Xanax και άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    180

    Xanax και άγχος

    Καλησπέρα παιδιά και πάλι.
    Τελικά πήγα σε ψυχίατρο. Μου έδωσε xanax 0,50 mg με την εξής θεραπεία: 1/2-1/2-1/2 για 10 ημ. 1/2-0-1/2 για 5 ημ. 0-0-1/2 για 5 ημ. και διακοπή.
    Μόλις ήπια το πρώτο 0,25. Το άγχος μου όμως είναι τόσο που είχα κ άγχος για να πάρω το αγχολυτικο. Πιο πολύ για ανεπιθύμητες ενέργειες. Εσείς είχατε κ αν ναι ποιες;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    100
    Από το Xanax καμία. Να το παίρνεις χωρίς τύψεις να χαλαρώνεις και μη σκέφτεσαι τίποτα. Τι συμπτώματα έχεις και το παίρνεις;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    336
    Μην ανοίγεται νέα θέματα από την στιγμή που έχετε ανοίξει άλλο η συζητάτε είδη το πρόβλημα σας σε άλλη θεματολογια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    180
    Quote Originally Posted by vith View Post
    Από το Xanax καμία. Να το παίρνεις χωρίς τύψεις να χαλαρώνεις και μη σκέφτεσαι τίποτα. Τι συμπτώματα έχεις και το παίρνεις;
    Γενικευμένο άγχος για τα πάντα, αρρωστοφοβια, κλάματα με το παραμικρό, φόβο απώλειας όσων αγαπώ, και εδώ και δέκα μέρες ζάλη στα μάτια κ τους κροτάφους χωρίς κανένας γιατρός να βρίσκει τίποτα. Μόνο που δε θέλω να πάρω τόσα χάπια...δεν ξέρω τι να κάνω..κ πως θα καταλάβω αν μου προκαλεί το ζαναξ ζάλη και σύγχυση ενώ ήδη έχω δέκα μέρες ζαλαδες;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    180
    Quote Originally Posted by Tsoufis1989 View Post
    Μην ανοίγεται νέα θέματα από την στιγμή που έχετε ανοίξει άλλο η συζητάτε είδη το πρόβλημα σας σε άλλη θεματολογια
    Γεια σας. Τι εννοείτε νέα θέματα;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    376
    Σε νιώθω κι εγώ στην αρχή φοβόμουν να το πάρω.Το ζαναξ δρα πάρα πολύ γρήγορα και σε ηρεμεί το 0,25 είναι πολύ μικρή δόση.Τωρα φαντάζομαι έχεις δει την διαφορά γιατί έχει περάσει και αρκετή ώρα.Καλη δύναμη στην προσπάθεια σου και όλα θα πάνε καλά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    336
    Από την στιγμή που έχεις ξαναγράψει κάποιο θέμα που έχεις μπορείς να συνεχίσεις εκει

  8. #8
    Καλησπέρα. Αν είσαι παρθένος οργανισμός ίσως σου φέρει στην αρχή κάποια ατονία. Τα παίρνω 22 χρόνια. Στην αρχή τακτικά. Πλέον τα παίρνω λίγο πιο σπάνια. Μισό του 0,5. Κυρίως το βράδυ για να με βοηθήσει στον ύπνο. Δεν έχω καμία παρενέργεια όλα αυτά τα χρόνια. Παρτο άφοβα και εύχομαι να τελειώσει γρήγορα η αγωγη σου. Καλή δύναμη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Quote Originally Posted by Sophie_ View Post
    Καλησπέρα παιδιά και πάλι.
    Τελικά πήγα σε ψυχίατρο. Μου έδωσε xanax 0,50 mg με την εξής θεραπεία: 1/2-1/2-1/2 για 10 ημ. 1/2-0-1/2 για 5 ημ. 0-0-1/2 για 5 ημ. και διακοπή.
    Μόλις ήπια το πρώτο 0,25. Το άγχος μου όμως είναι τόσο που είχα κ άγχος για να πάρω το αγχολυτικο. Πιο πολύ για ανεπιθύμητες ενέργειες. Εσείς είχατε κ αν ναι ποιες;
    Καμία ανεπιθύμητη ενέργεια δεν είχα κ δεν έχω.
    Πίνω χαναξ 4 χρόνια κοντά.
    Πάρε το χωρίς φόβο θα σε βοηθήσει, αλλά θες και κάτι μονιμο που θα σ ελαττώσει το άγχος όχι μόνο χαναξ, αυτό είναι προσωρινή λύση.

  10. #10
    22 χρόνια???δεν έχεις πάθει εξάρτηση?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    8
    Κυρίως οι ζαλάδες κλπ προκαλούνται από το άγχος. Έχει τύχει να κάνω θεραπεία δύο φορές με ζαναξ και πραγματικά δεν είχα καμία απολύτως παρενέργεια σε τίποτα. Είναι από τα καλύτερα χάπια και βοηθάει στο να ηρεμήσει λίγο ο οργανισμός και να μην είναι συνέχεια σε ένταση. Σου έδωσε και κάποιο άλλο χαπι μαζί ή μόνο το ζαναξ;

  12. #12
    Quote Originally Posted by shadoka View Post
    22 χρόνια???δεν έχεις πάθει εξάρτηση?
    Δεν θα το έλεγα. Σπάνια θα παρω μέσα στην μέρα λόγω άγχους. Κυρίως το παίρνω βράδυ γιατί μου προκαλεί εκνευρισμό η δυσκολία στο να με πάρει ο ύπνος. Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου ποτε δεν χρειάστηκε να παρω πάνω από 1mg συνολικά μέσα στη μέρα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    180
    Quote Originally Posted by Emily21 View Post
    Κυρίως οι ζαλάδες κλπ προκαλούνται από το άγχος. Έχει τύχει να κάνω θεραπεία δύο φορές με ζαναξ και πραγματικά δεν είχα καμία απολύτως παρενέργεια σε τίποτα. Είναι από τα καλύτερα χάπια και βοηθάει στο να ηρεμήσει λίγο ο οργανισμός και να μην είναι συνέχεια σε ένταση. Σου έδωσε και κάποιο άλλο χαπι μαζί ή μόνο το ζαναξ;
    Μόνο αυτό μου έδωσε. Χθες που ήπια 1/2 του 0,5mg δηλαδή 0,25 άρχισα να νιώθω βαρύ το σώμα μου, κουρασμένο, κ δύο ώρες μετά περίπου ένα σα βάρος στο στήθος, σαν πιο βαριά η ανάσα μου, αλλά ταυτόχρονα ήμουν τρομερά χαλαρή. Η ζαλάδα που είχα δέκα μέρες έφυγε μόλις το ήπια, όμως τώρα φοβάμαι να το πάρω ξανά μήπως με πιάσει κάτι στο αναπνευστικό; Του είχα πει βέβαια ότι έχω ασθματικο βήχα αλλά μόνο όταν πάρω μικρόβιο, δεν είμαι καθημερινά με εισπνοές. Πολύ άγχος βρε παιδιά τι θα κάνω δεν ηρεμώ

  14. #14
    Έχεις άγχος?γενικά είσαι αγχωμενη? άρρωστοφοβικη?το ζαναξ δεν προκαλεί παρενέργειες συνήθως ίσα ίσα που σε χαλαρώνει και σε ξεαγχωνει καθώς αυτή είναι η δουλειά του

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    180
    Quote Originally Posted by shadoka View Post
    Έχεις άγχος?γενικά είσαι αγχωμενη? άρρωστοφοβικη?το ζαναξ δεν προκαλεί παρενέργειες συνήθως ίσα ίσα που σε χαλαρώνει και σε ξεαγχωνει καθώς αυτή είναι η δουλειά του
    Πολύ. Από τις 14 του μήνα είμαι ζαλάδες κ πονοκέφαλο κ κάνεις γιατρός δε βρίσκει τιποτα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ REMERON-ΞΑΝΑ ΧΡΗΣΗ XANAX ΓΙΑ ΑΓΧΟΣ
    By kriti28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 04-07-2023, 14:30
  2. Xanax και πάλι xanax
    By Νοσηρή φαντασία in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 91
    Last Post: 01-07-2021, 12:21
  3. xanax
    By akis1 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 23
    Last Post: 11-06-2019, 22:04
  4. Άγχος, αϋπνία και Xanax
    By tsini in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 39
    Last Post: 03-09-2015, 14:23
  5. xanax
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-06-2010, 14:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •