Φόβος θανατου & αρρώστιας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    17

    Φόβος θανατου & αρρώστιας

    Καλησπέρα στην παρέα!
    Έχετε νιώσει ποτέ πως εκεί που κάθεστε ξαφνικά θα «σβήσετε» και αρχίζετε και σκέφτεστε ότι είστε άρρωστοι και δεν το ξέρετε και ότι θα πεθάνετε στα καλά καθούμενα;
    Το αισθάνομαι κάποιες φορές όπως και σήμερα μου πέρασε από το μυαλό και πάω να φρικαρω. Με την θεραπεύτρια μου το έχουμε συζητήσει και με έχει ενημερώσει ότι προφανώς είναι λόγω του άγχους και λόγω του ότι το σκέφτομαι. Όταν τα λέω μαζί της νιωθω πολύ καλύτερα, όταν όμως είμαι σπίτι και συμβαίνει αυτό δεν μπορώ να σκεφτώ καθαρά και φοβάμαι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    342
    Quote Originally Posted by Vaso S View Post
    Καλησπέρα στην παρέα!
    Έχετε νιώσει ποτέ πως εκεί που κάθεστε ξαφνικά θα «σβήσετε» και αρχίζετε και σκέφτεστε ότι είστε άρρωστοι και δεν το ξέρετε και ότι θα πεθάνετε στα καλά καθούμενα;
    Το αισθάνομαι κάποιες φορές όπως και σήμερα μου πέρασε από το μυαλό και πάω να φρικαρω. Με την θεραπεύτρια μου το έχουμε συζητήσει και με έχει ενημερώσει ότι προφανώς είναι λόγω του άγχους και λόγω του ότι το σκέφτομαι. Όταν τα λέω μαζί της νιωθω πολύ καλύτερα, όταν όμως είμαι σπίτι και συμβαίνει αυτό δεν μπορώ να σκεφτώ καθαρά και φοβάμαι.
    Το παθαινα για χρονια....τωρα το παθαινω μθα φορα στο τοσο ...σαμ σβησιμο σαν να πεφτω σε κενο ...κ ν πεταγομαι με ταχυκαρδια ...ξεχνα το ...ςιναι απο το αγχος κ την ανασφαλια ...στο εγγυομαι ..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    344
    Το παθαίνω όλο αυτόν το μηνα

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2024
    Posts
    283
    Ετσι καπως ξεκινησε η ψυχοθεραπεια μου .
    Μετα απο κρίσης πανικού ειχα αποκτήσει περισσότερο φόβου θανάτου .

  5. #5
    Έχω αυτό το πρόβλημα απ τα 25 μιυ κ είμαι 40...κανω ψυχοθεραπεία τα τελευταία 12 χρόνια.... Μετά από κάθε συνεδρία είμαι καλά κάποιες βδομάδες κ φτου κ απ την αρχή.... Πως λύνεται τελικά αυτό;;;
    Λύνεται;;; τι κατεύθυνση πρέπει να έχουν οι συνεδρίες; τι να ρωτάμε; τι να μας ρωτάνε; δεν ξέρω.... Κ πάω στον καλύτερο της περιοχής μου Ε... Εξαιρετική προσέγγιση κ βιηθεια.... Το υπόλοιπο ανήκει μονο σ εμάς εν τέλει; στο μυαλό μας μ. Πως το κατευθύνουμε;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    344
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    Έχω αυτό το πρόβλημα απ τα 25 μιυ κ είμαι 40...κανω ψυχοθεραπεία τα τελευταία 12 χρόνια.... Μετά από κάθε συνεδρία είμαι καλά κάποιες βδομάδες κ φτου κ απ την αρχή.... Πως λύνεται τελικά αυτό;;;
    Λύνεται;;; τι κατεύθυνση πρέπει να έχουν οι συνεδρίες; τι να ρωτάμε; τι να μας ρωτάνε; δεν ξέρω.... Κ πάω στον καλύτερο της περιοχής μου Ε... Εξαιρετική προσέγγιση κ βιηθεια.... Το υπόλοιπο ανήκει μονο σ εμάς εν τέλει; στο μυαλό μας μ. Πως το κατευθύνουμε;
    Δυστυχώς για όλους μας ζούμε σε εποχή που δν μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τπτ και δν είμαστε μόνο εμείς που γράφουμε εδώ μέσα αλλά και άλλοι πολλοι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    342
    Θ σ πω πως μ περασε εμενα . .αφου ειχα παει σε ολπυς τους γιατρους κ μ λεγανε ειναι σαν ν λεμε λειπεο ο γατος κ βγαινουν τα ποντικια ...γινετε μονο τπυ τοσωμα τοκανει ...δεν το δεχομουν ...οταν ξεκιησα τα αντικαταθλιπρικα .. περασε ....κ μεταοταν ταεκοψα το παθαινα μιαστο τοσο ....οποτε κατανοησα ψυχοσωματικο. .εφυγε ...το μυαλο μ μ την κατανοηση το εδιωξε ...οποτε πρεπει ν το κατανοησειε ...οταν το παθαινρις πσρε ενα ζαναξ ν δεις πως θ περασει ....παιδια οθανατος ερχετε οταν σρωωστησει τοσωμα βαρια ....πολθ βαρια ...εμειε εψουμε ευαιδθητη ψυχη ....κ φωναζει τοσωμα...βοηθατηνψυχη ....ψυχωσωματικα

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2024
    Posts
    283
    Φυσκα και λυνεται ,αλλιως τωρα επρεπε να ειμαι κλεισμενη σε ενα σπιτι και να κλαιω την μοίρα μου .
    Ουτε στα αεροπλανα που χρειαζοταν για την δουλεια μου δεν ανέβαινα .
    Την συνεδρια ο θεραπευτης την καθοριζει με βαση τις δικες σου αναγκες .

    Οντως εχουμε καποια πισωγυρισματα αλλα τα διαχειριζόμαστε .
    Χθες που επεστρεψα ειχαμε πολλες αναταραξεις στο αεροπλανο λογο αερα .Αν δεν δουλευα θεραπευτικα δεν ξερω μαλλον θα ειχα πεθανει απο τον φοβο μου .
    Δεν αφηνουμε τις σκεψεις να διαιωνίζουν την καταασταση .
    Νομιζω το εχω ξαναπει εγω εκανα γνωσιακη και κανω ακομα παραλληλα με συστημική .Η γνωσιακη ειναι ομως που μου έμαθε να διαχειρζομαι τις κρίσεις πανικού .

    Εσυ ποια προσεγγιση κανεις με τον θεραπευτη σου ;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    342
    Quote Originally Posted by nemo View Post
    Φυσκα και λυνεται ,αλλιως τωρα επρεπε να ειμαι κλεισμενη σε ενα σπιτι και να κλαιω την μοίρα μου .
    Ουτε στα αεροπλανα που χρειαζοταν για την δουλεια μου δεν ανέβαινα .
    Την συνεδρια ο θεραπευτης την καθοριζει με βαση τις δικες σου αναγκες .

    Οντως εχουμε καποια πισωγυρισματα αλλα τα διαχειριζόμαστε .
    Χθες που επεστρεψα ειχαμε πολλες αναταραξεις στο αεροπλανο λογο αερα .Αν δεν δουλευα θεραπευτικα δεν ξερω μαλλον θα ειχα πεθανει απο τον φοβο μου .
    Δεν αφηνουμε τις σκεψεις να διαιωνίζουν την καταασταση .
    Νομιζω το εχω ξαναπει εγω εκανα γνωσιακη και κανω ακομα παραλληλα με συστημική .Η γνωσιακη ειναι ομως που μου έμαθε να διαχειρζομαι τις κρίσεις πανικού .

    Εσυ ποια προσεγγιση κανεις με τον θεραπευτη σου ;
    Εγω εκανα καποιεςαλλα δεν ιδααλλαγη ...το τρεξιμο καθημςρινο με βοηθαει αρκετα ...μαλλονδεν επεσα σε καλο θερσλευτη η εγω δεν βοηθιεμαι ...οποτε λυση γυμναστικης εδω κ 30χρονια

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2024
    Posts
    283
    Quote Originally Posted by Babis1974 View Post
    Εγω εκανα καποιεςαλλα δεν ιδααλλαγη ...το τρεξιμο καθημςρινο με βοηθαει αρκετα ...μαλλονδεν επεσα σε καλο θερσλευτη η εγω δεν βοηθιεμαι ...οποτε λυση γυμναστικης εδω κ 30χρονια
    Αν το ξανακάνεις προτείνω σύμβουλο ψυχικής υγείας, όχι ψυχολόγο χωρίς προσέγγιση...
    Είναι λίγο παγιδα οι ψυχολόγοι εφόσον πολλοί νομίζουν ότι επειδή τελείωσε ψυχολόγος ξέρει και από ψυχοθεραπεία καλύτερα σπο ένα Σύμβουλο με προσέγγιση.

    Μακρυά αλήθεια, αν δεν σε βοηθήσει άλλαξε!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    342
    Quote Originally Posted by nemo View Post
    Αν το ξανακάνεις προτείνω σύμβουλο ψυχικής υγείας, όχι ψυχολόγο χωρίς προσέγγιση...
    Είναι λίγο παγιδα οι ψυχολόγοι εφόσον πολλοί νομίζουν ότι επειδή τελείωσε ψυχολόγος ξέρει και από ψυχοθεραπεία καλύτερα σπο ένα Σύμβουλο με προσέγγιση.

    Μακρυά αλήθεια, αν δεν σε βοηθήσει άλλαξε!
    Καμεις πολυ καιρο?τι διαφορες ιδες ?εγω καμμια

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2024
    Posts
    283
    Quote Originally Posted by Babis1974 View Post
    Καμεις πολυ καιρο?τι διαφορες ιδες ?εγω καμμια
    Ναι χρονια αυτη η κολόνια που λενε οχι ομως εντατικα πλεον .
    Εχει γινει ο βασικος κυκλος αλλα στην πορεια σαν γονεας ανακαλύπτω καινουργιες πτυχες μου και θελω να τις συζηταω.
    'Οποτε λοιπον θελω να συζητησω κατι καινούργιο κλεινω ενα ραντεβου και παω ,νομιζω κανενας μας δεν ειναι ετοιμος γονεας οσα παιδια και να κανει παντα κατι εχει να μαθει .
    Δυσκολο σπορ και εφοσον το ηθελα πολυ ωφείλω σε αυτη την ψυχουλα να ειμαι οσο μπορω καλυτερη .
    Αλλωστε και η παιδοψυχολογος που μιλησα οσο αφορα το διαζυγιο μου ,αυτο που μαςς ειπε ειναι αν ειμαστε εμεις σωστοι στην συμπεριφορα μας τοτε το παιδακι μας δεν θα εχει κανενα θεμα ,οποτε αυτοματα ειναι σαν να σου λεει ξεκινα προσωπικη δουλιτσα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    342
    Quote Originally Posted by nemo View Post
    Ναι χρονια αυτη η κολόνια που λενε οχι ομως εντατικα πλεον .
    Εχει γινει ο βασικος κυκλος αλλα στην πορεια σαν γονεας ανακαλύπτω καινουργιες πτυχες μου και θελω να τις συζηταω.
    'Οποτε λοιπον θελω να συζητησω κατι καινούργιο κλεινω ενα ραντεβου και παω ,νομιζω κανενας μας δεν ειναι ετοιμος γονεας οσα παιδια και να κανει παντα κατι εχει να μαθει .
    Δυσκολο σπορ και εφοσον το ηθελα πολυ ωφείλω σε αυτη την ψυχουλα να ειμαι οσο μπορω καλυτερη .
    Αλλωστε και η παιδοψυχολογος που μιλησα οσο αφορα το διαζυγιο μου ,αυτο που μαςς ειπε ειναι αν ειμαστε εμεις σωστοι στην συμπεριφορα μας τοτε το παιδακι μας δεν θα εχει κανενα θεμα ,οποτε αυτοματα ειναι σαν να σου λεει ξεκινα προσωπικη δουλιτσα
    Καταλαβα ...εισαι κ πολυ νεα ωστε ν εχεις απλοποιηση τον ρολο μαμα ...βεβαια εγω σαν αντρας απαιτω ν λυνω μονος μπραματα ...αντρικος εγωισμος ...αλλα οσο αφορα καποια αγχη απο 20 ετων δεν τα ελυσα ...εμαθα ν ζω ετσι ..τελειομανια κ φουλ υπευθυνοτητα δεν τα μετριασα ...οποτε εκει οταν προσλσθηαα με ψυχολογο δεν βρηκα ακρη ...εσυ αν επιτεπετε απο αθηνα βρηκες ?υπομονη για ν κανωχρονια με τιποτα...δεν εχω χρονο κ σιγουρα δοαθεση ...κατι σε μαγο εχεις ?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187
    Quote Originally Posted by Vaso S View Post
    Καλησπέρα στην παρέα!
    Έχετε νιώσει ποτέ πως εκεί που κάθεστε ξαφνικά θα «σβήσετε» και αρχίζετε και σκέφτεστε ότι είστε άρρωστοι και δεν το ξέρετε και ότι θα πεθάνετε στα καλά καθούμενα;
    Το αισθάνομαι κάποιες φορές όπως και σήμερα μου πέρασε από το μυαλό και πάω να φρικαρω. Με την θεραπεύτρια μου το έχουμε συζητήσει και με έχει ενημερώσει ότι προφανώς είναι λόγω του άγχους και λόγω του ότι το σκέφτομαι. Όταν τα λέω μαζί της νιωθω πολύ καλύτερα, όταν όμως είμαι σπίτι και συμβαίνει αυτό δεν μπορώ να σκεφτώ καθαρά και φοβάμαι.
    Ζήτησε της να σου δείξει ασκήσεις για το πως θα ηρεμεις τον εαυτό σου όταν βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση. Ασκήσεις ή σκέψεις που μπορεί να σε βοηθήσουν. Προσπάθησε να σκεφτείς τι είναι αυτό που πραγματικά σε απασχολεί αυτή την περίοδο και ίσως εκεί είναι το κύριο πρόβλημα.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2024
    Posts
    283
    Quote Originally Posted by Babis1974 View Post
    Καταλαβα ...εισαι κ πολυ νεα ωστε ν εχεις απλοποιηση τον ρολο μαμα ...βεβαια εγω σαν αντρας απαιτω ν λυνω μονος μπραματα ...αντρικος εγωισμος ...αλλα οσο αφορα καποια αγχη απο 20 ετων δεν τα ελυσα ...εμαθα ν ζω ετσι ..τελειομανια κ φουλ υπευθυνοτητα δεν τα μετριασα ...οποτε εκει οταν προσλσθηαα με ψυχολογο δεν βρηκα ακρη ...εσυ αν επιτεπετε απο αθηνα βρηκες ?υπομονη για ν κανωχρονια με τιποτα...δεν εχω χρονο κ σιγουρα δοαθεση ...κατι σε μαγο εχεις ?
    Οχι Θεσσαλονικη και πολλες φορες κανω συνεδριες και διαδικτυακα ,ειδικα το διαστημα που ειχα εργο με την δουλεια και ημουν εξωτερικο δεν ξερεις ποσο με βοηθησε το διαδικτυακό.
    Μην σου πω και πολλες φορες θεσσαλονικη οταν ειμαι προτιμω το διαδικτυακο γιατι δεν χανω χρονο στις μετακινησεις μου .
    Αν εχεις χημεια με τον θεραπευτη σου οπως και να κανεις παντα φευγεις με πολυ τροφη για σκεψη που λεμε .

    Νομιζω πρεπει να βρεις καποιον να δουλεψεις αυτη την ηλικια που σε προβληματιζει ,αν δεν το κανεις αυτο δεν θα ηρεμησεις .

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φόβος θανάτου
    By Sotiriskamp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 27-08-2020, 12:26
  2. Φόβος Θανάτου
    By ΕιρηνηΠαναγιωτα in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 07-11-2019, 09:27
  3. Φόβος Θανάτου
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 25-10-2016, 06:52
  4. Φοβος θανάτου
    By Sea1985 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 19
    Last Post: 25-08-2015, 09:43
  5. ΦΟΒΟΣ ΘΑΝΑΤΟΥ
    By freit in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 14-06-2011, 03:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •