πολύ στεναχωρημενη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337

    πολύ στεναχωρημενη

    Είμαι πολύ στεναχωρημένη γιατί παρακαλούσα να με πάρουν απο μια δουλειά φροντιστήριο πάλι και τωρα που εγινε δεν ξερω αν θέλω να παω. Μου δίνουν τη μελέτη ολων των παιδιών του φροντιστηρίου απο τη junior a μεχρι την e class ενω ειχαμε συμφωνήσει να κανω 7 ωρες τη βδομαδα στην junior a. Εχω πελαγώσει, χτες πρεπει να επαθα κρίση πανικού αλλά ειναι δυνατον να διαρκει 2 ωρες? Δεν μπορουσα να παρω ανασα και νομιζα οτι καποιος μου σφιγγει το στερνο. Στο μεταξύ η δουλεια μου στο δημοσιο λήγει 29 Οκτώβρη δηλαδή για 1,5 μήνα πρεπει να ειμαι απο το πρωι μεχρι το βραδυ στη δουλεια. Δεν ξερω θα ξανακυλήσω μου φαινεται...
    Αν ήμουν οπως πριν δεν θα ειχα προβλημα νομιζω να κανω και τα 2 για 1,5 μηνα τωρα ομως δεν νομιζω να αντεξω. Σκεφτομουν μηπως σταματησω την πρωινή δουλειά αλλα δεν θελω να το κανω για το γαμωτο. Ειμαι 17 μηνες τους 6 εκανα 3 δουλειες, τους 5 μετα είμαι με τα ψυχολογικα μου και ομως καταφερα να φτασω τους 17 μηνες δεν θελω να το παρατησω. Γενικά τιποτα δεν παραταω στη ζωή μου ολα τα φτανω μεχρι τελους. Αφήστε που νιωθω φοβερη υποχρεωση στους συναδελφους μου εδω και στην διευθυντρια γιατί μου σταθηκαν πολύ με τον πανικό και ολα αυτά και πηρα 15 μερες αδεια τον Αύγουστο τον οποιο θα πληρωθω ενω δεν δικαιώμουν αδεια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Sofia στο φροντιστήριο άλλα δεν είχατε συμφωνήσει?
    Γιατί δεν τους πιέζεις να σε αποδεσμεύσουν απο την παραπάνω δουλειά που δεν σου αναλογεί βάσει των συμφωνηθέντων?
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Ναι αυτό σκοπεύω να κάνω θα παω να συζητήσω σήμερα.... Ευχαριστώ που με διαβάσατε!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Sofaki
    Ναι αυτό σκοπεύω να κάνω θα παω να συζητήσω σήμερα.... Ευχαριστώ που με διαβάσατε!
    Νομίζω είναι μια καλή ιδέα.
    Να τους κάνεις σαφές οτι τουλάχιστον για τον επόμενο ενάμιση μήνα, θα πρέπει να κινηθείτε μέσα στα πλαίσια της συμφωνίας που κάνατε.
    Πιστεύω αυτό θα σε ωφελήσει.

    Κι αν κάποτε έκανες και δυο και τρεις δουλειές και σκοτωνόσουν, ε τώρα ο οργανισμός σου έχει κουραστεί και σου δείχνει τα όριά του.
    Να προσέχεις αυτά τα όρια και να σε φροντίζεις
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    kai ακομα και αν δεν υποχωρησουν μην καταπιεστεις..
    τι σημαινει πριν εκανα και τρεις δουλειες?εχεις σκεφτει τι ευθυνη μπορει να ανολογει σε αυτες τις 3 δουλειες για την εμφανιση των κρισεων σου?σκεψου οτι τωρα δεν το αντεχεις επειδη ο οργανισμος σου προσπαθει να σε προστατευσει..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    παιδιά τα σκεφτηκα και αποφασισα να μη παω στο φροντιστηριο. Να δω τι θα πω τωρα, πως να το ακυρωσω. Πιστεύω οτι δεν θα μου προσφέρει κάτι αυτή η δουλειά. Και η γραμματεας μπορει να το κανει αυτο.Αλλά νιωθω λιγο ασχημα που θα το ακυρωσω, βεβαια δεν φταιω μονο εγω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    γιατι δεν τους λες πολυ απλα οτι αν δεν γινει ο,τι συμφωνησαμε θα αναγκαστω να σπασω την συμφωνια μας?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    βασικα μια συζητηση ειχαμε κανει, μου ειχε πει η γυναικα οτι θελει ενα ατομο να ειναι μαζι της στην ταξη και να κανει μια ωρα μελετη επροκειτο για τη junior a. Μου ειχε πει οτι περιμενει απο μια αλλη κοπελα πρωτα απαντηση και αν δεν ερχοταν η αλλη θα με επερνε εμενα. Δεν μιλησαμε ουτε για λεφτα ούτε για τιποτα μόνο ηξερα οτι θα εχω 7 ωρες τη βδομαδα. Με πηρε τη Δευτέρα τηλεφωνο μια υπαλληλος και μου ειπε να παω να μου εξηγησει τι θα κανω πηγα εγω αρχισε αυτη τις διαταγες χωρις καλα καλα να μου πουν τι θα κανω απλα απο ενα προγραμμα προχειρο που καναμε είδα οτι είναι πολλες ωρες πάνω απο 7 τουλαχιστον και ακομα δεν ξερω ουτε ποσα λεφτα θα παρω ούτε αν θα εχω ενσημα κλπ!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ε δεν ειναι κακο τοτε να κανεις πρωτα μια συζητηση..εχεις υπογραψει καποια συμβαση?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Melene μου οχι δεν υπεγραψα τιποτα ήταν μια κουβεντα απλα. Τα ξεκαθαρισα και ηρέμισα, τελικά εγώ αλλη δουλειά ήθελα να κάνω δεν είχε κενή θέση για αυτο που ήθελα και μου πρότεινε μια αλλη δουλειά που δεν μου αρεσε. Ήταν ειρωνική οπως πάντα και καλύτερα που δεν θα δουλέψω εκεί γιατί δεν μου αρεσε το περιβαλλον.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    μια χαρα τοτε!!αδικα ανησυχουσες..σου ευχομαι χρονια πολλα και ο,τι επιθυμεις!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    ευχαριστω melene μου!!! και εσύ οτι επιθυμείς!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    Σοφακι χρονια σου πολλα και οτι επιθυμεις και ονειρευεσαι σου ευχομαι συντομα να το πετυχεις!!

    Και εγω συνονοματη ειμαι!!!!
    Αντε βρε να μας χαιρονται!!!
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  14. #14
    Originally posted by Sofaki
    Είμαι πολύ στεναχωρημένη γιατί παρακαλούσα να με πάρουν απο μια δουλειά φροντιστήριο πάλι και τωρα που εγινε δεν ξερω αν θέλω να παω. Μου δίνουν τη μελέτη ολων των παιδιών του φροντιστηρίου απο τη junior a μεχρι την e class ενω ειχαμε συμφωνήσει να κανω 7 ωρες τη βδομαδα στην junior a. Εχω πελαγώσει, χτες πρεπει να επαθα κρίση πανικού αλλά ειναι δυνατον να διαρκει 2 ωρες? Δεν μπορουσα να παρω ανασα και νομιζα οτι καποιος μου σφιγγει το στερνο. Στο μεταξύ η δουλεια μου στο δημοσιο λήγει 29 Οκτώβρη δηλαδή για 1,5 μήνα πρεπει να ειμαι απο το πρωι μεχρι το βραδυ στη δουλεια. Δεν ξερω θα ξανακυλήσω μου φαινεται...
    Αν ήμουν οπως πριν δεν θα ειχα προβλημα νομιζω να κανω και τα 2 για 1,5 μηνα τωρα ομως δεν νομιζω να αντεξω. Σκεφτομουν μηπως σταματησω την πρωινή δουλειά αλλα δεν θελω να το κανω για το γαμωτο. Ειμαι 17 μηνες τους 6 εκανα 3 δουλειες, τους 5 μετα είμαι με τα ψυχολογικα μου και ομως καταφερα να φτασω τους 17 μηνες δεν θελω να το παρατησω. Γενικά τιποτα δεν παραταω στη ζωή μου ολα τα φτανω μεχρι τελους. Αφήστε που νιωθω φοβερη υποχρεωση στους συναδελφους μου εδω και στην διευθυντρια γιατί μου σταθηκαν πολύ με τον πανικό και ολα αυτά και πηρα 15 μερες αδεια τον Αύγουστο τον οποιο θα πληρωθω ενω δεν δικαιώμουν αδεια.
    Ειναι πραγματικα συγκινητικη η προσπαθεια σου , να παλεψης μεχρι τελους ενα στοχο ζωης που φοβαμαι πως ενδοψυχα , αυτο που σε γεμιζει αγχος δεν ειναι το αντικειμενο της δουλειας οσο η αβεβαιοτητα του επαγγελματος...
    Πιστευω πως η συγκρουση μεσα σου δεν εχει να κανει με το αντικειμενο της δουλειας δηλαδη....
    Κρυβει μια απογοητευση για τον εφημερο χαρακτηρα που παιρνει σαν επαγγελματικη προοπτικη....
    Αισθανεσαι ενδοψυχα σαν μαθητρια που πρεπει ακομα μια φορα να υποστει αξιολογηση , γιατι η μορφη της συμβασης σου δεν σε κανει να νοιωσεις επαγγελματιας με μονιμη δουλεια και ασφαλεια επαγγελματικη για να ξεδιπλωσεις τις αρετες σου...
    Θα σου δωσω την εξης συμβουλη...
    Καταρχην να καταπολεμησης το αγχος με θεραπεια , ουτωσωστε να μην βγει προς τα εξω σαν ανικανοτητα και ανεπαρκεια ασκησης των καθηκοντων σου , αυτο ισως που ασυνειδητα ενα κομματι του εαυτου σου επιδιωκει σαν αντιδραση σε αυτη τη νεα δοκιμασια της συνεχιζομενης επαγγελματικης ανασφαλειας
    Στην συνεχεια , οταν θα βρεθεις μπροστα στα παιδια , αντλησε απο αυτα την ορεξη για μαθηση και επικοινωνια , γινε πρωτα φιλη μαζι τους , κερδισε την συμπαθεια τους , γινε ενα με αυτα ...
    Μην προσπαθησης να τους επιβληθεις με τον ρολο σου αλλα με την ανθρωπια και την κοινωνικοτητα σου...
    Αγαπησε τα πρωτα με τα ελλατωματα τους και κανε το μαθημα σου περισσοτερο με ερωτησεις και λιγοτερο με παραδοση , ουτωσωστε να μην βρεθεις αντιμετωπη με μια πιθανη δυσκολια συγκεντρωσης ....
    Ειναι πρωταρχικος σκοπος να κερδισεις την εκτιμηση τους και με την σειρα τους τα παιδια θα σου θεραπευσουν το αγχος , γεμιζοντας την ψυχη σου με αισιοδοξια και πιστη στις ικανοτητες σου...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •