έρχεται εκεί που δεν το περιμένεις..γιατί;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    5

    έρχεται εκεί που δεν το περιμένεις..γιατί;

    Καλησπέρα αντιπρόσωποι

    μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί πολλές φορές για να μην πω πάντα έρχεται κάτι στη ζωή σου, εκεί που δεν το περιμένεις; ενώ άμα το ψάχνεις και το κυνηγάς δεν σου κάθεται;

    Υπάρχει κάτι μεταφυσικό σε αυτό;

    Έχω πολλά παραδείγματα. Τον κολλητό μου φίλο τον γνώρισα εκεί που δεν το περίμενα, όταν δε με ενδιέφερε να κάνω φίλους και δεν έψαχνα να κάνω φίλους.

    Τις δουλειές που έχω κάνει τις βρήκα εκεί που δεν το περίμενα.

    Άντρες για σεξ γνώρισα εκεί που δεν το περίμενα.

    Τον έρωτα της ζωής μου γνώρισα εκεί που δεν το περίμενα.

    Έχω κερδίσει πολλά πράγματα από διαγωνισμούς εκεί που δεν το περίμενα.

    Κέρδισα μεγάλο ποσό στο τζοκερ και το κινο εκεί που δεν το περίμενα. Μια μέρα μπήκα στο λογαριασμό μου στο οπαπ ονλαιν και ξαφνικα βλέπω 2.500 ευρώ! Κινο παίζω συχνά και το μεγαλύτερο ποσό το κέρδισα όταν δεν το περίμενα και δεν σκεφτόμουν έντονα ότι θέλω να κερδίσω, όπως κάνω συνήθως.

    Το φόρουμ του psychology ήρθε στη ζωή μου εκεί που δεν το περίμενα.

    Μήπως είναι απλά η ιδέα μου; Μήπως αν είναι κάτι να συμβεί θα συμβεί άσχετα αν το θες ή το ψάχνεις;

    Ας μου εξηγήσει κάποιος.

    Πότε θα κερδίσω το λαχείο; Εκεί που δεν το περιμένω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,347
    κοίτα.
    πιστεύω πως συμβαίνει και το ένα και το άλλο.
    πχ μια ηθοποιός γνώρισε τον άντρα της μετά από μανιφέστινγκ. το ζήτησε και της ήρθε κάπως.
    όμως εγώ προσωπικά έχω παρατηρήσει πως όταν μετατοπίσεις το ατένσιον σπαν που λένε λίγο πιο κει, κάτι γίνεται και έρχεται το καλό. κάπως μπουκώνει δηλαδή και δεν προσέχεις τίποτα. μετά κάπως καθαρίζει το πράμα.

    εσύ μιλάς για συμπτώσεις;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    396
    Quote Originally Posted by anisixos2 View Post
    Καλησπέρα αντιπρόσωποι

    μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί πολλές φορές για να μην πω πάντα έρχεται κάτι στη ζωή σου, εκεί που δεν το περιμένεις; ενώ άμα το ψάχνεις και το κυνηγάς δεν σου κάθεται;

    Υπάρχει κάτι μεταφυσικό σε αυτό;

    Έχω πολλά παραδείγματα. Τον κολλητό μου φίλο τον γνώρισα εκεί που δεν το περίμενα, όταν δε με ενδιέφερε να κάνω φίλους και δεν έψαχνα να κάνω φίλους.

    Τις δουλειές που έχω κάνει τις βρήκα εκεί που δεν το περίμενα.

    Άντρες για σεξ γνώρισα εκεί που δεν το περίμενα.

    Τον έρωτα της ζωής μου γνώρισα εκεί που δεν το περίμενα.

    Έχω κερδίσει πολλά πράγματα από διαγωνισμούς εκεί που δεν το περίμενα.

    Κέρδισα μεγάλο ποσό στο τζοκερ και το κινο εκεί που δεν το περίμενα. Μια μέρα μπήκα στο λογαριασμό μου στο οπαπ ονλαιν και ξαφνικα βλέπω 2.500 ευρώ! Κινο παίζω συχνά και το μεγαλύτερο ποσό το κέρδισα όταν δεν το περίμενα και δεν σκεφτόμουν έντονα ότι θέλω να κερδίσω, όπως κάνω συνήθως.

    Το φόρουμ του psychology ήρθε στη ζωή μου εκεί που δεν το περίμενα.

    Μήπως είναι απλά η ιδέα μου; Μήπως αν είναι κάτι να συμβεί θα συμβεί άσχετα αν το θες ή το ψάχνεις;

    Ας μου εξηγήσει κάποιος.

    Πότε θα κερδίσω το λαχείο; Εκεί που δεν το περιμένω;
    Όλα γίνονται όταν πρέπει,και όχι όταν θελουμε .Ετσι λειτουργεί το Σύμπαν..αναπάντεχα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    455
    Ισχύει σε μεγάλο βαθμό.
    Όταν κυνηγάς κάτι αυτό φεύγει μακριά ενώ όταν το φτύνεις κολλάει.
    Κάποιοι πιστεύουν στις Μοίρες. Η αλήθεια είναι πως ως ένα βαθμό προκαλούμε την τύχη μας, ανάλογα με τη διάθεση εκπέμπουμε και την αντίστοιχη αύρα και οι γύρο μας λαμβάνουν θετική η αρνητική ενέργεια.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2024
    Posts
    283
    Την τυχη μας εμεις την φτιαχνουμε !
    Και να ερθει να σε βρει αν δεν την εκμεταλευτεις ατυχος θα θεώρησε ..εισαι ομως ;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by nemo View Post
    Την τυχη μας εμεις την φτιαχνουμε !
    Και να ερθει να σε βρει αν δεν την εκμεταλευτεις ατυχος θα θεώρησε ..εισαι ομως ;
    η κακή διαχείριση στα οικονομικά σε κάνει να νιώθεις άτυχος.Στα επαγγελματικά πρέπει να έχεις προσόντα και να σου δωθεί η ευκαιρία να εξελιχθείς ή να το παλέψεις μέχρι να τα καταφέρεις. Στα ερωτικά πρέπει να βρεθεί και το κατάλληλο άτομο και να είναι διαθέσιμο, αρκεί να μην περιμένεις πως θα βρεθεί ο τέλειος σύντροφος.
    Κάποιες φορές όμως έρχονται όλα ανάποδα κάνεις κάποιες κινήσεις και όλα πάνε στραβά.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2024
    Posts
    283
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    η κακή διαχείριση στα οικονομικά σε κάνει να νιώθεις άτυχος.Στα επαγγελματικά πρέπει να έχεις προσόντα και να σου δωθεί η ευκαιρία να εξελιχθείς ή να το παλέψεις μέχρι να τα καταφέρεις. Στα ερωτικά πρέπει να βρεθεί και το κατάλληλο άτομο και να είναι διαθέσιμο, αρκεί να μην περιμένεις πως θα βρεθεί ο τέλειος σύντροφος.
    Κάποιες φορές όμως έρχονται όλα ανάποδα κάνεις κάποιες κινήσεις και όλα πάνε στραβά.
    μα εκει ειναι το θεμα ,αν ολα τα ριχνεις στην τυχη δεν θα βελτιωθεις ,λες ενα ειμαι ενα ατυχος και το αφηνεις .
    ενω αν πεις εγω φταιω που εκανα λαθος ,τι θα κανω για να ΜΗΝ το ξανακανω θα διορθωθεις .
    μην φοβασαι τα λαθη ειναι λογικο γι αυτο γινονται για να τα διορθωνουμε .

    τα επαγγελματικα θελει δουλεια καλε μου ,καλη μου σορυ δεν ξερω τι εισαι .
    εκει δεν εχει τυχη εχει σηκωνω μανικια και δουλευω για να εξελισομαι και αν εισαι τυχερος και σου ερθει η ευκαρια πρεπει να εχεις ηδη δουλεψει πολυ σκληρα πιο πριν για να την εκμεταλευτεις .
    το σκληρα ομως σημαινει και πολλα λαθη που μεσα απο αυτα εξελισσεσαι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    790
    Δεν πιστεύω σε τίποτε απ' αυτά. Το σύμπαν δεν συνωμοτεί για εμένα, εσένα, ούτε κανέναν, όσο και να το επιθυμεί ο ίδιος. Το σύμπαν είναι αδιάφορο και ο άνθρωπος δεν παίζει κανέναν ρόλο στο κοσμικό δράμα. Με κάνει αυτό να πέφτω στη μοιρολατρία, τον πεσιμισμό και την ανακήρυξη του ότι Όλα είναι Μάταια; Όχι, αλλά ούτε θα τους έδινα καμία από τις εξηγήσεις που έδωσες anisixe. Είναι συμπτώσεις, και θα σου έλεγα να μην το σκέφτεσαι. Να είσαι θετικός ως προς τους στόχους σου, αλλά να μην τους δίνεις άλλες ερμηνείες ή παρασκήνια.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    396
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Δεν πιστεύω σε τίποτε απ' αυτά. Το σύμπαν δεν συνωμοτεί για εμένα, εσένα, ούτε κανέναν, όσο και να το επιθυμεί ο ίδιος. Το σύμπαν είναι αδιάφορο και ο άνθρωπος δεν παίζει κανέναν ρόλο στο κοσμικό δράμα. Με κάνει αυτό να πέφτω στη μοιρολατρία, τον πεσιμισμό και την ανακήρυξη του ότι Όλα είναι Μάταια; Όχι, αλλά ούτε θα τους έδινα καμία από τις εξηγήσεις που έδωσες anisixe. Είναι συμπτώσεις, και θα σου έλεγα να μην το σκέφτεσαι. Να είσαι θετικός ως προς τους στόχους σου, αλλά να μην τους δίνεις άλλες ερμηνείες ή παρασκήνια.
    Δεν εξηγούνται όλα σε αυτή την ζωή μέσω της λογικής!Οταν κάτι γίνεται επανειλλημενα,παύει να είναι σύμπτωση..μπορείς να το προσδιορίσεις ως κάτι άλλο,αλλά όχι σαν σύμπτωση.Έχω συναντήσει παρά πολλούς γιαλαντζί τοξότες,κάτι που με κάνει να νιωθω περήφανη για την αυθεντικότητα μου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,203
    Συν Αθηνά και χείρα κίνει...Αν περιμένεις να σου πέσει ουρανοκατέβατο αυτό που επιθυμείς,θα περάσουν χρόνια και ακόμα θα περιμένεις.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    396
    Αν έχεις τύχει διάβαινε!
    Το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον!…και ποσα ακόμα!Εσυ μόνο σε ένα έμεινες;

  12. #12
    Άσε και έμενα μου συμβαίνει αυτό,μου έρχονται απρόσμενα πράγματα χωρίς να το φανταζόμουν,περιέργη η ζωή φίλε μου.

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 02-08-2021, 16:52
  2. ερχεται ΣΚ .....
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 9
    Last Post: 20-03-2018, 21:11
  3. Tα καλύτερα συμβαίνουν από εκεί που δεν το περιμένεις ;
    By turtle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 9
    Last Post: 28-03-2016, 20:22
  4. Κι έρχεται μια μέρα...
    By thelo in forum Παχυσαρκία
    Replies: 10
    Last Post: 05-05-2012, 16:05
  5. Έρχεται η ώρα της αλήθειας...
    By kleiw_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 7
    Last Post: 04-04-2006, 21:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •