36 ετών-χωρίς παιδιά και σύντροφο - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 12 FirstFirst ... 2101112
Results 166 to 180 of 180
  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,174
    Quote Originally Posted by Sunflower98 View Post
    Ούτε καν υπονόησα κάτι τέτοιο, με παρερμήνευσες εντελώς. Δεν είπα πουθενά ότι άλφα άντρας για εμένα είναι ο μπρατσαράς που έχει χαρέμια, ή ένας ογκώδης αγροίκος. Αν ξαναδιαβάσεις το πρώτο σχόλιό μου που αναφέρθηκα στον όρο θα καταλάβεις τι ορισμό δίνω εγώ. Εγώ αυτόν τον όρο τον πρωτοείδα σε κάτι σπιρίτσουαλ σάιτ που έδιναν τον ορισμό που δίνω εγώ, άρα ο καθένας το ορίζει διαφορετικά.
    Όντως, νόμισα ότι εννοούσες ακριβώς το αντίθετο από αυτό που πραγματικά εννοούσες, αλλά εγώ το νόμισα γιατί όταν λέμε για άλφα αρσενικά στα ζώα εννοούμε τα πιο δυνατά-κυρίαρχα, και όχι τους τζέντλεμαν που εννοούσες εσύ.

  2. #167
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,896
    Quote Originally Posted by Sunflower98 View Post
    Το ιερό θηλυκό απλά κάθεται στο θρόνο του και είναι ο εαυτός της, ούτε κυνηγάει, ούτε τρέχει να αποδείξει τίποτα σε κανέναν, ούτε κοιτάει να αποδείξει ότι μπορεί να προσφέρει αυτό, εκείνο το άλλο. Αυτό είναι δουλειά του άντρα, αυτός πρέπει να τρέξει, αυτός πρέπει να σου αποδείξει, αυτός πρέπει να σου προσφέρει. Μην μπαίνεις στο ρόλο του άντρα.
    Φοβερό; Φοβερό έτσι.... Εσείς που αναζητάτε λοιπόν, τι θέλουν τελικα αυτές οι γυναίκες ενα αρκετά μεγάλο group γυναικών αυτό θέλει. Το νόμο του Παρέτο τον ξέρετε; Το 80/20; Ε το 80% των γυναικών έτσι σκέφτεται. Εσείς λοιπόν καλά θα κάνετε να εστιάσετε στο 20%. Ξέρετε γιατί; Επειδή το 20% (που γνωρίζει τον κανόνα του Παρέτο εμπειρικά από την ζωή και μόνο, χωρίς να τον έχει διαβάσει ποτέ) γνωρίζει επίσης πως σε έναν άνδρα το καλύτερο που μπορεί να πετύχει είναι το 80% σε αυτά που θέλει να βρει σε εκείνον. Αν λοιπόν αυτή η γάτα γιατί περί γάτας πρόκειται, βρει αυτόν τον άνδρα, που θα τον βρει, ξέρει πως θα έχει ιδανική συμβίωση. Ετσι φροντίζει λοιπόν από την πλευρά της να δώσει σε εκείνον το ανάλογο 80% που θα θέλει εκείνος. Είναι κατανοητά αυτά που λέω ή δυσνόητα;

    Αυτό είναι και το 20% που δεν χωρίζει γιατί έχει ιδανική συμβίωση. Το υπόλοιπο 80% είναι καταδικασμένο να χωρίσει... Και τα μαθηματικά δεν λένε ψέμματα ποτέ... είναι η επιστήμη της αλήθειας!

    Κάποιος θα μπορούσε να πει πως το 80/20 έχει διττή έννοια και αντι για παράδειγμα το 80% των γυναικών να θεωρεί πως ο άνδρας πρέπει να προσφέρει, να κάνει, να ράνει, να ισχυρίζεται πως αντιστοιχεί σε αυτό το ποσοστό μόνο το 20%. θα μπορούσε να ισχύει κάτι τέτοιο αν και μόνο αν, δεν βλέπαμε στην καθημερινότητα μας αυτή την υπαρκτή μοναξιά. Επειδη υπάρχει αυτή η μοναξιά σε μεγάλο βαθμό η υπόθεση ότι τελικά το 80% των γυναικών δεν περιμένει τίποτα, απορρίπτεται γιατί δυστυχώς περιμένει τα πάντα.

  3. #168
    Member
    Join Date
    Jul 2024
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Φοβερό; Φοβερό έτσι.... Εσείς που αναζητάτε λοιπόν, τι θέλουν τελικα αυτές οι γυναίκες ενα αρκετά μεγάλο group γυναικών αυτό θέλει. Το νόμο του Παρέτο τον ξέρετε; Το 80/20; Ε το 80% των γυναικών έτσι σκέφτεται. Εσείς λοιπόν καλά θα κάνετε να εστιάσετε στο 20%. Ξέρετε γιατί; Επειδή το 20% (που γνωρίζει τον κανόνα του Παρέτο εμπειρικά από την ζωή και μόνο, χωρίς να τον έχει διαβάσει ποτέ) γνωρίζει επίσης πως σε έναν άνδρα το καλύτερο που μπορεί να πετύχει είναι το 80% σε αυτά που θέλει να βρει σε εκείνον. Αν λοιπόν αυτή η γάτα γιατί περί γάτας πρόκειται, βρει αυτόν τον άνδρα, που θα τον βρει, ξέρει πως θα έχει ιδανική συμβίωση. Ετσι φροντίζει λοιπόν από την πλευρά της να δώσει σε εκείνον το ανάλογο 80% που θα θέλει εκείνος. Είναι κατανοητά αυτά που λέω ή δυσνόητα;

    Αυτό είναι και το 20% που δεν χωρίζει γιατί έχει ιδανική συμβίωση. Το υπόλοιπο 80% είναι καταδικασμένο να χωρίσει... Και τα μαθηματικά δεν λένε ψέμματα ποτέ... είναι η επιστήμη της αλήθειας!

    Κάποιος θα μπορούσε να πει πως το 80/20 έχει διττή έννοια και αντι για παράδειγμα το 80% των γυναικών να θεωρεί πως ο άνδρας πρέπει να προσφέρει, να κάνει, να ράνει, να ισχυρίζεται πως αντιστοιχεί σε αυτό το ποσοστό μόνο το 20%. θα μπορούσε να ισχύει κάτι τέτοιο αν και μόνο αν, δεν βλέπαμε στην καθημερινότητα μας αυτή την υπαρκτή μοναξιά. Επειδη υπάρχει αυτή η μοναξιά σε μεγάλο βαθμό η υπόθεση ότι τελικά το 80% των γυναικών δεν περιμένει τίποτα, απορρίπτεται γιατί δυστυχώς περιμένει τα πάντα.
    Δεν μπήκα καν σε λογική του 80/20. Γενικά μου φαίνεται θα πάψω να σχολιάζω εδώ πέρα γιατί ό,τι λέω παρερμηνεύεται. Μάλλον έχεις τη μύγα και μυγιάζεσαι. Μια σχέση για να κρατήσει πρέπει και τα δύο άτομα να δουλέψουν για αυτό. Εμένα το πόιντ μου είναι ότι ένα πραγματικό αρσενικό που έχει ερωτευτεί πραγματικά μια γυναίκα θα έχει την τάση να προσφέρει συναισθηματικά, να την διεκδικεί, να την κάνει να αισθάνεται ασφάλεια ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΗ να πρέπει να αποδεικνύει διαρκώς την αξία της, χωρίς να πρέπει να αγχώνεται για να αποδείξει ότι είναι πχ η τέλεια πορνοστάρ ή η τέλεια νοικοκυρά. Το ότι μπαίνεις στη λογική του 80/20 με αυτόν τον τρόπο δείχνει ότι δεν μπορείς να πιάσεις τι θα πει δύο άνθρωποι να ερωτεύονται αμοιβαία και απλά το μεταξύ τους να ρέει χωρίς να χρειάζεται να κάνουν πολλά, αλλά με το να χρειάζεται απλώς να υπάρχει αυτός ο «ρυθμός του χορού» μεταξύ του αρσενικού αρχέτυπου και του θηλυκού.

    Δεν ανέφερα ότι η γυναίκα πρέπει να περιμένει από τον άντρα όλα τα πράγματα που μπορεί να κάνει μόνη της, με αυτό σχετίζεται το 80/20 που λες. Δεν ανέφερα το ότι μια σχέση κρατιέται με το να λέει η γυναίκα στον άντρα πχ, σήμερα θα κάνεις όλες τις δουλειές, εγώ δε θα δουλεύω και θα με πληρώνεις από όσα βγάζεις, άσε με να κοιμάμαι όλη μέρα και φρόντισε τα παιδιά, κάνε για εμένα αυτό και εκείνο και εγώ απλά θα κάθομαι, απλώς θα στολίζομαι και θα με περιφέρεις σαν τρόπαιο. Κάτι τέτοιο είναι σύμφωνο με το 80/20 που λες. Εγώ δεν αναφέρομαι σε τέτοια μοντέλα σχέσης.

    Αυτό το σχόλιό μου στο οποίο απάντησες ήταν απάντηση σε αυτό που της είπαν κάποιοι άντρες ότι οφείλει να βελτιωθεί στο σεξ για να κρατήσει κάποιον, οφείλει να βγαίνει έξω βράδυ κλπ και ήθελα να πω πως άντρες με αυτό το μάιντσετ είναι άντρες ανίκανοι και να προσφέρουν κάτι ουσιαστικό συναισθηματικά σε μια γυναίκα και ανίκανοι να ερωτευτούν. Αν ένας άντρας ερωτευτεί, δεν έχει απαίτηση ούτε να εισαι πορνοστάρ, απολαμβάνει το σεξ μαζί σου και σε μαθαίνει και νοιώθει ευγνωμοσύνη που σε έχει, ούτε έχει απαιτήσεις από εσένα να είσαι σεξουαλικά ενεργή όλη μέρα κάθε μέρα, ούτε έχει το μάιντσετ ''να δούμε τι θα κάνει αυτή να με κρατήσει'', είναι κρατημένος εκεί μόνος του.

    Οι άντρες που είναι σπιρίτσουαλ και μιλάνε για το ιερό θηλυκό και για το ότι ο άντρας είναι ο doer και η γυναίκα ο receiver, ότι ο άντρας οφείλει να κατακτά τη γυναίκα διαρκώς και να την κάνει να αισθάνεται μοναδική (εφόσον το αισθάνεται) έχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου από το 80/20; Όχι, απλά ξέρουν πώς παίζεται το ερωτικό παιχνίδι και ξέρουν πώς να δημιουργούν την αίσθηση ασφάλειας και ηρεμίας σε μια γυναίκα.

  4. #169
    Member
    Join Date
    Jul 2024
    Posts
    34
    Τέλος πάντων. Ο καθένας ας πράττει όπως θέλει. Αν υπάρχουν γυναίκες που θέλουν να τρέχουν και να κοπιάζουν σε βάρος της ψυχικής τους υγείας να αποδεικνύουν ότι είναι οι τέλειες πορνοστάρ, οι τέλειες νοικοκυρές και κάνουν κέντρο της ζωής τους έναν άντρα, ας το κάνουν (δεν το λέω για την κοπέλα που ξεκίνησε το ποστ, γενικά, με αφορμή το σχόλιο του τελευταίου σχολιαστή που σχολίασε). Οι άλλες γυναίκες που θέλουν να είναι μόνες τους για πάντα γιατί νοιώθουν ότι αυτό τους δίνει χαρά, ας είναι μόνες τους. Άλλες που θέλουν να ψάξουν με κριτήριο αν ο άντρας μπορεί να τους προσφέρει συναισθηματικά, ας ψάξουν έτσι. Το σίγουρο είναι ότι υπάρχουν άντρες για κάθε γούστο. Και αυτοί που έχουν απαιτήσεις από τη γυναίκα να τα δίνει όλα σε κάθε τομέα, και αυτοί που έχουν πεποιθήσεις σαν αυτές που ανέφερα στο προηγούμενο σχόλιο. Ας αποζητήσει ο καθένας στη ζωή του ό,τι θεωρεί σωστότερο και ό,τι ταιριάζει περισσότερο στην προσωπικότητά του. Και είμαστε όλοι καλά.

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,896
    Quote Originally Posted by Sunflower98 View Post
    Οι άντρες που είναι σπιρίτσουαλ και μιλάνε για το ιερό θηλυκό και για το ότι ο άντρας είναι ο doer και η γυναίκα ο receiver, ότι ο άντρας οφείλει να κατακτά τη γυναίκα διαρκώς και να την κάνει να αισθάνεται μοναδική (εφόσον το αισθάνεται) έχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου από το 80/20; Όχι, απλά ξέρουν πώς παίζεται το ερωτικό παιχνίδι και ξέρουν πώς να δημιουργούν την αίσθηση ασφάλειας και ηρεμίας σε μια γυναίκα.
    Και γιατί το αισθάνεται; Επειδή η σύντροφος του αισθάνεται κάτι ανάλογο και υπάρχει μία αυθόρμητη αμοιβαιότητα χωρίς καν να το επιδιώξουν ή να το κυνηγήσουν. Αυτό!

    Υ.Γ Το 80/20 λειτουργεί με βαθμούς βαρύτητας. Αν για παράδειγμα σε κάποια θέλει ο άνδρας δίπλα της να είναι 1.95 και άνω και την ενδιαφέρει κατά ένα 70% αυτό σε έναν άνδρα (από το 80), ε τότε μην κλαίγεται αν για παράδειγμα της βγήκε μαμάκιας ή ζαβό. Υψος ήθελε από έναν άνδρα, ύψος πήρε... ας πρόσεχε....

  6. #171
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    28
    αγαπητή Joanna,
    δείχνεις να είσαι μια κατασταλαγμένη γυναίκα που ξέρεις τι θέλεις και δεν πετάς στα σύννεφα.
    η καλύτερη απάντηση που σου δόθηκε είναι από την/τον Natsiblue.
    οι άντρες δυστυχώς δεν κάνουν πλέον την πρώτη κίνηση γιατί φοβουντε την απόρριψη και γιατί πλέον είναι πολύ εύκολο να κατηγορηθούν για σεξουαλική παρενόχληση. σίγουρα υπάρχουν κάφροι στο φλερτ άλλα έχεις δείξει ότι τους αναγνωρίζεις και τους αποφεύγεις.
    για τις εφαρμογές έχεις δίκαιο αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις, κάποιοι έκαναν οικογένεια μέσω των εφαρμογών.
    θα σου πρότεινα τα ίδια με την/τον Natsiblue αλλά και να πάρεις το θάρρος να κάνεις εσύ την πρώτη κίνηση και φυσικά να είσαι ο εαυτός σου και να μην παριστάνεις κάποια άλλη μόνο και μόνο για να ρίξεις κάποιον.
    Με τον φίλο σου καλύτερα να μείνετε φίλοι. αν δεχτείς δεν θα του δοθείς όπως εκείνος θα ήθελε και αυτό θα τον δυστυχούσε.

  7. #172
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,016
    Τζοάννα φαίνεσαι πολύ συγκροτημένη γυναίκα, μορφωμένη, έξυπνη, και όλα τα καλά φαίνεται να έχεις. Δηλαδή είσαι ένα κελεπούρι για έναν άνδρα. Πιστεύω ένας άνδρας που θέλει οικογένεια θα σε αναγνώριζε από 100 χιλιόμετρα με μια κουβέντα που θα σου έπιανε. Για' μένα δεν μου φαίνεται τόσο δύσκολο να βρεις κάποιον για οικογένεια στην ηλικία σου αφού και αυτος που θα βρεις εκεί γύρο για οικογένεια θα ψάχνει. Αν είσαι ανοιχτή και κάνεις γνωριμίες εύκολα θα τον βρεις και δεν είσαι καμιά χαζή να χάνεις τον χρόνο σου με βλάκες -θα τους αναγνωρίζεις από την αρχή εσύ οπότε και θα δίνεις άκυρο, έτσι δεν θα χάνεις χρόνο.
    Δεν μπορώ να καταλάβω πως μια τόσο αξιολόγη γυναίκα πελαγώνει!
    Προσωπικά είμαι 35 και γνωρίζω συνέχεια άντρες και κάποιος από αυτούς αν ήθελα θα μπορούσα να τον κάνω σύζυγο αλλά δεν θέλω να γίνω μητέρα και γενικά να παντρευτώ. Μου φαίνεται τόσο ευκολο δηλαδή να βρω κάποιον για παντρειά σε αυτή την ηλικία. Ήδη έχω ένα πολύ καλό παιδί από αυτά που λέμε που μπορώ να τον κάνω ό,τι θέλω αλλά δεν τον θέλω γιατί δεν θέλω γάμους =έχω αποφασίσει να μείνω μόνη.
    Εσύ πώς δεν έχεις προτάσεις; Δεν το πιστεύω. Όπως σου είπα φαίνεσαι κελεπούρι λαικιστί και δεν νομίζω οι άντρες να σε προσπερνούν έτσι εύκολα.

  8. #173
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2024
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Τζοάννα φαίνεσαι πολύ συγκροτημένη γυναίκα, μορφωμένη, έξυπνη, και όλα τα καλά φαίνεται να έχεις. Δηλαδή είσαι ένα κελεπούρι για έναν άνδρα. Πιστεύω ένας άνδρας που θέλει οικογένεια θα σε αναγνώριζε από 100 χιλιόμετρα με μια κουβέντα που θα σου έπιανε. Για' μένα δεν μου φαίνεται τόσο δύσκολο να βρεις κάποιον για οικογένεια στην ηλικία σου αφού και αυτος που θα βρεις εκεί γύρο για οικογένεια θα ψάχνει. Αν είσαι ανοιχτή και κάνεις γνωριμίες εύκολα θα τον βρεις και δεν είσαι καμιά χαζή να χάνεις τον χρόνο σου με βλάκες -θα τους αναγνωρίζεις από την αρχή εσύ οπότε και θα δίνεις άκυρο, έτσι δεν θα χάνεις χρόνο.
    Δεν μπορώ να καταλάβω πως μια τόσο αξιολόγη γυναίκα πελαγώνει!
    Προσωπικά είμαι 35 και γνωρίζω συνέχεια άντρες και κάποιος από αυτούς αν ήθελα θα μπορούσα να τον κάνω σύζυγο αλλά δεν θέλω να γίνω μητέρα και γενικά να παντρευτώ. Μου φαίνεται τόσο ευκολο δηλαδή να βρω κάποιον για παντρειά σε αυτή την ηλικία. Ήδη έχω ένα πολύ καλό παιδί από αυτά που λέμε που μπορώ να τον κάνω ό,τι θέλω αλλά δεν τον θέλω γιατί δεν θέλω γάμους =έχω αποφασίσει να μείνω μόνη.
    Εσύ πώς δεν έχεις προτάσεις; Δεν το πιστεύω. Όπως σου είπα φαίνεσαι κελεπούρι λαικιστί και δεν νομίζω οι άντρες να σε προσπερνούν έτσι εύκολα.
    Όπως είπε κάποιος εδώ παραπάνω που δε θυμάμαι ποιος, μετά τον χωρισμό δεν πρέπει να ψάχνω αμέσως αντικαταστάτη γιατί θα πέσω σε λύσεις απελπισίας. Το πιστεύω αυτό. Ήδη έχει περάσει πάνω από μήνας από τον οριστικό χωρισμό. Μου έστειλε κάποιο μήνυμα να προσπαθήσουμε για επανασύνδεση, αλλά δε μου έβγαινε, δεν το αισθανόμουν. Ποτέ τα sequels δεν είχαν επιτυχία, εκτός από τον νονό 2. Μέχρι στιγμής δεν έχω κάποια πρόταση που να θεωρήσω αξιόλογη. Και με τον φίλο μου μιλήσαμε πάλι, τα ξεκαθαρίσαμε ότι είμαστε φίλοι τόσα χρόνια και δε βγαίνει κάτι ερωτικό και πιστεύω είναι αμοιβαίο. Αυτό που αισθάνομαι τώρα, βλέποντας πιο ψύχραιμα τα πράγματα, είναι ότι θέλω για ένα διάστημα να είμαι μόνη και ότι αυτό θα μου κάνει καλό. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αν και δεν ξέρω αν τα αξίζω. Εύχομαι κάθε ευτυχία και σε εσένα σε ό,τι σε κάνει ευτυχισμένη.

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,016
    Quote Originally Posted by Joanna8 View Post
    Όπως είπε κάποιος εδώ παραπάνω που δε θυμάμαι ποιος, μετά τον χωρισμό δεν πρέπει να ψάχνω αμέσως αντικαταστάτη γιατί θα πέσω σε λύσεις απελπισίας. Το πιστεύω αυτό. Ήδη έχει περάσει πάνω από μήνας από τον οριστικό χωρισμό. Μου έστειλε κάποιο μήνυμα να προσπαθήσουμε για επανασύνδεση, αλλά δε μου έβγαινε, δεν το αισθανόμουν. Ποτέ τα sequels δεν είχαν επιτυχία, εκτός από τον νονό 2. Μέχρι στιγμής δεν έχω κάποια πρόταση που να θεωρήσω αξιόλογη. Και με τον φίλο μου μιλήσαμε πάλι, τα ξεκαθαρίσαμε ότι είμαστε φίλοι τόσα χρόνια και δε βγαίνει κάτι ερωτικό και πιστεύω είναι αμοιβαίο. Αυτό που αισθάνομαι τώρα, βλέποντας πιο ψύχραιμα τα πράγματα, είναι ότι θέλω για ένα διάστημα να είμαι μόνη και ότι αυτό θα μου κάνει καλό. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αν και δεν ξέρω αν τα αξίζω. Εύχομαι κάθε ευτυχία και σε εσένα σε ό,τι σε κάνει ευτυχισμένη.
    Τα αξίζεις! Αλήθεια στο λέω. Πάντως όταν αποφασίσεις να μπεις ξανά στη διαδικασία να βρεις κάποιον, ή σου τύχει μια γνωριμία όσο καιρό θες να μείνεις μόνη -ποτέ δεν ξέρεις- εύχομαι να είναι αυτό που ακριβώς θέλεις. Κατά την γνώμη μου, αυτο το επίπεδο γυναίκας που είσαι μόνο αξιολογους άντρες μπορεί να προσελκύσει (ε άντε να τύχει και κάνας μλκς ξέμπαρκος αλλά αυτον θα τον μυριστείς αμέσως).
    Γενικά πιστεύω πολύ σε εσένα, δεν ξέρω, αυτό μου βγάζεις και δεν θεωρώ ότι πρέπει να κάνεις και κάποια ιδιαιτερη προσπάθεια για να βρεις κάποιον. Πιστεύω ότι θα σου έρχονται στο πιάτο.
    Last edited by HarleyQuinn; 30-07-2024 at 11:06.

  10. #175
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2024
    Posts
    1
    Καλησπέρα σε ολους. Λοιπον, το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις ειναι να πας αύριο στον γυναικολόγο σου και να του μιλήσεις για την κατάψυξη ωαρίων. Μετά τα 36 δεν έχει νόημα να κάνεις κατάψυξη οπότε θα ήταν λάθος ζωής να χάσεις αυτή τη δυνατότητα αν θέλεις να κάνεις παιδιά στο μέλλον.
    Last edited by Iliazlot; 31-07-2024 at 06:53.

  11. #176
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    474
    Quote Originally Posted by Iliazlot View Post
    το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις ειναι να πας αύριο στον γυναικολόγο σου και να του μιλήσεις για την κατάψυξη ωαρίων
    όταν λες να του μιλήσει?φάση προσηλυτισμός ιεχωβάδες και λοιπά?
    καλά κοτζάμ γιατρός να πούμε δεν ξέρει?τι τα έχει τα πτυχία?
    κατάψυξη ωαρίων λόγω καύσωνα?

    εγώ πάντως λέω να θερμάνει τη ζωή...ειδικά το χειμώνα

    φαντάζεσαι η γκόμενα που ψωνίστηκα σε απέρριψε....επειδή χαλαρά είχε χρόνο... να κάνει κατεψυγμένο παιδί στα 60?είναι ωραία εικόνα αυτήν να διδάσκουμε στα παιδιά μας?

    The Show Must Go On
    εντάξει μεθυσμένος είμαι και τρελός

    για κάποιο λόγο ή σύγχρονη άνθρωποι θεωρούν ότι ο ότι καινούργιο προσφέρει η η ιατρική επιστήμη είναι τέλειο
    ωωω επιστήμη!!!
    θεωρούν ότι αυτή η τόσο ανθρωπιστική(χαχαχα) επιστήμη δεν πρόκειται να βγάλει ποτέ τον δικό της Oppenheimer...

  12. #177
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,133
    Quote Originally Posted by Joanna8 View Post
    Όπως είπε κάποιος εδώ παραπάνω που δε θυμάμαι ποιος, μετά τον χωρισμό δεν πρέπει να ψάχνω αμέσως αντικαταστάτη γιατί θα πέσω σε λύσεις απελπισίας. Το πιστεύω αυτό. Ήδη έχει περάσει πάνω από μήνας από τον οριστικό χωρισμό. Μου έστειλε κάποιο μήνυμα να προσπαθήσουμε για επανασύνδεση, αλλά δε μου έβγαινε, δεν το αισθανόμουν. Ποτέ τα sequels δεν είχαν επιτυχία, εκτός από τον νονό 2. Μέχρι στιγμής δεν έχω κάποια πρόταση που να θεωρήσω αξιόλογη. Και με τον φίλο μου μιλήσαμε πάλι, τα ξεκαθαρίσαμε ότι είμαστε φίλοι τόσα χρόνια και δε βγαίνει κάτι ερωτικό και πιστεύω είναι αμοιβαίο. Αυτό που αισθάνομαι τώρα, βλέποντας πιο ψύχραιμα τα πράγματα, είναι ότι θέλω για ένα διάστημα να είμαι μόνη και ότι αυτό θα μου κάνει καλό. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αν και δεν ξέρω αν τα αξίζω. Εύχομαι κάθε ευτυχία και σε εσένα σε ό,τι σε κάνει ευτυχισμένη.
    το προβλημα δεν ειναι στο "αμεσως". το προβλημα ειναι στο "να ψαχνω". όποτε και να τον "ψαχνεις", οσος καιρος και να εχει περασει, παλι λυση απελπισιας θα ειναι. τα πραγματα αυτα, ερχονται οταν δεν τα "ψαχνουμε". ερχονται οταν ειμαστε ετοιμοι να τα δεχτουμε, και κυριως οταν συναντησουμε τον "συμβατο" με εμας ανθρωπο ειτε ειναι αμεσως, ειτε ειναι αργοτερα.
    διοτι αν δεν ειναι συμβατος, αλλα απλα καποιος προθυμος, τοτε ειναι λυση απελπισιας όποτε κι αν γινει χρονικα (πχ. ο φιλος που δεν νοιωθετε ερωτικα μεταξυ σας).

    εγω εχω την αποψη οτι αυτο μπορει οντως και να γινει "αμεσως" αν εχουν ηδη κλεισει οι κυκλοι που πρεπει μεσα μας, κι ας ειναι προσφατος ο χωρισμος.

  13. #178
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2024
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by Iliazlot View Post
    Καλησπέρα σε ολους. Λοιπον, το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις ειναι να πας αύριο στον γυναικολόγο σου και να του μιλήσεις για την κατάψυξη ωαρίων. Μετά τα 36 δεν έχει νόημα να κάνεις κατάψυξη οπότε θα ήταν λάθος ζωής να χάσεις αυτή τη δυνατότητα αν θέλεις να κάνεις παιδιά στο μέλλον.
    Σε ευχαριστώ, το έχω σκεφτεί και έχω ρωτήσει τον γυναικολόγο μου, ο οποίος το συστήνει πριν τα 38 κι όχι απαραίτητα ταβάνι στα 36 και νόημα υπάρχει ακόμα και μετά τα 40, γιατί αυτό που προέχει είναι η ποιότητα των ωαρίων, πράγμα που εξαρτάται κυρίως από τον οργανισμό και τη φυσική κατάσταση της γυναίκας. Πχ αν μια γυναίκα έχει ΠΩΑ, και στα 25 της να δώσει, μπορεί να μην είναι καλής ποιότητας, άρα ελάχιστες πιθανότητες υπάρχουν να γονιμοποιηθούν. Επίσης, παγκοσμίως, το ποσοστό γυναικών που κάνουν κρυοσυντήρηση ωαρίων και τα χρησιμοποιούν αργότερα, ανέρχεται μόλις στο 16%. Το 84% είτε τα καταστρέφει, είτε τα δωρίζει, είτε τα δίνει για ιατρική έρευνα. Υπάρχουν και γυναίκες που μένουν έγκυες με δανεικά ωάρια, ιδίως σε ηλικίες μετά τα 45, δεν έχει σημασία αν είναι βιολογικά δικό τους παιδί. Μάνα είναι αυτή που γεννάει και μεγαλώνει. Οπότε μη σε αγχώνει τόσο, ώστε να μου προτείνεις να πάω "αύριο κιόλας" και να λες ότι είναι "λάθος ζωής" η μη κατάψυξη ωαρίων για τις γυναίκες που επιθυμούν να τεκνοποιήσουν στο μέλλον. Ούτως ή άλλως είναι Αύγουστος και φεύγω για διακοπές. Πιστεύω έχεις καλή πρόθεση, απλά οι γνώσεις σου στο πεδίο της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής δεν είναι επαρκείς.
    Υ.Γ.: Μπήκες στον κόπο να ανοίξεις λογαριασμό σε ένα φόρουμ ψυχολογίας, για ένα και μόνο σχόλιο, κι αυτό για να μου πεις να καταψύξω ωάρια και ότι μετά τα 36 δεν έχει νόημα; Με συγχωρείς που ρωτάω, απλά μου ακούγεται κάπως creepy.

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,174
    Μεταξύ μας Τζοάννα, μάλλον είναι μποτ που μπήκε και έγραψε κάτι με μηχανική μετάφραση από αγγλικά στα ελληνικά.

  15. #180
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2024
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Μεταξύ μας Τζοάννα, μάλλον είναι μποτ που μπήκε και έγραψε κάτι με μηχανική μετάφραση από αγγλικά στα ελληνικά.
    Α, έχουμε και τέτοιες περιπτώσεις εδώ; Πάλι καλά δηλαδή που δε μου έστειλε και διαφημιστικό από καμιά κλινική κρυοσυντήρησης γαμετών!

Page 12 of 12 FirstFirst ... 2101112

Similar Threads

  1. 34 ετών χωρίς σχέση/σεξουαλική εμπειρία - Υπάχει ελπίδα?
    By Aggelos87 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 49
    Last Post: 23-01-2021, 22:05
  2. Ετών 40.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 328
    Last Post: 14-05-2016, 17:12
  3. ΓΑΔ , 22 ετών.Βοήθεια!
    By Not_Important in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 19-05-2014, 01:51
  4. 21 ετων χωρις κανένα φίλο
    By armia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 08-01-2013, 13:07
  5. άντε βρε παιδιά βοήθηστε μήπως την παλέψω και χωρίς τα χάπια
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 28-07-2010, 10:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •