απαντηστε μου στις ερωτησεις σας παρακαλω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    5

    απαντηστε μου στις ερωτησεις σας παρακαλω

    Συνήθιζα να κάνω υποσχέσεις στον Θεό/Θεούς ότι δεν θα κάνω κάποιους ψυχαναγκασμούς όπως πχ να ελέγχω ξανά και ξανά ψυχαναγκαστικά την πόρτα, φουρνο κλπ.


    Ζητούσα αδιευκρίνιστη τιμωρία σε περίπτωση που σπαγα την υπόσχεση κάνοντας τον ψυχακανγκασμό ώστε με τον φόβο της τιμωρίας να πιέσω τον εαυτό μου να μην λειτουργεί ψυχαναγκαστικά.

    Είχα εξηγήσει μια φορά ότι δεν εννοώ αυτές τις υποσχέσεις και ότι τις κάνω λόγω ιδεοψ. Διαταραχής.


    Μια νύχτα, ήμουν στο δρόμο για να πάω κάπου και η "ιδεοψυχ. Διαταραχή" μου "έλεγε" ότι πρέπει να γυρίσω σπίτι για να πάρω άλλες χαρτοπετσέτςς από αυτές που έχω και να χρησιμοποιήσω εκείνες που είναι πιο καλές.


    Τότε για να εξαναγκάσω τον εαυτό μου να μην κάνει την τελετουργία είπα έντονα και προσεχτικά στον Θεό/Θεούς να πέσει κατάρα αν γυρίσω σπίτι μονο και μονο για να παρω άλλες χαρτοπετσετες προκειμενου να τις χρησιμοποιησω εκει που ηταν να τις χρησιμοποιησω.

    Ενω ειπα έντονα τα λογια και προσεχτικα στην πραγματικοτητα δεν ηθελα να τα πω, απλα ημουν τοσο αγχωμενος που πραγματικα νομιζα ότι μονο μια υπόσχεση θα με βγαζε από αυτην την δυσκολη θεση.

    Μετά από 5 δευτερόλεπτα, ακύρωσα την υπόσχεση/κατάρα και εξήγησα στον Θεό/Θεούς ότι δεν το εννοούσα και ότι απλά με αναγκασε το ocd για την υπόσχεση.


    Το μόνο που είχα στο μυαλό μου εκεινη την στιγμη ήταν με την υπόσχεση να εξαναγκάσω τον εαυτό μου να μην γυρίσει σπίτι για να πάρει άλλες χαρτοπετσέτες προκειμενου να τις χρησιμοποιησει εκει που πήγαινα. Απλά ήθελα να συνεχίσω τον δρόμο μου χωρίς να πάω σπίτι.

    Για αυτό και όταν προσπάθησα να κάνω την υπόσχεση, επειδη φοβόμουν ότι μπορεί να κάνω κάποιο λάθος με τα λογια, με το μυαλο μου την εικονοποίησα τι ΔΕΝ έπρεπε να κάνω. Οπότε εικονοποίησα στο μυαλό την διαδρόμη που οδηγούσε σπίτι από το σημείο που στεκόμουν.

    Και παρόλο που την ακύρωσα, κατάφερα να συνεχίσω τον δρόμο μου


    Ανησυχώ για τα αυτά τα υποθετικά σενάρια:

    1) Αν οι Θεοί/ Θεός δέχτηκαν την υπόσχεση παρόλο που την ακύρωσα μετά από 5 δευτερόλεπτα?


    2) Αν μερικές μέρες αργότερα, κάποιο βράδυ υπνωβάτισα? Αν έγινε ο ψυχαναγκασμός την ώρα που υπνοβατούσα;

    3) Πιστεύετε η υπόσχεση αν μετρησε ήταν μόνο για εκείνο το συγκεκριμένο περιστατικό ή όχι;

    4) Η εικονοποίηση την εκανε συγκεκριμένη μόνο για εκείνο το σημείο που στεκόμουν περιστατικό ή όχι?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    336
    Πρώτον μην παρακαλάς δεύτερον τι ηλικία έχεις και τρίτον έχει πάει σε κάποιον ειδικό?

Similar Threads

  1. απαντήστε μου σας παρακαλώ!!!!
    By λενα23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 11-11-2023, 19:22
  2. Απαντήστε μου σας παρακαλώ !!!!
    By λενα23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 04-02-2023, 14:35
  3. Σας παρακαλώ απαντήστε μου
    By Κωστας in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 14
    Last Post: 01-12-2021, 23:26
  4. Παρακαλώ απαντήστε μου
    By Nikosnilouuu in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 05-03-2021, 18:46
  5. παρακαλω απαντηστε μου...
    By kosmein in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 17-06-2009, 00:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •