σχιζοφρενεια και εργασια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,515

    σχιζοφρενεια και εργασια

    για σας παιδια

    επιασα εργασια αλλα εχω τιγκαρει στο αγχος και το εχω σωματοποιηση στο θωρακα δηλαδη μεχρι σχεδον τις πεντε η ωρα εχω αγχος και νιωθο βαρος στο θωρακα.
    πηγα σε μια δουλεια που εχω ξαναδουλεψει αλλα δυο καλοκαιρια αλλα φετος εχω αγχος..... δεν ξερω γιατι τοσο...
    βασικα μηπως δεν παει καλα η ασθενεια πριν λιγο καιρο ο ντοκτορας μου ειπαι οτι εχω αγχος δεν με βρηκε καλα και μου προσθεσε το λαντουντα
    και τωρα ειμαι με καινουριο φαρμακο παιδια πητε γνομες, παιρνω 800 μγ σολιαν ακινετον και 37μγ λατουντα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    195
    Χαίρομαι που δουλεύεις . Εγώ που του είπα ότι έχω άγχος του γιατρού με εγραψε κανονικά έχω σχιζοσυναισθηματική διαταραχή εγώ. Θα σου πω τα κλασικά μην αγχώνεσαι για το άγχος σου. Άμα ήταν οι ασθένεια δε θα το καταλάβαινες άμα είσαι και εσύ σαν εμένα. Πόσο καιρό σου το έχει δώσει το χάπι? Και τι είναι ηρεμιστικό?

  3. #3
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    για σας παιδια

    επιασα εργασια αλλα εχω τιγκαρει στο αγχος και το εχω σωματοποιηση στο θωρακα δηλαδη μεχρι σχεδον τις πεντε η ωρα εχω αγχος και νιωθο βαρος στο θωρακα.
    πηγα σε μια δουλεια που εχω ξαναδουλεψει αλλα δυο καλοκαιρια αλλα φετος εχω αγχος..... δεν ξερω γιατι τοσο...
    βασικα μηπως δεν παει καλα η ασθενεια πριν λιγο καιρο ο ντοκτορας μου ειπαι οτι εχω αγχος δεν με βρηκε καλα και μου προσθεσε το λαντουντα
    και τωρα ειμαι με καινουριο φαρμακο παιδια πητε γνομες, παιρνω 800 μγ σολιαν ακινετον και 37μγ λατουντα.
    .....................................
    Last edited by psycous; 17-06-2024 at 02:12.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,515
    το λατουντα ειναι αντιψυχωτικο απλα ειναι καινουριο και δεν το ξερει πολυς κοσμος βασικα ειναι το πρωτο που δεν επηρεαζει το βαρος

  5. #5
    ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑ παιδια απο latuda, αμα εχεις και σωματοποιημενο αγχος, μαλλον θα σου προκαλεσει χρονιο πονο- κουσουρι, το αισθανομαι ακομα στη πλατη αυτο το σφιξιμο, επισης αν ανεβεις στα 78μγ να προσεχεις παρα πολυ, εμενα κυριολεκτικα με εκανε να σκεφτομαι να πηδηξω απο το μπαλκονι( δε το εκανα πραξη ευτυχως)
    δν εχω σχιζοφρενεια, για οριακη και καλα μ τα εδωσε αλλα μαλλον ουτε απο αυτο εχω, οποτε δεν γνωριζω πως θα αντιδρασει με καποια διαταραχη. απλα ενημερωνω πως το βιωσα.
    Τελος τα ποδια φιλεεεεεε, οτι χειροτερο να μη μπορουν να κατσουν ακινητα τα ποδια σ, η κυκλοφορια οτυ αιματος με καπνισμα παραλληλα γινεται πολυ δυσκολη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    898
    Τις τελευταίες δυο ημέρες έχω και εγώ πόνο στον θώρακα.
    Έχουμε οικογενειακή επιχείρηση τουριστικής σαιζόν.
    Και κάθε καλοκαίρι με πιάνει άγχος. Με έχει σμπαραλιασει η ζέστη, πίνω μπύρες, πολλούς καφέδες.
    Μέχρι και 3 την νύχτα όταν ξυπνάω κάνω καφέ.
    Με έχει πάρει από κάτω η ασθένεια.
    Έκλεισα 25 χρόνια παρανοϊκή σχιζοφρένεια.
    Νεότερος δεν χαμπαριαζα.
    Έπαιρνα λιγότερη φαρμακευτική αγωγή, έκανα μέχρι και δύο δουλειές συν την ότι βοηθούσα στην επιχείρηση.
    Έπαιρνα όμως για 12 χρόνια 2 Μίλγκραμ ρισπερνταλ.
    Μπορεί να ήμουν αφελεστατος, πιο χαζός κι από τα ραδίκια, αλλά την πάλευα.
    Μαζί με το ταμείο ανεργίας έβγαζα γύρω στα 12 χιλιάδες ευρώ επί 10 χρόνια δουλειάς.
    Και τον Μάρτιο δεν είχα Φράγκο.
    Χωρίς να προσφέρω τίποτα στο σπίτι.
    Φαγητό,ύπνο τζάμπα.

    Τώρα είμαι 45 χρονών.
    Νοσησα από τα 19.
    Έπινα 2χρονια χασίς συστηματικά.
    Οι γιατροί λένε ότι πυροδότησε την ψύχωση.

    Τεσπά φτάνουμε στο ΤΩΡΑ.
    Νιώθω 70 χρονών γέρος.
    Παίρνω προνοιακό επίδομα
    Και κάνω ζωή συνταξιούχου.
    Από τις 10 το βράδυ σπίτι.
    Απαλευτα.
    Να μην αναφέρω το χειμώνα.
    Δεν κυκλοφορεί άνθρωπος.
    Μα καλά πώς παίρνει την κατιούσα η ζωή?.
    Είπαμε 25 χρόνια είναι πολλά.
    Αλλά τώρα μεγαλώνοντας νιώθω τον κλοιό να στενεύει όλο και πιο πολύ.
    Γενικότερα έχασα το ενδιαφέρον μου, σε δουλειές ανθρώπους κ λ π.
    Σαν ψέμα όλη η ζωή.
    Πλέον όπως τα μοτιβεησον κοουτς, ζήσε την κάθε στιγμή
    Γνώθι σαυτόν, μέρα με τη μέρα.
    Λες και είμαστε όλοι Τζέισον Μπορν.

    Με λίγα λόγια κουράστηκα.

    Αλλά τι να κάνουμε είναι γλυκιά η ρουφιάνα η ζωή.
    Last edited by σακης; 20-06-2024 at 01:27.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    195
    Μην σε παίρνει από κάτω Σάκη . Τα πρώτα 100 χρόνια είναι δύσκολα μετά συνηθίζεις. Με το γιατρό σου μιλάς μήπως χρειάζεται καποια ρύθμιση στα χάπια γιατί σε βλέπω λίγο πεσμένο ψυχολογικά έτσι όπως μας τα γράφεις

  8. #8
    Σάκη, είσαι δραστήριος, άτομο που παίρνει ρίσκα, δραστήριος, δηλαδή άτομο με θετικά βασικά στοιχεία. Πως έφτασες φίλε μου στα φάρμακα?
    γιάννης

  9. #9
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    για σας παιδια

    επιασα εργασια αλλα εχω τιγκαρει στο αγχος και το εχω σωματοποιηση στο θωρακα δηλαδη μεχρι σχεδον τις πεντε η ωρα εχω αγχος και νιωθο βαρος στο θωρακα.
    πηγα σε μια δουλεια που εχω ξαναδουλεψει αλλα δυο καλοκαιρια αλλα φετος εχω αγχος..... δεν ξερω γιατι τοσο...
    βασικα μηπως δεν παει καλα η ασθενεια πριν λιγο καιρο ο ντοκτορας μου ειπαι οτι εχω αγχος δεν με βρηκε καλα και μου προσθεσε το λαντουντα
    και τωρα ειμαι με καινουριο φαρμακο παιδια πητε γνομες, παιρνω 800 μγ σολιαν ακινετον και 37μγ λατουντα.
    Άμα το πάρεις από τη θετική, ότι τα φάρμακα θα σε δευκολύνουν στη δουλειά, δηλαδή ότι θα καταλαγιάσουν το πρόβλημα ώστε να έχεις απόδοση στη δουλειά, τότε τα φάρμακα θα σου είναι μέσο, παράγοντας, για επιτυχία ή καλύτερη απόδοση στη δουλειά. Σκέψου να πηγαινες δουλειά και να μην τα κατάφερνες καθόλου να ελέγξεις το άγχος.
    γιάννης

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,515
    γιαννη προσπαθω δε παρετηθηκα σιγα σιγα στρωνο ελπιζω να τα καταφερω....... παιρνω την αγωγη κανονικα πιστευω να τα καταφερω

Similar Threads

  1. εργασια σχιζοφρενεια αρθριτιδα
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 07-04-2023, 01:37
  2. σχιζοφρενεια αρθριτιδα εργασια
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 27-03-2023, 23:28
  3. σχιζοφρενεια μεταπτυχιακο εργασια
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 29-05-2022, 00:57
  4. σχιζοφρενεια & εργασια
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 22-09-2020, 15:00
  5. Εργασία!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 31-03-2015, 16:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •