ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΗΛΙΚΟΥΣ??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    σε ενα παραθαλλασιο μερος νοτια
    Posts
    77

    ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΗΛΙΚΟΥΣ??

    ΕΧΕΤΕ ΠΟΡΟΘΕΙ ΝΑ ΛΕΤΕ ΕΙΣΑΙ ΑΝΗΛΙΚΟς ΜΗΝ ΜΙΛΑΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ...ΜΑ ΚΑΛΑ ΣΟΒΑΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ??ΟΤΑΝ ΠΡΩΤΟΓΡΑΦΤΗΚΑ ΗΜΟΥΝ 16..ΗΜΟΥΝ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΣΙΤΕ ΕΨΑΧΝΑ ΣΤΟ ΝΕΤ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ..ΕΤΣΙ ΑΠΟΡΙΠΤΕΤΑι τουΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥς?? ΕΤΣΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΓΟΝΕΙΣς?? ΕΤΣΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΛΥΣΕΤΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΑΣ??ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΕΔΩ ΓΙ;Α ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΑΠΑΝΤΑΤΕ/?/?ΚΛΕΙΝΕΤΕ ΤΟ ΠΟΣΤ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΛΙΚΟ...ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΙ ΕΙΣΤΑΙ?Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ???ΓΙΑΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ???ΤΟΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΦΗΝΕΤΕ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΛ.???Α ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΕΙΜΑΙ 18 ..ΝΑ ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ 6-9-1991,,,
    ΜΗΝ ΠΑΡΑΒΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΤΣΙ??ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΕΝΗΛΙΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ??ΚΑΝΕΤΕ ΛΑΘΟΣ..
    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΤΑΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΠΙΟΝΙΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ..ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΗΓΗΘΗΤΕ ΟΥΤΕ ΑΝ ΜΕ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΛΕΩ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΤΕ...ΣΙΧΑΘΗΚΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΤΕ ΕΣΕΙΣ Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ 8ΟΡΟΥ Η ΓΕΝΙΑ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΑΣ ΝΟΜΙΖΑΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ Κ ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΑΣΚΕΙΤΕ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ..ΑΛΛΑ ΤΙ ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΓΩ..ΠΡΙΝ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΗΜΟΥΝ ΑΝΗΛΙΚΗ.....

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    δεν ξερω αν καταλαβα αυτο που θες να πεις,
    επικεντρωνω στο γιατι υπαρχει προβλημα το να γραφεται εδω μεσα καποιος ανηλικος.
    Εσυ πια εισαι ενηλικη, αρα εχεις αποκτησει αλλα δικαιωματα και υποχρεωσεις.
    Εχεις δικαιωμα να στησεις ενα site οπως αυτο.
    Πιστευεις οτι αν ενας δικηγορος σου εκανε γνωστο οτι πιθανον να εχεις νομικες συνεπειες,
    σε ενδεχωμενη εμπλοκη ανηλικου εφοσον αυτος ειχε προβλημα,
    θα τον αγνοουσες και θα κρατουσες την σταση που εχεις τωρα?
    Εχεις να δωσεις μια απαντηση σε αυτο?

    Το καθε site εχει καποιες συμβατικες υποχρεωσεις και μια απο αυτες ειναι απεναντι στο νομο.
    Και οχι μονο ενα site, τι πιστευεις οτι θα εκανε ενας ψυχολογος οταν του κτυπαγε την πορτα ενα μικρο κοριτσι?

    Ωστοσο βαζεις ενα ζητημα, που εχεις δικαιο.
    Εισαι πχ ανηλικη,
    και εχεις ενα προβλημα, που μπορεις να πας?
    Απο οσο γνωριζω αυτο που υπαρχει σημερα ειναι οι τηλεφωνικες γραμμες που υπαρχουν απο διαφορους οργανισμους ειτε δημοσιους ειτε ΜΚΟ.


    Κατα τα αλλα,
    δεν χρειαζεται να εισαι ανηλικος για να σιχαθεις την κοινωνια.....

  3. #3
    Originally posted by πολυμνια
    ΕΧΕΤΕ ΠΟΡΟΘΕΙ ΝΑ ΛΕΤΕ ΕΙΣΑΙ ΑΝΗΛΙΚΟς ΜΗΝ ΜΙΛΑΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ...ΜΑ ΚΑΛΑ ΣΟΒΑΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ??ΟΤΑΝ ΠΡΩΤΟΓΡΑΦΤΗΚΑ ΗΜΟΥΝ 16..ΗΜΟΥΝ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΣΙΤΕ ΕΨΑΧΝΑ ΣΤΟ ΝΕΤ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ..ΕΤΣΙ ΑΠΟΡΙΠΤΕΤΑι τουΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥς?? ΕΤΣΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΓΟΝΕΙΣς?? ΕΤΣΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΛΥΣΕΤΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΑΣ??ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΕΔΩ ΓΙ;Α ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΑΠΑΝΤΑΤΕ/?/?ΚΛΕΙΝΕΤΕ ΤΟ ΠΟΣΤ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΛΙΚΟ...ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΙ ΕΙΣΤΑΙ?Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ???ΓΙΑΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ???ΤΟΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΦΗΝΕΤΕ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΛ.???Α ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΕΙΜΑΙ 18 ..ΝΑ ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ 6-9-1991,,,
    ΜΗΝ ΠΑΡΑΒΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΤΣΙ??ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΕΝΗΛΙΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ??ΚΑΝΕΤΕ ΛΑΘΟΣ..
    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΤΑΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΠΙΟΝΙΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ..ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΗΓΗΘΗΤΕ ΟΥΤΕ ΑΝ ΜΕ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΛΕΩ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΤΕ...ΣΙΧΑΘΗΚΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΤΕ ΕΣΕΙΣ Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ 8ΟΡΟΥ Η ΓΕΝΙΑ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΑΣ ΝΟΜΙΖΑΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ Κ ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΑΣΚΕΙΤΕ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ..ΑΛΛΑ ΤΙ ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΓΩ..ΠΡΙΝ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΗΜΟΥΝ ΑΝΗΛΙΚΗ.....
    αν ημουν διαχειρηστης , θα εβαζα 2 κανονες ...

    1.απαγορευονται οι \"γεροι\" στο μυαλο , εστω και αν ειναι 99 ετων!
    2.απαγορευονται \"οι χουλιγκανς \"αν δεν ειναι σε θεση να παρακολουθησουν το παιχνιδι και ας κερδισει ο καλυτερος!
    οποις πεταει κερματα , κροκιδες , πορτοκαλαδες σε βαρος φιλαθλου, δαιτητη η παικτη , να αποβαλλεται αμεσως!

  4. #4
    Originally posted by krino
    δεν ξερω αν καταλαβα αυτο που θες να πεις,
    επικεντρωνω στο γιατι υπαρχει προβλημα το να γραφεται εδω μεσα καποιος ανηλικος.
    Εσυ πια εισαι ενηλικη, αρα εχεις αποκτησει αλλα δικαιωματα και υποχρεωσεις.
    Εχεις δικαιωμα να στησεις ενα site οπως αυτο.
    Πιστευεις οτι αν ενας δικηγορος σου εκανε γνωστο οτι πιθανον να εχεις νομικες συνεπειες,
    σε ενδεχωμενη εμπλοκη ανηλικου εφοσον αυτος ειχε προβλημα,
    θα τον αγνοουσες και θα κρατουσες την σταση που εχεις τωρα?
    Εχεις να δωσεις μια απαντηση σε αυτο?

    Το καθε site εχει καποιες συμβατικες υποχρεωσεις και μια απο αυτες ειναι απεναντι στο νομο.
    Και οχι μονο ενα site, τι πιστευεις οτι θα εκανε ενας ψυχολογος οταν του κτυπαγε την πορτα ενα μικρο κοριτσι?

    Ωστοσο βαζεις ενα ζητημα, που εχεις δικαιο.
    Εισαι πχ ανηλικη,
    και εχεις ενα προβλημα, που μπορεις να πας?
    Απο οσο γνωριζω αυτο που υπαρχει σημερα ειναι οι τηλεφωνικες γραμμες που υπαρχουν απο διαφορους οργανισμους ειτε δημοσιους ειτε ΜΚΟ.


    Κατα τα αλλα,
    δεν χρειαζεται να εισαι ανηλικος για να σιχαθεις την κοινωνια.....
    ν\'αλλαξω κρινε μονο μια λεξη?
    αν εβαζες αντι για το σιχαθεις το αδιαφορεις , θα εβαζες σε μια μονο προταση ολα οσα κανουν την Ελλαδα σημερα να αργοπεθαινει...
    Καλυτερα να την σιχαθουμε ολοι , παρα να αδιαφορησουμε κιαλλο...
    δεν περισευει κανενας !
    ψηφο και στα μωρα στην κουνια αν γινεται..
    κατι ισως μας μαθουν παραπανω ...
    να χθες εμαθα οτι μπορεις να μεινεις εγγυος 12 μηνων!!!!!!!!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Το καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά το ζήτημα αυτο όπως και κάθετι στη ζωή δεν είναι άσπρο - μαύρο. Θα σου πω τη λογική του να απαγορευεται να γράψει ένας ανήλικος εδώ.. Είναι ένα σαιτ \"συμβουλων\". Ο καθένας λέει το μακρυ του και το κοντό του. Λέγονται πολλά σωστά πράγματα αλλά και πολλές βλακείες. Σκεψου ενα παιδι που εχει ενα σοβαρο προβλημα και αντι να παει σε ενα ψυχολογο αναζητα λυση εδω. Εδω ομως ΔΕΝ ειμαστε ψυχολογοι και δε ξερουμε πως να διαχειριστουμε καποιες καταστασεις. Τι θα γινει αν δωσει καποιος μια λαθος συμβουλη σε ενα παιδι 11, 12, 13 ετων? Το παιδι πιθανοτατα θα την ακολουθησει.. Οχι γιατι ειναι χαζο αλλα γιατι δεν εχει εμπειρια και γνωσεις για να αντιμετωπισει κριτικα οτιδηποτε του λενε.. Οι λογοι ειναι παρα πολλοι για να μη γραφει ενας ανηλικος εδω. Και ολοι εχουν να κανουν με τους ενηλικους. Οι ενηλικοι δεν ειναι ολοι - ουτε καν οι περισσοτεροι - καλοπροαιρετοι .. Δε νομιζεις οτι τα παιδια θα επρεπε να προστατευθουν απο τετοιους ενηλικους?

  6. #6
    Originally posted by evath
    Το καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά το ζήτημα αυτο όπως και κάθετι στη ζωή δεν είναι άσπρο - μαύρο. Θα σου πω τη λογική του να απαγορευεται να γράψει ένας ανήλικος εδώ.. Είναι ένα σαιτ \"συμβουλων\". Ο καθένας λέει το μακρυ του και το κοντό του. Λέγονται πολλά σωστά πράγματα αλλά και πολλές βλακείες. Σκεψου ενα παιδι που εχει ενα σοβαρο προβλημα και αντι να παει σε ενα ψυχολογο αναζητα λυση εδω. Εδω ομως ΔΕΝ ειμαστε ψυχολογοι και δε ξερουμε πως να διαχειριστουμε καποιες καταστασεις. Τι θα γινει αν δωσει καποιος μια λαθος συμβουλη σε ενα παιδι 11, 12, 13 ετων? Το παιδι πιθανοτατα θα την ακολουθησει.. Οχι γιατι ειναι χαζο αλλα γιατι δεν εχει εμπειρια και γνωσεις για να αντιμετωπισει κριτικα οτιδηποτε του λενε.. Οι λογοι ειναι παρα πολλοι για να μη γραφει ενας ανηλικος εδω. Και ολοι εχουν να κανουν με τους ενηλικους. Οι ενηλικοι δεν ειναι ολοι - ουτε καν οι περισσοτεροι - καλοπροαιρετοι .. Δε νομιζεις οτι τα παιδια θα επρεπε να προστατευθουν απο τετοιους ενηλικους?
    θα σου απαντησω αν μου επιρεπεις σαν ψυχολογος και οχι σαν ενηλικος ασχετο αν σημερα αυτοι που μπερδευουν τους ψυχολογους με τους ψυχικα ασθενεις εδω μεσα , ισως να εχουν κατι να εποφεληθουν οπως πχ να βγαζουν τρελο οποιοι προφιλ παει αντιθετα με την πλειοψηφια των σκιων γιατι περι αυτου προκειται ενα προφιλ διαδικτυου!
    Στον πραγματικο κοσμο , πραγματι ενηλικος θεωρειται ενας πολιτης στην ιδια ηλικια που αποκτα δικαιωμα ψηφου...
    Στον εικονικο ομως, ενηλικος ειναι αυτος που μπορει να ανοιξει ενα υπολογιστη , ξερει πως να κανει σερφαρισμα στο διαδικτυο
    και αναγκαζεται απο την κοινωνια των \"ωριμων \" σημερα να γραφει ψεμματα οσον αφορα την ηλικια του για να μπορει να μεγαλωνει οσο χρειαζεται ενα συστημα που σαπιζει χωρις να το κατλαβαινει απο κριση αξιων!
    Θα σου φερω ενα απλο παραδειγμα...
    Οταν ήμουνα 13 ετων οπως ολα τα αγορια της ηλικιας μου στην Αθηνα , διψαγα να μεγαλωσω γρηγοροτερα και γιαυτο επειδη απαγορευοτανε να παμε στον σινεμα να δουμε ταινιες για ενηλικες , ψαχναμε ολοι μανιωδως τον επιχειρηματια που τα ειχε καλα με τον τοπικη δοικητη της αστυνομιας και εκανε εξαιρεση του κανονα γεμιζοντας τα μεσημερια απο το σκασιαρχειο θεατες μια αιθουσα που κανονικα θα ηταν σχεδον αδεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    πργαμτι στην τουαλεττα περιμενε τα παιδια ο παιδεραστης ο οποιος ηταν ετοιμος να δωσει χρηματα για να σου χαιδεψει το πουλι σου η σε αλλη περιπτωση για να σου πιασει τον κωλο!
    Καποιοι συμμαθητες μου νομιζα τοτε [ενας συγκεκριμενα που ηταν και ο καλυερος μου φιλος και ο οποιος μου διηγηθηκε την ιστορια αυτη , το εκαναν για τα χρηματα ]
    20 χρονια αργοτερα ενα βραδυ στην Συγγρου ειδα τον ιδιο ανθρωπο να ειναι ταξιτζης και να εχει μεσα στο αυτοκινητο του 3 τραβεστι!
    \" τις προστατευω μου ειπε\"
    μονο που αυτη την φορα καταλαβα τι θα πει ενηλικας !
    Οχι ομοφυλοφιλος. γιατι το τι θαπει ομοφυλοφιλος μου το εμαθε ενας φιλος μου , παλι συμμαθητης μου στο φροντιστηριο αυτη τη φορα , που εκανε ενα κοριτσι που ηθελα να κανω σχεση μαζι του να τον ερωτευθει , και πολλα χρονια αργοτερα παλι μου εξομολογηθηκε οτι το εκανε για να με εμποδισει να κανω σχεσιες μαζι της.Αυτος συγκεκριμενα δουλευε το πρωι στην κρατικη τηλεοραση του Στρατου και το βραδυ εκανε βιζιτες στην Συγγρου ντυμενος γυναικα!
    Συμπερασμα
    Αν ολα αυτα ειχαν συμβει εδω μεσα , εννοω ολοι αυτοι οι διαλογοι , ολα αυτα που σου διηγηθηκα θα συνεχιζοντουσαν να γινονται στον εξω κοσμο , γιατι καποιοι στενοκεφαλοι ανθρωποι νομιουν οτι η απαγορευση φερνει αποτελεσμα ...
    Εγραφε ο Βολταιρος
    Διαφωνω για οτι λες ....
    θα αγωνιζομαι ομως, με την ζωη μου ακομα για να μπορεις να το λες !
    ξερεις σε τι χρονια ψηφισε στην Γαλλια για πρωτη φορα η γυναικα? το 1947!
    Μηπως και η γυναικα εκεινη την εποχη δεν ηταν απαγορευμενη απο τα κοινα?

  7. #7
    τωρα ενα τελευταιο για \"τους συμβουλους\"...
    αντεστρεψε λιγο την σκεψη σου ευα για να δεις που βρισκεται το λαθος ...
    λες ..δω μαζευονται \"συμβουλοι\" ....εκει εξω τι γινεται ομως ευα?
    εγραψε πριν απο καποιες μερες η φυση...το παιδι με τον σουγια στο σχολειο , να φυγει γιατι θα του κανει καλο να αλλαξει περιβαλλον...ισως....ποιος ομως εγγυαται οτι θα συμβει αυτο?
    σουγιαδες υπαρχουν πολλοι και με διαφορετικες λαμες ....
    ενας ανηλικος η ενηλικος , που εψαξε και βρηκε τον δρομο για να ερθει ως εδω ευα , πανω απο ολα θελει να μαθει οτι δεν του προσφερε μεχρι σημερα το υποκριτικο και αποστειρωμενο απο την αληθεια σχολικο περιβαλλον....ενα συστημα φραγης 1/2 ανθρωπους απο το δικαιωμα στην συνεχεια της μαθησης .αυτο ειναι σημερα το σχολειο και η κοινωνια μας ..ετσι θες να γινει και το ιντερνετ? εγω παντως οχι
    οποιος καταφερε να μαθει να ψαχνει την γνωση την δικαιουται ....
    οι συμβουλοι ελεγχονται ολοι εδω μεσα ...και οι καλοι και οι κακοι...
    εκει εξω ομως .....
    οι περισσοτεροι βιασμοι παιδων γινονται απο 1ου βαθμου συγγενεις !
    τοξερες αυτο ευη?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Οι περισσότεροι βιασμοί παιδιών γίνονται από συγγενείς, αυτό είναι αλήθεια δυστυχώς. Πάντως συμφωνώ με την evath ότι εδώ υπάρχει ένα μωσαϊκό συμμετεχόντων και ο τυχόν ανήλικος που θα ήθελε συμβουλή δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα πάρει τη σωστή απάντηση από κατάλληλο άτομο.
    Το ότι η ζωή έξω κρύβει πολλές παγίδες για τα παιδιά, δεν σημαίνει ότι πρέπει να φέρουμε μερικές και εδώ μέσα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Originally posted by πολυμνια
    ΕΧΕΤΕ ΠΟΡΟΘΕΙ ΝΑ ΛΕΤΕ ΕΙΣΑΙ ΑΝΗΛΙΚΟς ΜΗΝ ΜΙΛΑΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ...ΜΑ ΚΑΛΑ ΣΟΒΑΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ??ΟΤΑΝ ΠΡΩΤΟΓΡΑΦΤΗΚΑ ΗΜΟΥΝ 16..ΗΜΟΥΝ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΣΙΤΕ ΕΨΑΧΝΑ ΣΤΟ ΝΕΤ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ..ΕΤΣΙ ΑΠΟΡΙΠΤΕΤΑι τουΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥς?? ΕΤΣΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΓΟΝΕΙΣς?? ΕΤΣΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΛΥΣΕΤΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΑΣ??ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΕΔΩ ΓΙ;Α ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΑΠΑΝΤΑΤΕ/?/?ΚΛΕΙΝΕΤΕ ΤΟ ΠΟΣΤ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΛΙΚΟ...ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΙ ΕΙΣΤΑΙ?Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ???ΓΙΑΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ???ΤΟΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΦΗΝΕΤΕ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΛ.???Α ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΕΙΜΑΙ 18 ..ΝΑ ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ 6-9-1991,,,
    ΜΗΝ ΠΑΡΑΒΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΤΣΙ??ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΕΝΗΛΙΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ??ΚΑΝΕΤΕ ΛΑΘΟΣ..
    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΤΑΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΠΙΟΝΙΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ..ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΗΓΗΘΗΤΕ ΟΥΤΕ ΑΝ ΜΕ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΛΕΩ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΤΕ...ΣΙΧΑΘΗΚΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΤΕ ΕΣΕΙΣ Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ 8ΟΡΟΥ Η ΓΕΝΙΑ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΑΣ ΝΟΜΙΖΑΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ Κ ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΑΣΚΕΙΤΕ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ..ΑΛΛΑ ΤΙ ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΓΩ..ΠΡΙΝ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΗΜΟΥΝ ΑΝΗΛΙΚΗ.....
    πολυμνια καλησπερα σου :) και εγω εχω σιχαθει τα ιδια πραγματα.και ισως να εχεις να πεις πολυ πιο ενδιαφεροντα πραγματα απο πολλους εδω μεσα.δυστηχως η ευτυχως ζουμε σε ενα κρατος με νομους και οι νομοι δεν κοιταν συνειδησεις η συναισθηματα,κοιταν ταυτοτητες και γεγονοτα.και αν εγραφες στα 16 υπαρχει κινδυνος να κλεισει το ιδιο το φορουμ,γιατι πολυ απλα αυτη ειναι η νομοθεσια.βεβαια στην ελλαδα ζουμε,οπου οι νομοι δουλευουν για αλλους και για αλλους πανε διακοπες.αν ηθελες τοσο πολυ να εκφραστεις στο φορουμ υπηρχαν και αλλοι τροποι ετσι δεν ειναι;θα σου πω τον πιο γελοιο,να ησουν στο φορουμ με τον κηδεμονα σου,τον αλλο τροπο τον ξερεις γιατι φαινεται πως εισαι εξυπνο κοριτσι.καλως ορισες λοιπον στα μετα 18 χρονων οπου πλεον νομικα τουλαχιστον εισαι υπευθυνη για το τι λες και το τι κανεις,παρολο που στην ηλικια 18 παρα μια μερα εισαι ανευθυνη και πρεπει να εχεις και τον κηδεμονα σου να σου δικαιολογει τις απουσιες σου στο σχολειο.απο οσο καταλαβαινω το να σε διαβαζω εδω μεσα θα ειναι μια ξεχωριστη εμπειρια,καλως ηρθες :)

  10. #10
    Originally posted by nature
    Οι περισσότεροι βιασμοί παιδιών γίνονται από συγγενείς, αυτό είναι αλήθεια δυστυχώς. Πάντως συμφωνώ με την evath ότι εδώ υπάρχει ένα μωσαϊκό συμμετεχόντων και ο τυχόν ανήλικος που θα ήθελε συμβουλή δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα πάρει τη σωστή απάντηση από κατάλληλο άτομο.
    Το ότι η ζωή έξω κρύβει πολλές παγίδες για τα παιδιά, δεν σημαίνει ότι πρέπει να φέρουμε μερικές και εδώ μέσα.
    επετρεψε μου φυση να επιχειρηματολογησω λιγο , παίρνοντας σαν παραδειγμα την θεση της μητερας και οχι της καθηγητριας πανεπιστημιου , για την αποβολη απο το σχολειο του παιδιου με τον σουγια στην τσεπη! Βαζω και στοιχημα ακομα οτι καθε ανηλικος που παρακολουθησε αυτον τον διαλογο που ειχαμε εσυ , η καθηγητρια πανεπιστημιου -μαμα , με εμενα τον κανενα , σημερα εχει σαν αποτελεσμα , να μην παρει τον σουγια μαζι του γιατι ειχε μπει παρανομα εδω , οπως το κανουν οσοι θελουν και ξερουν να χεριζονται τον υπολογιστη και εχουν συνδεση ειτε με κινητα τηλεφωνα ειτε με οικιακη μοναδα!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Θα θεωρουσες σαν καθηγητρια πανεπιστημιου και μητερα, πιο παιδαγωγικο να ετρωγε την αποβολη απο το σχολειο απο αγνοια για την σημασια του εγκληματος του να αγορασει ενα καταναλωτικο προιον οπως κανουν εκατομμύρια ανθρωποι αυτη τη στιγμη σε ολο τον πλανητη?
    Εχετε μηπως καταλαβει εσεις οι μαναδες σε τι κοσμο ζουμε ?
    Εχετε καταλαβει οτι με μια απλη κινητη συσκευη τηλεφωνου , που ο μπαμπας η η μαμα ξεχασε στο σπιτι της , παιδια εξυπνα [σαν τους γονεις τους ] οπως εγω , που εκλεβα τσιγαρα απο το πακετο της μανας μου και στεκομουνα μπροστα στον καθρεφτη της , μιμουμενος τις κινησεις της στα 13 μου χρονια
    γιατι μου στερουσε το ενδιαφερον της , λογω του οτι δεν ειχε καιρο να ασχοληθει μαζι μου , σημερα θα παρει το δικο σου παιδι το κινητο και θα μπαινει εδω αντι για την φυση ,
    να δει απο περιεργεια τι κανει και τι λεει για τον ιδιο η μανα του και ισως μπει στον πειρασμο να παρει την θεση της ?
    Μην μου πεις οχι γιατι εχω σελιδες ολοκληρες στην διαθεση μου να σου το αποδειξω οτι ισχυει για πολλους λογους οπως πχ ο ψηφιακος αναλφαβητισμος των γονιων σε σχεση με την νεα γενια και τα μαθηματα υπολογιστη στα σχολεια ακομα και στα νηπιαγωγεια!
    Με 2 βιβλια πελατων και υπογραφες απο τους σημαντικοτερους καθηγητες πανεπσιτημιων σημερα δουλευω για δυο παιδια που μαζι εχουν λιγοτερα χρονια απο τα δικα μου!

  11. #11
    γιατι νομιζετε φαγωθηκα νωρις -νωρις για την επικινδυνότητα αυτού του φορουμ ενω το αγαπησα απο την πρωτη στιγμη που εμαθα οτι υπαρχει? Για να το κλεισω?
    Λαθος ! Για να το αγνοησω? και παλι λαθος! Για να συζητησουμε οπως κανουμε τωρα εδω ολοι μαζι , οι ειδικοι και οι κανενες , που ζουσαμε χθες και που θα ζησουμε αυριο ,
    αν μπορεσουμε να ξεπερασουμε τα στερεοτυπα και εκμεταλευτουμε με νοημοσυνη και προσαρμοστικοτητα στις νεες προκλησεις της εποχης μας χωρις απαγορευσεις και περιορισμους !

  12. #12
    Originally posted by Empneustns
    Originally posted by πολυμνια
    ΕΧΕΤΕ ΠΟΡΟΘΕΙ ΝΑ ΛΕΤΕ ΕΙΣΑΙ ΑΝΗΛΙΚΟς ΜΗΝ ΜΙΛΑΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ...ΜΑ ΚΑΛΑ ΣΟΒΑΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ??ΟΤΑΝ ΠΡΩΤΟΓΡΑΦΤΗΚΑ ΗΜΟΥΝ 16..ΗΜΟΥΝ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΣΙΤΕ ΕΨΑΧΝΑ ΣΤΟ ΝΕΤ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ..ΕΤΣΙ ΑΠΟΡΙΠΤΕΤΑι τουΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥς?? ΕΤΣΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΓΟΝΕΙΣς?? ΕΤΣΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΛΥΣΕΤΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΑΣ??ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΕΔΩ ΓΙ;Α ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΑΠΑΝΤΑΤΕ/?/?ΚΛΕΙΝΕΤΕ ΤΟ ΠΟΣΤ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΛΙΚΟ...ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΙ ΕΙΣΤΑΙ?Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ???ΓΙΑΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ???ΤΟΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΦΗΝΕΤΕ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΛ.???Α ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΕΙΜΑΙ 18 ..ΝΑ ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ 6-9-1991,,,
    ΜΗΝ ΠΑΡΑΒΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΤΣΙ??ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΕΝΗΛΙΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ??ΚΑΝΕΤΕ ΛΑΘΟΣ..
    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΤΑΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΠΙΟΝΙΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ..ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΗΓΗΘΗΤΕ ΟΥΤΕ ΑΝ ΜΕ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΛΕΩ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΤΕ...ΣΙΧΑΘΗΚΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΤΕ ΕΣΕΙΣ Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ 8ΟΡΟΥ Η ΓΕΝΙΑ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΑΣ ΝΟΜΙΖΑΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ Κ ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΑΣΚΕΙΤΕ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ..ΑΛΛΑ ΤΙ ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΓΩ..ΠΡΙΝ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΗΜΟΥΝ ΑΝΗΛΙΚΗ.....
    πολυμνια καλησπερα σου :) και εγω εχω σιχαθει τα ιδια πραγματα.και ισως να εχεις να πεις πολυ πιο ενδιαφεροντα πραγματα απο πολλους εδω μεσα.δυστηχως η ευτυχως ζουμε σε ενα κρατος με νομους και οι νομοι δεν κοιταν συνειδησεις η συναισθηματα,κοιταν ταυτοτητες και γεγονοτα.και αν εγραφες στα 16 υπαρχει κινδυνος να κλεισει το ιδιο το φορουμ,γιατι πολυ απλα αυτη ειναι η νομοθεσια.βεβαια στην ελλαδα ζουμε,οπου οι νομοι δουλευουν για αλλους και για αλλους πανε διακοπες.αν ηθελες τοσο πολυ να εκφραστεις στο φορουμ υπηρχαν και αλλοι τροποι ετσι δεν ειναι;θα σου πω τον πιο γελοιο,να ησουν στο φορουμ με τον κηδεμονα σου,τον αλλο τροπο τον ξερεις γιατι φαινεται πως εισαι εξυπνο κοριτσι.καλως ορισες λοιπον στα μετα 18 χρονων οπου πλεον νομικα τουλαχιστον εισαι υπευθυνη για το τι λες και το τι κανεις,παρολο που στην ηλικια 18 παρα μια μερα εισαι ανευθυνη και πρεπει να εχεις και τον κηδεμονα σου να σου δικαιολογει τις απουσιες σου στο σχολειο.απο οσο καταλαβαινω το να σε διαβαζω εδω μεσα θα ειναι μια ξεχωριστη εμπειρια,καλως ηρθες :)
    Καθε νομος , γινεται για να δωσει το περιγραμμα ενος κανονα που η ελαστικοτητα εφαρμογης του , εναποκειται στην Πολιτεια και τους πολιτες που την ελεγχουν...
    Το διαδικτυο δημιουργει νεα δεδομενα στην ιεραρχιση αξιων της κοινωνιας μας ...
    Το κοινοβουλιο πρεπει να προσαρμοσει καθε νομοθεσια που δεν εξυπηρετει απο πρακτικης σκοπιας την προστασια των ανηλικων.... Σε ενα εικονικο κοσμο που οι ανηλικοι ειναι πλειοψηφια, ειναι τουλαχιστον ηλιθιο να πιστευει κανεις οτι μπορει να υπαρξει εφαρμογη αυτης της νομοθεσιας , χωρις να μπουν φραγμοι στην εξελιξη και την αναπτυξη της επικοινωνιας που θα φερει καλυτερα αποτελεσματα απο καθε μορφης απαγορευση η περιορισμους σε ενα χωρο που ανηκει στο μελλον και τους νεους ....
    Ποτε δεν θα μαθει η μαμα η ο μπαμπας αυτα που θα ξερει εφηβος για την χρηση του υπολογιστη και του διαδικτυου!
    Αρα η προσπαθεια ελεγχου μπορει αν γινει μονο με επιχειρηματα πειστικα και οχι απαγορευσεις και περιορισμους

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by πανος12345
    Originally posted by nature
    Οι περισσότεροι βιασμοί παιδιών γίνονται από συγγενείς, αυτό είναι αλήθεια δυστυχώς. Πάντως συμφωνώ με την evath ότι εδώ υπάρχει ένα μωσαϊκό συμμετεχόντων και ο τυχόν ανήλικος που θα ήθελε συμβουλή δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα πάρει τη σωστή απάντηση από κατάλληλο άτομο.
    Το ότι η ζωή έξω κρύβει πολλές παγίδες για τα παιδιά, δεν σημαίνει ότι πρέπει να φέρουμε μερικές και εδώ μέσα.
    επετρεψε μου φυση να επιχειρηματολογησω λιγο , παίρνοντας σαν παραδειγμα την θεση της μητερας και οχι της καθηγητριας πανεπιστημιου , για την αποβολη απο το σχολειο του παιδιου με τον σουγια στην τσεπη! Βαζω και στοιχημα ακομα οτι καθε ανηλικος που παρακολουθησε αυτον τον διαλογο που ειχαμε εσυ , η καθηγητρια πανεπιστημιου -μαμα , με εμενα τον κανενα , σημερα εχει σαν αποτελεσμα , να μην παρει τον σουγια μαζι του γιατι ειχε μπει παρανομα εδω , οπως το κανουν οσοι θελουν και ξερουν να χεριζονται τον υπολογιστη και εχουν συνδεση ειτε με κινητα τηλεφωνα ειτε με οικιακη μοναδα!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Θα θεωρουσες σαν καθηγητρια πανεπιστημιου και μητερα, πιο παιδαγωγικο να ετρωγε την αποβολη απο το σχολειο απο αγνοια για την σημασια του εγκληματος του να αγορασει ενα καταναλωτικο προιον οπως κανουν εκατομμύρια ανθρωποι αυτη τη στιγμη σε ολο τον πλανητη?
    Εχετε μηπως καταλαβει εσεις οι μαναδες σε τι κοσμο ζουμε ?
    Εχετε καταλαβει οτι με μια απλη κινητη συσκευη τηλεφωνου , που ο μπαμπας η η μαμα ξεχασε στο σπιτι της , παιδια εξυπνα [σαν τους γονεις τους ] οπως εγω , που εκλεβα τσιγαρα απο το πακετο της μανας μου και στεκομουνα μπροστα στον καθρεφτη της , μιμουμενος τις κινησεις της στα 13 μου χρονια
    γιατι μου στερουσε το ενδιαφερον της , λογω του οτι δεν ειχε καιρο να ασχοληθει μαζι μου , σημερα θα παρει το δικο σου παιδι το κινητο και θα μπαινει εδω αντι για την φυση ,
    να δει απο περιεργεια τι κανει και τι λεει για τον ιδιο η μανα του και ισως μπει στον πειρασμο να παρει την θεση της ?
    Μην μου πεις οχι γιατι εχω σελιδες ολοκληρες στην διαθεση μου να σου το αποδειξω οτι ισχυει για πολλους λογους οπως πχ ο ψηφιακος αναλφαβητισμος των γονιων σε σχεση με την νεα γενια και τα μαθηματα υπολογιστη στα σχολεια ακομα και στα νηπιαγωγεια!
    Με 2 βιβλια πελατων και υπογραφες απο τους σημαντικοτερους καθηγητες πανεπσιτημιων σημερα δουλευω για δυο παιδια που μαζι εχουν λιγοτερα χρονια απο τα δικα μου!
    Πάνο, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις να πεις. Η τοποθέτησή μου για το σουγιά, απέτρεψε ενδεχόμενα άλλους νέους από τη χρήση του? Αν θέλεις εξήγησέ μου, πιο συνοπτικά. Επίσης σε παρακαλώ μην αναφέρεις τόσο συχνά την επαγγελματική μου ιδιότητα. Αν θυμάμαι καλά, δεν την είχα αναφέρει από μόνη μου, αλλά σαν απάντηση σε μια ερώτηση αν είμαι εκπαιδευτικός (στο θέμα με το σουγιά). Δεν το βρίσκω χρήσιμο εδώ μέσα να έχει ο καθένας τη ταμπέλα του επαγγέλματός του.
    Το γιατί μπορώ όποτε θέλεις να το αναλύσω.

  14. #14
    θα δωσω ενα απλο παραδειγμα...Στην πολη που τελειωσα τις σπουδες μου στην Γαλλια ζει σημερα ενας ανθρωπος που δημιουργησε ενα θεαμα διαδικτυου που σημερα σε ηλικια φοιτητη , τον εχει κανει πιο πλουσιο απο το πανεπιστημιο του!
    δεν εχει πια τιποτα να μαθει εκει?
    φυσικα και εχει!
    πως να επενδυει τα κεδη του , πως να μεταρεψει το τεραστιο δικτυο χρηστων που βλεπουν τα βιντεο του και σημερα περιοριζονται αποκλειστικα σε πλακες ενατια στο συστημα και τα οργανα του οπως πχ η γελιοποηση των αστυνομικων οργανων ανεβαινοντας στην σκεπη των αστυνομικων αυτοκινητων και κανοντας τον καραγκιοζη εν αγνοια των αστυνομικων
    που σημερα μαζευει ολη την επιθετικοτητα ολων των εφηβων του πλανητη !
    στο πανεπιστημιο , ισως πληρωνοντας λιγου φορους παραπανω στο εισοδημα της επιχειρησης του , μπορει να μαθει για την παρσινη αναπτυξη και την αναγκη αλλα και τον τροπο να μεταφερει ολη αυτη την τεραστεια βαση δεδομενων απο μια παωθημενη επιθετικοτητα σε βαρος της εξουσιας που ειναι σημερα σε μια μαζικη ρποσπαθει αλλαγης των κακων συνηθειων καποιων νεων πχ να πετανε την μπαλα ποδοσφαιρου σε σκουπιδοτενεκεδες που τους εμαθε ο ιδιος μεσω του βιντεο του!
    καθε πολιτεια χρεαιζεται ρηματα για να στηριξει τις αναγκες επικοινωνιας του πληθυσμου της ....
    αν σημερα οι εφηβοι χρεωνουν τους γονεις τους, για να βλεπουν καποιον να σημαδευει τον σκουπιδοτενεκε με μια μπαλλα ποδοσφαιρου , αυριο , πρεπει μεσω του ιδιου τροπου να του δειξει οτι μολις κουραστει να παιζει , φροντιζει να μαζεψει οσα σκουπιδια τυχον επεσαν εξω και τα βαζει σε μια χαρτοκουτα μαζι με σκουλικια για να δημιουργησει μια βιομαζα απο την αποσυνθεση που θα τα κανει πιο ωφελιμα στο περιβαλλον στο οποιο θα ζησει....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    πανο,την εκφραση \"δεν μας χεζεις ρε νταλαρα\" την ξερεις;

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •