Φοβος... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 41

Thread: Φοβος...

  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    25
    150 ευρω την ωρα!
    Ψυχολογος ειναι απο οσο ξερω!
    Αυτος που εγραψε τα εντακτ ειναι ψυχιατρος. Βασικα αυτο που δεν μου αρεσει ειναι οτι απλως κανει καποιες ερωτησεις και μετα μου λεει να αυξησουμε τη δοση...Θελω εναν ανθρωπο να συζηταω και να με καθυσηχαζει πιστευω. Να μου εξηγει γιατι νοιωθω αυτα που νοιωθω και να με λογικευει...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Καλως ήρθες Δον Κιχώτη


    γινεται ο ανθρωπος που παρακολουθησε τη μανα σου να αναλάβει και εσενα?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    και αυτος ο κυριος που σου ειπε οτι θα σε αναλλαβει ειχε και την μαμα σου πιο παλια?συνηθως δεν γινεται αυτο..
    εισαι απο αθηνα?μπορω να σου προτεινω 2.το δικο μου που εγω εχω μεινει παρα πολυ ικανοποιημενη και εναν αλλο γνωσιακο συμπεριφορικο αυθεντια.θα σου εξηγησει ακριβως τι εχεις και θα σε λογικευσει οπως λες..

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    25
    Η μανα μου ειχε παει μολις 2 φορες (δεν ειχε κατι εντονο οπως εγω) και δεν ειμαι πιστευω πως γνωριζει ακομα ο γιατρος τη συγγενεια μας καθως εχω μιλησει μονο με τη γραμματεα του!

    Γιατι δεν μπορει να μας αναλαβει μετα απο ενα διαστημα ο ιδιος ανθρωπος?

    Μελενε αν θες στειλε μου μνμα με τα ονοματα των γιατρων που αναφερεις!!!
    Ειχες και εσυ σωματικα συμπτωματα? (Αυτο το τρεμουλο με εχει τρελανει ρε παιδια και φοβαμαι, μα να ξυπναω με αυτο?!).
    Τα σωματικα συμπτωματα σου περασαν?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ειχα τρεμουλο,εφιδρωση,ζαλιζομο υν,δεν ακουγα και δεν εβλεπα καλα καθως και δεν γευομουν το ιδιο τις τροφες και ποσα αλλα...ειχα βεβαια και πολυ εντονο χασμουρητο αλλα μετα καταλαβα πως ηταν παρενεργεια του φαρμακου.στο χαπι που παιρνεις δεν εχει ως παρενεργεια τρομο?
    σε λιγο καιρο θα σου περασουν ολα αυτα.σου στελνω u2u

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    25
    Οχι, δεν γραφει κατι για τρεμουλο.
    Περιμενω για το u2u, σε ευχαριστω πολυ!!!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    το γραφει ως τρομο.
    ουτε αυτο δεν αναγραφεται?ακαθισια,ανησυ χια,τρομος,υπερενταση...τιπ� �τα απο ολα αυτα?

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    25
    Kαι ομως εκανα λαθος...

    Στις συχνες παρενεργειες (περισσοτερες απο 1 στα 100 ατομα, λιγοτερες απο 1 στα 10) αναφερει:

    Αγχος, ανησυχια, τρεμουλο, αισθημα υπνηλιας, κοπωση κλπ κλπ

    Μου κανει εντυπωση γιατι ο γιατρος δεν τα ανεφερε αυτα! Μου ειπε μονο για πιθανους εφιαλτες και τιναγματα των ποδιων οταν ξαπλωνω.

    Το τρεμουλο ειναι μια βδομαδα τωρα. Δεν το εχω απο την αρχη, αλλα πριν 10 μερες περιπου πηγαμε απο τα 10 μγ στα 20 μγ! Λες τελικα να ειναι απο το φαρμακο??? Μακαρι...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ναι ειναι σιγουρα.και εγω τα ιδια ειχα και οι περισσοτεροι αν ρωτησεις..εγω ειχα και ενα πολυ ασχημο χασμουρητο καθως και μια αισθηση σαν να κατουριεμαι συνεχεια..το βραδυ που ξαπλωνα ενοιωθα να με \'\'ρουφαει\'\' το κρεβατι..
    αυτα θα σου φυγουν σε λιγο καιρο.μην ανησυχεις ειναι καθαρα παρενεργειες..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Δον μήπως να αρχίσεις εκείνα τα μασαζάκια που λέγαμε;... .

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    25
    Χαχαχαχα!!!
    Καλη ιδεα...

    Αυτο μου ελεγε και ο φιλος μου πριν λιγο! Οχι τοσο ευγενικα βεβαια

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    DonQuixote, τα τωρινά συμπτώματα σου είναι κατά πάσα πιθανότητα παρενέργειες του φαρμάκου. Έχεις ξαναπάρει τέτοιου τύπου φάρμακα? Βέβαια για εμένα το θέμα δεν είναι να κάνεις υπομονή να περάσουν με τον καιρό, αλλά να δεις πιο ουσιαστικά τι άλλο μπορείς να κάνεις. Εξάλλου όπως είπες είχες και παλιότερα άλλου τύπου συμπτώματα που σχετίζονται με άγχος και φοβίες. Καλό είναι να δεις λίγο πιο συνολικά την κατάσταση. Συμφωνώ ότι η ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει, ίσως να είναι καλό ξεκίνημα η γνωσιακή, αφού μάλιστα θέλεις να βασιστείς στη λογική και ψάχνεις να μάθεις τι και γιατί συμβαίνει.

    Εκεί που δεν συμφωνώ, είναι να απευθυνθείς σε έναν άνθρωπο που χρεώνει 150(!) τη συνεδρία! Βέβαια αν νομίζεις ότι δεν έχεις κανένα θέμα με το οικονομικό, μπορείς να δοκιμάσεις, αλλά προσωπικά το βρίσκω υπερβολικό. Μπορείς να βρεις πολύ καλούς επαγγελματίες με τουλάχιστον τα μισά. Στην ψυχοθεραπεία δεν ισχύει δυστυχώς ότι το ακριβότερο είναι και καλύτερο. Το ότι είχε πάει παλιότερα η μητέρα σου δεν αποτελεί πρόβλημα. Αλλά είχε πάει μόλις δύο φορές όπως είπες. Με δύο φορές ψυχοθεραπεία δεν γίνεται, θα χρειαστεί να κάνεις συστηματικές εβδομαδιαίες επισκέψεις για κάποιους μήνες.

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    25
    Γεια σου Μαρινα!
    Πρωτη φορα παιρνω τετοια φαρμακα, ο οργανισμος μου γενικοτερα απο φαρμακολογικη αποψη ηταν \"παρθενο εδαφος\" μεχρι προ ολιγου καιρου. Ισως αντιδραει ασχημα γι αυτο το λογο, αλλωστε και με την κορτιζονη που επαιρνα οταν χτυπησα ειχα ασχημη αντιδραση (στεναχωριες, ενοιωθα το κεφαλι μου πρησμενο συνεχεια, συχνοουριες, κραμπες κλπ κλπ)...

    Οικονομικο η αληθεια ειναι οτι δεν με πολυνοιαζει αν ειναι να νοιωσω καλυτερα. Αλλωστε φαγαμε μπολικα λεφτα σε ανουσιες διπλες και τριπλες εξετασεις, αμα ειναι να πιασουν τοπο αυτη τη φορα, χαλαλι...

    Η μητερα μου ειχε πιεστει παρα πολυ λογω οικογενοιακων καταστασεων και απλως ηθελε καπου να μιλησει πιστευω, δεν ηθελε θεραπεια. Περισσοτερο ηθελε να ακουσει κατι διαφορετικο απο τα απλα \"κουραγιο, υπομονη\" κλπ κλπ. Οπως λεει η ιδια θα ηθελε να ξαναπαει οταν μπορεσει, της εκανε καλο εστω αυτες τις 2 μολις φορες που πηγε.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    κιχωτη ποια ηταν η σχεση σου με το σωμα σου πριν γινει ολη αυτη η ιστορια σου;σου αρεζε,δεν σου αρεζε,το σιχαινοσουν,ησουν περηφανος για αυτο;το εκρυβες, το επιδυκνειες;ποια ειναι η σκεψη σου οταν βλεπεις αλλα σωματα;χοντρα,αδυνατα ,ομορφα δυναμικα;σχολιαζεις κατι στο μυαλο σου;

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Originally posted by DonQuixote
    Γεια σου Μαρινα!
    Πρωτη φορα παιρνω τετοια φαρμακα, ο οργανισμος μου γενικοτερα απο φαρμακολογικη αποψη ηταν \"παρθενο εδαφος\" μεχρι προ ολιγου καιρου. Ισως αντιδραει ασχημα γι αυτο το λογο, αλλωστε και με την κορτιζονη που επαιρνα οταν χτυπησα ειχα ασχημη αντιδραση (στεναχωριες, ενοιωθα το κεφαλι μου πρησμενο συνεχεια, συχνοουριες, κραμπες κλπ κλπ)...

    Οικονομικο η αληθεια ειναι οτι δεν με πολυνοιαζει αν ειναι να νοιωσω καλυτερα. Αλλωστε φαγαμε μπολικα λεφτα σε ανουσιες διπλες και τριπλες εξετασεις, αμα ειναι να πιασουν τοπο αυτη τη φορα, χαλαλι...

    Η μητερα μου ειχε πιεστει παρα πολυ λογω οικογενοιακων καταστασεων και απλως ηθελε καπου να μιλησει πιστευω, δεν ηθελε θεραπεια. Περισσοτερο ηθελε να ακουσει κατι διαφορετικο απο τα απλα \"κουραγιο, υπομονη\" κλπ κλπ. Οπως λεει η ιδια θα ηθελε να ξαναπαει οταν μπορεσει, της εκανε καλο εστω αυτες τις 2 μολις φορες που πηγε.
    E τότε, δεν χάνεις τίποτα να ξεκινήσεις με αυτόν τον άνθρωπο. Έτσι κι αλλιώς με κάθε επίσκεψη κάτι μαθαίνεις και κυρίως, κινητοποιείσαι προς μια κατεύθυνση διαφορετική από την προσωρινή και μερική ανακούφιση του συμπτώματος που σου δίνει η απλή φαρμακευτική αγωγή. Μάλιστα, εφόσον είσαι όπως λες \'παρθένο έδαφος\', αν ποτέ χρειαστείς και επιπλέον υποστήριξη μπορείς να δοκιμάσεις και κάτι φυτικό, για το άγχος και την ήπια κατάθλιψη υπάρχουν αρκετά αποτελεσματικά σκευάσματα χωρίς σημαντικές αντενδείξεις και παρενέργειες.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •