πως να χειριστώ το χειρισμό? ( απο τους άλλους )
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    athina
    Posts
    7

    πως να χειριστώ το χειρισμό? ( απο τους άλλους )

    έχω συνειδητοποιήσει εδώ και καιρό κάποια πράγματα κοινά που με ενοχλούν σε διαφορετικούς ανθρώπους ...το κοινό χαρακτηριστικό τους είναι ο έντονος χειρισμός των καταστάσεων , της παρέας , και εμού....
    Αρχικά δεν είχα εντοπίσει τι ήταν αυτό που με έκανε turbo...μετά απο μία συζήτηση μαζί τους .... ή μία εξόδο....
    μετά κατάλαβα ότι έχουν ένα πολύ ισχυρό , ακλόνητο θέλω το οποίο με τσακίζει... εγώ θέλω να κάνουμε αυτό , θέλω να πάμε εκεί , εγώ τότε μπορώ... εγώ πιστεύω αυτό ...αλλιώς δεν....
    με τη μία κοπέλα είμαστε φίλες 10 χρόνια ...έχω συναισθηματικά δεθεί πολύ...αλλά συνειδητοποιώ μεγαλώνοντας ότι δε μπορεί ούτε να με κατανοήσει ούτε να με βοηθήσει γιατί δε μπορώ να \"χορέψω\"στο χορό που εκείνη ορίζει....είναι αυταρχική στις απόψεις της και ενώ βλέπω ότι αυτό τη δυσκολεύει και την ίδια στη ζωή της δε μπορώ να της το θέσω γιατί με νευριάζει πολύ...νοιώθω ότι δε μπορώ να το ανεχτώ άλλο και μάλιστα νοιώθω πληγωμένη απο φάσεις που πέρασα και αυτή αδιαφόρησε ή κακοχαρακτήρισε γιατί απλά δε συμφωνούσε ...μάλιστα όταν είχα μόλις χώρισει είχε πει ...να δεις τώρα πως είναι να μην έχεις σχέση....της είχα κάνει παλιότερα συζήτηση ότι νοιώθω πληγωμένη και θυμωμένη μαζί της και ότι δε μπορώ να ξεπεράσω κάποια πράγματα ..και μου είχε απαντήσει ότι είναι παρελθόν και ότι σημασία έχει η πολύχρονη παρέα που κάνουμε.....
    τότε αυτή η απάντηση μου έφτασε αλλά πάντα προκύπτουν θέματα που με εξαγριώνουν και ανρωτιέμαι πως να τη συνεχίσω... ήδη έχω σιωπάσει σε θέματα που με καίνε και δε τα μοιράζομαι μαζί της ...αλλά νοιώθω ότι της κρύβομαι ... σε άλλους πάντως είναι λιγότερο χειριστική και αρνητική με τις επιλογές τους...άρα μήπως εγώ το έχω το πρόβλημα ? την προκαλώ ? ή μήπως δεν έχω μάθει να αφήνω πίσω μου ότι δε μου ταιριάζει και επιλέγω άτομα που με \"διαταζούν \"για φίλους ?ή μήπως δε ξέρω πως να γίνομαι αποδεκτή στους άλλους ? μήπως δε ξέρω πως να κάνω φίλους?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Ο χειρισμός εκτός απο μια χειριστική προσωπικότητα...απαιτεί και ένα περιβάλλον που αποδέχεται να το χειρίζονται...ή τέλος πάντων δεν φέρνει αντιστάσεις στον χειρισμό του.Δυο πολύ ισχυρά εγώ....στην προσπάθεια τους να χειριστούνε το ένα το άλλο...μάλλον θα οδηγούνταν σε σύγκρουση ή τέλος πάντων σε μια σχέση που δεν θα ήταν και τόσο σφιχτή.Πολλές φορές όμως ο χειρισμός είναι και μια αναγκαία κατάσταση...λχ φαντάσου μια παρέα ανθρώπων που διστάζουν να εκφράσουν άποψη ακόμα και για το που θα πάνε να διασκεδάσουν....αναγκαστικά κάποιος πρέπει να πάρει το πάνω χέρι και να εκφράσει άποψη...αλλιώς η παρέα είναι καταδικασμένη.

    Βέβαια..άνθρωποι που έχουν μάθει μόνο να χειρίζονται τους άλλους....και άρα ζούνε σε ένα είδος παραληρήματος μεγαλείου πιστεύοντας ότι αυτοί είναι οι βασιλιάδες....χωρίς να το καταλάβουν είναι τα μεγαλύτερα υποχειρία.Μπορεί κάποιος απο αυτούς που νομίζουν ότι χειρίζονται...ναι μεν να τους δίνει την αίσθηση ότι τον χειρίζονται...αλλά στην ουσία αυτός να είναι εκείνος που κατευθύνει τις αποφάσεις τους.Δεν σου κρύβω ότι πολλές φορές χειρίστηκα εγώ τέτοιες χειριστικές προσωπικότητες προσφέροντας τους την ψευδαίσθηση ότι ασκούν εξουσία πάνω μου...αλλά αυτό το έκανα καθαρά και μόνο σε εργασιακές σχέσεις.Στην παρέα εκφράζω τη γνώμη μου χωρίς να την επιβάλλω για θέματα που πραγματικά έχω επιλογές και άποψη...ʼν κάτι δεν με ενδιαφέρει...δεν με νοιάζει ποιά γνώμη θα επικρατήσει.Όπως και να χει....έχω συνειδητοποιήσει ότι αυτοί που συνεχώς προσπαθούν να χειριστούν τους άλλους...είναι τα μεγαλύτερα υποχείρια και τελικά έχουν πολλές ανασφάλειες μέσα τους....γι αυτό και εν με απασχολούν ιδιαίτερα οι τάσεις τους αυτές.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93
    Αγαπητη μου,
    Οταν λεω \"οχι στους αλλους λεω \"ναι\" σε εμένα..Ενα όχι στην φίλη σου θα δημιουργηση πιο καλές βάσεις στην φιλία σας και πιο αρκετή εμπιστοσυνη γιατί καταπίεσες τα θέλω σου στην φιλία σου και νιωθεις θυμωμένη μαζί της. Αν υπαρχουν κάποια πράγματα στη ζωή μας που δεν μας αρέσουν, εχουμε την δύναμη να τα αλλάξουμε. Εχουμε την \"δυναμη των σκεψεων και των λέξεων\". Καθετι καινουριο που θέλουμε να δημιουργήσουμε θα έρθει πολύ πιο κοντά μας, αν , την ώρα που το οραματιζομαστε, απελευθερώνουμε συνειδητά το παλιό που έχει τελειώσει.
    Ευχαριστω πολύ!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •