Έρωτας και διπολική διαταραχή - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 57 of 57
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,240
    Quote Originally Posted by LUNA82 View Post
    Θα περιμένω όσο αντέχω και θα πάρω αποστάσεις και εάν θελήσει να με πλησιάσει θα την αγκαλιάσω και θα την στηρίξω. Τώρα να πάει με άλλους τι να πω δεν ξέρω, η ίδια όπως πρωτοείπα, ξεκίνησε την σεξουαλική της ζωή αργά λόγω παιδικής κακοποίησης και οτιδήποτε εφήμερο και μόνο για σεξ το θεωρεί επιδερμικό και ασκεί σκληρή κριτική. Κάτι που έκανε και σε μένα για το παρελθόν μου.
    Στον εαυτο της ασκει κριτικη, αλλα δεν το αντεχει και ψαχνει να το ξεφορτωσει σε καποιον αλλον.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,240
    Quote Originally Posted by LUNA82 View Post
    Την Κυριακή της έστειλα ότι μου λείπει και ότι θέλω να είναι καλα. Μου απάντησε οτι θέλει και η ίδια να είναι καλά το έχει ανάγκη γιατί πάντοτε έδινε βάση στις ανάγκες των άλλων και όχι των δικών της, ούτε με αγαπάει πολύ πολύ και εάν την αγαπώ και γω να περνάω όμορφα και να με προσέχω. Αυτά. Και ό,τι χτίζει το γκρεμίζει λόγω ασθένειας.
    Μην της λες τετοια, ακουγεται χειριστικο. Προσπαθησε να αποφευγεις φρασεις που υποχρεωνουν.

  3. #48
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2024
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Στον εαυτο της ασκει κριτικη, αλλα δεν το αντεχει και ψαχνει να το ξεφορτωσει σε καποιον αλλον.
    Κριτική στο τι όμως; Αφού η ίδια θεωρεί ότι ψάχνει μόνο σχέση κ το εφήμερο την αηδιάζει, ενώ εγώ είμαι ανώριμη κ επιδερμική.

  4. #49
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2024
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Μην της λες τετοια, ακουγεται χειριστικο. Προσπαθησε να αποφευγεις φρασεις που υποχρεωνουν.
    Σευχαριστω για τις συμβουλές.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,240
    Quote Originally Posted by LUNA82 View Post
    Κριτική στο τι όμως; Αφού η ίδια θεωρεί ότι ψάχνει μόνο σχέση κ το εφήμερο την αηδιάζει, ενώ εγώ είμαι ανώριμη κ επιδερμική.
    Αυτο θα στο πει η ιδια οταν σου εχει εμπιστοσυνη.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,240
    Quote Originally Posted by LUNA82 View Post
    Σευχαριστω για τις συμβουλές.
    Η ευχαριστηση ειναι δικια μου, μακαρι να τα βρειτε.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,878
    Quote Originally Posted by LUNA82 View Post
    Την Κυριακή της έστειλα ότι μου λείπει και ότι θέλω να είναι καλα. Μου απάντησε οτι θέλει και η ίδια να είναι καλά το έχει ανάγκη γιατί πάντοτε έδινε βάση στις ανάγκες των άλλων και όχι των δικών της, οτι με αγαπάει πολύ πολύ και εάν την αγαπώ και γω να περνάω όμορφα και να με προσέχω. Αυτά. Και ό,τι χτίζει το γκρεμίζει λόγω ασθένειας.
    ξερεις αν παρακολουθειται τακτικα απο γιατρο κι αν παιρνει κανονικα την αγωγη της;

  8. #53
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2024
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ξερεις αν παρακολουθειται τακτικα απο γιατρο κι αν παιρνει κανονικα την αγωγη της;
    Δεν έχει πάρει ποτέ φαρμακευτική αγωγη. Γενικώς είναι καχύποπτη με τα φάρμακα κ αρνείται.Το μόνο που μου είπε πριν δύο βδομάδες που της γύρισε το κεφάλι ,είναι ότι ξεκινάει ψυχοθεραπεία.
    Δεν γνωρίζω παραπάνω πράγματα διότι ζήτησε αποστάσεις. Η επικοινωνία μας είναι ανά μία βδομάδα που θα της στείλω εγώ κ ότι παρακολουθεί συνεχώς τα social μου. Νιώθω λες κ είναι άλλος άνθρωπός κ προσπαθώ να χωνέψω ότι τα συναισθήματα αλλάζουν μέσα σε μια δυο μέρες. Επίσης νιώθω τρελή απόρριψη να με αδειάζει ένας άνθρωπος επειδή ζηλεύει το παρελθόν μου κ νιώθει ανασφάλεια. Αυτό το ήταν πολύ όλο αυτό για ένα λαϊκό παιδι σαν κ εμένα μου έκατσε πολύ στραβά. Σαν αμερικανική χαζοταινία..

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,878
    Quote Originally Posted by LUNA82 View Post
    Δεν έχει πάρει ποτέ φαρμακευτική αγωγη. Γενικώς είναι καχύποπτη με τα φάρμακα κ αρνείται.Το μόνο που μου είπε πριν δύο βδομάδες που της γύρισε το κεφάλι ,είναι ότι ξεκινάει ψυχοθεραπεία.
    Δεν γνωρίζω παραπάνω πράγματα διότι ζήτησε αποστάσεις. Η επικοινωνία μας είναι ανά μία βδομάδα που θα της στείλω εγώ κ ότι παρακολουθεί συνεχώς τα social μου. Νιώθω λες κ είναι άλλος άνθρωπός κ προσπαθώ να χωνέψω ότι τα συναισθήματα αλλάζουν μέσα σε μια δυο μέρες. Επίσης νιώθω τρελή απόρριψη να με αδειάζει ένας άνθρωπος επειδή ζηλεύει το παρελθόν μου κ νιώθει ανασφάλεια. Αυτό το ήταν πολύ όλο αυτό για ένα λαϊκό παιδι σαν κ εμένα μου έκατσε πολύ στραβά. Σαν αμερικανική χαζοταινία..
    δεν ξερω αν καταλαβαινεις ποσο σοβαρη κατασταση ειναι μια ψυχωση χωρις αγωγη... η ψυχοθεραπεια ειναι ΜΑΖΙ με τα φαρμακα, αλλιως δεν γινεται τπτ...
    κι εσυ εχεις παραπονα μιας σχεσης κανονικης..
    νοιωθεις απορριψη... και λιγα νοιωθεις. φρικη επρεπε να νοιωθεις...

  10. #55
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2024
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν ξερω αν καταλαβαινεις ποσο σοβαρη κατασταση ειναι μια ψυχωση χωρις αγωγη... η ψυχοθεραπεια ειναι ΜΑΖΙ με τα φαρμακα, αλλιως δεν γινεται τπτ...
    κι εσυ εχεις παραπονα μιας σχεσης κανονικης..
    νοιωθεις απορριψη... και λιγα νοιωθεις. φρικη επρεπε να νοιωθεις...
    Καλημέρα. Έχεις απόλυτο δίκιο. Ζορίζομαι συναισθηματικά κ κάπως το μικραίνω μέσα μου, γιατι στους μήνες που έχουμε συνδεθεί ήτανε πολύ σταθερή συναισθηματικά κ συμπεριφορικά. Αυτό που είχα παρατηρήσει βέβαια είναι ότι ήτανε μονίμως με έναν θυμό για τους άλλους κ έκραζε οτιδήποτε επιδερμικό, εφήμερο κ χωρίς διάρκεια.Μου ήρθε πολύ απότομα.Προφανώς βάση λογικής κατανοώ ότι έχει να κάνει με την φύση της διαταραχής,από την άλλη συναισθηματικά με ρίχνει κ μου βγάζει θυμό, πόνο κ για εμένα που την πάτησα αλλά κυρίως για εκείνη κ τους δαίμονες της. Την πρώτη φορά που μου είπε ότι στα 12 ( είχε κακοποιηθεί σεξουαλικά στα 9 κ ήταν 3 χρόνια κλεισμένη στο σπίτι,ούτε σχολείο ούτε επαφές, επίσης ζούσε με πολλά άτομα κ πολύ φτώχια κ βία,σχολικό bulling) διεγνώσθη από 3 ψυχιάτρους με διπολική, το πρώτο πράγμα που της είπα κ γω είναι πως την παλεύει χωρίς αγωγή κ ψυχοθεραπεία.
    Πονάω μέσα μου κ γιατί ένιωσα ματαίωση γιατί έχω κ γω τα δικά μου κ μου χάρισε έναν ρομαντισμό που μου έλειπε πολύ όλα αυτά τα χρόνια λόγω δικών μου επιλογών, κ επειδή είναι ένα πλάσμα τόσο καλό και ιδιαίτερο, με κοινωνική κ οικολογική ευαισθησία ( μαγειρεύει σε άστεγους, ιδρύματα, καθαρίζει δάση κ παραλίες, τρέχει γενικότερα για πολλούς ανθρώπους περιθωριοποιημένους. Η πρώτη της ύλη είναι πολύ μαλακή κ με δυσκολεύει πολύ η σκέψη πως σαν παιδάκι βίωσε την απόλυτη φρίκη κ της τα έσκασε έτσι η ασθένεια. Μου έλεγε συνέχεια ότι από τα 9!της σέρνει ένα νεκρό παιδί μέσα της κ σε φάσεις ότι η μόνη λύτρωση είναι ο θάνατος χωρίς ωστόσο να δηλώνει ότι θέλει να αυτοκτονήσει.Μακάρι να μπορούσα να την βοηθήσω κ να την αγκαλιάσω,αλλά οφείλει η ίδια αρχικά να πάρει την ευθύνη της στα 34 της.
    Last edited by LUNA82; 20-06-2024 at 08:00.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,878
    καλημερα. νομιζω οτι η μονη βοηθεια που θα της εκανε καλο θα ηταν να την επηρρεαζες να δεχθει ιατρικη βοηθεια. δεν εισαι γιατρος για να της λυσεις τοσο σοβαρο προβλημα.
    στα υπολοιπα σε καταλαβαινω, αλλα πολλα ασθενη ατομα εχουν χιλια καλα "κατα τα αλλα". δεν ειναι κακος ανθρωπος ενας ασθενης με διπολικη (εκτος κι αν ειναι). αλλα πως θα σχετισθεις μαζι του, οταν σερνει τις εκδηλωσεις της ασθενειας αυτης;
    οσο για τα δικα σου θεματα, το οτι διαπιστωσες ποση αναγκη ειχες για μια ρομαντικη σχεση η για ενα μεγαλο και ουσιαστικο δεσιμο, αυτο δεν αφορα εκεινην , η της δικη σας σχεση, αλλα εσενα προσωπικα... αν ειδες οτι λαθος πραγματα εψαχνες, ή οτι τωρα εισαι σε μια φαση που χρειαζεσαι αλλα πραγματα απ οτι στο παρελθον, να τα ψαξεις.

  12. #57
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2024
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα. νομιζω οτι η μονη βοηθεια που θα της εκανε καλο θα ηταν να την επηρρεαζες να δεχθει ιατρικη βοηθεια. δεν εισαι γιατρος για να της λυσεις τοσο σοβαρο προβλημα.
    στα υπολοιπα σε καταλαβαινω, αλλα πολλα ασθενη ατομα εχουν χιλια καλα "κατα τα αλλα". δεν ειναι κακος ανθρωπος ενας ασθενης με διπολικη (εκτος κι αν ειναι). αλλα πως θα σχετισθεις μαζι του, οταν σερνει τις εκδηλωσεις της ασθενειας αυτης;
    οσο για τα δικα σου θεματα, το οτι διαπιστωσες ποση αναγκη ειχες για μια ρομαντικη σχεση η για ενα μεγαλο και ουσιαστικο δεσιμο, αυτο δεν αφορα εκεινην , η της δικη σας σχεση, αλλα εσενα προσωπικα... αν ειδες οτι λαθος πραγματα εψαχνες, ή οτι τωρα εισαι σε μια φαση που χρειαζεσαι αλλα πραγματα απ οτι στο παρελθον, να τα ψαξεις.
    Κατανοώ απόλυτα. Αυτό μου είπε κ η ψ μου. Δεν είμαι γιατρός της κ πρέπει η ίδια να αναλάβει την ευθύνη της. Από κει κ έπειτα εάν για κάποιο λόγο έρθουμε κοντά ξανά, θα πρέπει να δω εάν μπορώ να το διαχειριστώ όλο αυτό. Κάπως μα τα τελευταία μνμ της που ήτανε πιο μαλακή κ όχι θυμωμένη μαζί μου σαν να προσπαθούσε να με προστατέψει από όλη αυτή την κατάσταση. Ενώ δλδ στη φάση της κρισαρας της με απαξίωσε κ εξαφανίστηκε, μετά μαλάκωσε λέγοντας να με.προσεχω κ πως η ίδια λόγω ασθενείας ότι χτίζει το γκρεμίζει κ πρέπει να δει τα μέσα της.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Ερωτας και διπολικη (sensitive case)
    By nodragsnomed9 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 31-10-2020, 18:34
  2. Διπολική Διαταραχή
    By STORM LORD2 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-06-2020, 04:41
  3. SOS Διπολικη διαταραχη
    By Kon_Metsi in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 26-04-2020, 03:04
  4. διπολική διαταραχή και Έρωτας
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 13-03-2015, 00:13
  5. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By dimitriskai in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2005, 01:09

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •