ΑΜΕΑ-ευαισθητοποίηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    438

    ΑΜΕΑ-ευαισθητοποίηση

    Θέλω να ανοίξω αυτό το θέμα με αφορμή την σημερινή επίσκεψη μου σε γνωστό πολυιατρείο της περιοχής μου για διάφορες εξετάσεις συγγενικού μου ατομου με κινητικά προβλήματα.Μετά λύπησης μου παρατήρησα ότι πέρα από την ειδική μπάρα στην είσοδο για τα Αμεα,δεν υπήρχε αναλόγη τουαλέτα για αυτούς τους ανθρώπους.Εγώ προσωπικά θέλω αυτοι οι άνθρωποι να έχουν ίση μεταχείριση,και να μην νιώθουν ότι είναι στο περιθώριο από την κοινωνία.Γιατί να μην μπορούν αυτοι οι άνθρωποι να επισκεφτούν ένα εστιατόριο,Την θάλασσα κτλπ.Χρειάζεται ευαισθητοποίηση,αλλά δεν νομίζω να αλλάξει κάτι..με τέτοια απάθεια και εγωισμό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    346
    Σύμφωνο μαζί σ απολυτα...δν υπάρχει σεβασμός ούτε από τον πολίτη ούτε από το κράτος δυστυχώς πολίτες άλλης κατηγορίας τους θεωρουν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    510
    Δεν νομίζω να μην υπήρχε τουαλέτα. Είναι υποχρεωτικό. Ρώτησες μήπως ήταν κάπου κρυμμένη...
    Δεν θέλουν ίση μεταχείριση γιατί θέλουν να ζούν με επίδομα χωρίς φόρους και να έχουν βοηθό να τους κάνει τις δουλειές και να πληρώνεται από το κράτος. να έχουν και προνόμια στην εργασία.
    Η πρόσβαση στη θάλασσα και σε εστιατόρια γίνεται εύκολα υπάρχουν τουλάχιστον αρκετά να επιλέξουν. Δυστυχώς υπάρχουν παλιά κτίρια χωρίς ασανσέρ και υπερυψωμένη είσοδο, με στενά και χάλια πεζοδρόμια, που έχουν και τραπέζια, κάδους, πινακίδες, κολόνες, χαλασμένα πλακάκια, "πεζόδρομοι" για αυτοκίνητα και χάλια λιθόστρωτα. Μπάρες αναπήρων υπάρχουν παντού αλλά δεν είναι καλά φτιαγμένες , ίσως και να είναι κλεισμένες από αυτοκίνητα.
    Είναι μεγάλη ταλαιπωρία και υπάρχει προκατάληψη και φόβος για ένα ΑΜΕΑ να κυκλοφορήσει. Υπάρχει όμως μεγάλη πρόοδος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,419
    όχι ποιός θέλει να ζει με επιδόματα; τί είναι, ανίκανοι να δουλέψουν; δεν νομίζω. αν είναι πχ ιατρικά απαράδεκτο να δουλέψουν επειδή αυτό θα κάνει το όποιο πρόβλημα χειρότερο, οκ. αν όχι, εμένα δεν με πειράζει αν έχω ψυχολόγο ανάπηρο, ΑΜΕΑ δεν είναι ευδόκιμος όρος πια νομίζω, δε με νοιάζει αρκεί να μην καταπονείται περισσότερο ή αισθάνεται άσχημα για την αναπηρία του, εσωτερικά το ίδιο, ο ίδιος, η ίδια η άνθρωπος.
    γι αυτό μιλάμε για συμπερίληψη. για να μη ζουν με επιδόματα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,525
    τη ρατσιστικα γραφετε εδω περα βρε παιδια δεν θελουν ιση μεταχειριση γιατι θελουν να ζουν με επιδομα? καλα βρε τη γραφεται γυρνατε στην εποχη του χιτλερ που σκοτωνε τους αναπηρους? μισαναπηρισμος στο μεγαλειο του τη λετε βρε και ειστε και σε φορουμ για ψυχικες ασθενειες πατε καλα βρε.... ισα δικαιωματα ειναι ο αναπηρος να μην παιρνει ενα επιδομα για να μπωρει να επιβιωση? γιατι στην ελλαδα δεν μιλαμε για διαβιωση ανεξαρτητη με αξιοπρεπεια..... βρε πατε καλα δινω εκατο ευρο το μηνα σε φαρμακα και πρεπει για να τηρηθουν τα ισα δικαιωματα να μην μου δινει ενα επιδομα το κρατος να μου καλυβει καποια εξοδα με δουλευεται? εχω δυο ανοιατες ασθενειες ειμαι στους γιατρους και εξετασεις συνεχεια και ειναι ανιση μεταχειριση που παιρνω ενα προνοιακο επιδομα απο το κρατος πατε καλα βρε........

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    438
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    τη ρατσιστικα γραφετε εδω περα βρε παιδια δεν θελουν ιση μεταχειριση γιατι θελουν να ζουν με επιδομα? καλα βρε τη γραφεται γυρνατε στην εποχη του χιτλερ που σκοτωνε τους αναπηρους? μισαναπηρισμος στο μεγαλειο του τη λετε βρε και ειστε και σε φορουμ για ψυχικες ασθενειες πατε καλα βρε.... ισα δικαιωματα ειναι ο αναπηρος να μην παιρνει ενα επιδομα για να μπωρει να επιβιωση? γιατι στην ελλαδα δεν μιλαμε για διαβιωση ανεξαρτητη με αξιοπρεπεια..... βρε πατε καλα δινω εκατο ευρο το μηνα σε φαρμακα και πρεπει για να τηρηθουν τα ισα δικαιωματα να μην μου δινει ενα επιδομα το κρατος να μου καλυβει καποια εξοδα με δουλευεται? εχω δυο ανοιατες ασθενειες ειμαι στους γιατρους και εξετασεις συνεχεια και ειναι ανιση μεταχειριση που παιρνω ενα προνοιακο επιδομα απο το κρατος πατε καλα βρε........
    Ευτυχώς που τους απάντησες εσυ..εγώ δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να πω κάτι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    510
    Πρόσβαση σε γιατρό και φάρμακα πρέπει να έχουν όλοι αλλά τι πάει να πει πως δίνεις 100€ ως ΑΜΕΑ και όσοι δεν έχουν αναπηρία μπορεί να παίρνουν ακριβά και πολλά φάρμακα. Όπως και να μπαίνεις σε μέσα μεταφοράς χωρίς εισιτήριο, να πηγαίνεις διακοπές χωρίς κλήρωση. Οι άλλοι πρέπει να ζήσουν και να πληρώσουν.
    Δεν πρέπει να τα ισοπεδώνεται όλα γιατί υπάρχουν άνθρωποι που αντικειμενικά μπορούν να δουλέψουν και απαιτούν και ειδική ποσοστοση για να βολεύουν. Το όφελος είναι και για σύζυγο ή παιδί όχι απαραίτητα για τον άνθρωπο που έχει ο ίδιος μια δυσκολία.
    Αν διαβάζες το φόρουμ θα ήξερες πως υπάρχουν άνθρωποι ξεκρεμαστοι χωρίς ποσοστό.
    Αν κάποιος έχει ασθένεια που χρειάζεται φροντίδα θα πρέπει να την έχει δωρεάν αλλά χωρίς λεφτά στο λογαριασμό αφού ξέρουμε τι γίνεται στις περισσότερες περιπτώσεις.
    Πενιχρό εισόδημα που άλλοι πληρώνουν μια ζωή εισφορές για να πάρουν μια μικρή σύνταξη στα 67.
    Πολλοί είναι επαγγελματίες ΑΜΕΑ για να συντηρούν τους οικείους τους. Μην το παίρνετε προσωπικά γιατί αν για εσάς είναι αληθινό το πρόβλημα σίγουρα θα ξέρετε περιπτώσεις σαν αυτές που λέω και είναι πολλές . Αν ήταν αντικείμενα και αυστηρά τα κριτήρια για το ποσοστό θα μπορούσατε να έχετε καλύτερη φροντίδα από το κράτος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,525
    σε αυτο το φορουμ σπας πλακα? αχβαχ

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    438
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Πρόσβαση σε γιατρό και φάρμακα πρέπει να έχουν όλοι αλλά τι πάει να πει πως δίνεις 100€ ως ΑΜΕΑ και όσοι δεν έχουν αναπηρία μπορεί να παίρνουν ακριβά και πολλά φάρμακα. Όπως και να μπαίνεις σε μέσα μεταφοράς χωρίς εισιτήριο, να πηγαίνεις διακοπές χωρίς κλήρωση. Οι άλλοι πρέπει να ζήσουν και να πληρώσουν.
    Δεν πρέπει να τα ισοπεδώνεται όλα γιατί υπάρχουν άνθρωποι που αντικειμενικά μπορούν να δουλέψουν και απαιτούν και ειδική ποσοστοση για να βολεύουν. Το όφελος είναι και για σύζυγο ή παιδί όχι απαραίτητα για τον άνθρωπο που έχει ο ίδιος μια δυσκολία.
    Αν διαβάζες το φόρουμ θα ήξερες πως υπάρχουν άνθρωποι ξεκρεμαστοι χωρίς ποσοστό.
    Αν κάποιος έχει ασθένεια που χρειάζεται φροντίδα θα πρέπει να την έχει δωρεάν αλλά χωρίς λεφτά στο λογαριασμό αφού ξέρουμε τι γίνεται στις περισσότερες περιπτώσεις.
    Πενιχρό εισόδημα που άλλοι πληρώνουν μια ζωή εισφορές για να πάρουν μια μικρή σύνταξη στα 67.
    Πολλοί είναι επαγγελματίες ΑΜΕΑ για να συντηρούν τους οικείους τους. Μην το παίρνετε προσωπικά γιατί αν για εσάς είναι αληθινό το πρόβλημα σίγουρα θα ξέρετε περιπτώσεις σαν αυτές που λέω και είναι πολλές . Αν ήταν αντικείμενα και αυστηρά τα κριτήρια για το ποσοστό θα μπορούσατε να έχετε καλύτερη φροντίδα από το κράτος.
    Ολα αυτα που λες για τις κομπινες με τα επιδόματα είναι σωστα.Αλλά εγώ μίλησα για ευαισθητοποίηση της κοινωνίας αλλά και του κράτους απέναντι σε όσους έχουν πραγματικά προβλήμα.Δυστυχώς είσαι ένας από αυτούς που τα έχουν όλα γραμμένα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    510
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Ολα αυτα που λες για τις κομπινες με τα επιδόματα είναι σωστα.Αλλά εγώ μίλησα για ευαισθητοποίηση της κοινωνίας αλλά και του κράτους απέναντι σε όσους έχουν πραγματικά προβλήμα.Δυστυχώς είσαι ένας από αυτούς που τα έχουν όλα γραμμένα!
    Δεν είναι μόνο κομπίνες. Υπάρχουν περιστατικά που κατάφεραν νόμιμα να χαρακτηριστούν ΑΜΕΑ, και μπορούν να έχουν φυσιολογική ζωή και χωρίς φάρμακα. τα πραγματικά προβλήματα σκέφτομαι και εγώ που καλούνται να αντιμετωπίσουν έστω και προσωρινά αρκετοί χωρίς καμία υποστήριξη.
    Δεν νομίζω πως τα ΑΜΕΑ θέλουν τον οίκτο κανενός.
    Απαντάω πως κανείς δεν θα ενδιαφερθεί για τις δυσκολίες των αμεα γιατί όλοι ξέρουν τι γίνεται και ο καθένας έχει τα δικά του θέματα να διαχειριστεί.
    Σε κανέναν δεν αρέσει να παραχωρεί τη θέση του για να περάσει ΑΜΕΑ κατά προτεραιότητα, όπως απαιτούν με θράσος.
    Ευαισθητοποίηση χρειάζεται για όλους χωρίς να υπάρχει ταμπέλα ΑΜΕΑ. Κρίνεις ανάλογα με αυτό που βλέπεις κάθε φορά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,419
    η προτεραιότητα σε άτομα με αναπηρία ή τυφλά σε δημόσιες υπηρεσίες δεν το συζητώ, πρέπει να είναι δεδομένη. όπως στις εγγύους για παράδειγμα. και τους υπερήλικες.
    μην συγκρίνουμε τους αναπήρους με τους δηλωθέντες ως αναπήρους. αυτό δεν έχει βάση στη κοινωνία όταν ο δηλωθέν ανάπηρος δεν χρειάζεται να έχει ράμπα στο φανάρι ή χώρο στο πεζοδρόμιο να περάσει. ούτε χρειάζεται κάποιον να κάνει σήμα σε ένα αυτοκίνητο να σταματήσει επειδή το αμαξίδιο πάει αργά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,525
    το θεμα με σενα αχβαχ ειναι οτι εισαι προκατηλημενος με τα ΑΜΕΑ δεν συμβενει κατι διαφορετικο απο οτι συμβενει στη διαφθορα του ευρυτερου δημοσιου τομεα με τους πολιτικους βλεπε ΤΕΜΠΗ ασ πουμε....... οι πολιτικοι με το δημοσιο τα κανουν πλακακια και στηνουν με πολιτες διαφθορα..... ομως σε αυτο δεν φτενε τα ΑΜΕΑ αυτο δεν καταλαβενεις ο ανηψιος ενος φιλου μου εδω επαθε σχιζοφρενεια οπως και εχω και εγω διαφορα? η μανα του παιδιου ειναι απο ΙΡΛΑΝΔΙΑ πηρε το παιδι της ΙΡΛΑΝΔΙΑ της το εκαναν καλα του εβγαλαν συνταξη και του βρηκαν και δουλεια......... συγκρισει ΕΛΛΑΔΑΣ εγω εχω βγαλει πανεπιστημειο εχω κανει μαστερ τελειωνω δευτερο μαστερ και ακομα αυτος ο ΟΑΕΔ δεν μου εχει κανει μια προταση για δουλεια..... ΙΡΛΑΝΔΙΑ τα εκανε ολλα το ΚΡΑΤΟΣ εδω κατηγορουμε τα ΑΜΕΑ για απατεωνες και βγαζουμε το μισαναπηρισμο μας εκει το κρατος δουλευει για το πολιτη.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    510
    Δεν έχω κάτι με τους ανθρώπους αλλά αφού ο ανιψιός έγινε καλά και του βρήκαν δουλειά γιατί να παίρνει και σύνταξη?όπως λες και εσύ έχεις τα θέματα σου και προσόντα θα ήταν άδικο αν σε μια προκήρυξη έχανες την θέση εργασίας από κάποιον που θα έχει την σύνταξη του και τα έξτρα μόρια η έξτρα θέση μόνο για αυτόν από ΑΜΕΑ στην οικογένεια.
    Δεν έχω προκατάληψη με όλους έχω συναντήσει ΑΜΕΑ που αγωνίζονται και θέλουν να προχωράνε με την αξία τους και τη σειρά τούς. Παραχωρούν και την προτεραιότητα σε άλλους όταν είναι φανερό πως αντιμετωπίζουν σοβαρότερο πρόβλημα.Με ενοχλούν όμως όσοι απαιτούν ιδική μεταχείριση και προνόμια. Τα έξοδα υγείας και αποκατάστασης είναι ηθικό να τα καλύπτει το δημόσιο εξολοκλήρου αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι υπερβολή.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,419
    ειδική μεταχείρηση και προνόμια για να το λες θα έχεις κάτι στο νου σου. μάλλον θα έχει υποπέσει στην αντίληψή σου κάποιο περιστατικό.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    438
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Δεν είναι μόνο κομπίνες. Υπάρχουν περιστατικά που κατάφεραν νόμιμα να χαρακτηριστούν ΑΜΕΑ, και μπορούν να έχουν φυσιολογική ζωή και χωρίς φάρμακα. τα πραγματικά προβλήματα σκέφτομαι και εγώ που καλούνται να αντιμετωπίσουν έστω και προσωρινά αρκετοί χωρίς καμία υποστήριξη.
    Δεν νομίζω πως τα ΑΜΕΑ θέλουν τον οίκτο κανενός.
    Απαντάω πως κανείς δεν θα ενδιαφερθεί για τις δυσκολίες των αμεα γιατί όλοι ξέρουν τι γίνεται και ο καθένας έχει τα δικά του θέματα να διαχειριστεί.
    Σε κανέναν δεν αρέσει να παραχωρεί τη θέση του για να περάσει ΑΜΕΑ κατά προτεραιότητα, όπως απαιτούν με θράσος.
    Ευαισθητοποίηση χρειάζεται για όλους χωρίς να υπάρχει ταμπέλα ΑΜΕΑ. Κρίνεις ανάλογα με αυτό που βλέπεις κάθε φορά.
    Δεν μίλησε κανένας για οίκτο,αλλά για σεβασμό!Προσπαθω να καταλήξω το αν είσαι προκαταλειμενος η απλά αναίσθητος με αυτά που λες.Εφόσον δεν έχεις την ανάλογη ενσυναισθηση να εύχεσαι να μην βρεθείς ποτέ σε τέτοια θέση εσυ η κάποιο αγαπημένο σου πρόσωπο..τότε θα κανείς στροφή 180μοιρων.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αμεα και εργασια
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 07-02-2021, 22:00
  2. Αμεα και εργασια?
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 05-01-2021, 13:22
  3. Είμαι ΑμΕΑ
    By apla_ego in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 22-07-2018, 12:21
  4. 15% ΑΜΕΑ στο δημοσιο
    By deleted-member09062017 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 7
    Last Post: 29-03-2017, 22:36
  5. ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΑμΕΑ
    By NikosD. in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 1
    Last Post: 02-09-2006, 19:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •