Λεκτική κακοποίηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    131

    Λεκτική κακοποίηση

    Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό, βρίσκομαι εδώ και 6 χρόνια εγκλωβισμένη σε μια κακοποίητικη σχέση , μόνο λεκτική, σπάει πράγματα, φωνάζει, με υποτιμάει συνεχώς, μου λέει να πεθάνω να πάθω καρκίνο να υποφέρω και τα λοιπά....δεν ήταν έτσι στην αρχή, εξελίχθηκε πολύ σταδιακά, και πάντα εναλλάσσονταν με όμορφες περιόδους και λόγια... αυτή τη στιγμή η κατάσταση είναι άσχημη το ερώτημα μου είναι πόσο πιθανό είναι κάποιος που απειλεί ότι θα σε σκοτώσει να το κάνει όντως; Όταν θυμώνει τα μάτια του γυαλίζουν και κοκκινίζουν και χάνει τον έλεγχο, πολλές φορές μετά από τις εκρήξεις τού ξεχνάει τι είπε ...Υ.Σ δεν είναι κακός άνθρωπος έχει πολλές πλευρές και το έχει αποδείξει έμπρακτα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Ανεμονη View Post
    Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό, βρίσκομαι εδώ και 6 χρόνια εγκλωβισμένη σε μια κακοποίητικη σχέση , μόνο λεκτική, σπάει πράγματα, φωνάζει, με υποτιμάει συνεχώς, μου λέει να πεθάνω να πάθω καρκίνο να υποφέρω και τα λοιπά....δεν ήταν έτσι στην αρχή, εξελίχθηκε πολύ σταδιακά, και πάντα εναλλάσσονταν με όμορφες περιόδους και λόγια... αυτή τη στιγμή η κατάσταση είναι άσχημη το ερώτημα μου είναι πόσο πιθανό είναι κάποιος που απειλεί ότι θα σε σκοτώσει να το κάνει όντως; Όταν θυμώνει τα μάτια του γυαλίζουν και κοκκινίζουν και χάνει τον έλεγχο, πολλές φορές μετά από τις εκρήξεις τού ξεχνάει τι είπε ...Υ.Σ δεν είναι κακός άνθρωπος έχει πολλές πλευρές και το έχει αποδείξει έμπρακτα
    Δλδ κριτήριο να συνεχίσεις μαζί του είναι αν θα σε σκοτώσει η' ευτυχώς που δεν θα σε σκοτώσει και θα κάνει όλα τα άλλα ....καταλαβαίνεις ότι έχεις θεματακι έτσι ? Μάλλον θεματαρα ....φυσικά είναι επιλογή σου να κάτσεις να σε βρίζει ,να σε υποτιμά ,αλλά αν σε καμία φάση φύγει κανένα μαχαίρι ,θα αρχίζουν τα κανάλια να λένε τα κλισέ τους ....κλάματα μετά κ λουλούδια στον τάφο ...κλπ ...εκτός αν το γουστάρεις , βίτσιο ...δεν υπάρχει άλλη εξήγηση

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    131
    Εχω 2πολυ μικρά παιδιά και καμιά βοήθεια, προφανώς και θα έφευγα χωρίς δεύτερη σκέψη αν ήμουν μόνη
    για αυτό είπα είμαι εγκλωβισμένη, δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχουν δομες επιδόματα κ.τ.λ ή κάποιο υποστηρικτικό δίκτυο,τη ξέρεις τη κατάσταση της χώρας , είναι πολύ καλός πατέρας και κάποτε υπήρξε και τρυφερός σύζυγος, έχω να μεγαλώσω τα παιδιά μου δε με πειράζει να ανεχτώ τη συμπεριφορά του για τα παιδιά. Να αυτό είναι το ερώτημα δεν χτύπησε πότε να ποτέ μπορεί να φύγει κάνα μαχαίρι που είπες; Ποιος μπορεί να το απαντήσει αυτό; Αν τον ηχογραφήσω μπορεί να μου απαντήσει κάποιος ειδικός;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Ανεμονη View Post
    Εχω 2πολυ μικρά παιδιά και καμιά βοήθεια, προφανώς και θα έφευγα χωρίς δεύτερη σκέψη αν ήμουν μόνη
    για αυτό είπα είμαι εγκλωβισμένη, δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχουν δομες επιδόματα κ.τ.λ ή κάποιο υποστηρικτικό δίκτυο,τη ξέρεις τη κατάσταση της χώρας , είναι πολύ καλός πατέρας και κάποτε υπήρξε και τρυφερός σύζυγος, έχω να μεγαλώσω τα παιδιά μου δε με πειράζει να ανεχτώ τη συμπεριφορά του για τα παιδιά. Να αυτό είναι το ερώτημα δεν χτύπησε πότε να ποτέ μπορεί να φύγει κάνα μαχαίρι που είπες; Ποιος μπορεί να το απαντήσει αυτό; Αν τον ηχογραφήσω μπορεί να μου απαντήσει κάποιος ειδικός;
    μαλιστα , οποτε το ζητημα μπαινει σε αλλη βαση ! και επειδη υπαρχουν και δυο παιδακια , σου προτεινω να τον παρεις απο το χερακι και να πατε σε εναν ειδικο ...οχι ειδικο του ιντερνετ αλλα σε ΕΙΔΙΚΟ !!! ο συζυγος λοιπον εχει καποια διαταραχη η οποια ειναι θεραπευσιμη σε καποιο βαθμο ...θελει πολυ δουλιτσα βεβαια ..αλλα σιγουρα ειναι ενα πρωτο βημα . επισης , κανε του κουβεντα για ολα αυτα...οχι πως θα αλλαξει κατι , αλλα ειναι ενα βημα για να ερθει στον ειδικο πιο κοντα ....και εσυ φυσικα εχεις θεμα γιατι ολα αυτα δεν τα φερνει το ποταμι ! η σχεση , γαμος γουατεβερ ειναι αυτο , πρεπει να τεθει σε νεες βασεις και φυσικα ισως χρειαστει (που θα χρειαστει ) αγωγη ο δικος σου .....και συντομα γιατι αυτα δουλευουν χρονια μεσα σου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,145
    Quote Originally Posted by Ανεμονη View Post
    Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό, βρίσκομαι εδώ και 6 χρόνια εγκλωβισμένη σε μια κακοποίητικη σχέση , μόνο λεκτική, σπάει πράγματα, φωνάζει, με υποτιμάει συνεχώς, μου λέει να πεθάνω να πάθω καρκίνο να υποφέρω και τα λοιπά....δεν ήταν έτσι στην αρχή, εξελίχθηκε πολύ σταδιακά, και πάντα εναλλάσσονταν με όμορφες περιόδους και λόγια... αυτή τη στιγμή η κατάσταση είναι άσχημη το ερώτημα μου είναι πόσο πιθανό είναι κάποιος που απειλεί ότι θα σε σκοτώσει να το κάνει όντως; Όταν θυμώνει τα μάτια του γυαλίζουν και κοκκινίζουν και χάνει τον έλεγχο, πολλές φορές μετά από τις εκρήξεις τού ξεχνάει τι είπε ...Υ.Σ δεν είναι κακός άνθρωπος έχει πολλές πλευρές και το έχει αποδείξει έμπρακτα
    Κανείς δεν ξέρει αυτό που ρωτάς.. Όταν είναι ήρεμος, το συζητάτε; Καταλαβαίνει τι λέει και τι κάνει όταν είναι θυμωμένος;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    455
    Τι λέει για τους άνδρες που σκότωσαν γυναίκες? Αυτά που λένε στις ειδήσεις τα συζητάτε μεταξύ σας?
    Υπάρχουν δομές που στηρίζουν γυναίκες. Μπορείς να βρείς δουλειά και να φύγεις.
    Αν ο ίδιος αναγνωρίζει την λάθος συμπεριφορά πρέπει να πάτε σε ψυχολόγο να βρει λύση, όσο και πιεσμένος και κουρασμένος να είναι ,αδικαιολόγητη συμπεριφορά, δεν αξίζει να το ζεις αυτό .
    Όταν είναι ήρεμος πρέπει να του πεις πως αν σε θεωρεί άχρηστη, ανίκανη, κατώτερη από εκείνον να βρεί άλλη και να ηρεμήσει να φτιάξει τη ζωή του με μία άλλη γυναίκα όπως την θέλει και να είναι μαζί σου ως πατέρας μόνο για τα παιδιά σας. Μην του πεις για διαζύγιο και χωρισμό γιατί θα εξοργιστεί και θα του γυρίσει το μάτι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    131
    Προσπαθώ να του εξηγήσω ότι έχει πρόβλημα διαχείρισης θυμού, και ένα ιδεοψυχαναγκασμο με κάποια πράγματα αλλά με βγάζει τρελή, λέει ότι εγώ φταίω που συμπεριφέρεται έτσι και ότι αν δεν ήμουν έτσι θα ήταν νορμάλ, κάποτε προσπάθησα να φύγω γιατί μπορούσα και μόνο τότε παραδέχθηκε τη συμπεριφορά του ναι έκανε θεαματικές αλλαγές, τον πήγα σε θεραπεία
    ζεύγους του είπε και ο ειδικός ότι πρέπει να κάνει ψυχοθεραπεία αλλά είναι και ήταν φουλ στην άρνηση ως προς αυτό. Είναι φοβερά κλειστό άτομο.... ευχαριστώ για την απαντήσεις σάς, δεν υπάρχει λύση το ξέρω, tziovani ναι έχεις δίκιο έχω τις ευθύνες μου,αν τα καταφέρω μια μέρα θα φύγω, γνωρίζω ότι η ανοχή μου τον θρέφει .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,145
    Quote Originally Posted by Ανεμονη View Post
    Προσπαθώ να του εξηγήσω ότι έχει πρόβλημα διαχείρισης θυμού, και ένα ιδεοψυχαναγκασμο με κάποια πράγματα αλλά με βγάζει τρελή, λέει ότι εγώ φταίω που συμπεριφέρεται έτσι και ότι αν δεν ήμουν έτσι θα ήταν νορμάλ, κάποτε προσπάθησα να φύγω γιατί μπορούσα και μόνο τότε παραδέχθηκε τη συμπεριφορά του ναι έκανε θεαματικές αλλαγές, τον πήγα σε θεραπεία
    ζεύγους του είπε και ο ειδικός ότι πρέπει να κάνει ψυχοθεραπεία αλλά είναι και ήταν φουλ στην άρνηση ως προς αυτό. Είναι φοβερά κλειστό άτομο.... ευχαριστώ για την απαντήσεις σάς, δεν υπάρχει λύση το ξέρω, tziovani ναι έχεις δίκιο έχω τις ευθύνες μου,αν τα καταφέρω μια μέρα θα φύγω, γνωρίζω ότι η ανοχή μου τον θρέφει .
    Ακόμη και όταν είναι ήρεμος, σε βγάζει τρελή;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    131
    Δεν πιστεύει ότι ανήκει σε αυτή τη κατηγορία, τα καταδικάζει σαν πράξεις, είναι μορφωμένο άτομο αλλά χωρίς ιδιαίτερη παιδεία τολμώ να πω.... νομίζω ότι και αυτός κάθεται για τα παιδιά και για οικονομικούς λόγους πλέον ,να μη πληρώνει διατροφές συντήρηση δύο σπιτιών, λογαριασμοί... είναι πολύ δύσκολο πλέον να ανταποκριθείς σε όλα αυτά με μια δουλειά πλέον.. δεν υπάρχει περίπτωση να του πω για διαζύγιο είναι το πιο εκδικητικό άτομο που έχω γνωρίσει...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    131
    Πλέον Νάι , νομίζω επειδή με έχει δεδομένη,στο παρελθόν που δεν με είχε δε με έβγαζε τρελή αναλάμβανε κάποιες ευθύνες και ζητούσε γονατιστός συγνώμη, Πλέον με έχει δέσει με τα παιδιά και ξέρει ότι πότε δε θα τα πληγωνα ούτε θα υπονομευα το μέλλον τούς...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,145
    Quote Originally Posted by Ανεμονη View Post
    Πλέον Νάι , νομίζω επειδή με έχει δεδομένη,στο παρελθόν που δεν με είχε δε με έβγαζε τρελή αναλάμβανε κάποιες ευθύνες και ζητούσε γονατιστός συγνώμη, Πλέον με έχει δέσει με τα παιδιά και ξέρει ότι πότε δε θα τα πληγωνα ούτε θα υπονομευα το μέλλον τούς...
    Πως πληγώνεις πιστεύεις ένα παιδί; Έχω μεγαλώσει σε ένα άσχημο περιβάλλον, με γονείς σκληρούς (ό καθένας με τον δικό του τρόπο) και παρακαλούσα να χωρίσουν..
    Οπότε ίσως είναι καλό να σκεφτείς τι σημαίνει πληγωνω κάποιον.

    Αν ο άντρας σου αναγνώριζε την συμπεριφορά του και ήταν πραγματικά διατεθειμένος να αλλάξει, τότε θα σου έλεγα καλά κάνεις και μένεις εκεί. Αλλά αυτός δεν φαίνεται να προσπαθεί καν.. Η ψυχοθεραπεία είναι μια καλή επιλογή και για τους δύο σας (για διαφορετικούς λόγους).. Θα ήθελε πολύ χρόνο να αλλάξει τα μοτίβα που χρησιμοποιεί αλλά κάποια στιγμή θα το εκανε. Αυτός δεν φαίνεται να τον νοιάζει καν.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2024
    Posts
    283
    Quote Originally Posted by Ανεμονη View Post
    Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό, βρίσκομαι εδώ και 6 χρόνια εγκλωβισμένη σε μια κακοποίητικη σχέση , μόνο λεκτική, σπάει πράγματα, φωνάζει, με υποτιμάει συνεχώς, μου λέει να πεθάνω να πάθω καρκίνο να υποφέρω και τα λοιπά....δεν ήταν έτσι στην αρχή, εξελίχθηκε πολύ σταδιακά, και πάντα εναλλάσσονταν με όμορφες περιόδους και λόγια... αυτή τη στιγμή η κατάσταση είναι άσχημη το ερώτημα μου είναι πόσο πιθανό είναι κάποιος που απειλεί ότι θα σε σκοτώσει να το κάνει όντως; Όταν θυμώνει τα μάτια του γυαλίζουν και κοκκινίζουν και χάνει τον έλεγχο, πολλές φορές μετά από τις εκρήξεις τού ξεχνάει τι είπε ...Υ.Σ δεν είναι κακός άνθρωπος έχει πολλές πλευρές και το έχει αποδείξει έμπρακτα
    Δεν διαβασα τιποτε αλλο παρα μονο το πρωτο σου μηνυμα ...
    Γιατι μενεις ;
    Αν ειχαμε κοντα μας αυτες τις γυναικες που ζουσαν ολα αυτα που ζεις εσυ και οπως λες και εσυ εμειναν για τα παιδια τους τωρα μπορει και να ζουσαν .
    Αγαπη μου γλυκια περιγραφεις ενα ναρκισσο ή οριακο θα ελεγα .
    Τοσες γυναικοκτονιες εγιναν απο αυτες τις προσωπικοτητες αντρων .
    Ναρκισσοι μοχθηροι αντικοινωνικοι ,οριακοι .
    Ναι εχει και την καλη πλευρα η οποια ομως οταν παει στο αλλο ακρο ειναι ανικανη να προσταστευσει οχι μονο εσενα αλλα και τα παιδια σας .
    Ζητα βοηθεια απο τους συλλογους κακοποιημενων γυναικων .
    Καθε φορα που μαθαινουμε για μια γυναικοκτονια αυτο λεμε ,μακαρι να ειχε ζητησει βοηθεια .
    Ειμαι εδω για εσενα ,γυναικα προς γυναικα ,οτι θελησεις να μου στειλεις και το λεω μεσα απο την καρδια μου .

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    131
    Quote Originally Posted by nemo View Post
    Δεν διαβασα τιποτε αλλο παρα μονο το πρωτο σου μηνυμα ...
    Γιατι μενεις ;
    Αν ειχαμε κοντα μας αυτες τις γυναικες που ζουσαν ολα αυτα που ζεις εσυ και οπως λες και εσυ εμειναν για τα παιδια τους τωρα μπορει και να ζουσαν .
    Αγαπη μου γλυκια περιγραφεις ενα ναρκισσο ή οριακο θα ελεγα .
    Τοσες γυναικοκτονιες εγιναν απο αυτες τις προσωπικοτητες αντρων .
    Ναρκισσοι μοχθηροι αντικοινωνικοι ,οριακοι .
    Ναι εχει και την καλη πλευρα η οποια ομως οταν παει στο αλλο ακρο ειναι ανικανη να προσταστευσει οχι μονο εσενα αλλα και τα παιδια σας .
    Ζητα βοηθεια απο τους συλλογους κακοποιημενων γυναικων .
    Καθε φορα που μαθαινουμε για μια γυναικοκτονια αυτο λεμε ,μακαρι να ειχε ζητησει βοηθεια .
    Ειμαι εδω για εσενα ,γυναικα προς γυναικα ,οτι θελησεις να μου στειλεις και το λεω μεσα απο την καρδια μου .
    Πλέον μένω για οικονομικούς λόγους μόνο, κάποτε υπήρξε έρωτας, αγάπη για αυτό και δεν είδα καθαρά τα σημάδια και δικαιολογούσα συμπεριφορές,τα καταλαβαίνω όλα αυτά, έχετε δίκιο όλοι σάς, τα παιδιά μου θα πληγωθούν σε αυτό το περιβάλλον όμως εγώ σάς μιλώ για μαθηματικά και εσείς για φιλοσοφία ( δε ξέρω αν είναι πετυχημένη η παρομοίωση) λέω στον εαυτό μου καλύτερα να πληγωθούν πάρα να μήν έχω χρήματα να τους πάω φροντιστήριο,να τους πάρω ρούχα, να μήν έχουν ένα μέλλον να σταθούν στα πόδια τους... ελπίζω πάντα να ξεθυμανει γρήγορα και διαβάζω για να μάθω να διαχειρίζομαι καλύτερα τη νεύρωση τού, παράλληλα προσπαθώ να μαζέψω χρήματα για να μπορώ να φύγω κάποια στιγμή με κάποια σιγουριά για τα παιδιά μου, το έζησα σαν παιδάκι το διαζύγιο και ήτα ένα θρίλερ που δεν το εύχομαι σε κανέναν (φυσικά δεν είναι όλα τα διαζύγια θρίλερ) αλλά ξέρω πως με αυτόν τον εκδικητικό άνθρωπο που επέλεξα θα είναι. Σε ευχαριστώ για τη συμπαράσταση πραγματικά την χρειάζομαι και ίσως σου στείλω σε κάποια δύσκολη στιγμή, δε μπορώ να μιλήσω στους γύρω μου διότι ντρέπομαι πολύ που τα έκανα μαντάρα τόσο πολύ στη ζωή μου...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2024
    Posts
    283
    Quote Originally Posted by Ανεμονη View Post
    Πλέον μένω για οικονομικούς λόγους μόνο, κάποτε υπήρξε έρωτας, αγάπη για αυτό και δεν είδα καθαρά τα σημάδια και δικαιολογούσα συμπεριφορές,τα καταλαβαίνω όλα αυτά, έχετε δίκιο όλοι σάς, τα παιδιά μου θα πληγωθούν σε αυτό το περιβάλλον όμως εγώ σάς μιλώ για μαθηματικά και εσείς για φιλοσοφία ( δε ξέρω αν είναι πετυχημένη η παρομοίωση) λέω στον εαυτό μου καλύτερα να πληγωθούν πάρα να μήν έχω χρήματα να τους πάω φροντιστήριο,να τους πάρω ρούχα, να μήν έχουν ένα μέλλον να σταθούν στα πόδια τους... ελπίζω πάντα να ξεθυμανει γρήγορα και διαβάζω για να μάθω να διαχειρίζομαι καλύτερα τη νεύρωση τού, παράλληλα προσπαθώ να μαζέψω χρήματα για να μπορώ να φύγω κάποια στιγμή με κάποια σιγουριά για τα παιδιά μου, το έζησα σαν παιδάκι το διαζύγιο και ήτα ένα θρίλερ που δεν το εύχομαι σε κανέναν (φυσικά δεν είναι όλα τα διαζύγια θρίλερ) αλλά ξέρω πως με αυτόν τον εκδικητικό άνθρωπο που επέλεξα θα είναι. Σε ευχαριστώ για τη συμπαράσταση πραγματικά την χρειάζομαι και ίσως σου στείλω σε κάποια δύσκολη στιγμή, δε μπορώ να μιλήσω στους γύρω μου διότι ντρέπομαι πολύ που τα έκανα μαντάρα τόσο πολύ στη ζωή μου...
    Να σε ρωτησω κατι ;
    Τι παιδια θες ;
    Με καλα ρουχα και με τελεια μορφωση αλλα τραυματισμενα ψυχικα που μπορει αυτο να τους οδηγησει σε μια δυσκολη ενηλικη ζωη ;
    ή παιδια με λιγα υλικα αγαθα ,καλη μορφβση αλλα σωστα δομενοι ενηλικες ;

    Τα παιδια μας δεν χρειαζονται υλικη στηριξη χρειαζονται πολλα περισσοτερα .
    Προσωπικα δεν λεω φιλοσοφιες και ξερω τι εννοεις .
    Ο πατερας τους θα πληρωνει μια διατροφη θελει δεν θελει θα βρεις και εσυ ια δουλεια και θα τα βγαλεις περα .

    Επειτα το μενω για να παιδια μου ,ζωντας τα παιδια κατι τοσο κακοποιητικο μεσα στο ιδιο τους το σπιτι πιστεωε με θα το βρεις μπροστα σου .
    Παιδια τετοιων προσωπικοτητων βγαινουν με διαταραχες να το ξερεις μου το παρουσιασε παιδοψυχολογος οταν αποφασισαμε και εμεις να χωρισουμε .
    Τα παιδια θελουν ασφαλεια και ηρεμια και αυτη την λαμβανουν μεσα απο την μαμα τους .Την καταλαβαινουν οσο και αν παει να την κρυψει .
    Λυπαμαι αλλα κοιτα μην μεγαλωσουν τα παιδια και εχουν τον ρολο του προστατη σου απο τον κακοποιητικο πατερα .
    Ποσα παιδια αφησαν τις ζωες τους και εκει στην εφηβεια κανουν τους κηδεμονες των γονιων τους .
    Να εισαι εσυ καλα και θα ειναι και αυτα ,κανενα παιδι δεν χαθηκε επειδη μεγαλωσε με λιγοτερα χρηματα αλλα καλυτερη ψυχικη ηρεμια .Ισα ισα πολλα παιδια που οι γονεις τους μαλωναν φωναζαν εσπαγαν κατασταρφηκαν ακομα και αν εβγαλαν τα καλυτερα πανεπηστημια που λεει ο λογος .
    Αυτα απο εμενα ,απο μια μητερα που εχει ακριβως τις ιδιες αγωνιες με εσενα οσο αφορα το παιδι της αλλα υπο αλλο πρισμα πλεον ,μιλησε με ενα παιδοψυχολογο αν αποφασισεις να μεινεις θα σου πει πολλα πραγματα που σαν μητερα θα σε βοηθησουν πολυ .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    455
    Η λύση είναι να βρείς δουλειά έστω για λίγες ώρες ή μέρες. Από Σεπτέμβριο τα παιδιά μπορούν να πάνε σχολείο η να τα κρατάει ο άνδρας σου να δουλεύεις όταν αυτός είναι σπίτι.Μπορεί αν του φύγει το άγχος από τα οικονομικά και αν δεν σε βλέπει δεδομένη δούλα στο σπίτι να αλλάξει συμπεριφορά. Αυτός θα πρέπει να βρεί τι τον ενοχλεί και ξεσπά σε εσένα. Καλό είναι να μην αντιδρας και να μην απαντάς όταν έχει νεύρα, αλλά ίσως πρέπει να δει πως θα είναι η ζωή του αν σε χάσει. Θέλω να πω αν φύγεις έστω για μια μέρα τι θα κάνει, να του αφήσεις και τα παιδιά. Όταν λέει να πεθάνεις αυτός μετά τι θα κάνει? Τον ρώτησες?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 202
    Last Post: 02-08-2022, 12:43
  2. Replies: 128
    Last Post: 01-10-2015, 16:30
  3. Δέχθηκα λεκτική κακοποίηση
    By Deleted20082014 in forum Κακοποίηση
    Replies: 40
    Last Post: 01-05-2013, 18:25
  4. Replies: 130
    Last Post: 03-05-2010, 01:05
  5. λεκτική βία
    By Helena in forum Κακοποίηση
    Replies: 1
    Last Post: 15-11-2007, 16:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •