Έντονο βάρος στο κέντρο του στήθους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    376

    Έντονο βάρος στο κέντρο του στήθους

    Καλησπέρα σας,έχω έντονο βάρος και λίγο σαν κάψιμο στο κέντρο του στήθους,με έχει πιάσει έντονος φόβος και νομίζω ότι είναι καρδιά.Τελευταια φορά πήγα σε καρδιολόγο πριν δύο μήνες.Η αλήθεια το τελευταίο διάστημα κάτι συνέβη στενάχωρο οπότε η ψυχολογία δεν είναι και τόσο καλή.Φοβαμαι μήπως πάθω ανακοπή ή έμφραγμα.Οι σκέψεις οργιάζουν.Δεν έχω ταχυκαρδία μόνο βάρος έντονο (σαν μπουνιά)στο κέντρο του στήθους,λίγο δύσπνοια και ζαλάδα.Τι λέτε να είναι; Πεθαίνω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    336
    Βασικά σοβαρεψου δν είναι δυνατόν να ρωτάς αν πεθαίνεις....τι συμβάν έγινε στην ζωή σ τελευταία?πόσο ετών είσαι?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    376
    Quote Originally Posted by Tsoufis1989 View Post
    Βασικά σοβαρεψου δν είναι δυνατόν να ρωτάς αν πεθαίνεις....τι συμβάν έγινε στην ζωή σ τελευταία?πόσο ετών είσαι?
    Είμαι 39 χρονών.Δυστυχως υπήρξε μια απώλεια η οποία μου στοίχισε πάρα πολύ,πέρασα έντονες κρίσεις πανικού απλά τον τελευταίο καιρό έχω αρκετά συχνά έντονο βάρος και με φοβίζει ότι θα πάθω έμφραγμα.Ειμαι πολύ μπερδεμένη, στενοχωρημένη το τελευταίο διάστημα και δεν μπορώ να τα εκλογικευσω.Ειχα φτάσει σε πολύ καλό σημείο διαχείρισης άγχους και κρίσεων με βοήθεια της ψυχοθεραπείας αλλά μετά το γεγονός αυτό έχασα την μπάλα και όλα είναι τούμπα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    336
    Να πας σε έναν καρδιολόγο να κάνεις ένα τσεκ απ δν χάνεις και τπτ καλό είναι να ξέρεις τι γίνεται καλή δύναμη για την απώλεια σ...

  5. #5
    Τιποτα δεν θα παθεις. Προσπαθησε να αποσπασεις τις σκεψεις σου απ' αυτο. Βοηθαει να ηρεμησεις οι αναπνοες μεσα σε μια χαρτοσακουλα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    376
    Quote Originally Posted by Tsoufis1989 View Post
    Να πας σε έναν καρδιολόγο να κάνεις ένα τσεκ απ δν χάνεις και τπτ καλό είναι να ξέρεις τι γίνεται καλή δύναμη για την απώλεια σ...
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    376
    Quote Originally Posted by Νικος Νικος View Post
    Τιποτα δεν θα παθεις. Προσπαθησε να αποσπασεις τις σκεψεις σου απ' αυτο. Βοηθαει να ηρεμησεις οι αναπνοες μεσα σε μια χαρτοσακουλα.
    Συγκινήθηκα με το "τίποτα δεν θα πάθεις".Σε ευχαριστώ για την δύναμη που μου έδωσες με αυτή την πρόταση.

  8. #8
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Συγκινήθηκα με το "τίποτα δεν θα πάθεις".Σε ευχαριστώ για την δύναμη που μου έδωσες με αυτή την πρόταση.
    Μιλησα με βαση την εμπειρια μου. Εκτος του οτι τα εχω περασει, ειμαι και επαγγελματιας υγειας. Καταλαβαινω οτι το βιωνεις σαν πραγματικο εμφραγμα αλλα οπως αναφερεις εχεις παει σε καρδιολογο και δεν σου βρηκε κατι. Συλλυπητηρια για την απωλεια σου και καλη δυναμη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    240
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Καλησπέρα σας,έχω έντονο βάρος και λίγο σαν κάψιμο στο κέντρο του στήθους,με έχει πιάσει έντονος φόβος και νομίζω ότι είναι καρδιά.Τελευταια φορά πήγα σε καρδιολόγο πριν δύο μήνες.Η αλήθεια το τελευταίο διάστημα κάτι συνέβη στενάχωρο οπότε η ψυχολογία δεν είναι και τόσο καλή.Φοβαμαι μήπως πάθω ανακοπή ή έμφραγμα.Οι σκέψεις οργιάζουν.Δεν έχω ταχυκαρδία μόνο βάρος έντονο (σαν μπουνιά)στο κέντρο του στήθους,λίγο δύσπνοια και ζαλάδα.Τι λέτε να είναι; Πεθαίνω;
    Απλα επεστρεψες παλι σε ψυχοσωματικα ....βγες για γυμνστικη εξω ...κανε κατι ν ξεχνιεσαι ..εισαι παλι στο μηδεν ....δεν εχςις τιποτα στο εγγυωμαι ...παθον κ εγω ...βγες ν γυμναστεις ..θ σ κανει καλο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    376
    Quote Originally Posted by Babis1974 View Post
    Απλα επεστρεψες παλι σε ψυχοσωματικα ....βγες για γυμνστικη εξω ...κανε κατι ν ξεχνιεσαι ..εισαι παλι στο μηδεν ....δεν εχςις τιποτα στο εγγυωμαι ...παθον κ εγω ...βγες ν γυμναστεις ..θ σ κανει καλο
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το μήνυμα σου, νιώθω ότι είμαι πολύ άρρωστη, όπως το είπες γύρισα στο μηδέν.Καλη δύναμη και σε σένα εύχομαι!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    240
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το μήνυμα σου, νιώθω ότι είμαι πολύ άρρωστη, όπως το είπες γύρισα στο μηδέν.Καλη δύναμη και σε σένα εύχομαι!
    Αν επαιρνες καποια θεραπεια κ θες αμεσα αποτελεσματα πρεπει να την ξαναπαρεις.....αν νομιζεις οτι εχεις υπομονη θες πολυ χρονο κ πολυ δουλεια....η ψυχη σου εχει φορτιο....με το τσουβαλι ερχονται τσ προβληματα με την βελονα φευγουν ....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    376
    Quote Originally Posted by Babis1974 View Post
    Αν επαιρνες καποια θεραπεια κ θες αμεσα αποτελεσματα πρεπει να την ξαναπαρεις.....αν νομιζεις οτι εχεις υπομονη θες πολυ χρονο κ πολυ δουλεια....η ψυχη σου εχει φορτιο....με το τσουβαλι ερχονται τσ προβληματα με την βελονα φευγουν ....
    Έτσι ακριβώς.Παλευω χρόνια με αυτό το πρόβλημα και με ψυχοθεραπεία και πολύ αγώνα είχα φτάσει σε πολύ καλό σημείο, παίρνω πάρα πολύ περαστισιακα ζαναξ μπορεί δηλαδή μια φορά το δίμηνο πλέον στα πολύ μεγάλα ζόρια που δεν μπορώ να διαχειριστώ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    240
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Έτσι ακριβώς.Παλευω χρόνια με αυτό το πρόβλημα και με ψυχοθεραπεία και πολύ αγώνα είχα φτάσει σε πολύ καλό σημείο, παίρνω πάρα πολύ περαστισιακα ζαναξ μπορεί δηλαδή μια φορά το δίμηνο πλέον στα πολύ μεγάλα ζόρια που δεν μπορώ να διαχειριστώ.
    Τοτς μαλλον πρεπει ν παρεις παλιθεραπεια ....εσυ ξερεις αν αντεχςις η οχι ...μην παλευεις ομως πανω απο οσο αντεχεις ...ζυγισε τα κανε το σωστο ...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    376
    Quote Originally Posted by Babis1974 View Post
    Τοτς μαλλον πρεπει ν παρεις παλιθεραπεια ....εσυ ξερεις αν αντεχςις η οχι ...μην παλευεις ομως πανω απο οσο αντεχεις ...ζυγισε τα κανε το σωστο ...
    Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι.Και το μόνο που υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να σε καταλάβουν και να νιώθεις άνετα να εκφρασεις αυτό που αισθάνεσαι χωρίς να σε κρίνουν όπως είναι εδώ στο φόρουμ,ότι και να έχεις σε κάνει νιώθεις λίγο καλύτερα,ότι δεν είσαι μόνη και μπορείς να μιλήσεις με κάποιον γιατί δυστυχώς πολλοι στον περίγυρο μας δεν μπορούν να καταλάβουν τι περνάμε και δεν ξέρουν να το διαχειριστούν και ίσως κάποιες φορές να μας αγχωνει ακόμα περισσότερο και να φουντώνουν όλα τα συναισθήματα μας εκείνη την ώρα.

Similar Threads

  1. Πόνος στο κέντρο του στήθους κατά την καταποση
    By Elli19899 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 02-03-2024, 18:52
  2. Πόνος όταν καταπίνω στο κέντρο του στήθους
    By Elli19899 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 04-12-2023, 23:21
  3. Πονος στο κέντρο του στήθους από οισοφάγο
    By Bao34 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-05-2023, 21:02
  4. Στιγμιαιο μουδιασμα στο κεντρο του στήθους σαν χταποδι
    By Skiouros8 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 9
    Last Post: 22-01-2022, 14:48
  5. Κεντρο ημερας - κεντρο υποστηριξης
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 21-03-2011, 13:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •