Φοβάμαι πολύ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    180
    Το θέμα είναι πως βγαίνω σώα από αυτό που ζω αυτή τη στιγμή; Ακόμη και η ζαλάδα που ίσως είναι κάτι απλο, σήμερα που τη νιώθω με έχει διαλύσει.. δε φοβάμαι να πάω σε ψυχίατρο.. το οικονομικό με σταματαει και δεν έχω ήδη πάει.. αλλά θα πρέπει να πάω.. εσύ σε κάθε "κρίση" πώς ηρεμουσες;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    180
    Σε καταλαβαίνω... Κ του άντρα μου που με βλέπει έτσι αν κ προσπαθεί να βοηθάει χωρίς βέβαια μεγάλα αποτέλεσματα. Έχεις τη στήριξή της; Πώς νιώθεις εσύ με αυτό; Επηρεάζεσαι εννοώ έξτρα γιατί πιστεύεις ότι τη στεναχωρείς;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    336
    Να σου πω την αλήθεια τις διαλύω την ζωή δν είναι ευτυχισμένη μαζί Μ πια και με στεναχωρεί αυτό αλλά δν μπορώ να κάνω κάτι πριν λίγο τις είπα μακάρι να ήμουν άνεργος αλλά υγιεις

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    180
    Είστε χρόνια μαζί αν επιτρέπεται;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    336
    5 φίλη μ....

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    180
    Quote Originally Posted by Tsoufis1989 View Post
    5 φίλη μ....
    κι εμείς δέκα... Σε καταλαβαίνω.. έχω πολύ συχνά το ίδιο συναίσθημα... Δε μου φτάνει που δε ζω τη ζωή μου όπως θα ήθελα, έχω και την ίδια σκέψη με σένα.. ξέρεις κάτι όμως.; Σκέφτομαι πως έχουμε ανθρώπους να μας αγαπούν γύρω μας.. κι αυτό θα έπρεπε να μας κάνει να νιώθουμε λίγο καλύτερα, παρόλο που σε μένα δε συμβαίνει. Από όταν ξεκίνησε το θέμα με το άγχος και τις φοβίες μου είμαι άλλος άνθρωπος.. και λέω, αν στα 31 σου είσαι έτσι, μετά από χρόνια με ακόμη περισσότερα προβλήματα στη ζωή ενδεχομένως, πώς θα είσαι; Πώς θα κάνω ένα παιδί; Έτσι θα είμαι; Εσύ κάνεις τέτοιες σκέψεις για το μέλλον;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    336
    Να σ πω την αλήθεια όχι δν κάνω γτ γενικά στην ζωή πάντα ζούσα το τώρα το μόνο που θέλω είναι να σταθώ στα πόδια να περπατήσω πάλι χωρίς να ποναω η να έχω κάποια ενόχληση και να χαμογελάσω και μια συμβουλή άμα δν είσαι καλά ψυχολογικά η δν είσαι έτοιμη μην κάνεις παιδι

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,113
    Quote Originally Posted by Sophie_ View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο που μου απάντησες. Κατάθλιψη είχε περάσει και η γιαγιά μου, με φαρμακευτική αγωγή για χρόνια, γιατί ο παππούς μου υπήρξε αλκοολικός. Και καταλαβαίνεις. Όλα όσα βάζεις με το μυαλό σου, ισχύουν. Μπορεί να έχει και κληρονομική βάση η κατάθλιψη; Εγώ είμαι τρομερά αγχωδης ως άνθρωπος. Αγχώνομαι και στεναχωριέμαι για όλους και για όλα. Αυτό μου κάνει κακό. Εσύ πως ένιωσες καλύτερα; Η κουβέντα με τον ψυχολόγο σε βοήθησε ή μόνο με τα φάρμακα είδες διαφορά;
    Είχα ρωτήσει τη ψυχολόγο και μου είπε ότι υπάρχει κατάθλιψη που είναι κληρονομική. Κάπως λέγεται αυτή. Δεν σημαίνει πως αν η γιαγιά σου περάσει κατάθλιψη, θα περάσεις κι εσύ.
    Η κατάθλιψη στην ουσία είναι μαζεμένα άλυτα προβλήματα. Κάποια στιγμή κάνεις μπαμ. Οπότε αναγκαστικά αρχίζεις και τα λύνεις. Είναι πολύ θετικό να ξέρεις τι είναι αυτό που σου κάνει κακό, ξέρεις από πού θα αρχίσεις.
    Δεν έχω πάρει φάρμακα. Έχω ξεπεράσει την κατάθλιψη χωρίς χάπια. Κάποιοι τα χρειάζονται, άλλοι πάλι όχι. Με τη ψυχολόγο δεν συζητάς ακριβώς. Στην ουσία γνωρίζεις τον εαυτό σου καλύτερα, αποβάλλεις μοτίβα που δεν σε βοηθάνε, κλείνεις πληγές και ανακαλύπτεις πως για κάθε πρόβλημα δεν υπάρχει μόνο μία λύση.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    May 2024
    Posts
    283
    Quote Originally Posted by Sophie_ View Post
    Γεια σε όλους. Θέλω να μιλήσω κάπου. Αυτή τη στιγμή που σας γράψω με έχουν πιάσει κλάματα. Κάτι που συμβαίνει συχνά και φαινομενικά χωρίς λόγο. Υπάρχουν όμως πολλοί λογοι και σίγουρα δεν τους ξέρω όλους. Περνάω μια φάση με το στομάχι μου τους τελευταίους μήνες, είχα κάνει και προηγούμενα ποστ όμως καταλαβαίνω ότι έχω γενικότερο φόβο και άγχος υγείας και για μένα και για τους δικούς μου. Ειλικρινά χάνομαι στη σκέψη ότι θα πάθουν κάτι κάποια στιγμή με πιάνουν κλάματα και πανικός, νιώθω μόνη κι αβοήθητη στον κόσμο όσους και να έχω δίπλα μου κανείς δεν είναι για μένα σαν τους γονείς μου. Είμαι 31 χρόνων και έχω παντρευτεί. Δε μπορώ να διανοηθω κάτι κακό, αν δεν σηκώσουν αμέσως το τηλέφωνο βάζω με το μυαλό μου χίλια δυο κακά. Όλα αυτά προέκυψαν μετά από θέματα υγείας των τελευταίων ετών. Σήμερα από το πρωί είμαι σε κακό χάλι. Έχω αναγουλα και ζαλάδα, είναι κι αυτές οι μέρες του μήνα κ δε μπορώ καν να φάω, με αποτέλεσμα να γίνεται πιο έντονη η ζαλάδα και τώρα είμαι μόνη στο σπίτι και κλαίω. Δεν με ευχαριστεί η ζωή μου σε τίποτα. Κάνω μια δουλειά που δεν αγαπω μόνο για τα λεφτά, που κι εκεί βασικός μισθός είναι, έχω φοβίες όπως αυτές που σας γράφω και ακόμη κι όταν πάω να κάνω κάτι που αγαπώ πολύ ασχολούμαι κάποιες ώρες και μετά το βαριέμαι και το αφήνω για άλλη μέρα.. το ξαναπιανω την άλλη μέρα αλλά δεν έχω αυτή τη ζωντάνια και το κέφι για άνθρωπο της ηλικίας μου... Βλέπω άλλους έξω και τους ζηλεύω... Ξέρω πως η λύση μάλλον είναι ψυχολόγος ή και ψυχίατρος, δεν ξέρω τι από τα δύο, αλλά θέλω μόνο να μιλήσω αυτή τη στιγμή και κανείς δε μπορεί να καταλάβει όλα αυτά που συμβαίνουν μέσα μου..με λένε υπερβολική κ ότι αγχώνομαι... Μπορεί να κοροϊδεύουν κιόλας.. δεν αντέχω κ την οικογένεια του άντρα μου.. πιεζομαι πολύ τελευταία δεν θέλω κανέναν, θέλω να ανοίξω την πόρτα και να εξαφανιστω.. αλλά και να εξαφανιστω, πάλι φοβάμαι τη μοναξιά.. αυτό το ένιωθα και πριν χρόνια ως φοιτήτρια.. ενώ φαινομουν πολύ δυναμική στους έξω, μέσα μου ένιωθα φόβο συχνά.. ότι θα πάθω κάτι.. είμαι τρελή; Μου συμβαίνει κάτι κακό; Δεν αντέχω άλλο έτσι τη ζωή μου.. θέλω να βοηθήσω την οικογένειά μου οικονομικά και δε μπορώ...βλέπω τους γονείς μου να δουλεύουν σε σκληρές δουλειές για την ηλικίας τους και δεν το αντέχω μέσα μου υποφέρω... Δεν ξέρω τι να κάνω και θέλω μόνο να κλαίω..
    Μπορεί να το έγραφα και εγώ αυτό το κείμενο .Μονο ο ψυχολόγος με βοήθησε κανένας άλλος.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    180
    Quote Originally Posted by nemo View Post
    Μπορεί να το έγραφα και εγώ αυτό το κείμενο .Μονο ο ψυχολόγος με βοήθησε κανένας άλλος.
    Σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμά σου. Ένιωθες τα ίδια με μένα; Με τον ψυχολόγο ένιωσες ουσιαστική βοήθεια στη ρίζα των προβλημάτων; Δεν ξέρω τι να κάνω.. τις περισσότερες από τις ημέρες είμαι έτσι..χάνω τη ζωή μου..

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    180
    Quote Originally Posted by Tsoufis1989 View Post
    Να σ πω την αλήθεια όχι δν κάνω γτ γενικά στην ζωή πάντα ζούσα το τώρα το μόνο που θέλω είναι να σταθώ στα πόδια να περπατήσω πάλι χωρίς να ποναω η να έχω κάποια ενόχληση και να χαμογελάσω και μια συμβουλή άμα δν είσαι καλά ψυχολογικά η δν είσαι έτοιμη μην κάνεις παιδι
    Για αυτό δεν έχω κάνει ακόμη... Ο άντρας μου θέλει... Θέλω κι εγώ αλλά όχι ακόμη.. το παιδί με θέλει εκεί, θα είναι προτεραιότητα, αν δεν έχω φτιάξει τον εαυτό μου πώς θα γίνει αυτό; Δε θα μπορούσα να βάλω σε δοκιμασία τέτοια ένα ευάλωτο πλάσμα.. πρέπει να τα βρω με μένα πρώτα..η ημέρα σου πώς περνάει; Τι σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    336
    Σίγουρα όταν είμαι ξαπλωμένος γτ τότε δν πονάω και όταν έχω όρεξη να βγαίνω να ταιζω τα αδέσποτα τις γειτονιάς μου η να κάνω δουλειές στο σπιτι

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    180
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Είχα ρωτήσει τη ψυχολόγο και μου είπε ότι υπάρχει κατάθλιψη που είναι κληρονομική. Κάπως λέγεται αυτή. Δεν σημαίνει πως αν η γιαγιά σου περάσει κατάθλιψη, θα περάσεις κι εσύ.
    Η κατάθλιψη στην ουσία είναι μαζεμένα άλυτα προβλήματα. Κάποια στιγμή κάνεις μπαμ. Οπότε αναγκαστικά αρχίζεις και τα λύνεις. Είναι πολύ θετικό να ξέρεις τι είναι αυτό που σου κάνει κακό, ξέρεις από πού θα αρχίσεις.
    Δεν έχω πάρει φάρμακα. Έχω ξεπεράσει την κατάθλιψη χωρίς χάπια. Κάποιοι τα χρειάζονται, άλλοι πάλι όχι. Με τη ψυχολόγο δεν συζητάς ακριβώς. Στην ουσία γνωρίζεις τον εαυτό σου καλύτερα, αποβάλλεις μοτίβα που δεν σε βοηθάνε, κλείνεις πληγές και ανακαλύπτεις πως για κάθε πρόβλημα δεν υπάρχει μόνο μία λύση.
    Μετά από πόσο διάστημα ψυχοθεραπείας άρχισες να αισθάνεσαι καλύτερα; Αντιλαμβάνομαι βέβαια ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αλλά έτσι μια ιδέα να πάρω..
    Εγώ μέσα στη μέρα κάνω συχνά κακές σκέψεις.. ότι κάτι θα πάθω εγώ ή οι γονείς μου..συνήθως μόνο για εμάς ανησυχώ.. δεν έχω νιώσει παρόμοιο συναίσθημα για άλλον άνθρωπο της οικογένειας... Μάλλον λόγω μεγαλύτερης αγάπης; Δεν ξέρω.. κάνω σενάρια στο μυαλό μου και αυτά μετά με αγχωνουν και βάζω τα κλάματα στο τέλος.. το μασάζ έχω βρει ότι με χαλαρώνει λίγο, αλλά στο σώμα, όχι στο μυαλό.. πραγματικά αισθάνομαι ένα τεράστιο κενο μέσα μου, σαν η ζωή μου να μην έχει το νόημα που βλέπω στους τριγυρω

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    180
    Quote Originally Posted by Tsoufis1989 View Post
    Σίγουρα όταν είμαι ξαπλωμένος γτ τότε δν πονάω και όταν έχω όρεξη να βγαίνω να ταιζω τα αδέσποτα τις γειτονιάς μου η να κάνω δουλειές στο σπιτι
    Σκέφτομαι πως επειδή η μέση είναι σοβαρό θέμα, θα πρέπει ίσως να βρεις κάτι που αγαπάς ως χόμπι πολύ κ αν μπορείς να το κάνεις δουλειά σου..να μπορείς να ζήσεις από αυτό.. θα νιώθεις χαρούμενος και παραγωγικός ακόμη και μέσα στο σπίτι... Εν μέρει το κάνω κι εγώ, ξεκίνησα να ζωγραφίζω και να αγιογραφώ κι αυτό με βοηθάει ψυχικά πολύ.. βρες κάτι που αγαπάς πολύ κ θα βοηθήσεις πολύ τον εαυτό σου.. στις βαθιές μου κρίσεις αυτό κάνω..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    336
    Σαν σεκιουριτι θα δουλέψω μάλλον μετά την εγχείρηση έχω άδεια....

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. φοβάμαι πολύ
    By λενα23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 16-12-2023, 03:19
  2. Φοβάμαι πολύ !!
    By λενα23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 12-12-2023, 04:02
  3. Φοβάμαι πολύ
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-01-2020, 22:13
  4. Φοβάμαι πολύ...
    By Αριστείδης! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 03-12-2013, 08:52
  5. ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ
    By sallonikios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 26-02-2012, 15:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •