Ύπνος και χάπια.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2024
    Posts
    34

    Ύπνος και χάπια.

    Γεια σας! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου με τις διαταραχές ύπνου και να σας κάνω και κάποιες ερωτήσεις ώστε να ανοίξουμε σχετική συζήτηση.

    Εδώ και 8 χρόνια από τότε που έδωσα πανελλήνιες και πέρασα στη σχολή, άρχισα να αποκτώ διαταραχές ύπνου. Τότε έγινε η κατάθλιψη της μητέρας μου πολύ βαρύτερη και έπεσε σε πλήρη αβοηθησία, δεν πλενόταν, δεν είχε δόντια, δεν την ενδιέφερε η υγιεινή της γενικά, η καθαριότητα του σπιτιού, είχε διάφορους εθισμούς και προς το τέλος της ζωής της, από ότι μου είπε ο ψυχίατρος, έπαθε μιας μορφής ψύχωση. Είχε κάνει τη μέρα νύχτα και τη νύχτα μέρα και κοντά της το έπαθα και εγώ. Εγώ μία τον έφτιαχνα τον ύπνο μου, μία τον χαλούσα. Φυσικά αυτό μου δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα με τις παρακολουθήσεις των μαθημάτων, με το διάβασμα, με τη ζωή μου γενικότερα. Το χειρότερο ήταν όταν κοιμόμουν πρωί και ξύπναγα απόγευμα προς βράδυ. Όταν πέθανε, τον Δεκέμβρη του 2023, κόπηκαν μαχαίρι οι διαταραχές ύπνου και για 2 μήνες σερί κοιμόμουν βράδυ ή έστω 12 ή 2 ή 3 και ξύπναγα πρωί και ήμουν απίκο με τις υποχρεώσεις της σχολής μου. Η δουλειά μου οκ, είναι διαδικτυακή και ευέλικτη, οπότε με αυτό δεν έχω θέμα ακόμα και διαταραχές ύπνου να είχα. Όμως μετά άρχισα να αποκτώ πάλι δυσκολία για λίγες μέρες αλλά μετά πάλι το έφτιαχνα. Τώρα είναι σχεδόν μια βδομάδα, από τότε που έδωσα μαθήματα για το εαρινό εξάμηνο, που ο ύπνος μου έχει γίνει αυτό το άρρωστο κοιμάμαι πρωί ξυπνάω απόγευμα. Χθες είπα να ξυπνήσω όσο πιο αργά γίνεται για να ξύπναγα πχ 12 ή 1 το βράδυ και να το πήγαινα σερί, αλλά ξύπνησα 8 το βράδυ, τώρα το έχω πάει σερί, δεν νυστάζω και ελπίζω να αντέξω ξύπνια μέχρι το απόγευμα προς βράδυ για να πέσω και να τον ξαναφτιάξω τον ύπνο μου.

    Όταν πήγα σε ψυχίατρο για να συζητήσω για τη μάνα μου και τη διαχείριση του πένθους μου πρότεινε να πάρω χάπια. Πήγα την ίδια μέρα που πέθανε η μητέρα μου και του είπα να κάνω μια δοκιμή χωρίς χάπια πρώτα και αν δω ότι δεν φτιάχνει τότε να το ξανασυζητήσουμε.

    Αν δεν τα καταφέρω ίσως το σκεφτώ σοβαρά. Εσείς έχετε εμπειρίες από χάπια για τον ύπνο; Φοβάμαι να πάρω, γιατί έχω διαβάσει και ακούσει πολλά αρνητικά, όχι σε αυτό το φόρουμ, γενικά. Ότι σε κάνουν φυτό, ότι σε εθίζουν, ότι έχεις κακή ποιότητα ύπνου και βλέπεις εφιάλτες, ότι σου δημιουργούν παραπάνω προβλήματα, ότι δεν μπορείς να τα κόψεις. Θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες σας και οτιδήποτε άλλο θέλετε να μοιραστείτε πάνω σε αυτά που ανέφερα ή πάνω στο θέμα αυτό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2024
    Posts
    171
    Ο οργανισμός προσαρμόζεται στο πρόγραμμα που του δίνεις. Ειδικά όταν είναι νέος, όπως ο δικός σου, προσαρμόζεται πανεύκολα. Αναγκάστηκες να κάνεις τη νύχτα μέρα και τη μέρα νύχτα και ο οργανισμός σου συνήθισε. Όταν ήμουν φοιτήτρια, και χωρίς καν να έχω να αντιμετωπίσω τις δυσκολίες ενός σοβαρού προβλήματος υγείας γονιού, επί μήνες ξυπνούσα απόγευμα και κοιμόμουν κατά τις 10 το πρωί. Κάτι οι κομματικές παρατάξεις με εκδηλώσεις στην Πέγκυ Ζήνα, κάτι ένα θέατρο, ένα μπαράκι, δε θέλει και πολύ. Χρειάζεσαι ενέργεια για το βράδυ, όταν κάνεις τη νύχτα μέρα. Δες για παράδειγμα το πρόγραμμα ενός τραγουδιστή, ενός ηθοποιού θεάτρου, ενός που δουλεύει νυχτερινές βάρδιες.
    Δεν είναι κάτι που χρειάζεται χάπια με το καλημέρα. Απλά βάζεις ένα πρόγραμμα και το τηρείς. Σταδιακά θα συνηθίσει ο οργανισμός, τους πρώτους μήνες θα τσινήσει. Αρχικά, ξάπλωσε κατά τις 11, προσπάθησε να είσαι χαλαρή, πιες ένα χαμόμηλο κάτι και κλείσε τα μάτια σου κι ας μη σε πάρει ο ύπνος. Και έτσι ακόμα, κλείνοντας τα μάτια σου ξαπλωμένη, θα αποθηκεύσεις το 50% της ενέργειας. Βάλε πρώτο ξυπνητήρι στις 7.00 και υπενθύμιση στις 7.30. Σε ένα χρόνο, ακόμα και τις Κυριακές 7.30 θα ξυπνάς.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2024
    Posts
    34
    Joanna8, όλον αυτόν τον καιρό που ο ύπνος ήταν φτιαγμένος έπινα κάθε μέρα πρωί και βράδυ χαμομήλι και είχα κόψει μαχαίρι τους καφέδες γιατί μου θύμιζαν τη μητέρα μου. Ήταν από τα λίγα πράγματα που μας ένωναν και όσο ζούσε έπινα και εγώ κανένα καφεδάκι για να της κάνω παρέα. Βέβαια, και τις μέρες που δεν έπινα πάλι διαταραχές ύπνου είχα. Τώρα είναι εδώ και λίγες μέρες που ενέδωσα σε έναν κρύο σε σκόνη του εμπορίου με γεύση καραμέλα (δεν κάνω διαφήμιση) και δεν ξέρω μπορεί να παίζει και αυτό το ρόλο του. Μου έχω δώσει υπόσχεση να κρατήσει αυτό το διάλειμμα με τον καφέ μέχρι την τελευταία ημέρα του Ιουλίου, γιατί παίζει όντως να με επηρεάζει.������ Όταν βάζω ξυπνητήρι, το βάζω κάθε πέντε λεπτά! Εύχομαι να καταφέρω να τον στρώσω. Το ότι μετά το θάνατό της τον έστρωσα για μήνες με λίγες μέρες μόνο παραστράτημα που δεν άγγιζε όμως το πρόγραμμα πρωί - απόγευμα (τύπου 10 με 9), αλλά το πρόγραμμα τύπου 4 το πρωί με 12 το μεσημέρι, θεωρώ είναι καλό σημάδι. Τις ημέρες που έπρεπε να κατέβω για παρακολούθηση και να ξυπνήσω 7 πάντα ξυπνούσα ακόμα και αν με είχε πάρει ο ύπνος στις 4. Και στις εξετάσεις πήγα έτσι, δεν μπορούσα να κοιμηθώ από την υπερένταση. Είχα σηκωθεί 7 το πρωί την προηγούμενη για να κάνω επανάληψη και διάβαζα μέχρι τις 2 το βράδυ, με πολλά διαλείμματα ενδιάμεσα και πήγα και έπεσα στις 2μισι και δεν με έπαιρνε ο ύπνος, παίζει να με πήρε κατά τις 4μισι. Ευτυχώς κιόλας, ξύπνησα 7μισι και ήμουν κομπλέ. Γενικά δεν έχω θέμα, και 2 και 3 ώρες να κοιμηθώ είμαι σαν να έχω κοιμηθεί 8άωρο, το θέμα είναι να με παίρνει ο ύπνος. Σε ευχαριστώ για την απάντηση❤️❤️
    Last edited by Sunflower98; 24-07-2024 at 13:31.

Similar Threads

  1. υπνος...
    By pandelic85 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 1
    Last Post: 06-02-2013, 12:57
  2. Ύπνος
    By Νάντια in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 7
    Last Post: 06-09-2012, 23:28
  3. 'Υπνος, ύπνος και πάλι ύπνος...
    By Konstantinoss in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2011, 11:25
  4. Υπνος
    By MaZanG in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 7
    Last Post: 05-06-2007, 00:54
  5. Υπνος
    By cd2me in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 7
    Last Post: 26-04-2007, 14:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •