Ιστορικό σχιζοφρένειας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    2

    Ιστορικό σχιζοφρένειας

    Καλησπέρα.
    Η γιαγιά μου έχει διαγνωστεί με σχιζοφρένεια από τα 40 αφού έχασε τον γιο της. Είχε και νωρίτερα εκρήξεις θυμού και σκληρό χαρακτήρα όχι με όλους όμως... Τώρα μιλάει μόνη της, βγαίνει στην αυλή και φωνάζει, λέει ότι θέλουν να την σκοτώσουν και την παρακολουθούν και μιλάει για χρώματα. Επίσης πολλές φορές έχει προσπαθήσει να σκοτώσει τον άνδρα της. Επίσης δεν πλένεται και ενώ παλιά ήταν άριστη μαγείρισσα τώρα τα φαγητά της δεν τρώγονται και το σπίτι της είναι βρώμικο. Ο λόγος της είναι ασυναρτητος, έχει νοσηλευτεί και σε ψυχιατρείο για λίγες μέρες. Τα φάρμακα δεν δέχεται να τα παίρνει το καταλαβαίνει όταν τα βάζουμε κρυφά...
    Το άγχος μου είναι μήπως είναι κληρονομική πάθηση. Εγώ έχω περάσει πολλά από μικρή με αποτέλεσμα εκεί που γελούσα και είχα όρεξη για ζωή τώρα να γελάω μηχανικά...θέλω να κάνω πράγματα μόνο και μόνο για να ξεχνιέμαι από τα άγχη μου. Παρουσιάζω αδυναμία συγκέντρωσης και τρομερά αδύναμη μνήμη, επίσης νευριάζω πολύ εύκολα όταν κάποιος δεν καταλαβαίνει τι λέω και του φωνάζω. Κλαίω και πολύ εύκολα πχ. Αν συζητάω με κάποιον και αναφερθώ σε κάτι που περνάω με την υγεία μου τότε θα με πιάσουν τα κλάματα. Κλαίω πολύ εύκολα. Επίσης όταν είμαι σε παρέα αντί να κάνω συζητήσεις κάθομαι και ακούω και χάνομαι στις σκέψεις μου... Το κορυφαίο είναι ότι κολλαω όταν μιλάω και δεν μου έρχονται οι λέξεις... Επίσης λόγω πένθους γονέα και αρρώστιας του άλλου γονέα έχω φοβίες με την υγεία και νομίζω ότι κάτι θα μου βρουν και εμένα και θα πεθάνω...
    Κατά τα άλλα έχω βγάλει πανεπιστήμιο με πολύ καλό βαθμό και τώρα ολοκληρώνω και το μεταπτυχιακό μου...
    Δεν ξέρω τι να κάνω... φοβάμαι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    344
    Βασικά καλησπέρα με λένε παναγιωτη εσένα?καλή δύναμη στον αγώνα που δίνεις γυμτ είναι αγώνας πιστεύω ότι τπτ από αυτά δν θα σ είναι κληρονομικό αλλά όλα αυτά έχουν στοιχειώσει την ψυχή και το μυαλό σ με άσχημο τροπο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,266
    Είναι σίγουρο ότι χρειάζεσαι βοήθεια....έχει μαυρίσει η ψυχή σου!!!Δεν είναι όλα κληρονομικά,αλλά αν δεν βοηθήσεις τον εαυτό σου,μπορεί να έχει ασχημες συνέπειες αυτό στον ψυχισμό σου!!
    Πολλοί άνθρωποι έχουν κάποια γονίδια,αλλά εκδηλώνονται μετά από έντονα άγχη και στενοχωριες...οπότε κοίτα να βοηθήσεις τον εαυτό σου!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    344
    Quote Originally Posted by Philuoi View Post
    Καλησπέρα.
    Η γιαγιά μου έχει διαγνωστεί με σχιζοφρένεια από τα 40 αφού έχασε τον γιο της. Είχε και νωρίτερα εκρήξεις θυμού και σκληρό χαρακτήρα όχι με όλους όμως... Τώρα μιλάει μόνη της, βγαίνει στην αυλή και φωνάζει, λέει ότι θέλουν να την σκοτώσουν και την παρακολουθούν και μιλάει για χρώματα. Επίσης πολλές φορές έχει προσπαθήσει να σκοτώσει τον άνδρα της. Επίσης δεν πλένεται και ενώ παλιά ήταν άριστη μαγείρισσα τώρα τα φαγητά της δεν τρώγονται και το σπίτι της είναι βρώμικο. Ο λόγος της είναι ασυναρτητος, έχει νοσηλευτεί και σε ψυχιατρείο για λίγες μέρες. Τα φάρμακα δεν δέχεται να τα παίρνει το καταλαβαίνει όταν τα βάζουμε κρυφά...
    Το άγχος μου είναι μήπως είναι κληρονομική πάθηση. Εγώ έχω περάσει πολλά από μικρή με αποτέλεσμα εκεί που γελούσα και είχα όρεξη για ζωή τώρα να γελάω μηχανικά...θέλω να κάνω πράγματα μόνο και μόνο για να ξεχνιέμαι από τα άγχη μου. Παρουσιάζω αδυναμία συγκέντρωσης και τρομερά αδύναμη μνήμη, επίσης νευριάζω πολύ εύκολα όταν κάποιος δεν καταλαβαίνει τι λέω και του φωνάζω. Κλαίω και πολύ εύκολα πχ. Αν συζητάω με κάποιον και αναφερθώ σε κάτι που περνάω με την υγεία μου τότε θα με πιάσουν τα κλάματα. Κλαίω πολύ εύκολα. Επίσης όταν είμαι σε παρέα αντί να κάνω συζητήσεις κάθομαι και ακούω και χάνομαι στις σκέψεις μου... Το κορυφαίο είναι ότι κολλαω όταν μιλάω και δεν μου έρχονται οι λέξεις... Επίσης λόγω πένθους γονέα και αρρώστιας του άλλου γονέα έχω φοβίες με την υγεία και νομίζω ότι κάτι θα μου βρουν και εμένα και θα πεθάνω...
    Κατά τα άλλα έχω βγάλει πανεπιστήμιο με πολύ καλό βαθμό και τώρα ολοκληρώνω και το μεταπτυχιακό μου...
    Δεν ξέρω τι να κάνω... φοβάμαι...
    Καλησπέρα πως είσαι?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    4
    The latest update, FNF Week 8 is no exception.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    2
    Γενικά προσπαθώ να σκέφτομαι λογικά έχω σταθεί βράχος σε πολλές και δύσκολες στιγμές...Δεν θεωρώ ότι χρειάζομαι βοήθεια ακόμα... θεωρώ ότι απλά πρέπει να μην μου προκύψει άλλη δυσκολία... Λένε ότι ο Θεός δοκιμάζει τους δυνατούς.. εμένα με παραδοκιμασε και ακόμα έχω χρόνια μπροστά μου.... Είμαι 30 χρόνων και κάθε μέρα όταν ξυπνάω σκέφτομαι τι άλλο θα μου τύχει αντί να σκέφτομαι τι θα κάνω για να διασκεδάσω... καταλαβαίνω ότι όλοι περνάμε δυσκολίες...αλλά άλλη δυσκολία είναι να χάνεις αγαπημένα πρόσωπα από την ζωή και άλλο να χωρίσεις από μια σχέση... Άλλο το πρόβλημα υγείας και άλλο το να μην έχεις 500 ευρώ να πας διακοπές... Αυτό που ζήτησα είναι απλά να μην πονέσω άλλο. Η ψυχή κρέμεται από μια κλωστή.

Similar Threads

  1. ΔΙΑΓΡΑΦΗΚΕ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΤΩΝ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ;
    By Remedy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 25
    Last Post: 10-03-2022, 10:35
  2. Ιστορικό πανικού 22 χρόνων και βοήθεια
    By betman1982 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 16-05-2021, 20:00
  3. Ενα ιδιαιτερο ιστορικο!
    By 1642Eva in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 13
    Last Post: 30-09-2014, 01:34
  4. Δεν θα γράψω το ιστορικό μου...!!!!
    By Elendar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 24-05-2013, 00:38
  5. p_k : Το ιστορικό ενός θριάμβου!
    By NADINE_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 18
    Last Post: 23-02-2009, 14:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •