχασα 7 κιλα! μηπως δεν θα μου ρθει περιοδος..μηπως ειμαι αρρωστη απο κατι αλλο ενδοκρινολογικο..(εχω και προβλημα με τον θυρεοειδη μου αλλα ευτυχως ρυθμισμενο)..αλλα κ πως να μου ρθει περιοδος με τοσο στρες?ειναι δυνατον?
    εχω γινει μια τριχα..μια σταλια σε 2 εβδομαδες.τα ladose αδυνατιζουν?διοτι εχω ξεκινησει να τρωω απο την πρηγουμενη εβδομαδα κ δεν παιρνω ουτε γραμμαριο..καπου ειχα διαβασει οτι τα ladose αδυνατιζουν.ισχυει?εσυ εχεις τα ιδια?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Σε εχει πιασει αγχος τρελο και σου ερχονται ολες οι ερωτησεις μαζι..βαθιες ανασες ενα χυμουλι και ηρεμησε...
    Υποσχομαι πες θα πινω ενα χυμο πορτοκαλι καθε μερα..σε μια βδομαδα θα με θυμασαι κ θα χαμογελας.
    Υποσχομαι πες θα φροντιζω καθε μερα ενα πραγματακι.Διαλεξε ενα για σημερα.Μονο ενα.Ποιο θα ηταν?
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  5. #5
    Κλησπερα και απο'μενα! Προσπαθησε να χαλαρωσεις,σκεπτομενη οτι το νερο μπηκε στ'αυλακι. Εχεις τον γιατρο σου,το φαρμακο θελει τον χρονο του να δρασει,αλλα και αν τυχον δεν σε βοηθησει το συγκεκριμενο,δεν υπαρχει λογος να στενοχωριεσαι,διοτι υπαρχουν πολλα φαρμακα αυτης της κατηγοριας και οπωσδηποτε καποιο απ'ολα θα σε βοηθησει! Να εισαι αισιοδοξη οτι ολα θα πανε καλα,θα γινεις καλυτερα και απο πριν. Θα τα θυμασαι ολα αυτα που περνας τωρα και την μια θα γελας και την αλλη θα θυμωνεις με τον εαυτο σου που ησουν τοσο απαισιοδοξη! Για τον υπνο μπορεις να δοκιμασεις ειτε βαλεριανα, ειτε πασιφλορα.Ειναι υπναγωγα βοτανα χωρις παρενεργειες. Και μια τελευταια αλλα πολυ σημαντικη συμβουλη: Κανε προσευχη,πηγαινε στην εκκλησια και βρες εναν καλο πνευματικο,θα βοηθηθεις πολυ πιστεψε με. Ο Θεος ειναι μεγαλος και δεν αφηνει κανενα να υποφερει αβοηθητος. Μπορει καποιες φορες να αργει αλλα δεν λησμονει ποτε!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    καλε μου..κανω προσευχη καθε μερα..κ πολλες φορες επεσα στο πατωμα κλαιγοντας κ φωναζα ΘΕΕ ΜΟΥ! ΒΟΗΘΗΣΕ , ΜΗ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙΣ!! αυτο εγινε μια εβδομαδα πριν..μετα ειδα ονειρο προχτες οτι ημουν ξαπλωμενη κ κρατουσα εναν παχυ κ μεγαλο ασημενιο σταυρο στην παλαμη μου.γενικα πιστευω..σε μενα δεν πιστευω..ενω ειμαι τοσο δυναμικο ατομο ..απο μικρη..οταν παθαινω διαταραχες αγχους νιωθω ΤΡΕΛΛΗ! φοβαμαι την τρελλα..φοβαμαι ολα τα συμπτωματα..παθαινω αποπροσωποποιηση που την εχω ξαναπαθει αλλες 2 φορες (αυτη ειναι η τριτη φορα τωρα) κ ενω ξερω τι ειναι ..παλι φρικαρω! λες κ ειμαι πρωταρα.εκανα 14 χρονια ψυχοθεραπεια σε ομαδα..απο οτι καταλαβα με βοηθησε στην σχεση μου με τους αλλους κ στις σωστες επιλογες..ομως ποτε δεν με εμαθε κ δεν καταφερα μεσα εκει να αντιμετωπιζω το στρες μου.μεχρι που εγινε τωρα παλι αυτο κ επρεπε να μαθω οτι η ιδανικη αντιμετωπιση γαι τις αγχωδεις διαταραχες ειναι η γνωσιακη...δεν ξερω αν θα δουλεψει γιατι ειναι νωρις ακομα..αλλα το ευχομαι.
    επισης επειδη εχτες το βραδυ εκανα δουλειες σπιτι(δεν ενιωθα ομως καλα)...αρχισα να λεω.."αυτο ειναι..κανω μανια..ειμαι τρελλη"...ο.τι να ναι σας λεω παιδια...
    ρωταω τον γιατρο μου αν εχω μανια κ γελαει..ειμαι ατομο πολυ ησυχο με ορια κ ηθικες αξιες..που κοιμαται απο τις 11 το βραδυ κ δνε πινει ουτε σταλα αλκοολ κ διαφορα..κ ομως ακομα πιστευω οτι εχω μανια..επειδη πριν ημουν καλα κ τωρα ειμαι στο πατωμα 20 μερες..θεωρω οτι περασα απο μανια σε καταθλιψη.ο.τι να ναι...γενικως μου καρφωνονται διαφορες πεποιθησεις κ δνε ξεκολλανε κ μπαινω σε εναν φαυλο κυκλο...ευχομαι να το ξεπερασω κ αυτο οπως κ πιο παλια.ειχα 5 χρονια να το παθω..! απο τον θανατο του μπαμπα .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μμ..χυμο ε?μμ..οταν σκεφτομαι φαγητο θελω να τα βγαλω...ανοιγει η ορεξη μου μονο λιγο το βραδυ..εβαλα λιγο λιπ γκλος τωρα..χαχα ..
    κανω ζεστο μπανακι καθε μερα.εμ...τι αλλο?νομιζω οτι καθε μερα κανω κατι ..μικρο ομως..οχι πολλα.
    αυτο που δεν μπορω με τιποτα ειναι να περπαταω(εχω κ εξαντληση λογω του οτι εχασα 7 κιλα!)..να ειμαι σε μερη που εχει πολυ κοσμο..νιωθω ασφαλεια στο σπιτι μου κ συγκεκριμενα στο κρεβατι μου.αλλα εχω κανει ενα βημα μεγαλο αυτην την εβδομαδα----> ερχομαι στο γραφειο κ αποδιδω..
    γιατι ολο αυτο με πιανει τοσο εντονα κ ιδιαιτερα τις πρωινες ωρες?? τι τρεχει?το πρωι νιωθω τρελλη κ το βραδυ..νταξ..λιγοτερο τρελλη.γιατι αραγε να συμβαινει αυτο?

  8. #8
    Κοριτσι μου καλο μην στενοχωριεσαι μπορα ειναι και θα περασει.Ξερεις καμια φορα σκεφτομαι οτι ολες αυτες οι καταστασεις μοιαζουν με τα πυκνα συννεφα των καταιγιδων. Οσο απειλητικα και αν φαινονται,στην πραγματικοτητα ειναι μονο υδρατμοι που στο πρωτο φυσημα του αερα εξαφανιζονται! Τωρα οσον αφορα την προσευχη και την σχεση μας με τον Θεο νομιζω πως πρεπει να εχουμε υπομονη στα δυσαρεστα και επιμονη στην προσευχη. Διοτι η πνευματικη ζωη δεν αποτελει μαγικη πραξη της οποιας το αποτελεσμα ειναι παντοτε αμεσα ορατο. Βεβαια καποιες φορες συμβαινει και αυτο,δλδ ζητας κατι απ'τον Θεο και το λαμβανεις αμεσα. Ειναι κατι το οποιο δεν μπορω να εξηγησω. Μην ξεχναμε οτι ο Θεος ειναι προσωπο και ως προσωπο ενεργει. Δηλαδη δεν εξαναγκαζεται η βουληση του με τιποτα. Οτι κανει το κανει απο την απεραντη αγαπη του για το δημιουργημα του,τον ανθρωπο.

  9. #9
    Παντως τρελη δεν εισαι ΣΙΓΟΥΡΑ!! Πιστεψε με αν ησουν δεν νομιζω οτι αυτη την θα ειχαμε αυτο τον διαλογο γιατι προφανως θα ησουν στον κοσμο σου! Συνηθως οι τρελοι δεν εχουν συνειδηση της καταστασης τους. Οι αλλοι το διαπιστωνουν και και τους τρεχουν στους γιατρους ενω οι ιδιοι αρνουνται οτι εχουν προβλημα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...λησπερα φιλη μου 19 μερες ειναι λιγες παιρνω κ εγω λαντοζε κ ο γιατρος μου ελεγε θελει γυρω στις 40 μερες νομιζω για να δεις αποτελεσμα νωρις ειναι για 19 μερες ομως κ με προσωπικη προσπαθεια κ κοπο θα δεις με τον καιρο η ιστορια μου που στελνω σε παρα πολυ κοσμο εδωπερα μαλλον θα σε βαλει στον σωστο δρομο για να προσπαθησεις

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Ναι..το ελπιζω..σημερα ξυπνησα 5 30.ενιωθα ταραχη...τρομο..βαρος. εφυγα πηγα δουλεια κ εφυγα για ευΑγγελισμο!ηθελα να μου κανουν εξετασεις θυρεοειδη..επειδη εχω υπερθυρεοειδισμο..μηπως εχει σκασει ο θυρεοειδης .εκει λοιπον δεν ειχε ενδοκρινολογο.τελικα εφυγα κ εκανα μονη μου εξετασεις σε ενα μικροβιολογικο κ σε λιγες ωρες θα ξερω .ευχομαι να μην ειναι ο θυρεοειδης κ τρεχω κ με αυτο.αχ ποσο θελω να ηρεμησει το κεφαλακι μου..η ψυχη μου.νιωθω οτι τα χω χαμενα!δεν παθαινω κρισεις πανικου..εχω συνεχομενο στρες κ δεν ησυχαζω πουθενα.μεχρι που μπορει να φτασει?φοβαμαι!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    Καταλαβαίνω ότι τώρα είσαι σε απελπισία να βρεις κάτι να σε ανακουφίσει. Θέλει όμως υπομονή. Δεν γίνεται μαγικά. Θέλει λίγο χρόνο να δράσει. Το ότι μπορείς και πας στη δουλειά, είναι θετικό. Ίσως έχει αρχίσει κιόλας να κάνει ΄΄δουλειά΄΄.
    Το όνειρό σου είναι αληθινό. Όλοι έχουμε ένα σταυρό...... Ο Θεός είναι κοντά μας. Δίπλα μας. Αρκεί να μην τον ξεχνάμε.
    Κουράγιο λοιπόν. Δεν είσαι μόνη σου.
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Ευχαριστω για την δυναμη!αληθεια εχετε περασει κ εσεις συνεχομενο στρες?οχι κριση πανικου...αλλα μια μονιμη ταραχη που δεν περνα καθολου?μηπως το ladose φρικαρει πιο πολυ ριν εγκεφαλο αρχικα?τρεμω μεσα μου..κ δεν θελω να παρω αγχολυτικο.σημερα 20η μερα με ladose.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16
    Αυτα τα φαρμακα θελουν χρονο για να δρασουν και για να νιωσεις καλυτερα.... θελει ηρεμια και ψυχρεμια...
    με τον ψυχιατρο σου το συζητησες??? τι σου ειπε??

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    11

    παντα μετα την τρικυμια ερχεται η ηρεμια

    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    Ευχαριστω για την δυναμη!αληθεια εχετε περασει κ εσεις συνεχομενο στρες?οχι κριση πανικου...αλλα μια μονιμη ταραχη που δεν περνα καθολου?μηπως το ladose φρικαρει πιο πολυ ριν εγκεφαλο αρχικα?τρεμω μεσα μου..κ δεν θελω να παρω αγχολυτικο.σημερα 20η μερα με ladose.
    δεν ξερω αν ειμαι ο καταλληλος να σε συμβουλεψω, παντως να ξερεις πως μεγαλο μερος του πληθυσμου εχει ξεπερασει παρομοιες καταστασεις και εχει βγει νικητης. Απο οσα περιγραφεις, το πιο θετικο ειναι οτι και μονο που μπαινεις στη διακασια να σκεφτεις οτι ισως εχεις κατι πιο σοβαρο αυτοματα αποδεικνυεται το ακριβως αντιθετο. Γι αυτο πιθανον γελασε και ο γιατρος σου. Να συνεχισεις την προσπαθεια σου και να γνωριζεις οτι ακομη και απο το πιο ασχημο γεγονος μπορουν να βγουν ωφελη.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος & Ανασφάλεια! *Βοήθειααα!*
    By StreetLights in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 03-08-2012, 18:52
  2. βοηθειααα...!
    By Kira in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 26-05-2009, 22:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •