Περνάει η ιψδ? - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 14 FirstFirst ... 21011121314 LastLast
Results 166 to 180 of 200
  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    105
    Εσύ περίπου τι σκέψεις έχεις ?

  2. #167
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Noname144 View Post
    Καλημέρα.Όσο γίνεται προσπάθησε να μην νιώθεις τύψεις διότι δεν είναι στο χέρι μας αυτή η ασθένεια,είναι αυτό που συμβαίνει και δεν μπορούμε να νιώθουμε καλά όταν μας ταλαιπωρούν αυτές οι σκέψεις ολημερίς.εμενα με έχει πιάσει έντονο άγχος αυτές τις μέρες λόγο του ότι είχα κάποιες καινούργιες σκέψεις,και επειδή αυξήθηκε και ο φόβος μάλλον παθαίνω ψυχοσωματικά...νιωθω χίλιες δυο ενοχλήσεις και φοβάμαι μην πεθάνω .με έχουν πιάσει όλα...να είχα ένα ηρεμηστικο να πάρω αλλά ούτε αυτό έχω άσε που φοβάμαι να το πάρω...δεν ξέρω τι να κάνω για να χαλαρώσω .το άγχος ξεπέρασε και το ταβάνι
    Μακαρι να είχα αυτές τις σκέψεις και εγώ.. άστο καλύτερα ότι νανε σκέφτομαι ότι πιο αλλόκοτο υπάρχει το έχω σκεφτεί έχω κάνει ποστ εδώ πέρα αλλά αν επηρεάζεσαι μην μπεις να διαβάσεις καλύτερα.. κάθε μέρα έχω και κάτι καινούριο και ενώ ξέρω πως όλα είναι μπούρδες εγώ αγχώνομαι.. πιο πολύ με αγχώνει το γιατί να κάνω τέτοια σκέψη και λέω ότι για να κάνω τέτοιες σκέψεις σημαίνει πως το έχω χάσει τελείως

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    105
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Μακαρι να είχα αυτές τις σκέψεις και εγώ.. άστο καλύτερα ότι νανε σκέφτομαι ότι πιο αλλόκοτο υπάρχει το έχω σκεφτεί έχω κάνει ποστ εδώ πέρα αλλά αν επηρεάζεσαι μην μπεις να διαβάσεις καλύτερα.. κάθε μέρα έχω και κάτι καινούριο και ενώ ξέρω πως όλα είναι μπούρδες εγώ αγχώνομαι.. πιο πολύ με αγχώνει το γιατί να κάνω τέτοια σκέψη και λέω ότι για να κάνω τέτοιες σκέψεις σημαίνει πως το έχω χάσει τελείως
    Όχι παρεξηγήσες,έχω χειρότερες σκέψεις δεν έχω αναφερθεί στις σκέψεις..έχω πολύ αλλόκοτες και εγώ και φοβαμαι ότι θα τρελαθώ...φοβάμαι πάρα πολύ πίστεψε με μιλάμε για τελείως τρελές σκέψεις

  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    105
    Υποφέρω πάρα πολύ εδώ και χρόνια....δεν ξέρω σκέφτομαι να πάρω φάρμακα μήπως είμαι καλύτερα....θα βοηθήσουν όμως τα φάρμακα αυτό σκέφτομαι και φοβάμαι

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    136
    Κοιτά στις ιδεοληψίες ξέρω πως βοηθανε από ότι έχω ακούσει από κάποια παιδιά και φτιάχνει την διάθεση.. απλά θέλω να είμαι όπως πριν 5 μήνες πραγματικά είναι απίστευτο πως το μυαλό του ανθρώπου μπορεί από την μια στιγμή στην άλλη να σκέφτεται αλλιώς δεν ξέρω πως γίνεται από εκεί που δεν είχα σκεφτεί ποτε κάτι αλλόκοτο ξαφνικά ότι μαλακια υπάρχει να περνάει από το μυαλό μου.. πιο πριν είχα μια σκέψη κ φόβο τώρα δεν ξέρω τι στο καλό γίνεται, μου είχε πει ο ψυχίατρος πως όλοι οι άνθρωποι κάποιες στιγμές κάνουμε αλλόκοτες σκέψεις οι «φυσιολογικοί» προσπερνάνε απλά την σκέψη ενώ εμείς απλά κολλάμε και την αναλύουμε.. δεν γίνεται δλδ να είμαι όπως τους άλλους απλά να φεύγει η σκέψη; Η να μην σκεφτόμουν ποτε όλες αυτές τις ανοησίες;

  6. #171
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    136
    Βασικά εγώ δεν με τρομάζει ούτε με αγχώνει η σκέψη με φοβίζει και με αγχώνει που σκέφτηκα κάτι τέτοιο κ αμέσως λέω γιατί το σκέφτηκες αυτό; Αφού είναι παράλογο η παρανοϊκό και λέω αρα για να σκεφτείς αυτό σημαίνει πως κτι πάει λάθος στο κεφάλι σου αρα είσαι τρελη..αυτό γίνεται όλη μέρα σχεδόν και απορώ πως είμαι ακόμα λειτουργική φροντίζω τα παιδιά τα ταΐζω τα κάνω μπάνιο παίζουμε καθαρίζω όλο το σπίτι και της μάνας μου λόγο ότι δεν μπορεί τώρα εκείνη μαγειρεύω τα κάνω όλα ρε παιδί μου και τον ευατο περιποιούμαι δεν με αφήνω να πέσω γενικά δεν θέλω να με λυπάμαι πάντα ήμουν δυναμική η έτσι νόμιζα τουλάχιστον εγωίστρια ήμουν και τελικά καλά μου έλεγαν να μην είμαι εγωίστρια γιατί θα πέσω απότομα και έπεσα..αν κ ο εγωισμός μου κάνει καλό από την άλλη γιατί λέω δεν θα τα παρατήσεις και λέω στον ευατο μου θα περάσει και αυτό..

  7. #172
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    105
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Βασικά εγώ δεν με τρομάζει ούτε με αγχώνει η σκέψη με φοβίζει και με αγχώνει που σκέφτηκα κάτι τέτοιο κ αμέσως λέω γιατί το σκέφτηκες αυτό; Αφού είναι παράλογο η παρανοϊκό και λέω αρα για να σκεφτείς αυτό σημαίνει πως κτι πάει λάθος στο κεφάλι σου αρα είσαι τρελη..αυτό γίνεται όλη μέρα σχεδόν και απορώ πως είμαι ακόμα λειτουργική φροντίζω τα παιδιά τα ταΐζω τα κάνω μπάνιο παίζουμε καθαρίζω όλο το σπίτι και της μάνας μου λόγο ότι δεν μπορεί τώρα εκείνη μαγειρεύω τα κάνω όλα ρε παιδί μου και τον ευατο περιποιούμαι δεν με αφήνω να πέσω γενικά δεν θέλω να με λυπάμαι πάντα ήμουν δυναμική η έτσι νόμιζα τουλάχιστον εγωίστρια ήμουν και τελικά καλά μου έλεγαν να μην είμαι εγωίστρια γιατί θα πέσω απότομα και έπεσα..αν κ ο εγωισμός μου κάνει καλό από την άλλη γιατί λέω δεν θα τα παρατήσεις και λέω στον ευατο μου θα περάσει και αυτό..
    Ακριβώς στην ίδια κατάσταση είμαι προσέχω το παιδί μου κάνω δουλειές αλλά μέσα μου υποφέρω και σωματικά και ψυχικά από σκέψεις και κρίσεις πανικού....σκέφτομαι και λέω πως τα καταφέρνω..μας δίνει δύναμη ο Θεός ....ο άντρας σου σε βοηθάει όταν βλέπει ότι ζοριζεσαι πολύ? Εμένα δυστυχώς δεν με βοηθάει καθολου

  8. #173
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    136
    Ο άντρας μου είναι ναυτικός…. Έχω την μάνα μου κοντά αλλά δουλεύει και αυτή και καθαρίζω εγβ το σπίτι της.. ο άντρας μου του έχω πει πως δεν είμαι καλ τελευταία αλλά δεν του έχω πει ακριβώς τι έχω γιατί κανεις δεν θα καταλάβει προτιμώ να το λέω σε ανθρώπους που το έχουν όπως εσάς εάν κάποιος δεν το έχει δεν μπορεί να καταλάβει δυστυχώς

  9. #174
    Γεια σας παιδια τι κανετε,πως το βλεπετε θα φυγει ποτε αυτο το πραγμα?

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    136
    Εγώ είμαι λίγο καλυτερα σήμερα.. αν δεν δίνω σημασία και έχω κάτι να κάνω έξω από το σπίτι ξεχνιέμαι μόνο

  11. #176
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    105
    Καλημέρα παιδιά...εγώ ή έχω καινούργιο ψυχοσωματικό ή πεθαίνω ...έχω πάθει βάρβατο πανικό ...νιωθω εδώ και μέρες σαν να είναι κάτι στον λαιμό και επίσης σαν ροχαλητο και δεν μπορώ να κοιμηθώ....φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσω να ξανά κοιμηθώ και με έχει πιάσει για τα καλά πανικος

  12. #177
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    136
    Προσπάθησε να ηρεμήσεις όλα είναι ατο μυαλό σου.. εμένα πάντως πως μου ξέφυγε αυτή η φοβία δεν ξέρω δεν με νοιάζει καθόλου για την υγεία μου η αν πάθω κάτι μόνο για τους άλλους με ενδιαφέρει μην κάνω εγώ κακό η μην πάθουν κάτι..γενικά με αρρώστιες δεν ασχολούμαι καθόλου έκανα και εξετάσεις αίματος όλα γταν πεντακάθαρα πέρα από το σίδηρο που έχω πολύ χαμηλό.. γιατί δεν κανεις κι εσυ μήπως ηρεμήσεις λίγο

  13. #178
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    105
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Προσπάθησε να ηρεμήσεις όλα είναι ατο μυαλό σου.. εμένα πάντως πως μου ξέφυγε αυτή η φοβία δεν ξέρω δεν με νοιάζει καθόλου για την υγεία μου η αν πάθω κάτι μόνο για τους άλλους με ενδιαφέρει μην κάνω εγώ κακό η μην πάθουν κάτι..γενικά με αρρώστιες δεν ασχολούμαι καθόλου έκανα και εξετάσεις αίματος όλα γταν πεντακάθαρα πέρα από το σίδηρο που έχω πολύ χαμηλό.. γιατί δεν κανεις κι εσυ μήπως ηρεμήσεις λίγο
    Εγώ έχω και ιδεοληψίες μην κάνω κακό ,και ψυχοσωματικά φόβο θανάτου δικό μου ή άλλων ανθρώπων που αγαπώ και φόβο τρελας....όλα τα έχω δυστυχώς .....είχα κάνει εξετάσεις πριν κάποιους μήνες ήταν καλές ..απλά κάθε φορά εμφανίζεται κάποια καινούργια ενόχληση και λες να ξαναπάω γιατρό να μην ξαναπάω ....είναι πολύ δύσκολο δεν μπορείς να ξεχωρίσεις αν κάτι είναι σοβαρό η ψυχοσωματικο...:(

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    136
    Ναι κατάλαβα τι εννοείς εγώ πάντως έχω ιδεοληψίες και νομίζω πως έχω τα συμπτώματα της ψύχωσης βέβαια όταν είμαι απασχολημένη με κάτι και δεν το σκέφτομαι είμαι μια χαρά αν μου μπει μετά η ιδέα βασανίζομαι πάλι έλεος αφού δεν τα πιστεύουμε όλα αυτά γιατί κολλάει το μυαλό μας δλδ

  15. #180
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    328
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Ναι κατάλαβα τι εννοείς εγώ πάντως έχω ιδεοληψίες και νομίζω πως έχω τα συμπτώματα της ψύχωσης βέβαια όταν είμαι απασχολημένη με κάτι και δεν το σκέφτομαι είμαι μια χαρά αν μου μπει μετά η ιδέα βασανίζομαι πάλι έλεος αφού δεν τα πιστεύουμε όλα αυτά γιατί κολλάει το μυαλό μας δλδ
    γιατί αυτή είναι η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή

Page 12 of 14 FirstFirst ... 21011121314 LastLast

Similar Threads

  1. περνάει η κατάθλιψη?
    By kalop in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 15-12-2023, 18:21
  2. Περνάει η ψυχωση;
    By crixus95 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 17-12-2022, 04:07
  3. Δεν περνάει η ΓΟΠ- απελπισια
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 27-10-2019, 15:36
  4. Συζήτηση να περνάει η ώρα
    By kostas76 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 12-10-2018, 23:42
  5. Περνάει η ζωή και μετά τι;
    By SpyrosGR21 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 08-11-2006, 17:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •