Φοβος...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41

Thread: Φοβος...

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    25

    Φοβος...

    Καλημερα σε ολους σας...
    Πρωτη φορα γραφω σε αυτο το φορουμ. Ως τωρα μοναχα διαβαζα και ηταν πολλες οι φορες που πηρα κουραγιο απο τα γραφομενα σας.

    Ας μπω ομως στο θεμα.

    Ολα ξεκινησαν τον περασμενο Δεκεμβρη. Ημουν ενας αθλητικοτατος νεος, με πολυ καλη δουλεια και ειχα σχεση με την γυναικα που παντα αγαπουσα. Αψογη οικογενεια, καλοι φιλοι, οικονομικο λυμενο, με λιγα λογια η ζωη εμοιαζε παντα καλη και ελπιδοφορα απεναντι μου.

    Τοτε χτυπησα σε μια προπονηση παλης, στον αυχενα. Ο πονος κρατησε 2 βδομαδες περιπου και απλωνοταν σε ολη τη ζωνη γυρω απο τον αυχενα ως ψηλα στο στηθος. Δεν εδωσα σημασια και συνεχισα τις προπονησεις. Και καταφερα να ξαναχτυπησω με ενα βαρακι στο δεξι χερι ενω ακομα δεν ειχα αναρρωσει απο τον πρωτο τραυματισμο. Τοτε ξεκινησε ενας τραγικα εντονος πονος ,αρχικα απο τον ωμο, που μετα απλωθηκε δεξια στο στηθος και στην πλατη. Δεν μπορουσα ουτε να ξαπλωσω απο δεξια, να τεντωσω το χερι μου καλα καλα και αν με ακουμπουσες ψοφαγα στον πονο...Τι εκανα? Συνεχισα τις προπονησεις σαν καλος μ@λακας. Ουτε λογος για γιατρο, θε περασει ελεγα...Ωσπου μια μερα, κανα διμηνο μετα, σε μια προπονηση παρατηρησα οτι η δεξια πλευρα μου ηταν πολυ αδυναμη. Οταν κοιταχτηκα στον καθρεπτη ειδα οτι το δεξι μου στηθος και ο δεξιος μου τρικεφαλος ειχαν ατροφησει. Εκει τα χρειαστηκα κανονικα...

    Και εκει ξεκινησε ο γολγοθας μου...

    Ο πρωτος γιατρος με εστειλε για μαγνητικη ωμου και στηθους η οποια δεν εδειξε τιποτα το σπουδαιο περα απο μια μικρη θλαση. Στην συνεχεια εκανα μαγνητικη εγκεφαλου, ηλεκτρομυογραφημα και μαγνητικη αυχενα. Τον λογο της μαγνητικης εγκεφαλου μου τον ειπαν αργοτερα γιατι ηδη ημουν πολυ στρεσαρισμενος με την κατασταση. Ευτυχως ηταν καθαρη, αρα σκλυρηνση την αποκλεισαμε
    Η μαγνητικη αυχενα εδειξε μια προβολη δεξια σε επιπεδο που θα δικαιολογουσε τις ατροφιες. Το ηλ.γραφημα εδειξε οτι υπαρχει μια βλαβη σε ενα νευρο στο στηθος. Ο γιατρος μου ειπε οτι με τον καιρο θα επανελθει το στηθος μου σε μεγαλο βαθμο και να μην ανυσηχω.
    Ενας αλλος γιατρος που επισκεφτηκα αρχισε να μιλαει για ρηξη θωρακικου (αποκλειστηε μετα απο υπερηχο) και με εστειλε παλι σε νευρολογο (αλλον). Νεες εξετασεις, ο γιατρος μου ειπε οτι το προβλημα ειναι εστιασμενο στην ζωνη του στηθους και οτι κατα τα αλλα οι νευρολογικες εξετασεις μου ειναι σκανδαλιστικα καλες!
    Η κατασταση ομως δεν βελτιωνοταν, αισθητικα τουλαχιστον, γιατι ο χοντρος ο πονος ειχε αρχισει να φευγει...Νεα επισκεψη σε νευροχειρουργο που με εστειλε σε αλλον νευρολογο για νεο ηλεκτρομυογραφημα! Και αυτος τα ιδια...Μια χαρα ολα πλην του στηθους. Μου ζητησε να κανω και καποιες εξειδικευμενες εξετασεις αιματος μαζι με γενικες αιματολογικες για να αποκλεισουμε το ενδεχομενο νευριτιδας. Τις εκανα και αυτες και βγηκαν αψογες.
    Να σημειωσω εδω, οτι ως τοτε δεν ημουν ιδιαιτερα αγχωμενος. Στεναχωρημενος ναι, πιεσμενος ναι αλλα οχι φοβισμενος.
    Με εμπνευση ενος φιλου πηγα και παλι σε εναν αλλο νευροχειρουργο. Και αυτος για πρωτη φορα μιλησε για το μακρινο ενδεχομενο καποιας εκφυλιστικης νευρασθενειας. Εκει τα χρειαστηκα πραγματικα...Ηθελα να πεθανω και την κατασταση εκανε πραγματικα χειροτερη το Ιντερνετ.
    Νεος γυρος επισκεψεων σε γιατρους...Ολοι απεκλεισαν κατηγορηματικα το ενδεχομενο ασθενειας και μου ειπαν οτι θα φαινοταν στις εξετασεις, οτι ο γιατρος που την ανεφερε εστω και σαν μακρινο ενδεχομενο εχει τουλαχιστον ελλιπη καταρτιση, να ξεαγχωθω και να ηρεμησω.
    Μου ανεφεραν οτι ειμαι στα προθυρα να παθω πολυ σημαντικη ψυχολογικη ζημια.
    Εγω ομως ειχα αρχισει να το χανω...Ημουν πλεον πεπεισμενος οτι πασχω απο σοβαρη ασθενεια και οτι αυτοι δεν με ψαχνουν. Ημουν βεβαιος οτι το και το ενα ποδι μου ειναι πλεον μεγαλυτερο απο το αλλο...Απεφευγα πλεον να κοιταω τα ποδια μου, κλειστηκα σπιτι, ημουν βεβαιος οτι εχω ολα τα συμπτωματα μιας σοβαρης ασθενειας. Εφυγα για διακοπες και την τριτη μερα εβαλα τα κλαμματα, ηθελα να μπω σε κλινικη να με ψαξουν οπως ελεγα. Οι δικοι μου ειχαν απηυδησει πια...
    Νεα επισκεψη σε ορθοπαιδικο. Δεν υπαρχει ενδεχομενο ασθενειας μου ειπε. Ειναι τραυματισμος και θα επανελθει σιγα σιγα. Με ξαναστειλε για ηλμυογραφημα, το οποιο εδειξε βελτιωση στο στηθος! Εγω ομως εκει...Ξαναπηγα σε γιατρο. Νεο ηλμυογραφημα στα ποδια και μια σειρα απο αλλα τεστ. Ολα καλα...Βγαλτο απο το μυαλο σου πια μου ειπε ο γιατρος, δεν εχεις τιποτα σοβαρο ΤΙΠΟΤΑ!
    Για λιγες μερες οκ, μετα καταρρευση παλι...Ξανα ψαξιμο στο Ιντερνετ, πλεον ειμαι σιγουρος οτι κατι εχω. Ψυχολογια 0...

    Μολις μου ειπαν οτι το στηθος φτιαχνει, επιανα τα ποδια. Μολις μου ελεγαν οτι τα ποδια μου ειναι οκ, επιανα κατι αλλο...

    Τις τελευταιες μερες νοιωθω υπνηλια και κουραση και εχω τρεμουλες στα χερια συνεχεια. Φυσικα για μενα ειναι ακραδαντα σημαδια ασθενειας, για τον ψυχιατρο μου (βεβαιως και πηγα) ειναι στρες. Παιρνω εντακτ εδω και ενα μηνα. Καποιες μερες ειναι καλες καποιες αλλες ειναι κολαση...

    Θα συνελθω ποτε? Θελω να ξαναβρω τον εαυτο μου παλι...

    Ευχαριστω που με ακουσατε, να ειστε καλα ολοι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Καλημέρα και καλώς ήρθες Δον Κιχώτη.
    Ισως να διαπίστωσες ότι εδώ κατά καιρούς έχουν αναρτηθεί παρόμοια θέματα. Αν τα βρω θα σου τα στείλω.... Είναι κλασσικά τα συμπτώματα. Οσο ψάχνεις στο νετ τη σπάνια περίπτωση της υποπερίπτωσης, τόσο τροφοδοτείς το άγχος σου και φτάνει να γίνει χιονοστιβάδα. Η γνώμη μου είναι να αρκεστείς σ\' αυτά που σου είπαν οι γιατροί και να μην ψάχνεις μόνος σου.
    Σε μένα που είμαι ένα τρίτο άτομο είναι φως φανάρι ότι το έπαθες από τους τραυματισμούς σου. Εσένα το άγχος δεν σε αφήνει να το δεις. Σου προτείνω εκτός από τους ορθοπεδικούς και τους νευρολόγους, να απευθυνθείς και σε έναν ειδικό για τη διαχείριση του άγχους. Αν ασχοληθείς λίγο με το θέμα του άγχους, σίγουρα θα γίνεις όπως πριν ...και ακόμα καλύτερα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    25
    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου Nature. Eιδα τα ποστ που αναφερεις αλλα πιστευω οτι ψιλιδιαφερω λογω του οτι εμενα η αφορμη για ολα αυτα ηταν πραγματικη και οχι στο μυαλο μου...
    Καποιες στιγμες το βλεπω καθαρα πως υπερβαλλω αλλα καποιες αλλες με πιανει πανικος...Χτες για πρωτη φορα ειπα να μην παραπονεθω σε κανεναν για τιποτα! Ουτε στην μητερα μου ουτε στην κοπελλα μου. Μαλιστα, μετα απο καιρο πηγα και της αγωρασα ενα δωρο γιατι νοιωθω οτι την εχω παραμελησει, πηγαμε σινεμα και για φαγητο. Ενοιωσα καλυτερα. Σημερα ομως ξυπνησα παλι ασχημα, με μαυρες σκεψεις και τρεμουλο στα χερια...Εχω κανονισει να παω το βραδυ σε ενα φιλο που εχω \"γραψει\" εδω και καιρο να δουμε ποδοσφαιρο μαζι, ελπιζω να βοηθησει...

    Εχω κανονισει την Δευτερα να παω σε εναν ψυχολογο που πηγαινε η μανα μου παλια οταν ειχε περασει μια εντονη περιοδο αγχους. Ο συγκεκριμενος μου ειπε οτι την βοηθησε πολυ με συζητηση μοναχα, οχι φαρμακα.

    Αυτο που με σακατεψε ηταν το Ιντερνετ και οι συνεχεις επισκεψεις σε γιατρους. Εγω που ετρεμα και τον οδοντιατρο εφτασα να κανω μαγνητικες επι μαγνητικων και σερι ηλμυογραφηματα. Και αυτο το καταραμενο αγχος μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Καλημέρα κι από μένα. Θα συμφωνήσω με τα άνωθεν και για να ευθυμήσεις λίγο, θα συμπληρώσω και το εξής. Αν υποθέσω ότι ήταν η πρώτη φορά που ήρθες σε επαφή με γιατρούς και νοσοκομεία - και φαντάζομαι ως αθλητής προσέχεις ιδιαίτερα την υγεία σου - δικαιολογώ κατά πολύ όλο σου αυτό τον πανικό. Πριν δυο χρόνια περίπου, μια φίλη μου χτύπησε με το αμάξι της. Το συμβάν έγινε ξημερώματα, κι αν και πονούσε προτίμησε να γυρίσει σπίτι της. Το κλασσικό \'δεν είναι τίποτα θα περάσει\'. Μέχρι και το πρωΐ που μου τηλεφώνησε ο φόβος είχε μεγεθυνθεί. Μέναμε πολύ κοντά τότε. Την έβαλα άρον - άρον σε ταξί και πήγαμε στο εφημερεύον. Για καλή της τύχη, έχω μεγάλη εξοικείωση με αυτό το χώρο. Ο πανικός της έγινε σχεδόν υστερία, όταν της επιβλήθηκε να καθίσει σε καροτσάκι για όσο θα ήμασταν εκεί και ανέλαβα χρέη συνοδού και μεταφορέα. Δε θα ξεχάσω που κάποια στιγμή δε μπόρεσα να στρίψω το καρότσι, με αποτέλεσμα να μου ξεφύγει. Είχε αρχίσει να τσιρίζει και να γελάει μαζί, πήρε φόρα και σε μια κατηφορίτσα μη μπορώντας να φρενάρει, \'στούκαρε\' πάνω σε μια ντουλάπα... :P. Ευτυχώς ήρθε ένας νοσοκόμος, γιατί εγώ είχα διπλωθεί από τα γέλια. Μας έβαλε σ\' ένα θάλαμο για τα βραχέα περιστατικά και την ξάπλωσε με το ζόρι. Τελικά είχε κάταγμα στα πλευρά, εξού κι ο πόνος. Από τότε, κάθε φορά που το θυμόμαστε γελάμε με την ίδια ένταση. Μάλιστα την είχα \'τιμωρήσει\' που μου έβγαλε την πίστη, όταν της πήρα το σουτιέν αφού τη βοήθησα να ντυθεί στις ακτίνες... :P. Νομίζω λοιπόν ότι ο γιατρός σου είναι αρκετός και δε σου χρειάζεται τόση ανησυχία.


  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    25
    Ευχαριστω! Νοιωθω καλυτερα με τις απαντησεις σας!
    ALobar αυτο ακριβως! Aπο μακρυα και αγαπημενοι ημουν με γιατρους!!!

    To moto μου ηταν :δεν σπαω δεν χαλαω!
    Eλα ομως που οπως λενε, μεγαλη μπουκια φαε...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Ακριβώς Δον. \'Πήρες το κολάϊ\', απλά ήταν γερή η δόση μάλλον. Θα σου πω κι ένα ακόμη αστείο. Όταν πριν χρόνια χρειάστηκε να μπω για πρώτη φορά στον μαγνητικό, απ\' το φόβο και τον πανικό μου - ήμουν και μικρούλα - με έπιασε κατούρημα 10 λεπτά πριν το τέλος της εξέτασης. Πάτησα λοιπόν το μπαλονάκι και με πήγαν τουαλέτα - το πρόβλημά μου το είχα αφήσει αρκετά δυστυχώς, οπότε είχα πια παραλύσει - . Γυρνώντας ανακουφισμένη όσο γινόταν, χαμογέλασα αμήχανα στον χειριστή του τομογράφου και του είπα \'ουφ, ευτυχώς έμεινε λίγο ακόμη!\'. Μου χαμογέλασε κι αυτός μουδιασμένος και μου ανακοίνωσε ότι έπρεπε να γίνει απ\' την αρχή... η δική μου εξέταση ήταν ολική και όχι τμηματική. Διαρκούσε 1 ώρα και 20 λεπτά... σιγά που με ξαναέπιασε κατούρημα... :P :P :P.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    25
    1 ωρα και 20 ε?
    Το 15λεπτο εμενα μου φανηκε εφιαλτης!!!

    Ασε που με πηραν τηλεφωνο την πρωτη φορα και μου ειπαν οτι πρεπει να ξαναπαω! Εκει τα χρειαστηκα, παει λεω κατι βρηκαν!!! Αλλα απλως η μαγνητικη ειχε γινει μονο στην δεξια ωμικη ζωνη απο λαθος του γιατρου και επρεπε να την ξανακανουμε...Φανταζεσαι ομως πως περασα εκεινο το βραδυ ε?

    Τωρα που μιλαω μαζι σας τα τρεμουλα εχουν υποχωρησει αρκετα...

    Αυτο πως γινεται ρε παιδια? Ξυπναω και τρεμουν! Τοση δυναμη εχει αυτο το στρες πια???

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Καταλαβαίνω πολύ καλά πώς ένιωσες εκείνο το βράδυ. Δυστυχώς Δον, το άγχος γενικά αποτελεί αιτία για πάρα πολύ δύσκολες καταστάσεις, το καταλαβαίνεις και μόνος σου αν ρίξεις τη ματιά σου λίγο διαφορετικά πια στους γύρω σου. Είναι υπέυθυνο για όλα σχεδόν τα ψυχοσωματικά. Νομίζω όμως πως δεν είσαι στη φάση του \'έρμαιου\' και του δίνεις περισσότερη δύναμη με τη δική σου στάση. Θα έλεγα να καταβάλλεις μια προσπάθεια προσπαθώντας να μην έχεις συνέχεια το αρνητικό στο μυαλό σου γιατί εξασθενείς εκούσια τις αντοχές σου. Να δοκίμαζες ίσως να απασχολείς το μυαλό σου με χειρονακτικές ασχολίες ή ακόμη καλύτερα και εφόσον έχεις κοπελιά, να σου κάνει μασάζ με λαδάκια. Αν έχεις τη δυνατότητα, γιατί όχι κι από τεχνίτες του είδους. Αυτά και καλό μεσημέρι!


  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    γεια και απο εμενα!
    εισαι πολυ τυχερος γιατι κρατας στα χερια σου ενα τεκμηριο.ξερεις τι εκανε τις κρισεις σου να εμφανιστουν σιγουρα ομως υπαρχει υποβαθρο το οποιο μπορει να ειναι απο κληρονομικοτητα μεχρι καποιες τραυματικες εμπειριες που ειχες.
    εχω και εγω το ιδιο με εσενα,πανω απο ενα χρονο.τωρα αρχιζω και γινομαι καλα και ξερεις γιατι μου πηρε τοσο?επειδη το φοβηθηκα τοσο πολυ και τωρα προσπαθω να μαζεψω τα αμαζευτα!!!
    δεν ειναι τιποτα παντως να ξερεις..εγω νομιζα οτι εχω aids καρκινους και καθε λογης αρρωστεια και στα καλα του καθουμενου..η μαλλον οχι η αληθεια ειναι πως καποια φορα που ειχα παει για εξετασεις μου ειπαν \'\'κατα λαθος\'\' οτι εχω καρκινο μα δε βαριεσαι...τωρα οχι μονο γινομαι καλα αλλα καλυτερα απο πριν.μαθαινω να μαγαπαω και να κατανοω τα ορια μου..ειμαστε τυχεροι αν το καλοσκεφτεις..

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    25
    Γεια σου melene

    Δεν ξερω αν ειμαι τυχερος, παντως η ζωη μου εχει αλλαξει προς το χειροτερο δυστυχως.
    Αυτη τη στιγμη με εχει πιασει παλι πανικος γιατι τα χερια μου τρεμουν ακομα. Θελω να παω παλι σε νευρολογο μηπως ειναι εκδηλωση/συμπτωμα αρρωστιας...

    Υποβαθρο σιγουρα υπηρχε. Ειχα κατα καιρους φοβους για αρρωστιες αλλα μου φευγαν γρηγορα. Καποτε δεν μπορουσα να φαω κιολας μετα απο πνιγμο με φαγητο. Δεν κατεβαινε μπουκια με τιποτα, ειχα χασει πανω απο 20 κιλα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by DonQuixote
    Γεια σου melene

    Δεν ξερω αν ειμαι τυχερος, παντως η ζωη μου εχει αλλαξει προς το χειροτερο δυστυχως.



    -Μεχρι στιγμης σου επιφυλασσει πολλα καλα.και εγω ετσι νομιζα το πρωτο εξαμηνο και παραπανω..ομως ειμαι μια χαρα!!



    Αυτη τη στιγμη με εχει πιασει παλι πανικος γιατι τα χερια μου τρεμουν ακομα. Θελω να παω παλι σε νευρολογο μηπως ειναι εκδηλωση/συμπτωμα αρρωστιας...



    -Αγαπητε τι αλλο θα μπορουσε να ειναι απο το προφανες??ειναι αγχος!!ειναι η αδρεναλινη σου στα υψη,γιατι να πρεπει να ειναι κατι αλλο?επισης ολες αυτες οι σκεψεις για κατι αλλο πιο σοβαρο δειχνουν οτι εισαι σε κατασταση πανικου..ηρεμισε,εχεις απλα αγχος και αυτα που βιωνεις τωρα,αυτη τη στιγμη ειναι τα συμπτωματα του.






    Υποβαθρο σιγουρα υπηρχε. Ειχα κατα καιρους φοβους για αρρωστιες αλλα μου φευγαν γρηγορα. Καποτε δεν μπορουσα να φαω κιολας μετα απο πνιγμο με φαγητο. Δεν κατεβαινε μπουκια με τιποτα, ειχα χασει πανω απο 20 κιλα...

    εμ,ειδες που στα ειπα?θα βρεις λοιπον εναν καλο ψυχολογο σε περιπτωση που δεν θες η δεν μπορεις να το κανεις μονος σου και θα γινεις πολυ καλυτερα απο πριν.θελει υπομονη και επιμονη αλλα ειναι κατι που οταν βρεις τη ριζα του απλα θα εξαφανιστει..και θα σου πω και κατι αλλο.
    τον πρωτο καιρο νομιζω οτι κατι πολυ κακο μου συνεβαινε,ελεγα πως τρελενομουν,ντρεπομουν να κυκλοφορησω μην τυχον και με πουν τρελη.τωρα?γελαω,χαιρομαι!μ ου δοθηκε επιτελους η ευκαιρια να ουρλιαξω και να πω φτανει.και εκτονωθηκα και ακομα μου συμβαινει αλλα το βλεπω απλα σαν προειδοποιητικο καμπανακι.
    πιστεψε με επειδη σε καταλαβαινω απολυτα και σε νιωθω ολα αυτα περνανε.ειδικα το αγχος και ο πανικος ειναι ο,τι πιο light υπαρχει απο νευρωσεις(καταθλιψη κλπ..)
    ξερω εσενα σου φαινεται κατι πολυ σοβαρο ομως δεν ειναι,μοιαζει απλα μοιαζει...χαπια ποσο καιρο τωρα παιρνεις?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    25
    Ενα μηνα παιρνω τα εντακτ. Στην αρχη ημουν αρνητικος αλλα στην διαρκεια των διακοπων μου ενοιωσα καποια στιγμη οτι δεν παει αλλο και τα ξεκινησα...Καποιες στιγμες νοιωθω καλα, αλλες οχι. Ο ψυχιατρος μιλησε για ελαφρα καταθλιψη που θα περασει σιγουρα...
    Την Δευτερα θα παω και σε ψυχολογο οπως προανεφερα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ωπ συγγνωμη η μνημη μου με εγκαταλειπει...
    τα χαπια τα παιρνεις πολυ λιγο καιρο σε κανα μηνα-δυο θα εισαι μια χαρα!!
    το εψαξες σχετικα με τους ψυχολογους?πρεπει να εισαι προσεκτικος στην επιλογη σου!
    φανταζομαι δε θα κανεις ψυχαναλυση,ε?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    25
    Δεν ξερω βασικα τι θα κανω, το μονο που ξερω ειναι οτι ο συγκεκριμενος ειχε βοηθησει πολυ την μητερα μου οταν περασε μια πολυ ασχημη οικογενειακη κατασταση. Και χωρις φαρμακα. Το κακο ειναι οτι χρεωνει 150 ευρω(!!!) αλλα αν ειναι να βοηθησει, χαλαλι του...
    Δεν ξερω αν θα μου κανει ψυχαναλυση! Προτεινεις να κανω?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    περιμενε...ενα ενα...αλλο γιατρος-ψυχιατρος αλλο ψυχολογος.
    150 ευρω την εβδομαδα η μια ωρα??
    οχι ψυχαναλυση παιρνει πολυ καιρο.η ψυχοθεραπεια κανε η γνωσιακη συμπεριφοριστικη

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •