Φοβάμαι πολύ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 34 of 34
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187
    Quote Originally Posted by Sophie_ View Post
    Μετά από πόσο διάστημα ψυχοθεραπείας άρχισες να αισθάνεσαι καλύτερα; Αντιλαμβάνομαι βέβαια ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αλλά έτσι μια ιδέα να πάρω..
    Εγώ μέσα στη μέρα κάνω συχνά κακές σκέψεις.. ότι κάτι θα πάθω εγώ ή οι γονείς μου..συνήθως μόνο για εμάς ανησυχώ.. δεν έχω νιώσει παρόμοιο συναίσθημα για άλλον άνθρωπο της οικογένειας... Μάλλον λόγω μεγαλύτερης αγάπης; Δεν ξέρω.. κάνω σενάρια στο μυαλό μου και αυτά μετά με αγχωνουν και βάζω τα κλάματα στο τέλος.. το μασάζ έχω βρει ότι με χαλαρώνει λίγο, αλλά στο σώμα, όχι στο μυαλό.. πραγματικά αισθάνομαι ένα τεράστιο κενο μέσα μου, σαν η ζωή μου να μην έχει το νόημα που βλέπω στους τριγυρω
    Χρειάζεται αρκετό χρόνο η ψυχοθεραπεία για να δεις μεγάλες αλλαγές. Εξαρτάται τι έχεις να αντιμετωπίσεις.
    Πιστεύω ότι το άγχος σου έχει να κάνει με τον έλεγχο. Ότι θες να έχεις τον έλεγχο, για να προλάβεις. Σε αυτή την περίπτωση αφορά τις αρρώστιες.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Χρειάζεται αρκετό χρόνο η ψυχοθεραπεία για να δεις μεγάλες αλλαγές. Εξαρτάται τι έχεις να αντιμετωπίσεις.
    Πιστεύω ότι το άγχος σου έχει να κάνει με τον έλεγχο. Ότι θες να έχεις τον έλεγχο, για να προλάβεις. Σε αυτή την περίπτωση αφορά τις αρρώστιες.
    Ακριβώς. Σε όλα έτσι είμαι. Είμαι συγκεντρωτικός άνθρωπος κι αν κάτι δεν περάσει από τα χέρια μου δε νιώθω ασφάλεια. Αλλά αυτό ταυτόχρονα με εξουθενώνει. Νιώθω ότι με καταλαβαίνεις πολύ... ????

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187
    Quote Originally Posted by Sophie_ View Post
    Ακριβώς. Σε όλα έτσι είμαι. Είμαι συγκεντρωτικός άνθρωπος κι αν κάτι δεν περάσει από τα χέρια μου δε νιώθω ασφάλεια. Αλλά αυτό ταυτόχρονα με εξουθενώνει. Νιώθω ότι με καταλαβαίνεις πολύ... ????
    Ήταν ένας από τους πολλούς λόγους που πέρασα κατάθλιψη αυτός, οπότε ναι σε καταλαβαίνω. Υπάρχουν λογοι όμως που θες όλα να περνανε από τα χέρια σου. Μη το αφήνεις άλλο να σε ταλαιπωρει.. Είναι κρίμα να περνάει η ζωή από δίπλα σου όσο εσύ φοβάσαι.

  4. #34
    Banned
    Join Date
    May 2024
    Posts
    283
    Quote Originally Posted by Sophie_ View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμά σου. Ένιωθες τα ίδια με μένα; Με τον ψυχολόγο ένιωσες ουσιαστική βοήθεια στη ρίζα των προβλημάτων; Δεν ξέρω τι να κάνω.. τις περισσότερες από τις ημέρες είμαι έτσι..χάνω τη ζωή μου..
    Ακριβως και πολλά άλλα .Ναι η μόνο βοήθεια ήταν ο ψυχολόγος κανένας άλλος καθώς ο καθένας μας περνά κατάθλιψη για διαφορετικό λόγο με διαφορετικά βιώματα .
    Μόνο τα συπτώματα μας ταιριάζουν ,όχι τα βιώματα μας που μας οδήγησαν σε αυτή .
    Οι γονείς σου πως είναι ;

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. φοβάμαι πολύ
    By λενα23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 16-12-2023, 03:19
  2. Φοβάμαι πολύ !!
    By λενα23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 12-12-2023, 04:02
  3. Φοβάμαι πολύ
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-01-2020, 22:13
  4. Φοβάμαι πολύ...
    By Αριστείδης! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 03-12-2013, 08:52
  5. ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ
    By sallonikios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 26-02-2012, 15:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •