είμαι χαζή γιατί αυτοκαταστράφηκα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,794

    είμαι χαζή γιατί αυτοκαταστράφηκα

    Η μαμά μου μου λέει ότι είμαι χαζή γιατί πάχυνα και έγινα ρεζίλι παντού και ότι ενώ θα μπορούσα να πάρω τον καλύτερο τελικά έμεινα γεροντοκόρη. Εγώ της είπα ότι απλά αρρώστησα άραγε έχω την δύναμη να αλλάξω το μέλλον μου να αδυνατίσω κλπ? Εσείς τι πιστεύετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    336
    Βασικά η μάνα σ κάνει άσχημα και λάθος που σ λέει κάτι τέτοιο επίσης φυσικά μπορείς να αλλάξεις και ότι έμεινες γεροντοκόρη δν είναι κάτι κακό καολκονθα ήταν να είχες έναν άσχημο γάμο με ότι αυτό συνεπαγεται

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    736
    Δεν έχεις σιγουριά γιατί αφήνεις το περιβάλλον σου να στην κλέβει. Πες στη μάνα σου να πάει να γμθεί καμιά φορά, γιατί όσο δεν, κι εσύ δεν... Να μάχεσαι για τον εαυτό σου δεν αξίζει; Ωραία, αυτή σου είπε ό,τι κατέβασε το ξερό της το κεφάλι, εσύ είσαι υποχρεωμένη να τα καταπιείς αμάσητα όλα αυτά που λέει;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,786
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Η μαμά μου μου λέει ότι είμαι χαζή γιατί πάχυνα και έγινα ρεζίλι παντού και ότι ενώ θα μπορούσα να πάρω τον καλύτερο τελικά έμεινα γεροντοκόρη. Εγώ της είπα ότι απλά αρρώστησα άραγε έχω την δύναμη να αλλάξω το μέλλον μου να αδυνατίσω κλπ? Εσείς τι πιστεύετε?
    εχεις καποιο ψυχολογικο και σου αρεσει να βασανιζεσαι. οποιος παχαινει δεν ειναι χαζος ουτε γινεται ρεζιλι
    επιπλεον να ξερεις οτι το μελλον σου δεν θα αλλαξει εαν γινεις λεπτη και ωραια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,345
    δεν καταστράφηκες επειδή αυτό βλέπεις τώρα δεν είναι όλη η εικόνα.
    σκέψου πως μεγαλώνοντας σου φυτεύουν κάποιες πεποιθήσεις για τον εαυτό μας και τον κόσμο επειδή έχουν τα δικά τους θέματα ή επειδή θέλουν να έχεις καλή εικόνα γι αυτούς.
    το ότι πάχυνες όπως λες, μπορείς να πας σε έναν διατροφολόγο που θα σε κατευθύνει για τις κατάλληλες εξετάσεις που πρέπει να κάνεις και την διατροφή σου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    442
    Μπορείς να αδυνατίσεις για καλύτερη υγεία! Τώρα αν είσαι χοντρή δεν πρέπει να σε απασχολεί...
    Το ράφι χωράει πολλούς.
    Ο κόσμος είναι κακός, σίγουρα θα σε σχολιάζουν αλλά δεν πειράζει και αδύνατη να ήσουν πάλι κάτι θα έλεγαν.
    Απόλαυσε τη ζωή σου όπως είναι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,794
    Δεν το περίμενα αυτό ότι θα κόντευα 50 χρονών και ότι ακόμη θα ζούσα με τους γονείς μου χωρίς να φτιάξω την δική μου οικογένεια.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    396
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Δεν το περίμενα αυτό ότι θα κόντευα 50 χρονών και ότι ακόμη θα ζούσα με τους γονείς μου χωρίς να φτιάξω την δική μου οικογένεια.
    Ο γάμος είναι τυχερό.Αν θες τόσο πολύ να φτιάξεις οικογένεια μπορείς ίσως να επισκεφτείς κάποιο γραφείο συνεκεσιων.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,794
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Ο γάμος είναι τυχερό.Αν θες τόσο πολύ να φτιάξεις οικογένεια μπορείς ίσως να επισκεφτείς κάποιο γραφείο συνεκεσιων.
    Ναι έτσι πιστεύω κ εγώ !!!! Άρα δεν είμαι τυχερή σε αυτόν το τομέα κρίμα σε γραφείο συνεκεσιων ούτε θέλω να πατήσω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    442
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Δεν το περίμενα αυτό ότι θα κόντευα 50 χρονών και ότι ακόμη θα ζούσα με τους γονείς μου χωρίς να φτιάξω την δική μου οικογένεια.
    σιγά, τόσοι ζουν μόνοι. Χωρισμένοι, από θάνατο, από επιλογή. Τουλάχιστον έχεις τους γονείς είσαι τυχερή.
    Πρέπει να αποδεχόμαστε όσα έχουμε. Θα μπορούσες να ήσουν μια πενηντάρα "μόνη" με ένα άνδρα αδιάφορο να συμβιώνει μαζί σου χωρίς να σου προσφέρει τίποτα οικονομικά και ψυχολογικά σε επίπεδο παρέας, αν είχες και παιδιά 22+ μπορεί να ζούσαν μόνα τους και μακριά σου.
    Στα δύσκολα υπάρχουν δεκάδες περιστατικά που ο "άτυχος" δεν έχει στήριξη από κανέναν. Αυτό είναι μια σκέψη που κάνω και δεν απελπίζονται καθώς ακολουθώ και εγώ την δική σου πορεία. Ίσως γίνω 50 και μόνος αλλά δεν είναι κίνητρο να κάνω οικογένεια για να με προσκομίσουν και να έχω παρέα...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    396
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Ναι έτσι πιστεύω κ εγώ !!!! Άρα δεν είμαι τυχερή σε αυτόν το τομέα κρίμα σε γραφείο συνεκεσιων ούτε θέλω να πατήσω
    Και εγώ θεωρώ το εαυτό μου άτυχο στον έρωτα.Είναι δύσκολο να το αποδεχθείς.Αν όμως νιώθεις έντονη την ανάγκη να έχεις ένα παιδί,τότε υπάρχουν τρόποι.Άσχετο,αλλά αστρολογικά μήπως έχεις την Αφροδίτη σε μη ευνοϊκό πλανήτη;πχ στον Αιγόκερω η στην παρθένο;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,115
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Η μαμά μου μου λέει ότι είμαι χαζή γιατί πάχυνα και έγινα ρεζίλι παντού και ότι ενώ θα μπορούσα να πάρω τον καλύτερο τελικά έμεινα γεροντοκόρη. Εγώ της είπα ότι απλά αρρώστησα άραγε έχω την δύναμη να αλλάξω το μέλλον μου να αδυνατίσω κλπ? Εσείς τι πιστεύετε?
    Νομίζω έχεις επιλέξει να είσαι κολλημένη σε μια κατάσταση όπου "η μαμά σου λέει κάτι" και δεν θες με τίποτα να το αλλάξεις. Τους γονείς μας δεν μπορούμε με τίποτα να τους αλλάξουμε. Ό,τι λένε είναι ο καθρέφτης της ψυχής τους. Το θέμα είναι τι κάνουμε για να φύγουμε από αυτή την κατάσταση.. Εσύ επιλέγεις να ζεις το ίδιο μοτίβο καθημερινά, είτε με την μαμά σου, είτε με τους συναδέλφους σου. Αν η ζωή σου δεν σου αρέσει, άλλαξε την.. Είναι δική σου! Μια φορά ζούμε. Κάνε μικρά μικρά βήματα. Δεν θα δεις την αλλαγή αμέσως. Αλλά κάνε κάτι.

  13. #13
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Η μαμά μου μου λέει ότι είμαι χαζή γιατί πάχυνα και έγινα ρεζίλι παντού και ότι ενώ θα μπορούσα να πάρω τον καλύτερο τελικά έμεινα γεροντοκόρη. Εγώ της είπα ότι απλά αρρώστησα άραγε έχω την δύναμη να αλλάξω το μέλλον μου να αδυνατίσω κλπ? Εσείς τι πιστεύετε?
    Το να χάσεις κιλά τη σήμερον εποχή είναι το πιο εύκολο πράγμα. Αν είσαι πχ γύρω στα 40, με μια καλή δουλίτσα και απ ότι καταλαβαίνω το μυαλό σου μια χαρά είναι, τότε θα χεις και προτάσεις κι από τους καλύτερους, φτάνει να φροντίσεις το θέμα κιλά.
    γιάννης

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,794
    Θέλω να παντρευτώ κ εγώ όλοι μα όλοι πια Παντρεύονται. Γύρω στα 50 είιμαι ….

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Location
    Love Can Be Found Anywhere
    Posts
    18
    Εκτός από τις κυρίες που στο παρόν νήμα δηλώνουν ορθά-κοφτά ατυχήσασες στα της αγάπης, νομίζω πως ήρθε η μεγάλη στιγμή να μάθετε πως υπάρχουν και αιωνίως νεανίες κύριοι που έχουν επίσης ατυχήσει στο εν λόγω πεδίο. Μπορεί να μην παντρεύτηκαν ποτέ παρά το γεγονός πως αγάπησαν παράφορα ή να συζούσαν για χρόνια και να μην έγινε το μεγάλο βήμα ή να έπεσαν θύματα της ίδιας τους της ευαισθησίας… Μπορεί, μπορεί, πολλά μπορεί… Τι λέτε, να αρχίσουμε να μαζευόμαστε μήπως και κάνουμε τις κυρίες να νιώσουν κάπως καλύτερα κι ενδεχομένως να βιώσουν μια κάποια μικρότερη και πιο υποφερτή μοναξιά?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να φάω γιατί δεν είμαι καλά ή δεν είμαι καλά γιατί δεν τρώω όσο πριν;
    By adespoto in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-2021, 21:55
  2. Μήπως είμαι χαζή????
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 24
    Last Post: 29-07-2017, 13:28
  3. Μαλλον ειμαι χαζη..
    By crazyelena in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 17-03-2015, 02:48
  4. Δεν επιβιώνω είμαι πολύ χαζή πιο χαζή από όλους.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 19-03-2014, 20:34
  5. Γιατί είμαι έτσι όπως είμαι...
    By Manos88 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2008, 13:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •