Περνάει η ιψδ? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 14 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 200
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    116
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Τα ίδια κ εγώ έχω ψυχοσωματικά τώρα πονάνε όλα κου τα κόκαλα όποτε ξυπνάω το πρωί..νιώθω έχω τερματίσει Με τις ιδεοληψίες..
    Και εγώ παθαίνω πολλά ψυχοσωματικά όλη την ημέρα...πόσα χρόνια παλεύεις με την ιψδ? Εγώ έχω δέκα χρόνια...ήμουν 18 και τώρα είμαι 28...όλα τα νιάτα μου έφαγα ...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    136
    από τα 17 εγώ τώρα πάω στα 26 με φάσεις που ήταν ήπιες άλλες πολύ δύσκολα..τώρα έχω πιάσει πάτο όμως η μια ιδεοληψία φεύγει έρχεται η άλλη αστα προσπαθώ και κάνω υπομονή.. θα περάσει εάν προσπαθήσουμε πολύ..όλα στο μυαλό μας είναι το ξέρουμε αυτό είναι το βασικό και σιγά σιγά θα φύγουν

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    116
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    από τα 17 εγώ τώρα πάω στα 26 με φάσεις που ήταν ήπιες άλλες πολύ δύσκολα..τώρα έχω πιάσει πάτο όμως η μια ιδεοληψία φεύγει έρχεται η άλλη αστα προσπαθώ και κάνω υπομονή.. θα περάσει εάν προσπαθήσουμε πολύ..όλα στο μυαλό μας είναι το ξέρουμε αυτό είναι το βασικό και σιγά σιγά θα φύγουν
    Πάντως αυτό βλέπω και εγώ ...ότι τα πρώτα χρόνια ήταν πιο νορμάλ η κατάσταση ..τώρα όσο πάει είναι δυσκολότερο...εγώ είμαι και μητέρα και το άγχος της καθημερινότητας φουντώνει περισσότερο τις σκέψεις ....μόνο όταν κοιμάμαι το βράδυ ηρεμώ και δεν νιωθω πόνο....δεν παίρνω ούτε και φάρμακα ...εσύ παίρνεις?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    136
    Αυτό ακριβώς παρατήρησα και εγώ τα πρώτα χρόνια τα περνούσα πιο πολύ φλου όλα δεν πολύ ασχολιόμουν γιατί είχα βέβαια και πολλές ασχολίες την σχολή δούλευα ταυτόχρονα και πιο πολύ με ένοιαζε ο γκόμενος η να ψωνίσω ρούχα να πάω βόλτα να φτιάχτω όταν γνώρισα τον άντρα μου ήμουν σε περίοδο τρίς ευτυχισμένη.. μένω έγκυος και τότε με πιάνουν πάλι σε έντονο βαθμό αλλά κράτησε πολύ λίγο αφού μόλις έμαθα πως είμαι έγκυος έπαθα ένα σοκ διότι δεν το περίμενα και δεν μπορούσα να σκεφτώ κάτι άλλο πέρα από αυτό και έτσι έκανα με τον άντρα μου αρραβώνα και πήγα στα πεθερικά μου δίπλα μέναμε τότε και η αλήθεια είναι πως δεν ξανά είχα καθόλου αρνητικές σκέψεις και ψυχαναγκασμους.. γεννησα και έπλεα σε πελάγη ευτυχίας, μέχρι που έμεινα έγκυος το δεύτερο παιδάκι και στον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης άρχισε η σκέψη μην κάνω κακό μετά που γεννησα άστο με πήρε η κάτω βόλτα για τα καλά ποτε δεν ήμουν έτσι.. δεν το βάζω κάτω όμως προσπαθώ παρά πολύ και τα παιδια μου φροντίζω και καθαρίζω το σπίτι μαγειρεύω σφίγγω τα δόντια μου και προσπαθώ να την παλέψω με κάθε τρόπο για τα παιδιά μου.. δεν περνω φάρμακα όπως είπα και παραπάνω δε ξέρω σκέφτομαι πως θέλω να παλέψω ακόμα μόνη μου για λίγο

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    136
    Επίσης και εγώ μόνο απόγευμα προς βράδυ είμαι καλά και μόνο όταν κοιμάμαι ηρεμώ..

  6. #21
    Εγω παιδια εχω ιδψ απο το γυμνασιο ,και μενα ετσι ξεκινησε χαλαρα σιγα σιγα,μεχρι που πηγα λυκειο εκει αρχησε να σοβαρευει η κατασταση .Τελος παντων μεγαλος γολγοθας ,ακομα το εχω και ειμαι κοντα στα 26.Οσο και να προσπαθω δεν γινεται δουλεια τιποτα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    136
    Τωρα είναι χειρότερο ;; Εμένα αστα ότι πιο αλλόκοτο και παρανοϊκό ύπαρχεη έχει περάσει από το μυαλό μου γενικά κανένα νόημα οι σκέψεις μου όλα μπερδεμένα όταν είμαι έξω με παρέα ξαφνικά όλα φυσιολογικά δεν σκέφτομαι τίποτα, και μετά από το απόγευμα έως βράδυ όλα καλά.. το μόνο που φοβάμαι είναι μην αρχίσω να τα πιστεύω είναι ο χειρότερος φόβος μπυ

  8. #23
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Τωρα είναι χειρότερο ;; Εμένα αστα ότι πιο αλλόκοτο και παρανοϊκό ύπαρχεη έχει περάσει από το μυαλό μου γενικά κανένα νόημα οι σκέψεις μου όλα μπερδεμένα όταν είμαι έξω με παρέα ξαφνικά όλα φυσιολογικά δεν σκέφτομαι τίποτα, και μετά από το απόγευμα έως βράδυ όλα καλά.. το μόνο που φοβάμαι είναι μην αρχίσω να τα πιστεύω είναι ο χειρότερος φόβος μπυ
    Ναι τωρα ειναι ακομα ποιο χειροτερα. Στην 2α λυκειου οι σκεψεις αρχισαν να τις εχω ακομα και οταν ημουν εξω με τους φιλους μου (φοβομουν μην ειπα κατι που δεν επρεπε)

  9. #24
    Ασε δυσκολα τα πραγματα

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    136
    Υπομονή αυτό έχω να πω.. το χειρότερο είναι οι τύψεις που νιώθω και η στεναχώρια και να λέω γιατί να σκεφτώ αυτό γιατί να σκεφτώ το άλλο; Είμαι τρελη και κάτι τέτοια απλώς όλα είναι από το άγχος.. όταν δεν είμαι αγχωμένη δεν το σκέφτομαι

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    336
    Καλημέρα το μυαλό μας ο χειρότερος εχθρός μας....

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    136
    Αυτό ακριβώς και το θέμα είναι πως από εκεί που ήμουν μια χαρά έκανε ένα μπουμ αστα.. και νόμιζα πως ρε είχα ξεπεράσει όλα εδώ γελάμε..τώρα κατάλαβα πως τελικά το μυαλό μου έτσι θα είναι πάντα και ότι πρέπει να κάνω υπομονή και να προσπαθώ συνέχεια

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    336
    Το θέμα είναι να προλαβαίνεις κάτι πριν έρθει πχ να μιλάς με κάποιον κάποια που έχει όρεξη να σε ακούσει και όχι να κάνει ότι σε ακουει

  14. #29
    Quote Originally Posted by Tsoufis1989 View Post
    Το θέμα είναι να προλαβαίνεις κάτι πριν έρθει πχ να μιλάς με κάποιον κάποια που έχει όρεξη να σε ακούσει και όχι να κάνει ότι σε ακουει
    Τι εννοεις;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    336
    Ότι μην αφήνεις το εαυτό σ να φτάσει στα άκρα ότι όταν βλέπεις κάτι κακό να έρχεται στο μυαλό σ μοιράσου το κάνει μια συζήτηση να ξεφυγεις

Page 2 of 14 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. περνάει η κατάθλιψη?
    By kalop in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 15-12-2023, 18:21
  2. Περνάει η ψυχωση;
    By crixus95 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 17-12-2022, 04:07
  3. Δεν περνάει η ΓΟΠ- απελπισια
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 27-10-2019, 15:36
  4. Συζήτηση να περνάει η ώρα
    By kostas76 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 12-10-2018, 23:42
  5. Περνάει η ζωή και μετά τι;
    By SpyrosGR21 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 08-11-2006, 17:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •