Αγχωδης Διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    12

    Αγχωδης Διαταραχή

    Καλησπέρα σας, όπως βλέπετε η ώρα κοντεύει 4:00 κι εγώ αντί να κοιμάμαι καθώς δουλεύω το πρωί, δεν μπορώ να κλείσω μάτι. Αυτό γιατί για ακόμα μια φορά στο μυαλό μου τριγυρίζει η ιδέα πως θα πάθω κάτι, πως θα πεθάνω. Διάβασα το απόγευμα στα social για τον θάνατο μιας κοπέλας και ξύπνησα μέσα στον ύπνο μου πριν 2 ώρες νιώθοντας περίεργα στο στήθος. Να σημειωθεί πως έχω γενικευμένη αγχώδη διαταραχή όπως μου έχει πει η θεραπεύτρια μου και πραγματικά με έχει κουράσει τόσο πολύ το γεγονός ότι κάθε φορά που συμβαίνει κάτι και θα ακούσω για ένα συμβάν νιωθω ψυχοσωματικά και θέλω να τρέξω στα νοσοκομεία. Τώρα συνεχίζω να μην νυστάζω καθώς ο φόβος μου ξεπερνάει τη νύστα μου και νιωθω τσιμπηματα που και που στο στήθος.
    Είμαι 25 χρόνων και αλήθεια είναι πολύ άσχημο όλο αυτό, όλες αυτές οι σκέψεις συνέχεια. Κάθε φορά να νιωθω ότι κάτι θα πάθει η καρδιά μου.
    Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    336
    Καλημέρα είναι κριμα να ταλαιπωρείται και λόγο ηλικίας αλλά και επειδή δουλευεις

  3. #3
    Πω πόσο σε καταλαβαίνω.αυτο με τα επείγοντα και την καρδιά.ποσες φορές έχω τρέξει δε θυμάμαι ούτε και εγω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    241
    Μονη σ το λες οτι εχεις ανασφαλια μην παθεις κατι ...εγω αυτο το εχω απο τα 20 κ ιμε 50 ....η γυμναστικη το jokiing με συντηρησε ...βγες γυμνασου κ θ δεος ποσο γερη καρδιαεχεις ν ηρεμησεις . Δεν εχεις τιποτα

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2024
    Posts
    283
    Δούλεψε με τον φόβο σου ,μονο αυτό θα σε βοηθήσει τίποτε άλλο .
    Ολοι μαζί ειμαστε σε αυτό ,δεν εισαι μόνη σου !

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    12
    Σας ευχαριστώ πολύ για αυτά τα μηνύματα!! Μου δίνει κουράγιο που ξέρω ότι δεν είμαι μόνη!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    731
    Καλησπέρα και από μένα. Δεν είσαι μόνη σε καμία περίπτωση. Εγώ ταλαιπωρουμαι πολλά χρόνια με τα ίδια και τα ίδια. Φοβάμαι συνέχεια ότι θα πάθω κάτι. Τώρα έχω ένα κόψιμο στο δαχτυλο και έδωσα λεφτά και ακούμπησα και το χέρι μιας κοπέλας που της τα έδινα όταν πήρα καφέ. Και τώρα τρέμω μην έχω κολλήσει κάτι. Αλλά κουράζομαι πολύ. Δεν αντέχω άλλο αυτό το μαρτύριο του φόβου. Για κάποιο λόγο μου έχει κολλήσει ο φόβος του ειντς. Είχα και αυτό που έχεις και με είχε οδηγήσει σε αϋπνία τρελή. Έκανα καιρό να το ξεπεράσω. Εσύ πως είσαι?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    12
    Καλησπέρα, είμαι καλύτερα καθώς ξεκίνησα αγωγή. Δεν παλευόταν αλλιώς. Δυσκολευόμουν παρά πολύ να τα καταφέρω μόνη μου.
    Έχουν περάσει ήδη 4 χρόνια που το παλεύω και ήρθε η ώρα κάπως να βοηθηθώ.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    12
    Εχει τύχει σε καμία στην περίοδο να νιώθει αδυναμία και ζάλη χωρίς όμως να έχει πέσει η πίεση;;
    Εγώ τα τελευταία 2 χρόνια (όπου με κυριεύει το άγχος) κάθε μήνα έχω αυτό το πράγμα τις πρώτες 2-3 μέρες και δεν μπορώ να πάω στη δουλειά μου γιατί φοβάμαι ότι κάτι θα πάθω, ότι θα λιποθυμήσω και γενικά ότι δεν είμαι καλά.
    Προσπαθώ να χαλαρώνω και να μην με επηρεάζει το άγχος αλλά δεν είναι εύκολο πάντα και τη συγκεκριμένη εποχή δεν βοηθάει καθόλου και η ζέστη. ????

Similar Threads

  1. Αγχωδης διαταραχη
    By anna23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 27-06-2023, 23:09
  2. Αγχώδης διαταραχή;
    By Sidis119 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-04-2018, 22:35
  3. Αγχώδης διαταραχή
    By nick2003 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-08-2017, 13:09
  4. Αγχώδης διαταραχή
    By mant in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 24-04-2017, 15:27
  5. ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ????
    By MARIAVAS in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 72
    Last Post: 09-08-2010, 22:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •