Παρενεργειες φαρμακων; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    346
    Νικόλα φίλε και αδερφέ δυστυχώς η κοινωνία είναι άρρωστη και τους ιγυεις τους αρρωσταίνει και ψυχολογικά και σωματικά κάποιοι άνθρωποι λένε ζούμε σε λάθος κόσμο η σε λάθος εποχή και σύμφωνο μαζί τους εσύ ότι χρειαστείς να ξέρεις υπάρχουν εδώ μέσα ενεργά άτομα που έχουν όλοι την διάθεση να σε διαβάσουν και να σ απατήσουν σε οτιδήποτε και μέσα σε αυτά είμαι κι εγω

  2. #17
    Quote Originally Posted by Νικος Νικος View Post
    Παιρνω seroxat 20mg Zanax 0,5mg εδω και πολλα χρονια. Προσαρμοζω την αγωγη πλεον μονος μου με μια τυπικη επισκεψη στον ψυχιατρο ανα διμηνο για να μου γραψει τα φαρμακα. Αιθανομαι οτι μου εχουν αλλαξει την προσωπικοτητα. Ημουν ησυχος ανθρωπος, χωρις ξεσπασματα, χωρις νευρα. Πλεον εχω εντονα ξεσπασματα, ειμαι ανυπομονος, αθυροστομος καποιες φορες, κακεντρεχης στις σκεψεις για αλλους ανθρωπους. Ολα αυτα στιγμιαια. Ενω ειμαι δοτικος, υποστηρικτικος, δεν εκανα κακο σε κανενα ανθρωπο ποτε, ολα αυτα τα στιγμιαια ξεσπασματα μου χαλανε την εικονα μου. Εννοειται οτι δεν ειμαι ετσι καθε μερα. Αλλα μπορει να εχω ξεσπασματα μια-δυο φορες το μηνα. Σαν να μην εχω αναστολες οταν ειναι να εκστομισω κατι. Με το που συμβαινει αυτο το μετανοιωνω την επομενη στιγμη. Να παιζουν ρολο τα φαρμακα ή μηπως ειμαι ετσι γενικα;
    Ο γιατρός σου δεν σου λέει τίποτα να βγάλεις το ζαναξ που ναι σε χαμηλή δόση τώρα και είσαι και σε αγωγή κ το παίρνεις χρόνια ; Εγώ ζητούσα να το κρατήσω κ είπε με τίποτα , άλλο που τα φέρε έτσι ο καιρός κ το κράτησα αναγκαστικά . Θέλω να πω όταν παλιά ήμουν σε αντικαταθληπτικο αγωγή δυο χρόνια το ζαναξ το βγάλαμε .καλό είναι να το βγάλεις όσο είσαι μέσα στα σεροξατ λοιπόν ένα αυτό . Επίσης εμένα με ενγμερωσε ότι η μακροχρόνια χρήση του μπορεί να έχει τέτοια θέματα αλλοίωσης της συμπεριφοράς κ εκνευρισμούς κλπ . Κ έπειτα γιατρός που σ λέει να μη κανείς ψυχοθεραπεία ;; Εμένα κατευθείαν με τα χάπια με έστειλε , το αν θα δουλέψει είναι άλλο ζήτημα θέλει χημεία θέλει σωστή δοτλεια αλλά αν δε τη κανείς τώρα που έχεις το στήριγμα του σεροξατ τότε ποτέ ;

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2024
    Posts
    6
    Εγώ σκέφτομαι ότι μπορεί τα φάρμακα να παίρνουν το άγχος σου και γι' αυτό εκφράζεσαι ελεύθερα, κι εγώ το έχω πάθει αυτό

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,158
    Κι εγώ συμφωνώ με τον προλαλησαντα, υπάρχει περιστατικό στην Αγγλία που ένας άντρας μήνυσε την φαρμακευτική εταιρεία γιατί πίστευε πως λόγω της αγωγής με Lyrica έγινε ομοφυλόφιλος. Στην ουσία τα φάρμακα που μειώνουν το άγχος (το Lyrica μεταξύ άλλων συνταγογραφειται για γενικευμένη αγχωδη διαταραχή ) μας επιτρέπουν να εκφράσουμε τα συναισθήματα μας, συναισθήματα που έχουμε μάθει/συνηθίσει να καταπιέζουμε ασυνείδητα.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Διακοπή φαρμάκων και παρενέργειες
    By Nefeli28 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 28
    Last Post: 10-05-2022, 12:24
  2. παρενεργειες φαρμακων
    By hlias1988 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 25
    Last Post: 02-08-2020, 17:30
  3. Παρενέργειες φαρμακων στην αρχη?
    By Annam3484 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 09-03-2017, 16:53
  4. Replies: 3
    Last Post: 14-06-2012, 00:13
  5. παρενέργειες φαρμάκων
    By Martina in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 152
    Last Post: 18-05-2007, 02:42

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •