Εδω Κεφαλονια! Εδω Κεφαλονια!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    Εδω Κεφαλονια! Εδω Κεφαλονια!

    Αγαπημενοι μου φίλοι!

    Σας ευχαριστω για τα εμαιλ σας και τα μηνυματα σας! Απο την Δευτέρα η Κεφαλονια δεν έχει φως, νερο και τηλέφωνα. Η κατάστασή μας είναι τραγική. Μέσα σε μερικά λεπτά χάσαμε ότι θεωρούσαμε αυτονόητο, δεδομένο.

    Κατέρρευσε εντελώς το δίκτυο της ΔΕΗ γιατί είχαν βάλει φθηνους πυλωνες και κολονες! Με την κατάρρευση της ΔΕΗ σταμάτησαν και οι δεξαμενες να δινουν νερό, κοπηκαν οι τηλεεπικοινωνίες, δεν εχουμε μπαταρία για το κινητο.

    Σημερα ύστερα απο τόσες μέρες μια γειτονια του Αργοστολιου πηρε ρευμα για λίγη ώρα, έτυχε να ειναι η γειτονια μου ίσως ζω κοντά στο νοσοκομείο!

    Εχουμε πάλι ρευμα! Ετρεξα σαν τρελλη απο χαρά να αναωω τον θερμοσίφωνα! Αλλά δεν εχω νερο!!

    Δεν πειράζει. Ανάβω το μάτι της κουζίνας και θα ζεστάνω εμφυαλώμένο. Δεν θα είναι άφθονο, δεν θα πλατσουρίσω αλλά θα κάνω ζεστό μπάνιο ύστερα απο μια βδομάδα!

    Και ντρέπομαι για αυτό! Ντρέπομαι γιατι το δίπλα σπίτι ακριβως δεν έχει ρεύμα! Είναι σε άλλη γειτονια!

    Από αυτη τη κατάσταση πήραμε ενα μεγάλο μάθημα! Μακάρι να το θυμώμαστε και όταν θα επανέλθει ο πολιτισμός!

    Να εκτιμάμαι αυτό που έχουμε! Τίποτε να μην θεωρούμε δεδομένο!

    Αν η τύχη μου συνεχιστεί αποψε θα κοιμηθώ στα ζεστά! Αν όχι! Δεν πειράζει. Τουλάχιστον έχω μια στέγη πάνω απο το κεφάλι μου, είμαι και πάλι τυχερή!

    Με πρώτη ευκαιρία θα τα ξαναπούμε! Να είστε καλά και να κοιμάστε στα ζεστά !

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Athina
    Posts
    92
    Μέρες του...1973 βλέπω ξαναζείς Ελένη μου!:P Φοβερό πράγμα η αδιαφορία σ αυτή τη κωλοχώρα.Μία βδομάδα σας έχουν αφήσει χωρίς νερό,ηλεκτρικό και τηλέφωνο.Το φοβερό ξέρεις ποιο είναι?Αν δεν το έμαθες οι αρμόδιοι κρατιστές έχουν ρίξει τα βάρη για τις διαμαρτυρίες και την αγανάκτηση των κατοίκων της Κεφαλονιάς στους...κομμουνιστές λέγοντας ότι αυτοί δημιουργούν αυτό το κλίμα έντασης για μικροκομματικούς σκοπούς!Λες και οι υπόλοιποι κάτοικοι του νησιού που ανήκουν σε άλλο πολιτικό χώρο δεν έχουν λόγο να αγανακτούν!...

    Ελπίζω να επανέλθουν σύντομα τα πράγματα στην προηγούμενη κατάστασή τους και να περάσει αυτή η φουρτούνα.Βάστα γερά και μην αφήνεις τον...σκοταδισμό να περάσει πάλι!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    Με δειλα βηματα πίσω στον πολιτισμο..

    Από τις 3 το μεσημέρι σημερα Κυριακή, τουλάχιστον στο Αργοστόλι έχουμε ρεύμα χωρίς διακοπή. Ντουντουκες βγαινουν στις γειτονιες και ζητάνε περιοσρισμο στη κατανάλωση. ειναι ένα μπάλωμα που μπορει ανα πάσα στιγμη να καταρεύσει.

    Εχουμε ρεύμα, το νερό αρχίζει να τρέχει πάλι (αν και λάσπη), σήμερα μπορούμε να κάνουμε μπάνιο.

    ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΑΚΗ!!! Κρατιέμαι να μην ανάψω όλα τα φώτα απο χαρά! Θα ανάψω όλα τα κεριά!

    Μακάρι να τελειώσει η ταλαιπωρία μας εδω!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •