Ανεβασμένη πιεση και stress
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2024
    Posts
    5

    Ανεβασμένη πιεση και stress

    Καλησπέρα σας.. Πρώτη φορά γράφω αλλά πάντα παρακολουθώ συζητήσεις. Δεν θα πω κάτι καινούργιο και εγώ αλλά για εμένα είναι σημαντικό αν θέλει κάποιος να απαντήσει.
    Λοιπόν έχω χρόνια αγχωδεις διαταραχες σχεδόν από 19 χρόνων. Παίρνω minitran Χρόνια και κάπως είμαι καλύτερα. Επίσης παίρνω ιντεραλ για να ρυθμίζω τους παλμούς μου. Έχω φλεβοκομβικες ταχυκαρδιες.
    Τώρα ήρθε να προστεθεί και η πίεση μου που όταν την μετράω είναι συνέχεια η μεγάλη 13 μέχρι 14 και η μικρή 8.5 έως 9.5. Μετά από αυτό μετράω συνέχεια την πιεση μου και μόνο που το σκέφτομαι ότι θα την μετρησω ανεβάζω πιεση. Πάω να τρελαθώ. Με 9.5 μικρή μπορείς να πάθεις εμφραγμα;;;
    Εγώ πάντα είχα 11 με 7 το πολύ. Ντρέπομαι να ξαναζαλισω τον καρδιολόγο μου. Θα με βρίσει στο τέλος.
    Αν υπάρχει κάποιος που έχει τα ίδια ας μου στείλει σας παρακαλώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2024
    Posts
    171
    Η αλήθεια είναι ότι το στρες αυξάνει τη διαστολική. Γι αυτό είναι οι καρδιολόγοι, για να ασχολούνται με τους ασθενείς τους, οπότε δεν τον ζαλίζεις καθόλου, δουλειά του είναι. Ξαναπήγαινε.
    Από διατροφή πώς πας; Αλάτι, τυριά, ψωμιά, αλλαντικά, τροφές με συντηρητικά, αλκοόλ, κάπνισμα; Από άσκηση; Περπατάς, κολυμπάς;
    Το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι να "τρελαθείς" όπως γράφεις και να μετράς συνεχώς την πίεση. Πρέπει να είσαι χαλαρός, να μην τη μετράς πχ μετά το φαγητό ή μετά από άσκηση, αλλιώς δε θα δείξει τις πραγματικές τιμές και δε θα μπορείς να ξέρεις τι πίεση έχεις.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2024
    Posts
    5
    Η αλήθεια είναι ότι δεν κάνω την καλύτερη διατροφή. Όμως με την ίδια διατροφή τόσο καιρό η πίεση μου ήταν σχεδόν είμαι υποτασική. Το θέμα είναι ότι μου έχει γίνει έμμονη και ότι ώρα πάω να μετρήσω πάλι την πίεση ανεβασμένη. Ο καρδιολόγος μου έχει δώσει Λεξοτανίλ να παίρνω σε τέτοιες περιπτώσεις 1/4 των τριών. Μόλις το πήρα από 9,6 η μικρή πήγε 8,6 Μετά από μισή ώρα. Αλλά δεν θέλω να παίρνω συνέχεια. Πάντα μπαίνω στον πειρασμό να την μετρήσω αλλά φοβάμαι το αποτέλεσμα και έτσι το αφήνω.

  4. #4
    Η πίεση σου δεν είναι υπερβολική.ειναι οριακά υψηλή.μηπως να βάλεις ένα χολτερ?μπορεί να θες χάπι για την πίεση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    439
    Quote Originally Posted by anemos_79 View Post
    Η αλήθεια είναι ότι δεν κάνω την καλύτερη διατροφή. Όμως με την ίδια διατροφή τόσο καιρό η πίεση μου ήταν σχεδόν είμαι υποτασική. Το θέμα είναι ότι μου έχει γίνει έμμονη και ότι ώρα πάω να μετρήσω πάλι την πίεση ανεβασμένη. Ο καρδιολόγος μου έχει δώσει Λεξοτανίλ να παίρνω σε τέτοιες περιπτώσεις 1/4 των τριών. Μόλις το πήρα από 9,6 η μικρή πήγε 8,6 Μετά από μισή ώρα. Αλλά δεν θέλω να παίρνω συνέχεια. Πάντα μπαίνω στον πειρασμό να την μετρήσω αλλά φοβάμαι το αποτέλεσμα και έτσι το αφήνω.
    ΨΥΧΩΣΩΜΑΤΙΚΑ...ΦΩΝΑΖΟΥΝΝΝΝ� �

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2024
    Posts
    5
    Έκανα χολντερ πίεσης και με έδειξε πολύ καλά. Και μετά έβαλα με το μυαλό μου ότι μπορεί να μην ήταν πιστοποιημένο το πιεσόμετρο και να είχε λάθος μετρήσεις. Το διάβασα από μια υπερτασιολογο ότι μπορεί να συμβεί. Και από τα άγχη που με πιάνουν έβαλα με το μυαλό μου ότι δεν έγινε σωστά. Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή. Τι να κάνει και αυτός ο καρδιολόγος πια. Από παιδάκι με ξέρει.
    Πάντως η πίεση 14-14.5 με 9 9,5 είναι συχνή.
    Κρατάω που είπε ο Μπαμπης ότι πρέπει να είναι για πολύ καιρό έτσι για να πάθω κάτι. Σταμάτησα να την μετράω πια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    439
    Quote Originally Posted by anemos_79 View Post
    Έκανα χολντερ πίεσης και με έδειξε πολύ καλά. Και μετά έβαλα με το μυαλό μου ότι μπορεί να μην ήταν πιστοποιημένο το πιεσόμετρο και να είχε λάθος μετρήσεις. Το διάβασα από μια υπερτασιολογο ότι μπορεί να συμβεί. Και από τα άγχη που με πιάνουν έβαλα με το μυαλό μου ότι δεν έγινε σωστά. Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή. Τι να κάνει και αυτός ο καρδιολόγος πια. Από παιδάκι με ξέρει.
    Πάντως η πίεση 14-14.5 με 9 9,5 είναι συχνή.
    Κρατάω που είπε ο Μπαμπης ότι πρέπει να είναι για πολύ καιρό έτσι για να πάθω κάτι. Σταμάτησα να την μετράω πια.

    Εισαι φουλ ψυχωσωματικα ...τι δεν κσταλαβαινεις....κανε κατιγια τοφορτιο πουκουβαλας ...ασε την καρδια ..την ψυχη κοιτα

Similar Threads

  1. Stress
    By personalmatter in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-07-2020, 21:03
  2. Έντονο stress
    By anast in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 14-07-2019, 01:15
  3. Νομιζω ειμαι ανεβασμενη πολυ
    By Lacrymosa in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 31-01-2013, 23:49
  4. Αγχος πολύ και πίεση ανεβασμένη
    By roulat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-01-2013, 16:04
  5. σεξομανια η ανεβασμενη λιμπιντο?
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 85
    Last Post: 09-06-2011, 14:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •