Δεν βγάζω άκρη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    108

    Δεν βγάζω άκρη

    Έκανα με ψυχίατρο 3 συνεδρίες για να δει αν είμαι στο φάσμα του αυτισμού και μου είπε πως δεν πιστεύει πως είμαι στο φάσμα του αυτισμού
    Και το αποδίδει σε παιδικά τραύματα και κατάθλιψη δεν ξέρω τι να κάνω πλέον κουράστηκα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,152
    Quote Originally Posted by Jr1983 View Post
    Έκανα με ψυχίατρο 3 συνεδρίες για να δει αν είμαι στο φάσμα του αυτισμού και μου είπε πως δεν πιστεύει πως είμαι στο φάσμα του αυτισμού
    Και το αποδίδει σε παιδικά τραύματα και κατάθλιψη δεν ξέρω τι να κάνω πλέον κουράστηκα
    Σου είπε πως θα προχωρήσετε από εδώ και πέρα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    108
    Μου έδωσε αγωγή για κατάθλιψη και μου είπε να περάσω πάλι σε 1 μηνα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,152
    Quote Originally Posted by Jr1983 View Post
    Μου έδωσε αγωγή για κατάθλιψη και μου είπε να περάσω πάλι σε 1 μηνα
    Σου είπε να κανεις και ψυχοθεραπεία για να κλείσεις αυτά τα τραύματα;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    108
    Μετά από δύο βδομάδες που θα ηρεμήσω να κάνω πάλι ψυχοθεραπείες

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2024
    Posts
    283
    Quote Originally Posted by Jr1983 View Post
    Έκανα με ψυχίατρο 3 συνεδρίες για να δει αν είμαι στο φάσμα του αυτισμού και μου είπε πως δεν πιστεύει πως είμαι στο φάσμα του αυτισμού
    Και το αποδίδει σε παιδικά τραύματα και κατάθλιψη δεν ξέρω τι να κάνω πλέον κουράστηκα
    Μακρυα απο ψυχιατρους αυτοι μονο αγωγες δινουν ,πηγαινε σ ενα κλινικο ψυχολογο να κανει συνεδριες ,οι ψυχιατροι ειναι γιατροι ασχετοι με προσεγγισεις και ψυχολογια ...
    θα σε παραπεμψει ο κλινικος αν χρειαζεσαι αγωγη .
    Μην κανεις το λαθος σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα να λαβεις αγωγη διχως να δουλεψεις ψυχοθεραπευτικα .
    Ακομα και καταθλιψη να εχεις δουλεψε το με ψυχολογο σε συνεδριες .

    Προσεχε γιατι πλεον την πατησαν αρκετοι .Αυτοι πελατακια θελουν φαρμακα θα δινουν .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,152
    Quote Originally Posted by Jr1983 View Post
    Μετά από δύο βδομάδες που θα ηρεμήσω να κάνω πάλι ψυχοθεραπείες
    Εμένα η ψυχοθεραπεία με βοήθησε πολύ όσο αφορά παιδικά τραύματα και ακόμη συνεχίζω.. Θα παίρνεις την αγωγή σου, θα κάνεις και ψυχοθεραπεία και θα δεις βελτίωση. Απλά χρειάζεται χρόνο. Τίποτα δεν αλλάζει αμέσως.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    790
    Θα σου πρότεινα όχι ψυχοθεραπεία γιατί θα δώσεις πολλά χρήματα, εκτός κι αν σου πέφτουν από την τσέπη που λένε, και πολύ χρόνο. Ψάξε για CBT.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2024
    Posts
    283
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Θα σου πρότεινα όχι ψυχοθεραπεία γιατί θα δώσεις πολλά χρήματα, εκτός κι αν σου πέφτουν από την τσέπη που λένε, και πολύ χρόνο. Ψάξε για CBT.

    χαχαχα και η cbt τι ειναι ;
    δεν ειναι ψυχοθεραπευτικη προσεγγιση ;
    το γεγονος οτι ειναι βραχυπροθεσμη δεν σημαιει οτι δεν ειναι ψυχοθεραπεια και δεν χρειαζεται χρονο αναλογα με την παθηση σου

    αχ τι ακουμε εδω μεσα ......ειναι που ειναι οι ανθρωποι μπερδεμενοι η ημιμάθεια μερικων θα τους αποτρελανει ...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    790
    Quote Originally Posted by nemo View Post
    χαχαχα και η cbt τι ειναι ;
    δεν ειναι ψυχοθεραπευτικη προσεγγιση ;
    το γεγονος οτι ειναι βραχυπροθεσμη δεν σημαιει οτι δεν ειναι ψυχοθεραπεια και δεν χρειαζεται χρονο αναλογα με την παθηση σου

    αχ τι ακουμε εδω μεσα ......ειναι που ειναι οι ανθρωποι μπερδεμενοι η ημιμάθεια μερικων θα τους αποτρελανει ...
    Φαίνεται πήρε ο εγκεγαλό σου οξυγό... χα χαα

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2024
    Posts
    283
    ειδες ; αρα εχω ελπιδα και εγω μην νομιζεις οτι μονο ο δικος σου παιρνει που και που χαχαχα

    γι αυτο σου λεω βγες λιγο απο εδω μεσα ,πανε καμια βολτα ειναι ωραια ¨γλυκουλα μου χαχαχ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    108
    Ψυχολόγος με παρεμπεψε σε ψυχίατρο και συνεχίζω αγωγή για 6-9 μήνες

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2024
    Posts
    283
    Quote Originally Posted by Jr1983 View Post
    Ψυχολόγος με παρεμπεψε σε ψυχίατρο και συνεχίζω αγωγή για 6-9 μήνες
    Ναι αλλα συνεδριες με ψυχολογο κανεις .
    Ξερεις τι διαμαχη υπαρχει αναμεσα σε ψυχιατρους και ψυχολογους που βαζουν ετσι αυθερετα ταμπελα μεσα σε τοσο λιγο χρονικο διαστημα οταν ο ψυχολογος τρωει την ζωη του που λεει για να μπορεσει ωρες ολοκληρες να σε οδηγησει να βγαλεις αυτο που πραγματικα ειναι και η αιτια της καταληξης σου ;
    Ο ψυχιατρος αν πληρεις ενα δυο χαρακτηριστικα μπαμ με σα σε μιση ωρα σου δινει αγωγη ...οτι να. ναι αν το σκεψτεις ωριμα .

    Προχθες ειχαμε συζητηση με τον ψυχολογο μου με αφορφη ενα δικο μου θεμα ,συνεργασιας στη δουλεια με μια συναδελφο η οποια ειναι προβληματικη με ολους στη συνεργασια της και δυστηχως και μαζι μου .
    Με αφορφη αυτο και στο πλαισι0 οτι παντου σχεδον υπαρχει ενας τετοιος συναδελφος μου ειπε πολλα περι συνεργασιων και πως εμεις αλλαζουμε απεναντι σε αυτους και οχι περιμενουμε να αλλαξουν αυτοι .

    Αρα δες την αγωγη αν σε βοηθαει αλλα δουλεψε με τον ψυχολογο σου χωρις ταμπελα οπως κανουν οι σωστοι επαγγελματιες για να μπορεσεις να την σταματησεις σε ενα συντομο διαστημα .
    Στο ξαναλεω ομως μακρυα απο αυτη την ατιμη φαρα ειναι επαγγελματιες ,χαπακωμενους μια ζωη μας θελουν και φυσικα δεν μιλαω για τις κλινικες περιπτωσεις που εκει η αγωγη πρεπει να ειναι για μια ζωη .

    Συγνωμη αλλα δνε μπορω να ακουω για ανθρωπους που κανουν χρονια συνεδριες και δεν εχουν αποδεχτει ακομα καποια πραγματα .Εκει ειναι καθαρα θεμα συνεξαρτησης οποτε σημαινει οτι η ψυχοθεραπεια τους ειναι ολη λαθος .

    καλη δυναμη σου ευχομαι και αν θες ελα να τα λεμε πως πας .

    Τι σε δυσκολευει ας πουμε στην καθημερινοτητα σου και αν σε ενοχλει η γνωματευση ή οτι δεν εισια οπως θες να εισαι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    108
    Έκανα ψυχοθεραπεία ένα μήνα και πήγα σε ψυχίατρο να τσεκαρουνε το ενδεχόμενο του αυτισμού γιατί έχω και διαγνωσμενη από παιδί δεπυ που πλέον δεν με επηρεάζει σχεδόν καθόλου μόνο η υπερκινητικότητα και πλέον δεν μπορούσα να βρω νόημα στην ζωή και η ψυχολόγος μου είπε αν θέλω να αναγγενηθω και να κάνω πράγματα η αγωγή είναι απαραίτητη για κάποιο χρονικό διάστημα

Similar Threads

  1. Δεν βγάζω ακρη
    By Panos_019 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 08-10-2023, 22:43
  2. Σεξουαλικη παρενοχληση,τι είναι αυτό τωρα;;; Δεν βγαζω άκρη.
    By WarriorPriestess in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 34
    Last Post: 23-01-2023, 18:15
  3. Πως βγαζω αυτην την ιδεα?
    By zodiac19 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 21-01-2021, 19:10
  4. Δε βγαζω ακρη..
    By boo in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 30
    Last Post: 13-08-2016, 11:18
  5. δεν βγαζω ακρη
    By magdalene in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 24
    Last Post: 03-02-2016, 00:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •