παρενεργειεσ abilify
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δυσκινησια...μηπως εννοεις καποιο αρνητικο συμπτωμα της ασθενειας...οπως ελλειψη ενεργειας?
    Δεν ξερω τι να πω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Μήπως να αλλαζες γιατρό?

    Μου θυμίζει την πνευμονολόγο μου, που είχα ψηλή ανοσοσφαιρίνη και έψαχνε στο ίντερνετ να βρει από τι πρέρχεται....

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Δεν κατάλαβα.. Είναι σοβαρές οι παρενέργειες του abilify?? Γιατί θέλω να πάρω κι εγώ... Και οι παρενέργειες έμειναν και μετά τη διακοπή του φαρμάκου; Γιατί αν είναι έτσι, πρέπει να αλλάξεις φάρμακο. Δεν νομίζω ότι φταίει ο γιατρός, δεν φαίνεται πουθενά να είναι άσχετος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    οταν λες δυσκινησια εννοεις την οψιμη δυσκινησια που θεωρειται σοβαρη παρενεργεια των αντιψυχωτικων που εμφανιζεται πολλες φορες και με την διακοπη του αντιψυχωτικου?αυτο λενε οτι θεραπευεται με καινουργια φαρμακα που κυκλοφορουν.Ειναι ομως μαλλον κατι αλλο αυτο που εχεις γιατι η οψιμη εχει και πυρετο και ανεξελεγκτες κινησεις-σπασμους-.μηπως ειναι ενεργειακο?και πρεπει να το δεις με ενναλακτικα Ginseg ,spirulina, omega 3 ,κλπ.?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Εγώ πάλι ξέρω ότι το abilify δεν έχει πολλές παρενέργειες. Απλά ξέρω ότι δεν πιάνει σε όλους. Μου το χε πει για τις παρενέργειες μία κοπέλα από δω, ότι δεν είχε καμμία σε αυτήν, και το είδα και στις οδηγίες του χαπιού. Τώρα τι δυσκινησία ακούω εδώ, μου κάνει εντύπωση. Περαστικά πάντως..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Τι εννοεις ο ρυθμος που εχει να κανει με ψυχωση ειναι φυσιολογικος?ειναι εξεταση και αν ναι ποια?το κλασικο χημικο φαρμακο για την οψιμη δυσκινησια ,που δεν νομιζω οτι εχεις ,δεν το ξερω,ο γιατρος ,μου ανεφερε οτι η οψιμη δυσκινησια αντιμετωπιζεται σημερα με καινουργια φαρμακα, σε φοβικη ερωτηση μου.οσο για ενναλακτικα που δινουν ζωτικοτητα και ενεργεια,υπαρχουν πολλα, οπως το ginseg σε μεγαλη δοσολογια η το guarana ,πρεπει να το ψαξεις .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Αν παιρνεις ακινετον ρωτησε τον γιατρο σου και μαθε για παρενεργειες,εξ αλλου νομιζω οτι αυτη ειναι η επιτυχια των ατυπων αντιψυχωτικων δεν χρειαζονται ακινετον κλπ.Μηπως επαιρνες πολυ καιρο ακινετον ,ρωτησε γιατρους και αν ναι,εχει καποια σχεση ,κανε αποτοξινωσι με υγειηνη διατροφη,Αυτο θα εκανα εγω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    σε εμενα με το παλιο risperdal ειχε μειωθει η αντοχη μου. τωρα με το risperdal quicklet ειμαι πολυ καλα.
    σιγουρα οχι οσο χωρις φαρμακα αλλα εχω καλη αντοχη..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Παιδιά διάβασα στις παρενέργειες του Abilify, αιφνίδιος θάνατος! Τα \'παιξα! Το έχετε δει εσείς;;;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by libpa
    Παιδιά διάβασα στις παρενέργειες του Abilify, αιφνίδιος θάνατος! Τα \'παιξα! Το έχετε δει εσείς;;;
    ayto το ξερω για ολα τα αντιψυχωσικα οπως κι για αλλα φαρμακα
    αλλα δεν νομιζω να ισχυει.και εγω επαιρνα χαπια πολυ βαρια τα οποια περα απο καταθλιψη προκαλλουν αιφνιδιο θανατο.τιποτα δεν επαθα

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    To Risperdal που έπαιρνα, τουλάχιστον το Consta, δεν είχε αυτή την παρενέργεια.. Τα ξαναδιάβασα στα πεταχτά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    δεν σημαινει οτι θα σε πιασει στανταρ αυτη η παρενεργεια....για νομικους λογους τις γραφουν.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ναι το ξέρω ότι δεν θα με πιάσει στάνταρ. Αλλά και μόνο ότι παίζει να με πιάσει τι θα πει στάνταρ; Είναι ριψοκίνδυνο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Οι πιθανότητες να συμβεί κάτι τόσο άσχημο μπορούν να ελαχιστοποιηθούν με την ακολουθία ενός υγιεινού τρόπου ζωής (διατροφή/ άσκηση)...από εκεί και πέρα κανένας δεν είναι εξασφαλισμένος 100% στο θέμα της υγείας.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    100% δεν εισαι σιγουρος για το αν θα ξυπνησεις και αυριο......αλλα ο πανικος δεν βοηθαει!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •