Περνάει η ιψδ? - Page 14
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 14 of 14 FirstFirst ... 4121314
Results 196 to 200 of 200
  1. #196
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,137
    Έχω διαβάσει ότι τέτοιας μορφής ΙΔΨ σε κάποιους ξεκινάει μετά από ένα αρνητικό γεγονός, αλλά κάποιες φορές και μετά από ένα πολύ ευτυχές γεγονός! Οπότε μπορεί να φταίει κι ότι γέννησες σε σένα. Δεν ξέρω τι φταίει, αλλά δεν παθαίνεις καμία ψύχωση αν δεν θες αυτές τις σκέψεις, παιχνίδι του μυαλού είναι! ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ σταματήσεις να δίνεις σημασία- και ίσως με βοήθεια κάποιου φαρμάκου, όπως εγώ- θα μειωθούν οι σκέψεις και δεν θα σε νοιάζουν. Ε, κάποιες φορές θα ξανάρχονται, μη σε νοιάζει

  2. #197
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    105
    Γλυκιά μου ηρέμησε όσο μπορείς ..έτσι είναι η ιψδ σε κάνει να νιώθεις ότι πραγματικά τελείωσε πάει τρελάθηκες ,δεν είναι έτσι όμως επειδή είναι ψέματα του μυαλού......μην απαντάς σε καμία σκέψη και θα δεις ότι μετά από ένα διάστημα θα τις ξεχνάς,μόλις ξαναέρχονται θα κάνεις πάλι το ίδιο...η γέννα και οι υποχρεώσεις αυξάνουν το άγχος ,γέννησα και εγω.και εγώ έχω μια πολύ δύσκολη μέρα σήμερα νιωθω ότι θα πεθάνω από τις σώματικες ενοχλήσεις ....

  3. #198
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Έχω διαβάσει ότι τέτοιας μορφής ΙΔΨ σε κάποιους ξεκινάει μετά από ένα αρνητικό γεγονός, αλλά κάποιες φορές και μετά από ένα πολύ ευτυχές γεγονός! Οπότε μπορεί να φταίει κι ότι γέννησες σε σένα. Δεν ξέρω τι φταίει, αλλά δεν παθαίνεις καμία ψύχωση αν δεν θες αυτές τις σκέψεις, παιχνίδι του μυαλού είναι! ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ σταματήσεις να δίνεις σημασία- και ίσως με βοήθεια κάποιου φαρμάκου, όπως εγώ- θα μειωθούν οι σκέψεις και δεν θα σε νοιάζουν. Ε, κάποιες φορές θα ξανάρχονται, μη σε νοιάζει
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Η αλήθεια είναι πως πριν με ξανά πιάσουν ήμουν παρά πολύ ευτυχισμένη και πίστευα πως δεν θα ξανά έχω ποτε κακές σκέψεις και το αστείο είναι ότι τότε σκεφτόμουν τι σκέψεις είχα και γελούσα κι έλεγα «καλά πως γίνεται να το σκεφτόμουν εγώ αυτό τότε» και που να ηξερα πως τώρα θα είναι ακόμα χειρότερα… τουλάχιστον τότε είχα 1-2 σκέψεις τώρα κάθε μέρα και κάτι άλλο και ακόμα πιο παράλογο από το άλλο.. πως γίνεται να τα σκέφτομαι αυτά; Αφού πιο πριν δεν τα σκεφτόμουν αρα για να σκέφτομαι έτσι σημαίνει πως όντως είμαι τρελη παιδιά.. εννοείται δεν τις πιστεύω νευριάζω που τα σκέφτομαι όσο δεν θέλω να σκέφτομαι τόσο έρχονται και ακόμα πιο πολλές και περιπλοκές με καμία λογική όμως και τέρμα μπερδεμένες

  4. #199
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Noname144 View Post
    Γλυκιά μου ηρέμησε όσο μπορείς ..έτσι είναι η ιψδ σε κάνει να νιώθεις ότι πραγματικά τελείωσε πάει τρελάθηκες ,δεν είναι έτσι όμως επειδή είναι ψέματα του μυαλού......μην απαντάς σε καμία σκέψη και θα δεις ότι μετά από ένα διάστημα θα τις ξεχνάς,μόλις ξαναέρχονται θα κάνεις πάλι το ίδιο...η γέννα και οι υποχρεώσεις αυξάνουν το άγχος ,γέννησα και εγω.και εγώ έχω μια πολύ δύσκολη μέρα σήμερα νιωθω ότι θα πεθάνω από τις σώματικες ενοχλήσεις ....
    Δεν αντέχεται παλιά δεν ήταν ετσι καμία σχέση τώρα δνε ξέρω τι στο καλό έφταιξε και ξαφνικά με έπιασε όλο αυτό

  5. #200
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    136
    Παιδιά καλησπέρα μίλησα με τον ψυχολόγο μου είπε πως εχω την κλασική ίδεο ψυχαναγκαστική διαταραχή.. του είπα για τις σκέψεις μου και ότι κάθε μέρα έχω και κάτι άλλο και ότι δεν κολλάω ας πούμε σε κια σκέψη και μου είπε ότι αυτό είναι καλό και καλά επειδή δεν έχω εμμονή με μια μόνο σκέψη αλλά θεωρω χειρότερο το να έχεις συνέχεια.. του είπα πως για πιο λόγο να το σκεφτώ αυτό και μου εξήγησε πως δεν το κάνω εγώ και ότι έρχεται από μόνες τους οι σκέψεις επειδή έχω αυτή την πάθηση και ότι δεν το κάνω εγώ και να μην έχω τύψεις ούτε να στεναχωριέμαι.. δεν έχει σημασία μου είπε τι σκέψεις είναι σημασία έχει πως δεν είμαι τρελη γιατί ένας τρελός δεν φοβάται ότι θα τρελαθεί ούτε φοβάται τις σκέψεις του και επίσης πιστεύει πως είναι μια χαρα.. του είπα βέβαια πως είμαι ακόμα 26 πως θα αντέξω τόσα χρόνια και αν τρελαθώ και μου λέει δεν πρόκειται να τρελαθείς ούτε πρόκειται να χειροτερέψει το χειρότερο είναι τώρα μου είπε γιατί πριν ήταν πιο ήπια τα πράγματα και ότι τώρα μπυ βγήκε το «χειρότερο» επίσης είπε πως η ζωή μου θα καλυτερέψει.. μόνο εγώ δεν το πιστεύω; Μου έδωσε θάρρος βέβαια μπορω να πω και ο ίδιος έχει ιδεο ψυχαναγκαστική διαταραχή και τα έχει περάσει όλα αύτα και για αυτό το λόγο σπούδασε κιόλας ψυχολογία αλλά πλέον τα έχει ξεπεράσει… όσο για τα χάπια μου είπε πως απλά σε ηρεμούν λίγο και αυτό μόνο..

Page 14 of 14 FirstFirst ... 4121314

Similar Threads

  1. περνάει η κατάθλιψη?
    By kalop in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 15-12-2023, 18:21
  2. Περνάει η ψυχωση;
    By crixus95 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 17-12-2022, 04:07
  3. Δεν περνάει η ΓΟΠ- απελπισια
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 27-10-2019, 15:36
  4. Συζήτηση να περνάει η ώρα
    By kostas76 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 12-10-2018, 23:42
  5. Περνάει η ζωή και μετά τι;
    By SpyrosGR21 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 08-11-2006, 17:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •